Forum Machete,Modelism,Hobby: Diluare vopsea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diluare vopsea

#21 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 March 2012 - 10:53 AM

Presiunea de 1,8 si chiar cea de 1,5 asociata cu nitrodiluant, e exagerat de mare. D506-le era bun insa cu conditia sa il folosesti cu o presiune mai mica a aerului.

Nitrodluantul e contraindicat a fi folosit in amestec cu acele vopsele ce prin esenta au nevoie de un diluant "moale si gras" si o presiune mica. Tu ai facut taman invers.
Indiferent ca sunt Revell, Humbrol sau Italeri MM (din seria 17xx nu 14xx) toate vopselele din gama <metalizate> au nevoie de un diluant moale, cu uscare mai lenta si presiune mica, pentru a putea fi aplicate cu succes cu aerograful.
Nitrodiluantul forteaza uscarea acestui fel de vopsele, iar daca ii mai dai si o presiune mare, asociat cu o gramada de alte elemente (vezi ce a scris colegul nostru doua postari mai sus) rezulta fenomenul descris de tine.

Amesteca acele vopsele cu D506 sau D509 sau un alt diluant mai moale (mai gras la pipait-gen White Spirit) si presiune mica (cel mult 0.8 sau 0.9 bari) si vei vedea ca rezultatul e altul. Dezavantajul e ca trebuie sa dai mai multe straturi (la o dilutie de 70/30) insa nu te grabeste nimeni, presupun.

Pentru scame poti folosi Patafix roluit pe o scobitoare, pe care o rostogolesti usor pe macheta, patafix-ul retinand scamele.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 25 March 2012 - 10:55 AM


#22 Useril este offline   sectoristu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-March 11

Postat 26 March 2012 - 12:48 PM

Multzam pentru info. Nu stiam ce face nitrodiluantul. Stiam doar ca d 509 e mai moale decat d506.
Anterior am mentionat ca:"Am folosit d506 pentru dilutie si am mers spre 75% diluant. Presiunea a fost redusa la 0.8 dar fara succes".

Acum am cumparat o sticla de d509 dar nu am apucat sa-l testez. O sa incerc mai intai o dilutie de 50% sa vad cum iese.

Toate bune.

PS. Buna ideea cu patafixul - imi pare rau ca nu m-am gandit ... sigur mergea mai repede decat cu varful scobitorii.

#23 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 March 2012 - 02:09 PM

Vezi postareasectoristu, la 26 March 2012 - 12:48 PM, a spus:

Multzam pentru info. Nu stiam ce face nitrodiluantul. Stiam doar ca d 509 e mai moale decat d506.
Anterior am mentionat ca:"Am folosit d506 pentru dilutie si am mers spre 75% diluant. Presiunea a fost redusa la 0.8 dar fara succes".
Acum am cumparat o sticla de d509 dar nu am apucat sa-l testez. O sa incerc mai intai o dilutie de 50% sa vad cum iese.


Parerea mea este ca diluantul nu este bun, presiunea a fost mult prea mare si probabil si caldura prea mare pentru vopsire. Cu toate ca eu nu folosesc nitro, nici un strop, eu cred ca vei avea rezultate mai bune.

Vezi postareasectoristu, la 26 March 2012 - 12:48 PM, a spus:

PS. Buna ideea cu patafixul - imi pare rau ca nu m-am gandit ... sigur mergea mai repede decat cu varful scobitorii.


Merge bine si banda adeziva Tamiya pentru a inlatura scame sau firul acela de paianjen...

#24 Useril este offline   sectoristu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-March 11

Postat 26 March 2012 - 06:49 PM

Hai ca am facut o proba cu d 509(pe cadrele de prindere a pieselor) - Presiune la 1... si MERGE :clapping:
Am testat un lac lucios, un gri metalizat si un galben ... LASER nene :good:

Presupn ca nici lacul mat nu face probleme. Diferenta intre d509 si d506 se simte si la mana - primul fiind mai uleios. Ca dezavantaj, am constatat ca vopseaua nu se aseaza imediat pe suprafata ci tinde sa ramana intr-un strat umed - dar asta o rezolv incet incet din dilutie, presiune si cantitatea de vopsea eliberata din aerograf.

Se pare ca diluantul era problema - va multumesc pentru disponibilitate si pentru sfaturi. E bine sa stii ca ai la cine sa apelezi cand dai de necaz.

Toate bune

#25 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 02 April 2012 - 03:26 PM

Salutare,
pun si eu o intrebare aici.
Am citit ce s-a discutat mai sus despre vopsele si diluanti.
Banuiesc ca lumea care a folosit Revell, a facut referire la vopseaua de tip enamel, altfel nu s-ar fi vorbit de diluanti?

Eu folosesc exclusiv vopsea acrilica datorita timpului de uscare mai mic si a lipsei de miros.
Ca solutie de diluare apa sau alcool.
Pana acum am folosit "solutii de lacuire" de la diferite firme de exemplu Maimeri.

Evident ca pot incerca, si probabil o voi face, dar intrebarea mea este cum se comporta lacurile agama peste vopsea acrilica revell, rezultatul este ok?
Vreau sa renunt la lacurile de compromis datorita granulatiei care nu este tocmai ok si a duratei destul de mare de uscare la cel lucios.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi