Forum Machete,Modelism,Hobby: Coltul Avia - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coltul Avia 1/72

#1 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2012 - 09:22 PM

Aici o sa pun ce lucrez la cele trei AVIA pe care le am.
O sa incep cu cel mai dificil, primul prototip, B35-1.
Kitul de la KP e , cred, mai batrin ca mine, insa se tine bine. Ce gasim in cutie vedem aici :

http://www.model-mak...p-1-548210.html

http://modelingmadne...ab35preview.htm

Comparat cu planurile de la MBI, e aproape spot on:

Imagine atasata: DSCF3011.JPG

Deriva, vazuta de sus, pare grasutza, iar directia este mult subdimensionata.

Imagine atasata: DSCF3012.JPG
Imagine atasata: DSCF3013.JPG
Imagine atasata: DSCF3014.JPG

Exemplarul pe care il am are cupola destul de prost turnata, plina de zgarieturi de deformari.

Imagine atasata: DSCF3015.JPG

Jambele trenului par nitelus cam inalte (inainte sa le tai voi verifica atent si fotografiile):
Imagine atasata: DSCF3017.JPG

Kitul e inca in productie, la KP, posibil cu o cupola mai bine turnata (alte kituri reeditate au cupola revizuita) si decaluri noi, mai bune.

Deocamdata sint la stadiu de pregatire a docomentatiei:
Imagine atasata: DSCF3008.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 25 January 2012 - 09:24 PM


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2012 - 10:06 AM

Am lucrat un pic la interiorul lui B-35.

Imagine atasata: DSCF3025.JPG

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 27 January 2012 - 04:45 PM

Din ceea ce ai postat, se pare ca o sa ai ceva de lucru cu kitul asta. Stiind insa ce ai facut la seria de P-40, sunt convins ca o sa duci cu bine la capat si "cehoaicele" astea. Spor si mult succes! Si, pentru ca e vorba tot de proiecte inedite, nu fii zgarcit cu detaliile.

#4 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2012 - 08:51 AM

Ai tu o dambla cu aceste camuflaje cu nisipiu in ele, care stii foarte bine ca iti vand jumatate de macheta. :crazy:
Lasand gluma la o parte, varianta aleasa e super tare.
PS - cand am vazut ca te-ai mai apucat si de astea, m-am mobilizat pentru 1 ora la birou impreuna cu Dog-ul. Dup-aia, s-a trezit fiu-meu. :yahoo:

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2012 - 07:24 PM

Mic update la Avia B.35.

Am eliminat directia, urmand sa o reconstruiesc de la zero. In cockpit, am vopsit cu un gri deschis (Hu-127) si am dat cu "futush".

Imagine atasata: DSCF3031.JPG

Dupa indelungi framantari cu privire la cupola destul de trista a kitului, am gasit una vacuformata de la Pavla, pe ebay. Nu stiu daca se va potrivi perfect cu kitul meu, dar sansele sint sa fie pentru KP, caci alt kit de B.35.1 nu exista.
Daca voi avea cabina vacu, inauntru se va vedea binisor, asa ca am decis sa folosesc tabloul de bord, scaunul si centurile din PE de la kitul avia B.35.2 de la RS. Acela are cabina mult mai ingusta si destul de grosutza, asa ca mare lucru nu se va vedea inauntru. Tot kitul de la RS a donat si elicea bipala din lemn, caci avea mai multe in dotare.

Imagine atasata: DSCF3033.JPG

Am lipit "pantalonii" trenului si am regravat detaliile de pe aripa:

Imagine atasata: DSCF3037.JPG


Kitul de la KP e destul de saracut in zona gurii radiatorului, unde oricum jumatatile fuselajului nu se potrivesc prea bine. Odata lipite cele doua jumatati, capota care vine deasupra lor este mai lata. A trebuit sa lipesc o foita de plastic intre ele pentru a lati un pic fuselajul. Am mai facut si lipit inauntru un carenaj triunghiular, kitul avind in locul lui o simpla placa. Cu un ac de seringa am gaurit tevile de esapament.

Imagine atasata: DSCF3035.JPG
Imagine atasata: DSCF3038.JPG
Imagine atasata: DSCF3039.JPG
Imagine atasata: DSCF3041.JPG

KP-ul are pe fuselaj o gramada de detalii minuscule pe care as vrea sa le pastrez, dar sigur la lipirea aripilor si a fuselajului voi pierde multe din ele si va trebui sa le refac cumva. Nu am nici un riveter atit de fin.

#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2012 - 08:43 PM

O scurta vizita la modelism si am luat vopselele de care aveam nevoie:

Humbrol 113 (maro) , 105 (verde) , 83 (ocru) si 166 (gri). combinatia de culori e foarte misto, mai ales combinata cu culorile vii de pe cocarde si coafa elicei.

Imagine atasata: DSCF3043.JPG

Am lipit fuselajul :

Imagine atasata: DSCF3044.JPG
Imagine atasata: DSCF3048.JPG

Tabloul gata vopsit de la RS s-a potrivit bine, am modificat un singur lucru la el - am acoperit cadranul central, orizontul artificial, care la prototip lipsea.

#7 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2012 - 09:45 PM

Azi am reusit sa construiesc directia, dintr-o bucata de profundor de la un avion foarte vechi.

Imagine atasata: DSCF3124.JPG
Imagine atasata: DSCF3126.JPG

Dupa multa pilitura si span, Mr.Surfacer si super glue gel, a ajuns la forma asta:

Imagine atasata: DSCF3129.JPG
Imagine atasata: DSCF3130.JPG

Cu fire din plastic tras la cald si Mr Surfacer, o sa incerc sa redau un pic din suprafata impanzita. Nu stiu cum va iesi...

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 February 2012 - 11:25 AM

Poate solutia "inversa", adica sa scobesti nitel, era mai buna. Zic si io. :whistle:

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2012 - 09:56 AM

Am mai lucrat nitel si la asta:

Am terminat de finisat coada si am facut ranforsarile din spatele scaunului. Am mai lipit un mic cozoroc deasupra tabloului de bord.

Imagine atasata: DSCF3265.JPG
Imagine atasata: DSCF3268.JPG
Imagine atasata: DSCF3276.JPG
Imagine atasata: DSCF3267.JPG

Incarcind sa termoformez o cabina noua (cu rezultate mediocre as putea adauga) am reusit sa stric definitiv si asa oribila cabina din cutie. M-a costat un alt kit, luat doar pentru cabina. Planul era sa folosesc pentru parbriz si partea fixa din spate, parti ale cabinei din kit si partea mobila sa fie termoformata. Buun, am taiat cabina noua in trei, a iesit ok, apoi am gaurit aerisirea din parbriz, luind ca reper ramele figurate pe ea. Surpriza, cind am potrivit parbrizul pe fuselaj, gaura e decalata mult spre stinga :). Am cautat asadar cabina veche ruinata, am reparat parbrizul cum am putut. Fanta circulara de aerisire am facut-o dintr-un mic colimator din PE. Voi avea deci parbrizul vechi, partea mobila termoformata si partea fixa din spate luata din cabina noua..

Imagine atasata: DSCF3271.JPG

#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2012 - 11:46 PM

Am refacut niturile si am lipit aripa. Nu s-a potrivit foarte bine cu fuselajul, in special la intrados, insa cu ceva super glue gel si ceva mai mult mr-surfacer, am infrint:

Imagine atasata: DSCF3299.JPG
Imagine atasata: DSCF3300.JPG

#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2012 - 10:03 AM

Am lipit cabina si trenul si am vopsit intradosul, Humbrol 166, care e mult mai "crem" decit gri...

Imagine atasata: DSCF3513.JPG
Imagine atasata: DSCF3514.JPG
Imagine atasata: DSCF3515.JPG


Din bucata de filtru de cafea am facut grilele de la radiatorul de apa si priza compresorului.
Imagine atasata: DSCF3522.JPG

#12 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2012 - 07:26 AM

L-am vopsit pe tot galbior (Hu-83) dupa care l-am pregatit pentru urmatoarele culori.
Delimitarile fiind gazate si avind limitari la capacitatile aerografului, am decis sa folosesc masti din hartie, usor ridicate de la suprafata cu bucatele de buretel dublu-adeziv.

Imagine atasata: DSCF3527.JPG
Imagine atasata: DSCF3528.JPG

#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 April 2012 - 02:40 PM

Very nice! :friends:

#14 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2012 - 09:17 PM

:hi:



Am dat cu verde, Hu-105. Maine il pregatesc pentru maro.

Imagine atasata: DSCF3536.JPG

Sper sa iasa ok vopsirea asta cu hartie distantata. Daca nu, va fi destul de greu de corectat, pastrind nivelul de "gazare" al delimitarilor.

#15 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2012 - 08:39 PM

Am vopsit si maroul...cind am dat mastile jos, rezultatul nu era prea grozav : petele iesisera foarte bine definite, insa pe sub masti , vopseaua gazase, lasind zone imaculate in locurile unde fusesera bureteii dublu-adezivi.

Imagine atasata: DSCF3572.JPG
Imagine atasata: DSCF3573.JPG

Am fost pe punctul de a-l curata si vopsi din nou, cind m-am gindit sa-l polishez un pic, neavind oricum nimic de pierdut.
Smirghel de 2000, pasta de dinti, pina la urma petele gazate au inceput sa se estompeze .

Imagine atasata: DSCF3574.JPG
Imagine atasata: DSCF3575.JPG

Dupa multa - multa chinuiala, in special cu bordul de atac al aripilor (revopsit de 3 ori) si coada (unde aveam mari probleme cu vopsea smulsa de buretei) l-am adus la un nivel acceptabil, cu multa indulgenta. Are inca multe probleme.
L-am dat cu futush pe panouri, apoi doua straturi de future. Radiatoarele trebuie vopsite, cel de sub bot cu otel, cel de pe aripa cu cupru.

Imagine atasata: 1.JPG
Imagine atasata: 2.JPG
Imagine atasata: 3.JPG
Imagine atasata: 4.JPG
Imagine atasata: 5.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 13 April 2012 - 08:40 PM


#16 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 13 April 2012 - 08:58 PM

Sper sa fie vorba doar de o iluzie optica :
Imagine atasata: A.JPGImagine atasata: B.JPG

#17 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2012 - 09:18 PM

...daca te referi la forma curioasa a petei aleia, nu-mi fac griji pentru ea, am incercat s-o fac cit mai realist- asa e ea, urata. Daca te referi la "scaparile de gaze", aici nu prea mai am ce face, dealtfel, sint si prin alte locuri pe macheta.

Pe avinasul asta im incercat pentru prima data tehnica asta de mascare cu hartie inaltata. Retrospectiv, cred ca ar merge foarte bine, insa in loc de buretei ar trebui tot cirnaciori de patafix, care in afara de a tine masca distantata, ar trebui sa si inchida complet pata, pentru a nu se mai strecura vopsea pe dedesupt.

Imagine atasata: 19.jpg

#18 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 13 April 2012 - 09:22 PM

La norisorii gri m-am referit, nu la "pattern"-ul petelor. Am remarcat existenta a mai multi norisori insa nu se cadea sa ii arat decat pe cei mai vizibili.
Cu putin diluant si inainte de futush cred ca s-ar fi putut remedia usor. Nu-i bai, e frumos si asa.
Spor

#19 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2012 - 09:38 PM

Pozele's facute cu blitzul. Cred ca sint niste straluciri alea, cel putin pe pata aia de maro :)
Asa, in secret, stiu de cel putin o gazare cu gri, dar e pe partea opusa, in zona prizei compresorului - exact cu diluant am mai atenuat-o.


Imagine atasata: DSCF3586.JPG

Imagine atasata: 1.JPG

#20 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4944
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2012 - 10:46 PM

Intre timp, am pus si decalurile... cele din cutie sint inutilizabile; foarte vechi si ingalbenite.

Aveam rondele de la un alt Avia, B.35.2 de la RS models. In vreme ce erau ok ca si culori, se pare ca cele de pe coada sint un pic subdimensionate. Mai aveam un set de la KP models, cele noi noutze,; astea par ok ca dimensiuni, au bordura corecta, subtire si mai inchisa la culoare, dar au albastrul sters rau.. aproape bleu. Am decis sa folosesc cele de la RS, si sa iau doar codul S3 de la KP, cod care comparat cu singura poza in care apare , cu avionul prabusit, pare a fi prea masiv...


Imagine atasata: DSCF3588.JPG
Imagine atasata: DSCF3589.JPG
Imagine atasata: 17a.JPG

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi