Forum Machete,Modelism,Hobby: Baza de expunere aburoase - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Baza de expunere aburoase

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 25 October 2011 - 08:12 PM

Salutare tuturor,
asa cum am precizat la descrierea constructiei Big Boy, atat masinaria americana cat si cele care se afla acum in lucru au nevoie de o baza de expunere adecvata. Pentru americana ruginita, voi opta pentru o varianta scratch, dupa fotografii si planuri din revistele de profil, in timp ce pentru cateva masinarii germane pe care le am in lucru am optatpentru o baza ceva mai mare, care sa le cuprinda pe toate, realizata sub forma unei imbinari de kituri si modelism de tip scratch.

Kitul utilizat este practic o binecunoscuta remiza Piko, cu un singur loc, impreuna cu un set de doua pompe de apa. Nu am mai montat si un castel de apa, pentru a nu incarca prea mult macheta. Peroanele sunt facute din forex si carton. De asemenea am optat pentru sina Piko in detrimentul celei din plastic oferita de producatorii machetelor Revell respectiv Italeri. Pe aceasta baza voi posta doua loko BR si anume 01 si 02 care vin la un kit comun de la revell respectiv un BR 50 italeri, cu un grad de uzura mai mic decat al americanei. Pe principul lucrului incrucisat, cheia evitarii monotoniei :whistle: , va urma constructia kiturilor si a bazei de expunere mici.

Am plecat de la o bucata de polistiren extrudat de 2 un carton lipit peste, pentru ceva mi multa rigiditate, polistiren pentru parchet respectiv carton pentru formarea prismei terasamentului
Imagine postata

Sina este fixata cu cuie de 0.8 si prin lipire, dupa care terasamentul este confectionat din nisip cernut si amestec noch
Kitul de remiza a suferit oaresce modificari, culoarea sa fiind cea cunoscuta, caramiziu inchis catre bordo, astfel ca pentru a capata forma caramizilor cu mortar alb, am aplicat o tehnica vazuta prin tutorialele video, adica am vopsit integral la aerograf cu alb peretii, dupa care in loc de un drybrush cu diferite nuante de rosu, care se practica la scara 1:35, am optat pentru curatirea la suprafata a caramizilor, care au revenit la culoarea originala
Ulterior prin drybrushing si washing am modificat pe alocuri culorile diferitelor zone de caramida
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

S-au asamblat pompele de apa, care s-au vopsit negru, urma de acoperiri progresive cu gri, metalic, rugina precum si asamblarea stalpilor de iluminat
Imagine postata

Cam asta s-a obtinut
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta este locatia din vitrina unde voi expune machetele
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi