Forum Machete,Modelism,Hobby: Eliberarea Iraq-ului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Eliberarea Iraq-ului

#1 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2012 - 04:41 PM

Am primit inca o comanda de o diorama de data aceasta la 1/35 ceea ce nu am comis niciodata asa ceva ne fiind o scara agreata de colectia mea.
La aceasta scara totul se lucreaza la dublu (d' aia nu-mi place mie)dar in final dupa ''mari'' eforturi am scos ce se vede ca prima diorama la 1/35.
Imagine atasata: P2290267.JPGImagine atasata: P2290258.JPGImagine atasata: P2290259.JPGImagine atasata: P2290260.JPGImagine atasata: P2290261.JPGImagine atasata: P2290262.JPGImagine atasata: P2290263.JPGImagine atasata: P2290266.JPGImagine atasata: P2290267.JPGImagine atasata: P2290268.JPGImagine atasata: P2290269.JPG

#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 02 March 2012 - 05:57 PM

Se vede ca ti-ai format mana pe "furnici".
Vad ca ai folosit nisip adevarat, praf de caramida, etc...
Imi place in mod deosebit camuflajul de pe uniforme. O treaba excelenta Imagine postata! Felicitari !Imagine postata

#3 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2012 - 09:31 AM

Frate anakinu tu abea acum ai vazut ca folosesc nisip si praf de caramida la diorame? Uitete in urma la celelalte diorame ale mele.
:aggressive:



#4 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 03 March 2012 - 04:35 PM

Salutare. Placuta diorama la prima vedere iar daca ti facut-o pt cineva asta il va incanta , Am si eu niste pareri/intrebari care sper sa nu deranjeze . Deci sa incepem cu titlul gresit dupa opinia mea Irakul fiind invadat de unchiul sam pt interesele personale :rolleyes: : .; Zid de caramida rosie in Irak? Instalatie AT TOW pe camion ?! . Da daca clientusau prietenu va fi multumit astea conteaza mai putin . Si daca tot a-ti intrat in 1/35 de ce sa nu mai recidivati .caci e altfel decat cu 'furnicile " .In rest sa desfacem o sticluta de cola de prin proviziile yankeilor si :drinks: . uranduva Sanatate si Cer senin. B-)
PS a si inteleg ca a-ti facut armata si era belea daca nu aveati bocancii facuti da trepadusii aia de yankei prin "asfaltu" desertului aveau bocanci de camuflaj sau daca erau negri pan nisipu ala nu mai luceau sa si faca Sadam musteata in ei . :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 03 March 2012 - 04:42 PM


#5 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2012 - 06:17 PM

Multumesc pentru intrebari deci sa raspundem:eu personal am vazut prin documentare difuzate la TV si ziduri de caramida rosie ; ce te face sa fi atat de sigur ca pe parcursul conflictului nu ar fi fost si o echipa cu tow imbarcati intr-un camion in cazul defectari Hammwi-ululi ; bocancii asa trebuiau facuti dupa schema chiar daca nu sunt prafuiti
:diablo:



#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 March 2012 - 06:55 PM

Oti,bravo.
Caporalul,catana batrana,stie el ceva ; bocanci (in desert) sunt galbeni/desert sand.Asa este standardul(si nu numai in armia americana).
Nici camionul nu e chiar cusher ,mai ales vopsirea si girofarul rosu.
Cu TOW ML poti incerca sa tragi din camion,dar nu-i indicat (risti sa ajungi la infirmerie,sau mai rau). :whistle:
Caporale te salut,pe calea asta; sa stii ca si veteranii americani cred cam la fel.
What claim has your piety on my deference? isi intreaba ei ,politicienii.
(ce valoare are mila ta,intru respectul meu ?)

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 03 March 2012 - 06:59 PM


#7 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2012 - 06:14 PM

Va' zica v-ati aliat :friends: impotriva mea ; nu am facut decat sa respect instructiunile schemei de vopsire.Si la faza cu trasul din camion cu TOW-ul asta e viata ,e plina de riscuri sti vorba aia( sa ai parte de seccesuri si cat mai putine esece):yahoo:.Daca vrea Dumnezeu te impusca si cu o coada de matura si hai sa nu-i mai plangem atat pe tovarasi americani.Oricum va multumesc observatiile facute ,sunt de retinut pentru viitor. Respect :hi:

#8 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2012 - 06:44 PM

hai sa ma bag si eu desi vorba cuiva, la lucrari am stralucit doar prin lipsa, totusi, observ ca diorama e facuta pentru a admira maestria realizarii si a folosii toate piesele din cutie nu pentru realism. Admiram acum ceva vreme o diorama ce era descrisa in amanunt intr-o revista celebra de altfel dar al carui nume l-am uitat, realizarea era superba, ca detalii ,ca uzura, ca expresie a fetei dar, ca si realism era total pe de laturi. Ma rezum doar la cateva detalii din actuala. Actiunea in sine mi se pare confuza, atatea munitii antitanc nu aveau ce cauta in zona respectiva, vad acolo pe langa Tow si un Dragon. Daca TOW in varianta ulterioara(care i-a ucis pe Udai si Kusai) avea cap de lupta termobaric pentru a elimina punctele de rezistenta, varianta de la invazia initiala nu avea asa ceva fiind folosita exclusiv impotriva tancurilor. Camionul pare unul apartinand logisticii(vezi girofarul rosu) ar fi trebuit sa fie plin macar cu munitie, sa nu mai vorbim de faptul ca primele puncte de rezistenta in oras au fost intalnite in An NAssiriah care este la vreo 5-600 km distanta de granita iar cum nu au folosit autostrada ma gandesc ca rotile erau mai worn off. In plus nu manevreaza nimeni mitraliera ,,cal. 50,, care la cladirile de chirpici cum erau majoritatea trecea prin cateva case! In iraq exista 3 materiale de constructii, beton(case de avuti), caramizi din chirpici care NU erau rosii decat in orasul vestigiu Babilon si acolo datau de pe vremea persilor si pereti de pamant, scuze am uitat , am vazut si o moscheee din stuf. In rest ma abtin ca lungesc inutil. La cat mai multe lucrari :clapping:

#9 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2012 - 07:20 PM

Nu fiti rai. Nenea abenader a facut cam ce ar fi facut multi altii.A respectat instructiunile. Nu este total gresit ceeace a facut el.Va pot arata atunci cand imi voi putea recupera datele de pe un hard defect (daca voi mai reusi !) imagini cu camioane vopsite cu camunflaj verde desi erau in baza din KAF, militari cu bocanci kaki desi erau in aceeasi locatie, iar daca ve-ti urmari cu atentie reportajele cu razboaile din Irak si Afganistan veti vedea imagini cu militari americani purtand veste antiglont si rucsaci de lupta kaki (ma rog, olive darb) peste uniforme de desert, iar echipamentul de protectie NBC era tot cu camunflaj verde, etc. Probabil ca in urma celor spuse mai sus de alti colegi de forum referitoare la culoarea peretilor, manevrarea mitralierei, v-a remedia lucrurile.Mie personal imi place cum i-a iesit diorama , mai ales ca din cate stiu eu este prima la scara aceasta.

#10 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 04 March 2012 - 08:34 PM

Eliberarea Irakului ?!!!,.....de cine ?, de americani ?.

#11 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 05 March 2012 - 06:44 PM

Vezi postareaorogos, la 04 March 2012 - 08:34 PM, a spus:

Eliberarea Irakului ?!!!,.....de cine ?, de americani ?.

Nu cred ca isi are rost discutia pe tema asta aici.
Iar operatiunea s-a chemat "Iraqi freedom".

Aceasta postare a fost editata de tgr: 05 March 2012 - 06:44 PM


#12 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2012 - 04:14 PM

Multumesc ,tgr



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi