Forum Machete,Modelism,Hobby: Aripi frante - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aripi frante

#1 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 03 March 2012 - 11:28 PM

Buna seara.

Scurta introducere in subiect : Dupa cum suneam si in celalalt topic din sectiunea Avioane, am primit de la un amic in urma cu cateva zile , doua machete de avioane intr-o stare destul de rea si datorita ,nepriceperii mele (deocamdata) in restaurari am luat decizia de a le incorpora intr-o vigneta pe unul iar pe celalalt intr-o mica diorama. Am sa incep cu vigneta, pentru care am adunat deja o parte din materiale. Ea va reprezenta un avion depozitat intr-un cimitir de avioane ,este intr-o stare de degradare mare deoarece actiunea se desfasoara la cel putin 10 ani de la terminarea razboiului si el zace parasit si uitat de catre cei ce l-au creat.

Dar sa las imaginile sa vorbeasca si rog pe cei care doresc sa dea un sfat , o idee acolo sa nu se retina si sa ma ajute sa duc la bun sarsit aceasta prima vigneta a mea. Deja multumesc anticipat.

Acesta este avionul , un Messersmith BF 110 ,dupa cum am aflat de la veteranii de pe acest forum si pe care in nestiinta mea l-am confundat cu un Dornier:


Imagine atasata: poze 002.jpg

Imagine atasata: Picture 015q.jpg

Am gasit si o rama care sa incadreze vigneta ,Am rasucit din sarma de cupru si doi copacei .

Imagine atasata: Picture 018.jpg

Am mai adaugat si un covor de iarba de la NOCH.

Imagine atasata: Picture 014q.jpg

Si cam asa incepe sa ia nastere vigneta mea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 015.jpg
  • Imagine atasata: Picture 016.jpg
  • Imagine atasata: poze 001a.jpg
  • Imagine atasata: poze 003a.jpg


#2 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 05 March 2012 - 05:07 PM

Am lucrat la copaci . Am acoperit sarma de cupru cu ,,coaja'' dupa care am vopsit-o.
Dupa ce se va usca vopseaua voi pune si polifibra pentru coronament si apoi voi aplica frunzele.
Ma bate asa un gand sa pun si un gard dar nu stiu de care .Variante ar fi : din plasa ori din sarma ghimpata sau o combinatie a acestora. Nu stiu care ar fi varianta corecta.
:help: Un sfat de la cunoscatori , o imagine, un link vor fi primite cu manifestari de bucurie si de apreciere.:yahoo:


Postez si niste poze cu copacii,. Scuze pentru calitatea imaginii au fost facute cu telefonul . Voi posta in curand altele mai clare. Cel mai sigur cand voi fi pus frunzele.


Imagine atasata: Imag055.jpgImagine atasata: Imag056.jpgImagine atasata: Imag057.jpgImagine atasata: Imag058.jpgImagine atasata: Imag059.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 05 March 2012 - 05:29 PM


#3 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 07 March 2012 - 05:38 PM

Buna ziua . Azi am mai lucrat la copaci. Am pus polifibra si am lucrat la culoarea si textura cojii copacilor.
Scuze pt aceeasi calitate slaba a pozelor , dar deocamdata astea sunt conditiile mele de fotografiat.

Imagine atasata: Imag055q.jpg Imagine atasata: Imag056q.jpg Imagine atasata: Imag057q.jpg
Imagine atasata: Imag058q.jpg Imagine atasata: Imag060.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imag059q.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 07 March 2012 - 05:40 PM


#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 07 March 2012 - 09:14 PM

Parerea mea :
Copaceii arata bine ( ai uitat sa ne spui ce "polifibra" ai folosit):pardon:
Avionul este prea curat pentru a parea ... degradat.
Curata in unele locuri vopseaua , fa-i niste "pete" de "aluminiu"...
Indiferent de varianta de gard pe care o alegi,ai grija cum il pozitionezi...
Sper sa nu te supere interventia mea.
Spor la treaba, si bafta !
Toate cele bune, Alin :drinks:

Uite o idee aici

Aceasta postare a fost editata de anakinu: 07 March 2012 - 09:19 PM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 March 2012 - 09:26 PM

Cornel,cu copaceii te-ai scos, cat de cat.Mie-mi par un fel de Acacia,dar nu asta conteaza foarte mult.
Ai intitulat vigneta "aripi frante" carevasazica avionul este ... eh ,aci trebuie sa te hotarasti : fie prabusit(ma rog ,aterizat fortat) ,fie abandonat.
Daca-i prima varianta,musai sa-i "macelaresti" elicele si ,in general ,tablele,ampenajul ,aripile,carlinga,etc; adica virgula,cam mult.
Daca-i a doua varianta ,atunci e mai simplu .
O aterizare fortata te-ar scoate cu bine;uite ,alege d-aici o idee ,pentru ambele scenarii:
http://www.warbirdsr...LRG/wrecks.html

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 March 2012 - 09:27 PM


#6 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 07 March 2012 - 09:33 PM

Vezi postareaanakinu, la 07 March 2012 - 09:14 PM, a spus:

Parerea mea :
Copaceii arata bine ( ai uitat sa ne spui ce "polifibra" ai folosit):pardon:
Avionul este prea curat pentru a parea ... degradat.
Curata in unele locuri vopseaua , fa-i niste "pete" de "aluminiu"...
Indiferent de varianta de gard pe care o alegi,ai grija cum il pozitionezi...
Sper sa nu te supere interventia mea.
Spor la treaba, si bafta !
Toate cele bune, Alin :drinks:

Uite o idee aici


,,Polifibra'' este o scarmanatura dintr-o mocheta veche din material sintetic pe care sotia nu o mai foloseste decat sa mai taie din ea cate o bucata si sa faca ,,covoras'' de sters picioarele.
Asa-i , avionul este curatel pentru ca inca nu ma-m apucat de el. Mai intai doresc sa fac peisajul ,si de abia dupa aceea o sa-l integrez si o sa-i adaptez uzurile .
Multumesc pentru sfaturi
Corneliu Andrei

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 07 March 2012 - 09:40 PM


#7 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 07 March 2012 - 09:53 PM

Vezi postareaLonginus, la 07 March 2012 - 09:26 PM, a spus:

Cornel,cu copaceii te-ai scos, cat de cat.Mie-mi par un fel de Acacia,dar nu asta conteaza foarte mult.
Ai intitulat vigneta "aripi frante" carevasazica avionul este ... eh ,aci trebuie sa te hotarasti : fie prabusit(ma rog ,aterizat fortat) ,fie abandonat.
Daca-i prima varianta,musai sa-i "macelaresti" elicele si ,in general ,tablele,ampenajul ,aripile,carlinga,etc; adica virgula,cam mult.
Daca-i a doua varianta ,atunci e mai simplu .
O aterizare fortata te-ar scoate cu bine;uite ,alege d-aici o idee ,pentru ambele scenarii:
http://www.warbirdsr...LRG/wrecks.html


Inca nu am pus frunzele si de aceea arata asa . Dupa ce le voi aplica imaginea ,se va schimba si va arata (cred eu) ca o varietate de stejar,pentru ca eu ,la asta cam m-am gandit.
Locatia avionului nu am hotarat-o inca deoarece oscilez intre un aerodrom militar din Franta (captura de razboi) sau in Germania de est in perioada razboiului rece, tot intr-un cimitir de avioane. Doresc sa reprezinte o relicva a trecutului si in acest sens voi pune si o povestioara in genul lui Alexie dar mai trista si cu mult mai putin schepsis.
Uzura pe care am sa o fac va fi ,,naturala'' ,degradarea fiind facuta de fenomene naturale si de trecerea timpului.

Multumesc de asemenea pentru sfaturi si idei,
Corneliu Andrei

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 07 March 2012 - 10:01 PM


#8 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 08 March 2012 - 10:53 PM

Buna seara. Azi am mai lucrat la vigneta.
Am turnat placa de ipsos in rama
Imagine atasata: Image 003.jpg

Am cofectionat gardul .

Imagine atasata: Image 004.jpg

Am tinut cont de sfaturile primite si am inceput '' imbatranirea'' si degradarea avionului.

Imagine atasata: Image 005.jpg Imagine atasata: Image 007.jpg

Despre aceasta operatiune nu pot sa spun decat replica unui ''mare'' clasic in viata . '' Iam dat de l-am julit.''

Si in final o proba a acestei zile

Imagine atasata: Image 001.jpg Imagine atasata: Image 008.jpg

Oare merge motat si un foisor de paza ??
Are cineva un model , o poza ?

#9 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 09 March 2012 - 10:51 PM

Copaceii mi s-au parut totusi cam mari fata de scara vignetei ,drept pentru care am mai facut doi copacei , ceva mai mici

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 09 March 2012 - 10:58 PM


#10 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 09 March 2012 - 11:03 PM

Poze copacei

Imagine atasata: Imag028.jpg Imagine atasata: Imag029.jpg

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2012 - 11:38 PM

Depinde de copaci. Daca iei ca reper un om care sa fie la scara avionului are cam 2 cm si un pic. Un amarat de pom fructifer poate sa fie lejer de vreo 4 ori cat un om. Un stejar poate sa fie si de 20 de ori mai mare. In cazul asta, copacul ar fi la fel de inalt cam cat e diorama de lunga zic eu.....Sau macar de lata. Deci, nu-ti face probleme din cauza asta.
Problema dupa parerea mea este urmatoarea: daca pozitionezi avionul asa cum se vede in imaginea de mai sus, inseamna ca a aterizat fortat acolo, nu ca ar fi fost impins de tehnici la umbra pomilor (pe roti).
Daca a aterizat fortat, trebuie sa ne gandim iara la o problema de scara, ca sa zic asa. Avionul la 1/72 ar fi trebuit sa aiba tabla, la dimensiunea lui, cam cat folia de aluminiu pentru ambalat alimente. Daca ne imaginam ca avionul ala cade cu viteza cu care il arunc eu din mana si se taraste un pic pe burta.....Gandeste-te cum o sa ajunga el cand se va opri.
Deci dupa parera mea, pus acolo intreg ca si cum l-ar fi depozitat o macara, nu e o solutie credibila.

Am vazut tot felul de diorame cu avioane cazute (asta pt. ca vreau sa fac si eu una si m-am documentat), dar rare au fost cele care aratau cat de cat veridic. Iti trimit doua linkuri.

http://www.aspects-o...hp&contentid=47

http://www.ww2aircra...79-a-28735.html

Astea sunt doua pe care eu le consider mai convingatoare.
Iti spun toate astea pentru a-ti folosi in construirea unei diorame bune.
Cu toate astea, nu esti obligat sa demonstrezi cuiva ceva. Poti sa o faci cum iti place si sa te simti bine. Eu am facut vreo cateva care pe parcurs nu mi-au mai placut si le-am desfacut. Pe masura ce trece timpul, pretentiile fata de noi cresc si e inevitabil sa nu consideram ce am facut mai inainte slab si sa vrem mai mult data viitoare.
Succes. Cea mai buna inspiratie poate veni din poze originale. Nu le evita.

#12 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2012 - 10:03 AM

http://www.ww2aircra...79-a-28735.html Aceasta diorama este reusita dar avionul mi-se pare mult prea mutilat


copaci arata frumos sunt ca niste bonsai
succes in continuare

Aceasta postare a fost editata de abenader: 10 March 2012 - 10:05 AM


#13 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 10 March 2012 - 08:49 PM

@abenader .Multumesc pentru apreciere si pentru incurajare. Am nevoie .

@wurger. Multumesc penru link-uri si sfaturi .

Ce am vazut acolo m-a incantat si in acelasi timp m-a facut sa am si un mic sentiment de invidie pentru ce pot unii sa realizeze . Dar mi-am revenit repede intrucat am realizat ca ceea ce vad acolo reprezinta o experienta de ani (multi) + investitie materiala serioasa. Or eu nu am nici experienta si nici nu am investit aproape nimic in acest domeniu . Aproape toate materialele sunt din ,,recuperate'' sau primite de la unii , de la altii . Singura cheltuiala pe care o fac este ,,rata '' saptamanala la SIB si de care inca nu m-am apucat
Asa ca daca este sa fac o vigneta sau o diorama care sa respecte si sa acopere toate cerintele care se impun intr-o asfel de situatie , pentru mine este foarte greu ,daca nu chiar imposibil sa realizez acest lucru acum . Oricum am sa ma straduiesc sa iasa cat mai bine , barem vizual daca nu si logic.

In primul rand nu doresc sa rup ,sa tai din avion , cum ar fi corect sa arate o epava de acest gen deoarece este posibil, ca atunci cand voi fi mai experimentat sa-l folosesc in altceva mai bun.
Apoi pentru o justificare a lucrarii voi atasa si o povestioara care dupa parerea mea este obligatorie sa insoteasca orice diorama sau vigneta. Ca sa ma fac mai bine inteles voi cita pe maestrul Gheorghe Dinica , ce zice in ,, Filantropica '' , citez :,, Mana intinsa care nu spune o poveste , nu primeste pomana ". Parafrazand-ul pe Maestru spun si eu ca : ,, Diorama sau Vigneta care nu spune o poveste e facuta de pomana'' (parerea mea !).
Sper ca acestea fiind spuse sa lamureasca de ce tin ca ,,lucrarea mea'' sa urmeze un scenariu iesit din tipare , este posibil sa nu fie echilibrata, logica , dar acest proiect m-a acaparat si vreau sa-l duc pana la capat. Am sa postez fiecare etapa de lucru, si sper ca ideile , sfaturile si criticile colegilor de pe Forum sa nu ma ocoleasca.
Va multumesc pentru atentie .
Cu stima Corneliu Andrei.

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 10 March 2012 - 08:53 PM


#14 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2012 - 09:24 PM

Mai Abenader, avionul ala a cazut din cer....Care e sus. Si a cazut de acolo dupa ce a fost mitraliat cu gloante tari care fac gauri. Cum voiai sa arate, pieptanat ?
In fine, fiecare cu parerea lui.

Cornele, nu mai suspina dupa avionul ala. Fa-i ce-ti vine. Fii bestial !
Iti promit ca dupa ce capeti experienta si vrei sa faci unu calumea, iti daruiesc eu un kit. Poate la vremea aia imi dai si un pont de loc de pescuit pe langa Galati si am de ce sa vin incolo.
Succes cu diorama !

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2012 - 10:59 AM

Cornel, exact asta e menirea unei dioarame, sa spuna o poveste. Cu cit o spune "mai din prima" cu atit e mai bine!

#16 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2012 - 04:43 PM

Cornele poti sa faci avionul improscat cu ''gloante tari'' si cazut din ''cer care e sus'' dar nu trecut prin masina de tocat :clapping:
Cel mai bine fa-l cum crezi tu ca este bine. Succes

#17 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 12 March 2012 - 04:53 PM

Buna ziua . Azi am reusit sa lucrez la un foisor de paza . Mai trebuie sa-l finisez , sa-l vopsesc in culori de camuflaj, si sa-i montez niste ancore de rezistenta. (asta cand o sa ma apropii de asamblarea finala) .

Uite foto:
Imagine atasata: FOTO 001.jpg Imagine atasata: FOTO 002.jpg Imagine atasata: FOTO 006.jpg


Imagine atasata: FOTO 003.jpg Imagine atasata: FOTO 005.jpg

#18 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 14 March 2012 - 05:44 PM

Dupa lungi tratative si negocieri cu sotia , dupa compromisuri casnice despre care unui barbat nu prea ii convine sa vorbeasca, am reusit sa o conving in sfarsit ca este absolut necesar sa fac oarece investitii in aceasta lucrare drept pentru care am achizitionat un kit destinat creerii de peisaje . Sper ca impreuna cu ce mai am prin casa , acest kit sa ma ajute sa fac o lucrare reusita.

Iata foto kit :


Imagine atasata: FOTO 003.jpg Imagine atasata: FOTO 001.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 14 March 2012 - 05:45 PM


#19 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 17 March 2012 - 11:49 AM

Buna ziua. Revin dupa cateva zile de pauza la lucrare , si postez ce am mai biblit in aceasta perioada .
Am imbracat rama din lemn cu o imitatie ,, coaja de copac'' , am fixat gardul,am lipit covorul de iarba si am sapat ,,gropile'' unde urmeaza sa ,,plantez'' copacii (bineinteles ,cu verdele in sus) :-D.

Acum astept sa se usuce aracetul sa pot trece la urmatoarea etapa si anume vopsirea ramei.

Foto: Imagine atasata: FOTOs 001.jpg Imagine atasata: FOTOs 002.jpg


Imagine atasata: FOTOs 003.jpg Imagine atasata: FOTOs 005.jpg

Spor la modelit !!!

#20 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 18 March 2012 - 09:38 PM

Buna seara.
Am modelit azi ceva la lucrare, dar nu am fost multumit de rezultat ,drept pentru care am schimbat covorul de iarba pe care l-am mazgalit urat de tot, vopsisem si rama cu o nuanta de maro si mai urata decat covorul de iaba, am incercat si alte variante si iarasi nici una dintre ele nu m-a multumit asa ca in cele din urma , obosit fiind , am optat pentru ceea ce se vede in foto. (vopseaua este inca umeda)
O idee de model sau culoare a ramei ar fi binevenita .
Era sa uit . Dupa cum se observa am schimbat si pozitia copacilor si a avionului fata de ideea originala si am confectionat si niste ,,capre'' de sustinere a avionului care nu are tren de aterizare.
Sper ca aceasta repozitionare sa puna mai bine in evidenta lucrarea.

Iata foto : Imagine atasata: sd 004.jpg Imagine atasata: sd 005.jpg


Imagine atasata: sd 006.jpg Imagine atasata: sd 007.jpg

Spor la modelit ,si o seara placuta.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi