Forum Machete,Modelism,Hobby: staghound italieri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

staghound italieri

#1 Useril este offline   calindetesan 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 08-February 12

Postat 08 February 2012 - 08:42 PM

buna seara la toata lumea ,sunt nou in constructia de vehicule militare de fapt sunt nou in machetism si doresc sa deschid acest topic ptr. a prezenta staghound -ul meu de la italieri privirilor experte ale veteranilor in acest ''sport'' .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 192.jpg
  • Imagine atasata: 202.jpg
  • Imagine atasata: 204.jpg


#2 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2012 - 09:24 AM

Mie imi place. Dar cu cateva obiectii mici. Lumina pentru poze nu prea te ajuta. Ori este prea aproape ba prea departe. Si probabil tot din cauza fotografiilor mi se pare verdele cam aprins, nu stiu, parerea mea. Dar per total arata excelent!

Parerea mea este ca nu exista experti in asa ceva. Este un hobby, nu o meserie. Doar ca cei care au facut 100 de machete au mai multa experienta si au experimentat cu mai multe tehnici dar de multe ori se intampla ca cineva care face a treia macheta ever sa iasa mai aratoasa decat unul care a facut 50+.

Spor la treaba si sa vedem cat mai multe realizari! :drinks:

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 February 2012 - 10:10 AM

Mie-mi place :good: . Ar fi cate ceva de zis ,totusi :
verdele nu-i prea conform cu "originalul" dar poate ca ,asa cum spune si Bussul,problema sa fie lumina artificiala. Ce verde ai folosit ?
apoi: cutia de munitie la 0,50 ,pare nevopsita ;aici poate fi lumina,din nou ;
l-ai uzat frumusel ,aici incluzind si rotile,dar decalurile de pe "frunte" le-ai lasat perfect curate.
Tunul de 37,in realitate ,cred ca era tot verde pe teava ,nu "gun steel".
Am facut si eu un Staghound (Bronco) ;daca vrei sa-l vezi ,"sta"intr-un topic al meu,aci pe forum.
aici
http://www.cartula.r...i/page__st__100

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 February 2012 - 10:18 AM


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 February 2012 - 11:14 AM

:hi: Frumoasa macheta iar uzura, as zice, aproape realista! Si, daca zici ca esti incepator, nu avem ce face, tre' sa te credem, dar nu asa zice!

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 February 2012 - 11:39 PM

Arata foarte bine, de acord aici cu Z-mare, eu te invidiez pentru realismul weatheringului :clapping: .
Lumina este un pic prea tare, cred ca s-a intamplat un fenomen care se petrece cand folosesti functia macro, la fotografia de aproape cand se extinde obiectivul, acesta intra in lumina daca se foloseste blitzul de pe camera. ZIc asta pentru ca mi se pare ca apare un con de umbra in partea inferioara. Daca este asa, o solutie simpla, fara prea multe figuri de ministrudio improvizat, ar fi o lapma de birou puternica, si setarea fara blitz a aparatului, chiar daca este necesara sprijinirea acestuia.

Insa trecand peste aceste mici amanunte, macheta arata brici.

#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 10 February 2012 - 12:58 AM

In primul rand,welcome!
In al doilea rand,felicitari pt macheta ,foarte reusita. :good:
Uzura realista,efecte de paint-chipping,nici urma de bavuri...greu de crezut ca e prima.Cu tunul subscriu la ce spunea Longinus,dar inca il poti revopsi.Indiferent a cata ar fi, mi-ai facut pofta sa m-aouc si eu de mesterit la vre-un kit... :good: ;-)

#7 Useril este offline   calindetesan 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 08-February 12

Postat 12 February 2012 - 02:43 PM

probabil ca raspund prea tirziu ,dar munca imi ocupa cea mai mare parte din zi.Multumesc ptr.aprecieri.Chiar sunt nou in constructia de machete,am inceput acum un an cind cautind ceva pe internet am dat de un site cu vinzari de machete si m-am gindit ca mi-ar placea si mie sa constuiesc asa ceva.MI-am luat ceva scule ,lipici,pensule, o macheta de la un magazin din orasul meu (Baia Mare) si m-am apucat de treaba cu mult suflet si cu experienta ioc.Am studiat pe internet (multe filmulete pe you tube) si asa am facut prima macheta,un sws 3,7 flak 43 de revell.Acest Staghound este al doilea vehicul construit de mine ( in my life).In legatura cu vopseaua verde am amestecat green medium 4734 model master (asta se cerea,dar nu mi s-a parut foarte realista ) cu vallejo german uniform70920.Probabil ca este si din cauza aparatului foto sau a mea ca nu prea ma pricep la fotografiat,pozele au fost facute seara cu blitz.AM sa mai pun poze facute in lumina naturala.


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 123.jpg
  • Imagine atasata: 1234.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi