Forum Machete,Modelism,Hobby: Aerograf Badger 200NH - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aerograf Badger 200NH un suflai perfectionat

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 August 2011 - 05:23 PM

Zilele trecute mi-a cazut in mina un aerograf Badger 200NH, naclait, murdar, intepenit, dar, din fericire fara nici un defect!

Pentru inceput citeva date tehnice, culese de pe net

- Aerograf simpla actiune, cu amestec intern
- Alimentare prin absorbtie
- Duza unica, poate folosi orice mediu de vopsire (duco, email, acrylic, lacuri, cerneluri, vopsele de apa, vopsele pentru tautuaj), mai putin ulei (prea viscos)
- Diametrul duzei: 0,4 mm
- Unghilu conului de vopsea: 7 grade
- Dot indicele : 180 microni
- Grosimea liniei de vopsea: de la 0,3 mm la 76 mm
- Presiunea de lucru: 0,8 - 1,7 bar (13 - 25 psi )
Constructia este simpla, si, foarte interesant, nu are decit o garnitura, cea dintre ac si camera de vopsea!
Imagine atasata: aerograf_b1.JPG
Cum spuneam mai sus, este un aerograf tipic simpla actiune, dar mult mai perfectionat decit cel de la Revell
Imagine atasata: a_edit.JPG
sau decit acesta
Imagine atasata: reflective_object_ph_1.jpg
Constructia este de exceptie, totul este finisat si lustruit la meserie, toate se potrivesc perfect, cum spuneam, nu sunt garnituri. Duza este cu autocentrare iar canalele de aer sunt dispuse de jur imprejurul duzei. Curatarea se face usor, demontarea aerogarfului este lesnicioasa.
Imagine atasata: Model200Parts.JPG
Imagine atasata: aerograf_b2.JPG
In privinta consumului de aer se situeaza mai jos decit fratele Badger 150, cam la nivelul aerografului Evolution, dar mai sus decit aerograful Aztek A470. Filetele pentru record sunt cele clasice pentru Bager. (din pacate nu am lera la mine sa vad exact)
Am incercat sa fac citeva teste rapide cu diferite vopsele, al diferite presiuni si dilutii.
- O prima constatare: dilutia trebuie sa fie putin mai mare decit la Badger 150 sau Aztek.
- Cu vopsea Revell, merge multumitor, desi la lini subtiri se cam obtureaza
- Cu vopsea Humbrol nu am reusit sa-l fac sa mearga decit pe linii groase (peste 5 – 7 mm)
- Cu vopsea MM merge destul de bine
- Cu vopsea Tamiya merge foarte bine
- Cu vopsea Gunze laquer merge exceptional
- Cu cerneala trage linii extrem de fine.
Imagine atasata: aerograf 003.jpg
(rosu= Revell, albastru = MM restul Tamiya)
Imagine atasata: aerograf 004.jpg
(Gunze)
In privinta pretului, pe net am gasit undeva intre 60 si 80 $, dar am gasit magazine ce-l vindeau si mai scump.
Concluzi.
Badger 200NH este un aerograf simpla actiune, bun pentru toate cele, usor de manevrat, usor de curatat. Reglarea, mai corect spus presetarea, volumului de vopsea se face foarte fin din surubul de diametru mare, din coada aerografului.
Alimentarea gravitationala, din punct ul meu de vedere, este un minus.
Il recomand tuturor, fie incepatori, fie avansati. Se preteaza foarte bine, atit pentru lucrari de suprafata mare, cit si pentru fineturi, de genul cirnatilor sau petelor de tot felul.
Bibliografie
- www.google.ro

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi