Forum Machete,Modelism,Hobby: Pictura chiosc U-boat(TIP VII C) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pictura chiosc U-boat(TIP VII C) Varianta scurta si simpla pt incepatori

#1 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 23 October 2011 - 11:24 AM

Cum este de obicei,dupa montaj aplicam imprimarea baza cu ajutorul unui spray.
Foto 1.Aplicam culoarea baza cu aj unui aerograf(90%gri si 10% albastru ultramarin)
2/ 3.Lasam o picatura din culoarea Rust aproape sa se usuce,cu o bucatica de burete uscata presionam peste picatura de vopsea si apoi descarcam prin presionari repetate pe o foaie de hartie pana cand urma lasata este aproape stearsa...abia apoi aplicam in zonele espuse ruginii(muchii,imbinari,nituri,suduri,etc)
4.Pictam cu pensula partile din lemn cu Wood,...daca dorim o mai mare intensitate aplicam de 2 ori,,,daca dorim uzura mai mare adaugam putin negru in culoarea Wood.
Lasam o picatura de gri paroape sa se usuce si cu o pensula scurta si aspra(dupa descarcarea prealabila pe hartie)frecam in plan orizontal peste ramele de lemn....scoatem in evidenta detaliile si dam ton de uzat lemnului.ATENTIE! procedeu f fin,nu exagerati!
5.Urme de rugina>Folosim Rust si cu o pensula f fina desenam urme ca in imagine.Nu astepta sa se usuce complet...
6.Dupa 3,4 minute cu o bucatica de carpa umeda "stergem"peste rugina de sus in jos
7.Cu o pensula mai scurta si uscata ,frecam peste bordurile care s-au intins pana approape de integrare in culoarea baza.
8.Aplicam primul filtru (10% shiny black,5%galben ...restul apa)...in fct de intensitatea culorilor folosite,aplicati intai pe altveva,si daca nu este aproape incolor ,adaugati apa
9.Pana se usuca filtrul din partea superioara ,continuam cu efectele de rugina in partea de jos.
Continuarea in nr viitor

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01476.JPG
  • Imagine atasata: DSC01479.JPG
  • Imagine atasata: DSC01485.JPG
  • Imagine atasata: DSC01495.JPG
  • Imagine atasata: DSC01500.JPG
  • Imagine atasata: DSC01508.JPG
  • Imagine atasata: DSC01512.JPG
  • Imagine atasata: DSC01525.JPG
  • Imagine atasata: DSC01532.JPG


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 October 2011 - 12:39 PM

Pentru "exteriorul" chioscului ,nu-i rau deloc.
In interiorul chioscului ar mai fi cate ceva ,dar zici ca mai urmeaza si alte faze,asa ca ,deocamdata nu mai comentez nimic.

#3 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 23 October 2011 - 01:43 PM

Nu pot decat sa apreciez calitatea materialului postat. Sunt proaspat posesor de Type VIIC - Atlantic Version 1:144 de la Revell, sper ca la sfarsitul anului sa ma apuc de el si poate pana atunci incropesc si de un aerograf. Astept cu nerabdare followup.

#4 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 23 October 2011 - 09:42 PM

Vezi postareaNapster, la 23 October 2011 - 01:43 PM, a spus:

Nu pot decat sa apreciez calitatea materialului postat. Sunt proaspat posesor de Type VIIC - Atlantic Version 1:144 de la Revell, sper ca la sfarsitul anului sa ma apuc de el si poate pana atunci incropesc si de un aerograf. Astept cu nerabdare followup.


Deocamdata nu pot continua (am o interdictie de 5 zile care cred ca va incepe la orele 24)si nu cred ca voi mai posta poze.(generez polemici...bn,se mai anima un pic si forumul..Glumesc!)ca sa nu te las cu etapele si pozele la jumatate trebuie sa-mi dai o adresa de mail si cand o sa am timp am sa-ti trimit restul.




#5 Useril este offline   timonierul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 16-October 11

Postat 23 October 2011 - 09:49 PM

Vezi postareaLonginus, la 23 October 2011 - 12:39 PM, a spus:

Pentru "exteriorul" chioscului ,nu-i rau deloc.
In interiorul chioscului ar mai fi cate ceva ,dar zici ca mai urmeaza si alte faze,asa ca ,deocamdata nu mai comentez nimic.


In interiorul chioscului nu ar mai fi doar cate ceva,mai sunt multe de pus si pictat,procesul este abia la jumatate.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi