Forum Machete,Modelism,Hobby: Transpunerea desenului pe placaj sau lemn - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transpunerea desenului pe placaj sau lemn

#1 Useril este offline   mihaih 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-May 11
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 31 October 2011 - 11:17 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare privind tehnica de transpunere a desenului pe placaj sau lemn. In afara de povestea cu indigoul ce tehnica se mai poate folosi ?
Multumesc

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 01 November 2011 - 09:32 AM

Imi vin in minte doua posibilitati, poate mai sunt si altele.
Prima ar fi printarea pe autocolant a desenului, lipirea autocolantului pe placaj, daca se doreste ulterior debitarea dupa contur. Autocolantul va face priza slaba (relativ) pe placaj, astfel ca dupa debitare (traforare) se poate indeparta usor.
O alta posibilitate ar fi gravarea laser, la o firma specializata, unde se regleaza masina astfel incat sa se obtina doar un efect de conturare al desenului pe placaj, fiind evident necesara obtinerea unui fisier in format acceptat de masina de prelucrare, de regula in autocad sau corel.

#3 Useril este offline   mihaih 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-May 11
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 01 November 2011 - 02:26 PM

Cu autocolanta ar fi o solutie eleganta, dar asta inseamna ori sa detaliezi dupa planuri direct pe autocolanta sau sa faci desenul in autocad ca sa ai un control al scarii. Asta ca sa poti printa pe autocolanta.
Din pacate nu multi stiu lucra in autocad fiindca nu au avut nevoie sa stie.
Intr-adevar varianta cu laser este cea mai eleganta de autocad Daca ajungi pina acolo atunci iti debitezi piesele cu laser si nu mai traforezi . Eventual metoda trasarii cu laser sa o aplici la piesele groase pe care laserul nu le poate taia.

#4 Useril este offline   atro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 10-September 07

Postat 01 November 2011 - 06:04 PM

Salut,

Poti sa mai incerci, daca ai desenul la 1:1, sa faci o copie, in oglinda, pe un copiator laser.
Copia trebuie facuta in asa fel incat sa ai contrast foarte bun.
Pe placa de placaj bine slefuita fixezi copia pe care o incalzesti bine, cu fierul de calcat.
Se va face un transfer al tusului de pe coala de hartie pe placaj.

Spor la lucru,

Adrian

P.S. Poti in acelasi timp sa lipesti pur si simplu desenul si sa tai dupa el. Lipirea o faci cu adeziv stick, pentru hartie, pentru a nu deforma desenul.

#5 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2011 - 06:27 PM

daca lipesti pur si simplu hartia pe placaj cu un adeziv stick, nu vei avea nicio problema dupa aceea sa o dai jos daca e absolut necesar. si chiar daca mai ramane vreo urma ceva, se slefuieste foarte usor.

#6 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 02 November 2011 - 04:18 PM

Nu se poate desena direct pe placaj cu creionul? Folosind liniarul, echerul, florarul, compasul, īn buna tradiție din sălile de trasaj?

#7 Useril este offline   dandare 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 03-March 07

Postat 02 November 2011 - 08:20 PM

Poti sa printezi pe o imprimanta laser si apoi pui hirtia cu fata in jos peste placaj si o stergi cu un pic de acetona si desenul se va imprima pe placaj .

#8 Useril este offline   mihaih 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-May 11
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 02 November 2011 - 08:23 PM

Sa desenezi direct pe placaj este ca si cum iti bati joc de tine. Ca sa detaliezi si sa pui la scara un desen este foarte multa munca si nu cred ca vrei sa-i dai cu piciorul pur si simplu. Detalierea si punerea la scara se face in buna traditie daca nu stii autocadul. Adica cu echer, compas, florar , sarpe ...etc
Dupa ce ai ai reusit sa faci desenele banuiesc ca vrei sa le si pastrezi. Poate nu pentru tine dar poate pentru altcineva.

Citeaza

Poti sa mai incerci, daca ai desenul la 1:1, sa faci o copie, in oglinda, pe un copiator laser.

Nu stiu de ce trebuie copie in oglinda. Cam toate navele sunt simetrice :)

Vezi postareadandare, la 02 November 2011 - 08:20 PM, a spus:

Poti sa printezi pe o imprimanta laser si apoi pui hirtia cu fata in jos peste placaj si o stergi cu un pic de acetona si desenul se va imprima pe placaj .


O idee interesanta si chiar am sa o probez. Problema este ca atunci cind zici imprimanta inseamna desen in format electronic. Iarasi ajungem la autocad pe care nu il cunosc. Sau te-aiu gindit la scanare si imprimare :)

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 November 2011 - 09:51 PM

Mihai, am rugamintea sa-ti treci la profil o adrese de e-mail.
Apoi, nu se agreaza vinatoarea de posturi. Un singur post era suficient pentru toate cele trei interventii ale tale. Daca vrei sa adaugi ceva la o postare precedenta, exista functia Edit.

#10 Useril este offline   mihaih 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-May 11
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 02 November 2011 - 10:06 PM

Am trecut la profil si adresa de mail si ID-ul de messenger. Am si bifat sa fie vizibil tuturora fiinda am mai primit un mesaj de la tine precum nu ar exista adresa de mail cu toate ca nu inteleg. Nu ai cum sa te inregistrezi pe forum fara o adresa de mail. Daca mai trebuie trecut undeva spune-mi unde si o trec
Am inteles cu posturile. Eu am raspuns fiecarui post dupa cum am citeam posturile. Ok pe viitor am sa fiu mai atent si am sa rspund printr-un singur post. Nici nu m-am gindit sa fac vinatoare de posturi.
Era un subiect care ma interesa si ma intereseaza. Dar toata viata invatam :). Daca am deranjat imi cer scuze

Vezi postareaZ-mare, la 02 November 2011 - 09:51 PM, a spus:

Mihai, am rugamintea sa-ti treci la profil o adrese de e-mail.
Apoi, nu se agreaza vinatoarea de posturi. Un singur post era suficient pentru toate cele trei interventii ale tale. Daca vrei sa adaugi ceva la o postare precedenta, exista functia Edit.


#11 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 02 November 2011 - 10:33 PM

Cea mai simpla metoda si cea cu rezultatele cele mai usor de obtinut a fost indicata deja de catre colegul Kit, cateva postari mai sus.
E o metoda folosita cu brio si nu numai in modelismul naval.
Adezivul uzual este aracetul; dupa decupare hartia putand fi slefuita cu usurinta de pe placaj sau suprafata de lemn folosita.
Logic, hartia se pune cu desenul in sus, pentru a putea urmari conturul acestuia.... :-D
Spor si sa vedem ce iese.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 02 November 2011 - 10:33 PM


#12 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 03 November 2011 - 05:02 PM

Vezi postareamihaih, la 31 October 2011 - 11:17 PM, a spus:

Am si eu o intrebare privind tehnica de transpunere a desenului pe placaj sau lemn.

Vezi postareamihaih, la 02 November 2011 - 08:23 PM, a spus:

Dupa ce ai ai reusit sa faci desenele banuiesc ca vrei sa le si pastrezi. Poate nu pentru tine dar poate pentru altcineva.


Din citarea din prima postare am īnțeles că subiectul era cum se transpune desenul, deci el există deja, iar cel ce se păstrează este de obicei originalul.

Vezi postareamihaih, la 02 November 2011 - 08:23 PM, a spus:

Sa desenezi direct pe placaj este ca si cum iti bati joc de tine. Ca sa detaliezi si sa pui la scara un desen este foarte multa munca si nu cred ca vrei sa-i dai cu piciorul pur si simplu. Detalierea si punerea la scara se face in buna traditie daca nu stii autocadul. Adica cu echer, compas, florar , sarpe ...etc


Florarul... am ceva de spus despre el. Ecuația care descrie fibra medie deformată (aia din disciplina rezistența materialelor) a florarului elastic are aceeași formă cu ecuația care descrie liniile de curent (alea din disciplina mecanica fluidelor). Ca urmare, linia trasată de florarul elastic este mult mai hidrodinamică, respectiv aerodinamică, decāt ce este īn stare să traseze AutoCAD-ul. Nicio versiune de AutoCAD folosită de mine pānă acum n-a știut să traseze o linie de curent, și nici nu mă miră, că, dacă ar fi știut, n-ar mai fi nevoie de ANSYS/FLUENT sau ceva echivalent.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi