Forum Machete,Modelism,Hobby: Diluare vopsea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diluare vopsea

#1 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 17 January 2012 - 08:29 PM

Va salut?
Am incercat in aceasta seara pentru prima data un aerograf. A trebuit sa diluez vopseaua ca sa imi mearga aerograful si am ajuns la raport de 1:1 ()vopsea:diluant). Ma intreb, nu e prea mult?
La ce raport diluati ? Sau depinde de vopsea. Eu am avut Revell.

De asemena, cum se curata aerograful dupa folosire? Il desfaceti in bucati si il curatati?

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2012 - 09:40 PM

Odata cu dilutia, variaza si presiunea - daca ai vopsea groasa trebue sa sufle mai tare, daca ai vopsea subtire trebuie sa sufle mai moale.
Raportul de dilare de care zici e cam mare pentrru vopsele d genul revell, humbrol. Cred ca trebuie sa mai maresti putin preesiunea ca sa functioneze cu vopsea mai putin diluata.
Conteaza insa si la ce o folossesti. Daca faci detalii e mai bine mai ddiluata si cu presiune mai mica. Daca insa vrei sa acoperi mai repede e bine sa fie mai groasa vopseaua.

Daca lucrezi si a doua zi cu aerograful, ajunge sa treci diluant prin el si eventual sa bagi pe unde se ppoate o pensula aspra cu diluant potrivit (nitro spala bine aproape orice - dar ar fi bine sa fie e la Policolor). Nu te chinui sa stergi de diluant aerograful inauntru. Eu las putin diluant ca sa nu se blocheze acul in duzaa si sa fiu nevoit sa trag de el.

Daca nu lucrezi un timp, sau simti ca nu ai raspunde bine la comenzi, desfa-l atent fara sa fortezi nimic si tie minte secventa ca sal poti face la loc.
Daca e dubla actiune, fii atent la cum sta saiba din spatele tragaciului - e important..

Spor la vopsiri.

#3 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 17 January 2012 - 09:44 PM

Foarte multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 January 2012 - 11:58 AM
Motiv editare: citat inutil


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 January 2012 - 12:12 PM

Dilutia vopselei, cum se zice si mai sus, depinde de mai multi factori, printre care viscozitatea initiala a vopselii si presiunea de lucru. De aceea nu se poate da o reteta "de farmacie", poti ajunge si la un factor de dilutie 1/1 sau chiar mai mare. Presiunea de lucru este, la cele mai multe aerografe, undeva intre 0,8 si 1,2 bar, ca atare, functie de asta si de viscozitatea vopselii, incerci dilutie pina cind treaba merge bine. Cu timpul, dupa ce capeti ceva experienta, o sa-ti dai seama aproape instinctiv cit trebuie diluata vopseaua.
In privinta curatarii aerografului, imi permit sa-l contrazic nitel pe maestrul antevorbitor. Vopselele acrilice, mai ales, se usuca foarte repede, pot ramine in strat subtire pe ac, garnituri sau peretii interiori ai duzei, creind necazuri mai tirziu. Sfatul meu este sa nu faci economie la citeva minute, ca sa nu pierzi zeci de minute mai tirziu, asta in cel mai bun caz!
Ca atare, atunci cind termini de vopsit, spala corect aerograful de fiecare data. Nu stiu ce aerograf ai, dar citeste putin aici http://www.cartula.r...serie-A470.html , desi e vorba un aerograf mai putin "popular" metoda este intuitiva. Inca ceva, daca aerograful o permite, scoate acul tragindu-l in fata, nu in spate, astfel vopeaua reziduala nu se va acumula pe garnitura.

#5 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 24 February 2012 - 05:22 PM

Va salut!
Revin in acest topic cu o intrebare pentru cine poate sa imi raspunda. O vopsea mai diluata decat ar fi normal, poate da aspect de matuire machetei? Fiind mai mult diluant adica, sa afecteze plasticul si sa ii dea aspect mat?

#6 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 24 February 2012 - 06:03 PM

Vezi postareaShony, la 24 February 2012 - 05:22 PM, a spus:

Va salut!
Revin in acest topic cu o intrebare pentru cine poate sa imi raspunda. O vopsea mai diluata decat ar fi normal, poate da aspect de matuire machetei? Fiind mai mult diluant adica, sa afecteze plasticul si sa ii dea aspect mat?

Pasticul nu este afectat in urma vopsirii. Poate fi afectat numai daca vopseaua este diluata eventual cu un solvent puternic de genul acetona (mai puternica decat cea folosita de partea feminina la unghii) sau altele asemenea, intr-un raport mai mare decat cel obisnuit, dar nu sunt indicate pentru acest proces. In al doilea rand, conteaza si tipul vopselei, daca ofera aspect mat sau lucios. Dilutia nu ofera neaparat aspect mat.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2012 - 08:23 PM

Intrebarea este pusa putin ambiguu. Dar sa anticipez :
- tusa vopselei (mat, semimat, lucios) nu este dictata de dilutie ci de existenta unui agent de matuire.
- o dilutie prea mare, in unele cazuri, poate altera calitatile vopselii
- o dilutie prea mare, cu un diluant neadecvat (asa zis "tare" sau "dur", gen acetona, nitrosolv. Ma refer aici la vopselele tip email sau laquer si mai putin la cele tip acrilic) poate daquna plasticului in sensul ca-l poate "dizolva" superficial. De aici poate apare si aspectul mat, aspect dat de "incretirea" superficiala a suprafetei de plastic.

#8 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 24 February 2012 - 10:34 PM

Este vorba de o vopsea lucioasa, care dupa vopsire imi pare ca isi pierde din luciu. Am dat si cu lac lucios si tot nu imi pare suficient.
Acum am sesizat alt fenomen la vopsirea din aceasta seara. In timp ca suflam cu aerograful, se formau ca niste panze de paianjen pe machetea. Iar ma duce gandul la raport prea mare de solvent fata de vopsea sau prea puternic.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 February 2012 - 08:57 PM

1. Unii solventi pot schimba tusa vopselii. cum este acetona in cazul vopselei duco. Atentie, diluantul inadecvat face asta, nu dilutia in sine!
2. Fenomenul se produce mai ales in cazul vopselelor metalice si apare din cauza uscarii vopselei pe traiectoria aerograf - macheta. Cauzele sunt multe: temperatura mediului ambiant, dilutia vopselei, presiunea prea mare. Dilueaza mai mult, redu presiunea aerului.

#10 Useril este offline   sectoristu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-March 11

Postat 23 March 2012 - 10:15 AM

Salutare,

Am si eu o problema legata de lacurile revell. Cred ca este in stransa legatura cu topicul asta asa ca prefer sa continuam aici.

Revenind, le-am folosti atat pe cel lucios cat si pe cel mat si in ambele cazuri, aerograful imi scotea un fel de vata de zahar care plutea prin aer dar cel mai grav, care s-a lipit de macheta. Foarte inestetic. Nici nu stiu cum mai pot repara macheta :(
Am banuit ca lacul se usuca prea repede asa ca am marit dilutia de la 50% la 75% si acelasi efect. Apoi m-am gandit sa reduc presiunea aerului - am redus-o pana la 0.8 si tot degeaba...

Intrebarea: Ce naiba e cu lacurile astea de la revell? Cele de la humbrol merg excelent cu dilutie 50% si presiunea la 1.8.

Fata de cele de mai sus, va rog sa-mi spuneti care-i trick-ul cu lacurile revell si eventual, cum pot scapa de "scamoseala" de pe macheta.

Toate bune

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 March 2012 - 12:24 PM

"Scamoseala" aia se indimpla deoarece lacul se usuca prea repede, adica se usuca pe traiectorie. Deci trebuie dilutie nitel mai mare, cu un diluant adecvat (nu cele cu evaporare rapida) iar presiunea trebuie sa fie destul de mica, undeva intre 0,6 - 0,8 bar iar pulverizarea o faci mai aproape de macheta.
Sau ...inlocuiesti lacul. :whistle:

#12 Useril este offline   sectoristu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-March 11

Postat 23 March 2012 - 02:27 PM

Vezi postareaZ-mare, la 23 March 2012 - 12:24 PM, a spus:

"Scamoseala" aia se indimpla deoarece lacul se usuca prea repede, adica se usuca pe traiectorie. Deci trebuie dilutie nitel mai mare, cu un diluant adecvat (nu cele cu evaporare rapida) iar presiunea trebuie sa fie destul de mica, undeva intre 0,6 - 0,8 bar iar pulverizarea o faci mai aproape de macheta.
Sau ...inlocuiesti lacul. :whistle:


Multzam Z mare.

Am folosit d506 pentru dilutie si am mers spre 75% diluant. Presiunea a fost redusa la 0.8 dar fara succes.Inlocuiesc lacul! am facut totul ca la carte, deci lacul este de calitate f. proasta.
Sper ca vopselurile revell sa nu fie la acelasi nivel. Am cumparat mai multe nuante sambata la intalnirea machetistilor (pentru lancaster) dar nu am apucat sa folosesc. Pana acum am folosit humbrol si am fost multumit.

Toate bune

#13 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 23 March 2012 - 02:44 PM

incearca cu nitro diluant 209. Intr-o anumita proportie si presiune merge la lacul Revell.
Macheta o poti corecta cu un amestec foarte diluat lac+209.

#14 Useril este offline   sectoristu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-March 11

Postat 23 March 2012 - 03:49 PM

Vezi postareaHIND, la 23 March 2012 - 02:44 PM, a spus:

incearca cu nitro diluant 209. Intr-o anumita proportie si presiune merge la lacul Revell.
Macheta o poti corecta cu un amestec foarte diluat lac+209.


Multam, o sa incerc varianta asta. Imi poti sugera acea anumita proportie si presiune?

Totodata, va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa ma astept la aceleasi probleme si din partea vopselurilor - ma refer la dilutie 50% cu d506 si presiune 1.8. Nu de alta dar lancasterul de la hasegawa e o bijuterie si nu vreau sa am surprize...

#15 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 23 March 2012 - 03:53 PM

Cel putin 2/3 nitro 209, poate chiar 3/4. Presiunea prin teste.

#16 Useril este offline   sectoristu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-March 11

Postat 24 March 2012 - 12:56 AM

Acum am incecat un argintiu si un bronz de la revell - fix acelasi rezultat. E clar: D506 este prea tare, se usuca prea repede.

O sa caut nitro 209 iar daca nu gasesc, incerc cu un d509.

Va multumesc pt. sfaturi - revin cu noi rezultate :D

#17 Useril este offline   cobra_00711 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 09-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2012 - 10:36 AM

Salut! Eu folosesc doar vopsele si lac de la revell pe care le diluez in proportie de 70/30 cu color mix tot de la revell si nu am avut nicio problema. Presiunea la care vopsesc este setata undeva intre 0,8 - 1bar ,iar distanta de la care "dau" cu aerograful este cam 10 -max.15 cm. Asta am lacuit - o cu lac mat revell

Imagine atasata: 2012-03-24 09.58.50.jpg

Imagine atasata: 2012-03-24 09.59.05.jpg

Aceasta postare a fost editata de cobra_00711: 24 March 2012 - 10:55 AM


#18 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 March 2012 - 04:32 PM

Vezi postareasectoristu, la 23 March 2012 - 10:15 AM, a spus:

Salutare,

Am si eu o problema legata de lacurile revell. Cred ca este in stransa legatura cu topicul asta asa ca prefer sa continuam aici.

Revenind, le-am folosti atat pe cel lucios cat si pe cel mat si in ambele cazuri, aerograful imi scotea un fel de vata de zahar care plutea prin aer dar cel mai grav, care s-a lipit de macheta. Foarte inestetic. Nici nu stiu cum mai pot repara macheta :(
Am banuit ca lacul se usuca prea repede asa ca am marit dilutia de la 50% la 75% si acelasi efect. Apoi m-am gandit sa reduc presiunea aerului - am redus-o pana la 0.8 si tot degeaba...

Intrebarea: Ce naiba e cu lacurile astea de la revell? Cele de la humbrol merg excelent cu dilutie 50% si presiunea la 1.8.

Fata de cele de mai sus, va rog sa-mi spuneti care-i trick-ul cu lacurile revell si eventual, cum pot scapa de "scamoseala" de pe macheta.

Toate bune


Salut,

Spune-mi putin, cit de cald este acolo unde vopsesti? Cum faci amestecul vopsea /diluant - in recipient separat sau direct in cupa aerografului? Ce Aerograf ai - simpla sau dubla actiune? Butom feed sau Gravity feed? Eu am vopsit cu multe feluri de vopsele ( scuze ca te corectez, vopsea la plural este vopsele, nu vopseluri ) , si de la Revell dar nu am avut o asemenea problema. DIn contra, vopselele lucioase se uscau deabea dupa 48 ore. Personal cred ca folosesti un diluant neadecvat.

Firele alea ca de paianjan care ti sa format se pot inlatura foarte usor dupa uscarea lacului cu un schirghel de 2000 la ud. Dupa slefuirea se poate aplica un strat nou de lac...

Aceasta postare a fost editata de P-51-D-Mustang: 24 March 2012 - 05:21 PM


#19 Useril este offline   sectoristu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 06-March 11

Postat 25 March 2012 - 08:39 AM

Salutare,

Folosesc aerograf rowi cu dubla actiune si cu gravity feed. Temperatura e cea ambientala... de 25 de grade. Presiunea aerului sta pe la 1.5 - 1.8.

Cat despre scamele de pe macheta, mi-a fost frica sa le indepartez cu hartie abraziva, asa ca am pierdut vreo 2 ore folosind varful scobitorii - individual, la fiecare scama - proba de rabdare :(

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 March 2012 - 09:40 AM

Presiunea e mult prea mare, cum ziceam, redu la 0,6 - 0,8 bar. Si schimba diluantul!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 March 2012 - 09:40 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi