Forum Machete,Modelism,Hobby: 2cm Flakvierling 38 Late Production - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2cm Flakvierling 38 Late Production Diorama in lucru scara 1/35

#1 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 20 February 2012 - 06:36 PM

Buna seara,

Va prezint o macheta foarte reusita de la cei de la Dragon,am cumparat-o de la modelism de la Dl Craciunoiu si am decis sa realizez o diorama cu acest model.As dori daca se poate un sprijin din partea dumneavostra dupa acest sit si cu ajutorul dumneavoastra voi realiza o diorama exceptionala:
Am sa atasez niste poze cu modelul neinceput:


Imagine atasata: DSC00588.JPG Imagine atasata: DSC00591.JPG


Imagine atasata: Fotoetch.JPG Imagine atasata: DSC00593.JPG


Imagine atasata: DSC00594.JPG Imagine atasata: DSC00596.JPG


Imagine atasata: DSC00595.JPG Imagine atasata: Figurinele.JPG


Imagine atasata: DSC00600.JPG Imagine atasata: DSC00601.JPG


Imagine atasata: DSC00602.JPG

#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2012 - 08:46 PM

Ce frumos i-ar sade pe acoperisul unei cladiri

Imagine atasata: fl.jpg

#3 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 20 February 2012 - 09:09 PM

Ar fii frumos ca diorama unei fortificatii cu Flak 38 dar problema e de figurine,realizarea fortificatiei si ultima problema ar fii ca am doar 3 scheme de camuflaj frontul de Vest,frontul de Est si camuflajul din italia 1943.
As putea realiza fortificatia dar necesita mult timp pe care in zilele de azi nu le mai am din cauza muncii si nu in ultimul rand a materialelor de realizare a fotificatie cu Flak 38,eu ma gandisem prima data cand l-am luat sa fac o diorama undeva prin Italia lui 1943 sau Franta lui 1944 daca ai idee cum as realiza propunerea ta si sa ma ajuti cu locatiile de unde as putea lua materialele pt fortificatie sunt bine venite.

#4 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 21 February 2012 - 10:20 PM

Buna seara,
Am sa atasez niste poze cu ce am reusit sa fac pana acuma:

Imagine atasata: DSC00606.JPG Imagine atasata: DSC00607.JPG



Imagine atasata: DSC00608.JPG Imagine atasata: DSC00609.JPG

Daca aveti idei cum as putea face o diorama cu acest tun anti-aerian sunt foarte bine vine.

#5 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 21 February 2012 - 11:44 PM

Salut Jiju

daca dispui de fonduri, ai putea sa cumperi un Panther Ausf D de la ICM si sa faci o chestie ca asta http://www.armour-mo...rs/Img_3023.jpg iar cu turela ramasa poti face o diorama

in genul asta http://www.treefrogt...=1&d=1180214023

Parerea mea.

All the best.....

Spor

#6 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 22 February 2012 - 01:17 AM

Ceva mai simplu :

http://ww2total.com/..._road-px800.jpg


Aceasta postare a fost editata de Razvan: 22 February 2012 - 01:19 AM


#7 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 22 February 2012 - 08:45 PM

Buna seara,
Ideile care mi le-ati dat sunt minunate dar nu as mai sa mai cumpar un Panther D pt ca mai am doua de la dragon un Panthe D si un Panther G late fara suparare dar as dori sa realizez o diorama simpla cum a zis mai sus flo.Daca m-ati ajuta cu date tehnice de realizarea unui ,poze sau chiar niste realizari ale altor machetisti din lumea asta sunt bine venite.
Am sa atasez niste poze cu ce am mai lucrat:

Imagine atasata: DSC00615.JPG Imagine atasata: DSC00616.JPG


Imagine atasata: DSC00617.JPG Imagine atasata: DSC00618.JPG

#8 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 23 February 2012 - 06:56 PM

Buna seara,

Am sa atasez niste poze cu modelul asamblat dar nevopsit:

Imagine atasata: DSC00619.JPG Imagine atasata: DSC00620.JPG


Imagine atasata: DSC00621.JPG Imagine atasata: DSC00622.JPG


Imagine atasata: DSC00623.JPG Imagine atasata: DSC00624.JPG


Imagine atasata: DSC00625.JPG Imagine atasata: DSC00626.JPG



Imagine atasata: DSC00627.JPG Imagine atasata: DSC00628.JPG


Imagine atasata: DSC00629.JPG Imagine atasata: DSC00630.JPG

Cam atata pana acum va urma sa fie vopsit in acest wekend,daca aveti idei cum as putea realiza o diorama cu acest tun anti-aerian va rog sa ma ajutati.

#9 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 23 February 2012 - 08:29 PM

Nu o sa-ti fie greu sa-l vopsesti ,,la FINISH,, ?

#10 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 23 February 2012 - 08:42 PM

Salut Razvan pai nu o sa-mi fie greu ca voi vopsi mai intai tevile de tun cu un Gun Mettal de la humbrol si restul tunului il voi vopsi cu Dark Yellow sau German Grey,acuma ca vopsea am si Dark Yellow de la Humbrol 83 si Sandy Yellow de la revel 16 care din aceste vopseluri sunt mai potrivite ca culoare ma refer.

#11 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 February 2012 - 01:47 AM

Am gasit ceva care poate te inspira:
http://www.ww2f.com/...-different.html

Ah, inca ceva jiju. Incearca sa eviti sa folosesti ziarul sau o revista ca fundal al fotografiilor. Pune modelul pe o coala de hartie de preferat albastra sau verde sau gri. Merge si alb dar trebuie sa setezi aparatul mai bine sa compensezi. Ai muncit asa de mult si asa de bine sa construiesti macheta si apoi o pui pe un ziar... Este pacat.
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de LAV-Z: 25 February 2012 - 01:54 AM


#12 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 27 February 2012 - 07:28 PM

Buna seara,
Am terminat vopsirea corpului Flak 38,vopsirea sa facu ieri dimineata si a l-am vopsit in Dark Yellow de la Humbrol codul vopselei este (Humbrol 83),dar uitanduma ieri seara pe interne google image pt un bunker pt Flak 38 am dat si de aceasta imagine care m-a inspirat foarte mult :

Imagine atasata: 3iqg-33k.jpg

Si urmatoarea idee ar fi asta http://cs.finescale....35/1066784.aspx sa imi realizez singur un bunker pt Flak-ul 38,daca aveti vreo schita cu dimensiunile unui bunker la scara 1/35 sunt bine venit si sa nu uit ca ce materiale as putea sa cumpar pt realizarea acestui bunker.
LAV-Z mersi frumos pt pagina de internet care mi-ai dato asta ar fi a treia sansa pt diorama daca la cele doua mai de sus cad,mersi si pt sfatul cu colile albe ti-am urmat sfatul si am facut niste poze de curand pe ele arata mai bine,problema ramane la aparatul de fotografiat daca setez aparatul mai spre o calitate mai buna imi creste memoria la poze de exemplu daca fac poze la 4/3 la 5M este de 2,31 MB pe poza si daca fac tot la 4/3 dar VGA imi iese mai putin la memoria la poza si deacea,daca ma poti ajuta sa setez aparatul sa imi faca pozele mai clare decat pe cele care le am iti raman dator.
Am sa atasez niste poze cu Flak-ul vopsit la aerograf :
Imagine atasata: DSC00633.JPG Imagine atasata: DSC00634.JPG

Imagine atasata: DSC00635.JPG Imagine atasata: DSC00636.JPG

Si am sa atasez inca o poza care nu are legatura cu flak 38 este vorba de o poza cu um MG42 la scara 1/35 vopsit la aerograf si sa imi spuna daca culoarea cu care am vopsit arma este Gun Mettal ca habar nu am,asta e pt ca nu am vopsit tevile de tun de la Flak 38 si am vrut sa stiu daca culoarea dupa arma MG42 este gun mettal,am sa atasez poza ma zos de la arma

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00637.JPG


#13 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 28 February 2012 - 07:36 PM

Buna seara,
Am sa atasez niste poze cu macheta la acelas stadiu de lucru de aseara,pozele au fost facute azi de dimineata gand era soarele afara:

Imagine atasata: DSC00640.JPG Imagine atasata: DSC00641.JPG

Imagine atasata: DSC00642.JPG Imagine atasata: DSC00643.JPG

Daca ma puteti ajuta cu ce am zis ieri seara in legatura cu diorama pt Flak 38 adica cer sa ma ajutati cu (Scheme de modele de fortificatii pt Flak 38 si cam ce materiale as putea sa gasesc pt a realiza modelul de fortificatie).

#14 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 24 March 2012 - 08:26 PM

Buna seara,
Am sa atasez niste poze cu constructia modelul a tunului antiaerian nemtesc si cu constructia fortificatiei tunului antiaerian:

Imagine atasata: DSC00768.JPG Imagine atasata: DSC00769.JPG


Imagine atasata: DSC00770.JPG Imagine atasata: DSC00771.JPG

Vopsirea tevilor tunului antiaerian sau facut cu vopsea Metal Cote de la humbrol si codul vopselei este 27004 si o recomand tuturor ca este foarte buna

Imagine atasata: DSC00780.JPG


Si acuma niste poze cu constructia fortificatiei pana acuma:

Imagine atasata: DSC00772.JPG Imagine atasata: DSC00773.JPG



Imagine atasata: DSC00774.JPG Imagine atasata: DSC00775.JPG


Imagine atasata: DSC00776.JPG Imagine atasata: DSC00778.JPG



Imagine atasata: DSC00779.JPG

Cautand mai bine de o luna am gasit pe un sit de la cei de la MasterPiece Models aceasta fortificatie pentru tunului antiaerian sit-ul este acesta cu poza fortificatiei (http://militarymodel...0-pix-final.jpg) si am sa atasez niste poze luate dupa internet cu respectiva fortificatie de la MasterPiece Models:

Imagine atasata: Flak43dio14.jpg Imagine atasata: Flak43dio20.jpg


Imagine atasata: Flak43dio22.jpg

Am sa astept in continuare sfatul vostru de ajutor si cam ce parere aveti de lucrarea mea facuta pana acuma.

#15 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 26 March 2012 - 10:29 PM

jiju, foarte reusita fortificatie sa primit!

Ma indoiesc ca factura lemnului o sa fie binevenita. Ti-as da un sfat sa reproduci cumva factura betonului turnat, ar fi super!

Presupun ca ar fi mai simplu sa lucrezi cu PVC decit cu lemnul, dar asta e chestie de gust deja.

#16 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 29 March 2012 - 10:47 PM

Dacă vrei o fortificaţie reuşită, fă-o din beton! Nu chiar beton, dar poţi folosi adezivi pentru gresie şi faianţă. Faci cofrajul, torni amestecul, iese beton! Şi cu granulaţie, fără să te chinui prea mult.
Timp de doi ani, am fost şi comandant de baterie AA. Bine, era vorba de MR-4, dar un principiu e valabil la toate piesele. Pentru o sculă ce trage circular, spaţiul din jurul ei trebuie să fie aproape circular, pentru a oferi cam acelaşi spaţiu servanţilor în orice direcţie ar trage. Deci, plasează flak-ul în centrul fortificaţiei tale.
Şi, mai apoi, nu trânti o grămadă de chestii pe acolo, ca să îi încurce pe indivizi. Mai ales, fără chestii explozive sau incendiare. La o asemenea lucrare, şi muniţia ar fi păstrată jos, la subsol. Sus ar trebui să fie o nişă pe undeva, unde să fie ţinute câteva încărcătoare.
Am văzut modelul ăla dat de exemplu, cu amplasamentul din saci de nisip, cu o grămadă de obiecte în jur şi trenul rulor la îndemână. Ridicol - până să dea primul avion jos, vreo doi servanţi s-ar fi ales cu picioarele rupte în atâtea obstacole!

#17 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 30 March 2012 - 06:43 PM

Buna seara,
Sheniloiu mersi pentru sfatul care l-ai dat.Merge si in felul in care ai spus tu,si urmeaza sa finisez fortificatia cu chit de lemn sau ipsos in viitorul apropiat.Pentru ca am bibilit mai mult decat mai mult decat la oricare diorama si am sa o las asa pt o vreme. Vreau sa ma apuc de alta diorama 1/35 mai mare decat aceasta si timpul este foarte pretios la mine ca angajat.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi