Forum Machete,Modelism,Hobby: Filme documentare despre industria brasoveana - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Filme documentare despre industria brasoveana

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 January 2012 - 12:54 PM

Zilele trecute s-a lansat la Brasov primul film documentar dintr-o serie dedicata industriei brasovene. Acest prim film este despre uzina Tractorul (fosta IAR) dupa care urmeaza Roman si IAR. La lansarea filmului au fost impartite 100 DVD-uri gratuit iar cei interesati care nu au prins un DVD au fost invitati la sediul Mix Tv pentru a primi gratuit unul. Se doreste ca aceste documetare sa ajunga la cat mai multa lume. de accea l-am incarcat pe transfer-ro de unde se pot descara primele 2 parti. revin si cu ultimele 2 parti ale filmului

http://dl.transfer.r...3jan-818a41.VOB

http://dl.transfer.r...5jan-4de471.VOB

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: m1.JPG
  • Imagine atasata: m2.JPG

Aceasta postare a fost editata de horia: 15 January 2012 - 12:55 PM


#2 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 04:17 PM

Multimiri Horia, foarte interesant documentarul. Pacat ca nu se fac astfel de documentare cu toate fabricile mari din Romania. Poate asa vad si cei mai mici ce a insemnat si a fost industia Romaneasca si ce a ajuns. Astept cu nerabdare si partea a doua :hi: .

#3 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 January 2012 - 04:51 PM

partea a III-a, urmeaza a IV-a
http://dl.transfer.r...5jan-a48f3d.VOB

#4 Useril este offline   feste 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 31-May 10
  • Location:Vinon sur Verdon, Franta

Postat 19 January 2012 - 12:14 PM

Vezi postareahoria, la 15 January 2012 - 04:51 PM, a spus:

partea a III-a, urmeaza a IV-a
http://dl.transfer.r...5jan-a48f3d.VOB


salut Horia

La partea a 4 ai reusit sa ii faci upload?

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de feste: 19 January 2012 - 12:15 PM


#5 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 January 2012 - 12:52 PM

Și eu mulțumesc.

Se pot pune și fișierele de coordonare a vob-urilor, adică tot ce mai este pe DVD?

#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 19 January 2012 - 07:18 PM

aveti aici tot ce trebe o data cu ultima parte

http://dl.transfer.r...-17b65b2142.zip

#7 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 January 2012 - 10:25 PM

Încă o dată mulțumesc! :hi:

O întrebare: deoarece spuneți „Se doreste ca aceste documetare sa ajunga la cat mai multa lume.” și s-au distribuit multe DVD-uri gratis, de fapt ce intenționează autorii? Este o promoție, sau autorii dau DVD-ul la liber, în sensul licențelor libere CC, și interesul este sensibilizarea publicului prin difuzare liberă pe net?

#8 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 20 January 2012 - 03:22 AM

Mulţumesc mult, d-le Horia, pentru acest documentar, într-adevăr excepţional! Şi, mai ales pe fondul evenimentelor din zilele astea. Trist, tare trist... Mi se pare că se potriveşte perfect zicala "ce-am avut şi ce-am pierdut!", dar nu cu sensul ei de nepăsare, ci cu cel ad literam, de jale.

Încă o dată, mii de mulţumiri!

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 20 January 2012 - 03:34 PM

Vezi postareape_dos, la 19 January 2012 - 10:25 PM, a spus:

Încă o dată mulțumesc! :hi:

O întrebare: deoarece spuneți „Se doreste ca aceste documetare sa ajunga la cat mai multa lume.” și s-au distribuit multe DVD-uri gratis, de fapt ce intenționează autorii? Este o promoție, sau autorii dau DVD-ul la liber, în sensul licențelor libere CC, și interesul este sensibilizarea publicului prin difuzare liberă pe net?


cum ziceam, se doreste ca aceste filme sa fie vazute de cat mai multa lume. la Muzeul Civilizatie Urbane din Brasov se proiecteaza acest film in fiecare zi gratuit. de ce o chestie simpla trebuie complicate cu intrebari despre licente libere CC.? iei filmul, il vezi, razi, plangi, ii dai foc, faci ce vrei cu el si atat! Mai sunt si unii care fac cu pasiune unele lucruri si nu incearca sa scoata banii.Asta-i tot!

#10 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 20 January 2012 - 05:04 PM

Horia, multumiri pentru promovare si punerea la dispozitie.

Documentarul este indiscutabil interesant si destul de bine realizat.
Pentru mine a fost o placuta aducere aminte; copil fiind, asteptam cu nerabdare documentarele ce prezentau "realizariile epocii de aur". Cu putin noroc aveai parte de tractoare, autocamioane sau nave. Daca erai cu adevarat norocos, prindeai cateva secvente cu aeronave.

Ganduri bune,
mack

#11 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 20 January 2012 - 09:01 PM

Vezi postareahoria, la 20 January 2012 - 03:34 PM, a spus:

cum ziceam, se doreste ca aceste filme sa fie vazute de cat mai multa lume. la Muzeul Civilizatie Urbane din Brasov se proiecteaza acest film in fiecare zi gratuit. de ce o chestie simpla trebuie complicate cu intrebari despre licente libere CC.? iei filmul, il vezi, razi, plangi, ii dai foc, faci ce vrei cu el si atat! Mai sunt si unii care fac cu pasiune unele lucruri si nu incearca sa scoata banii.Asta-i tot!

Domnule horia, vreau să ajut.

Am lucrat în industria constructoare de mașini la ICM Reșița și la UM Timișoara. Am făcut practică la IMGB și 23 August. Am colaborat cu IAR Brașov, am văzut uzina cu ochii mei, am apreciat nivelul ei tehnic și-mi pare rău de ea. Nu urmăresc să realizez vreo bișniță cu acest DVD. Cum spuneam, vreau să ajut la difuzare, îar întrebarea mea era menită să-mi indice limitele în care pot ajuta. O să explic.

Conform legii dreptului de autor, în momentul în care studioul MIX TV al MIX Media Grup a prezentat publicului DVD-ul s-a născut dreptul de autor al studioului asupra acestui DVD. El hotărăște ce să facă cu el. Este dreptul lui să permită proiectarea gratuită a acestui DVD la Muzeul Civilizației Urbane din Brașov. De asemenea, este dreptul lui să facă cadou câte DVD-uri dorește cui dorește.

Faptul că și noi, cei de pe forum, avem acces, prin bunăvoința dv. - pentru care vă mulțumesc - la acest DVD poate fi considerat că este vorba de o prezentare a materialului în familie/cerc de prieteni. Dacă însă se dorește difuzarea largă, atunci autorul trebuie să specifice condițiile ( „licența” ) în care se poate face asta, altfel eu, dacă difuzez (și am posibilitatea de a-l difuza, oho! ) pot fi luat la întrebări de autor.

Ce posibilități există:
1. Autorul declară opera în domeniul public. Atunci însă oricine poate face ce vrea cu ea, adică să scoată secvențe, să le monteze în altă ordine, să le vândă (dacă are clienți) etc. și toate astea fără măcar să fie obligat să menționeze autorul. N-aș sugera asta.

2. Autorul poate „elibera” opera, adică să permită difuzarea, în anumite condiții. El rămâne autor și poate condiționa. De exemplu cu formă nealterată - doar copii ale DVD-ului. Sau doar cu conținut nealterat - permite de exemplu rip-ul, dacă respectă exact conținutul DVD-ului, ripul fiind mult mai ușor de difuzat pe net. Sau poate pune condiții de citare a autorului. Sau multe altele, dar nu bani. Astfel de condiții fac obiectul licenței CC.

Deci, această „licență” este o declarație a autorului, care protejează atât autorul, cât și pe cel ce difuzează. Respectarea acestei „hârțogării” deschide posibilitatea difuzării mai largi. Încă o dată, nu urmăresc vreun beneficiu personal, cu excepția interesului meu pentru revitalizarea industriei românești.

Îmi cer scuze pentru această lungă explicație și pentru cererea de precizare a licenței, dar știți proverbul, „drumul spre iad este pavat cu intenții bune”.
Vă stau la dispoziție dacă mai este ceva neclar.

#12 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 21 January 2012 - 05:17 PM

Aveti dreptate. Ramane cum am spus...

#13 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 21 January 2012 - 06:04 PM

Ramine cum am spus imi place nespus. Foarte tare filmul Horia mersi ca l-ai pus aici. Cit pentru ceilalti eu zic sa nu ne pierdem in detalii, lucurile simple sint intodeauana de ales. Daca vroiam un forum de legislatie intram poate pe noidoijuristi.org, slava domnului ca activez in alt domeniu.



#14 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2012 - 11:34 PM

Azi a avut loc prezentare documentarului Istoria Autocamionului Brasovean. As fi vrut sa stiu din timp sa pot anunta si pe forum, insa ieri cand am trecut pe la locul unde s-a desfasurat evenimentul nu era niciun anunt. Azi am aflat pe ultima suta de metrii. La fel ca data trecuta s-au impartit DVD-uri motiv pentru care voi incepe sa la incarc si sa atasez cate un link aici.

#15 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2012 - 11:55 PM

Partea 1 din 5

http://dl.transfer.r...3feb-758b70.VOB

#16 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 03 February 2012 - 03:38 PM

Foarte tare documentarul !, celelalte parti le poti posta ?. Multumesc




Vezi postareahoria, la 02 February 2012 - 11:55 PM, a spus:



#17 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 February 2012 - 11:58 AM

da dar merge foarte greu tramsfer.ro. revin si cu restu!

#18 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 February 2012 - 03:51 PM

Partea 2

http://dl.transfer.r...4feb-d3da24.VOB

#19 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 05 February 2012 - 10:44 AM

Documentarul "Tractorul Brasov" facut avi.

http://dl.transfer.r...5feb-8d93df.rar

http://dl.transfer.r...5feb-158efb.rar

Marius


#20 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 February 2012 - 06:10 PM

Partea 3

http://dl.transfer.r...7feb-14dcbe.VOB

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi