Forum Machete,Modelism,Hobby: Ludmila - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ludmila

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 31 December 2011 - 04:24 PM

Salutare,
cu ceva vreme in urma am facut rost de un kit static Revell, cu Ludmila.
Un kit relativ bine facut, mai este nevoie insa de cate ceva kit la imbinarea carcase in partea superioara sau in lateralul plugurilor, in rest ok, acelasi plastic "cald" cu care m-am obisnuit la Revell.

Am optat pentru o schema de culoare standard, o astfel de masinarie fiind prezenta si prin gara timisoreana. Accesul la ea este mai dificil, am reusit insa vreo cateva poze de pe pasarela, cu teleobiectivul, in rest feroviarii isi pazesc obiectivele mai ceva ca pe rachete nucleare.

Cateva imagini de la samblarea kitului.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

A urmat un weathering mediu, dupa lacuirea cu lucios si aplicarea de decaluri, iar la sfarsit lacuirea cu satinat. Am folosit niscaiva pigmenti de tip pastel, creion, respectiv zemuri.

Imagine postata
Imagine postata

Pentru expunerea machetei am confectionat o baza din obisnuitul polistiren extrudat, cu suport din carton, sinele din plastic de la kiturile Italeri :whistle: fiind 2 bucati deci destule pentru lungimea bazei, terasament din nisip cernut. Mediul este unul de tip industrial care contine un mic siloz si cladirile auxiliare. Totul este scratch, cartoane si forex, mai putin lampile de iluminat.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aici in locatia sa alaturi de cealalta macheta, americana insa.

Imagine postata

#2 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 31 December 2011 - 07:57 PM

Felicitari arata foarte bine....

#3 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 01 January 2012 - 12:40 AM

Minunat ce poate iesi din niste carton, plastic, imaginatie si vopsea bine aplicata!

Foarte frumos! La multi ani!

#4 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 01 January 2012 - 12:46 PM

Si mie imi place cum a iesit. Nu vreau sa fiu circotas, dar parca mai bine arata intr-o uzina cu multe tevi, ceva gen rafinarie sau combinat petrochimic.

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 02 January 2012 - 07:52 PM

Multumesc de urari.
andrei_nsts, intamplarea face ca sa gandesc in aceasta privinta aproape la fel ca si tine

Idealul ar fi fost ceva industrial cu multe chestii auxiliare si tevarie ruginita. De altfel initial si constructiile care se regasesc acum pe macheta le-am gandit altfel. Au intervenit insa doua probleme: timpul si spatiul. Am vrut neaparat sa termin macheta inaine de data la care am si prezentat-o, iar lungimea dulapului in care trebuia sa stea alaturi de cealalta loko nu mi-a permis nici macar extinderea initiala. In imaginile pe care le aveam eu, existau mai multe structuri cilindrice, separate de corpuri de cladiri, benzi transportoare, tevi, constructii anexa si soproane care nu si-au mai avut locul aici.

Ceva similar la ceea ce propui, vreau sa fac pe un modul functional, unde lungimea de 1 m imi va permite sa ma intind cat doresc, si unde timpul de asemenea ma va lasa sa bricolez toate detaliile aferente. Acolo practic intentionez sa infing o loko functionala, nemteasca, asemanatoare LDH urilor care isi fac veacul prin astfel de curti.

#6 Useril este offline   andrei_nsts 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 13-December 10
  • Location:bucuresti

Postat 03 January 2012 - 12:02 PM

Salut

Pentru decorul de la Ludmila se putea face o diorama-butaforie. Practic ca si adincime o lasai exact cit aifacut-o tu, puneaiin fundal o poza cu o rafinarie si in fata pozei faceai citeva instalatii (tevi, conducte, robineti, bucati de cladiri etc.) mai avansate (3d) care se profilau pe poza de fundal.

Referitor la modulul de 1 metru functional ca locomotiva ar merge un v20/V36 sau o locomotiva cu aburi fara foc (Tip Meningen) pe care le gasesti si in versiunile cu 2 axe. Cum acolo o sa faci manevra si poate te-ar ajuta o locomotiva cu cuple automate (digitale) eventual si niste zone de decplare pentru vagoane.

#7 Useril este offline   bogdanilinca 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 04-March 12

Postat 04 March 2012 - 01:55 PM

Am si eu o Ludmila nefacuta. M-ai inspirat sa fac si eu ceva frumos. Deocamdata nu ma pot acpuca de ea dar cred ca atunci cand a voi apuca o sa iasa ceva foarte interesant.

#8 Useril este offline   Kosminus 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Location:Bārlad

Postat 22 August 2012 - 08:15 PM

Scuzati-ma ca deviez de la subiect...dar de unde ai cumparat kit-ul, cat a costat sau daca imi poti da un site unde pot gasi si altele...dar nu mecanice ca nu am bani!

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 23 August 2012 - 03:10 PM

Salut,
kitul eu l-am cumparat de la cineva, dar acum se gaseste de vanzare si la noi la un magazin online de trenulete (ma refer la varianta statica desigur, cea care te intereseaza). Acolo se gaseste atat un kit de Big Boy, pe care de asemenea l-am construit, cat si un kit cu 2 loko, BR130 si BR131, deci cele care te intereseaza.

iti trimit pe PM adresa siteului, pretul este parca de 140 ron, kitul cu ambele loko statice.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi