Forum Machete,Modelism,Hobby: Aripi frante - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aripi frante

#21 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 19 March 2012 - 05:59 PM

Buna ziua . Deoarece ieri am reusit sa stric suprafata de covor de iarba ,pe care a trebuit sa o inlocuiesc ulterior si de frica sa nu mai repet isprava ,azi m-am ,,antrenat'' in confectionarea de ,,vegetatie " (tufisuri ,boscheti,lastaris , iarba inalta si medie etc., etc.) realizand asfel doua mici vignete la care pun si pozele riscand asfel sa fiu putin off-topic , fapt pentru care imi cer scuze anticipat. Acestea urmand sa fie folosite ulterior in realizarea unor vingnete, una cu un sniper ,iar cealalta cu doi razboinici asiatici ,de preferinta samurai pe care le voi denumi : ,,La panda'' cea cu lunetistu si pe cea cu samuraii ,,Banzai cu Bonsai''.


Imagine atasata: sd 011.jpg Imagine atasata: sd 013.jpg


Imagine atasata: sd 009.jpg

Imagine atasata: sd.jpg

Spor la modelit.

#22 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 01 April 2012 - 08:35 PM

Buna seara. Revin dupa o scurta pauza de lucru , cu noi fotografii ale lucrarii mele, care se afla in apropierea finalizarii .
Am fixat definitiv pomii in placa ,la fel si gardul , am vopsit foisorul in culori de camuflaj ( la acesta trebuie sa mai retusez,,petele de camuflare'') .
Am inceput sa pun si vegetatie, pe care saptamana asta sper sa o termin de fixat,
Am mai comandat de la o firma partenera a acestui forum, niste seturi de soldati ,din care sper sa aleg unul sau doi pe post de santinele.
In rest ceea ce se mai vede .

Spor la modelit :friends:

Imagine atasata: Fotos e 001.jpg Imagine atasata: Fotos e 002.jpgImagine atasata: Fotos e 003.jpg
Imagine atasata: Fotos e 004.jpgImagine atasata: Fotos e 005.jpgImagine atasata: Fotos e 006.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 01 April 2012 - 08:36 PM


#23 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 04 April 2012 - 08:12 PM

Buna seara. Dupa cum spuneam in ultima postare , ma apropii de finalizarea lucrarii. Se vede ca am facut progrese cu foisorul . I-am pus ancore de rezistenta ,suporti de ,,beton'' la picioarele acestuia ,.In peisaj am mai amplasat niste tufe si arbusti , am facut si cararile de patrulare a santinelelor . Pentru acestea am achizitionat un set de soldati ,din care am ales 2 , ce mi s-au parut mai potriviti pentru lucrare , si i-am ,,inrolat '' sa faca parte din paza aeroportului. . In ,, luminisul'' dintre copacii cei mari doresc sa mai fac si un fel de adapost din saci de nisip . La scara asta stie careva ce marime au sacii de nisip? Scara la soldati este 1:72 . Totusi problema cea mai mare este ca nu am pictat niciodata soldati si la scara asta imposibila nu stiu cum am sa fac . Cu rabdare si documentare multa ,cred ca am sa reusesc pana la urma ceva.
O seara placuta si spor la modelit !!!

Foto:


Imagine atasata: Fotos es 006.jpgImagine atasata: Fotos es 007.jpgImagine atasata: Fotos es 004.jpg
Imagine atasata: Fotos es 008.jpgImagine atasata: Fotos es 010.jpg

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 April 2012 - 09:37 PM

Acu' sincer, cum a reusit avionul ala sa treaca, fara sa se loveasca de gard si pom si fara sa strice foisorul de paza?????

#25 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 04 April 2012 - 10:55 PM

@ Z-mare Daca este sa privesc lucrarea din acest punct de vedere , intradevar , este o intrebare foarte buna , la care nu as putea sa raspund decat cu celebra replica ,,Ezista o esplicatie'' :pardon:, Dar scopul acestei lucrari a fost doar utilizarea avionului , mai precis salvarea si reciclarea lui ,deturnand-ui asfel traiectoria de la lada de gunoi ,unde trebuia sa ajunga , in cazul in care ,amicul meu nu l-ar fi salvat in ultima clipa din mainile de gospodina exigenta a mamei sale. Si in plus de asta , fiind prima mea executie de acest gen ,am dorit sa ma antrenez in constructia de diorame , lucru de care nu as fi fost capabil , daca avionul era nou si ar fi trebuit sa-l asamblez ,sa-l vopsesc , sa-l etc....
Asa mi-a venit ideea cu un avion uzat , cu piese lipsa, depozitat vreme indelungata inr-un colt al unui aeroport militar . In acest fel s-ar ,,ezplica'' inadverdentele care sfideaza logica , precum amplasarea nefireasca a foisorului ,copacii crescuti in locuri unde in mod normal nu ar trebui sa fie si altele . Este la fel ca in curtea unei fabrici , unde intr-un colt al curtii zac diverse utilaje vechi propuse la casare , nu mai pot fi folosite nici ca piese de schimb si totusi nimeni nu se indura sa le duca la fier vechi (din motive sentimentale ) si zac gramada acolo , ruginind si ocupand locul degeaba.
Cam atat am avut de spus in ,,apararea'' mea .

Cu stima Corneliu Andrei .

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 April 2012 - 08:18 AM

Da, ,,Ezista o esplicatie" cum spui tu. :good: Desi si aici ar fi de discutat, din punc de verede al acuratetii, dar sa nu intram in discutii inutile (deocamdata). Idea ta de a da o utilitate acelei machete a fost buna, chiar constructiva as zice si, pina la urma, ai cistigat ceva experienta.

#27 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 05 April 2012 - 11:00 PM

Buna seara
@ Z-mare Multumesc pentru raspuns . Ma bucura tonul indulgent si totodata moderat pe care il folositi cu incepatorii . Stiu ca lucrarea mea de debut este plina de erori ( nu stau sa le enumar ca sunt prea multe ) , nu caut scuze ci dimpotriva eu sunt cel mai acerb critic al meu . Aceste greseli pe care le-am facut acum, in viitor nu vor mai exista (sper), deoarece sunt unul dintre aceia care invata din greseli (preferabil ar fi fost din ale altora). Am inteles ca vor urma si criticile si desi le astept cu oarece emotii, nu mi-e frica de ele pentru ca acest lucru inseamna ca exist , ca sunt luat in considerare de catre aceasta comunitate . Daca este sa imi fie frica de ceva ,atunci imi este frica de ignorare , acest lucru este mai rau decat orice critica adusa .
Inca odata multumiri pentru tot .
Cu stima Corneliu Andrei

#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 April 2012 - 10:52 AM

Cum zic eu din cind in cint: toti am fost incepatori, necazul e sa nu ramii asa.
Succes in continuare.

#29 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 April 2012 - 11:24 PM

Salutare!
Cornele, eu zic ca arata binisor si plauzibila[dupa "esplicatia" data],sunt convins ca urmatoarea va fi mai mult decat ok.
In privinta figurinelor,eu zic sa schimbi cele 2 figurine[prea active] si sa le inlocuiesti cu altele 2 ,mai necombative,care sa aduca mai mult a santinele.Pentru vopsirea lor uite aici,poate te ajuta cu ceva:
http://www.cartula.r...ani-zvezda-172/
Spor!

#30 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 07 April 2012 - 05:14 PM

Buna ziua. @ dani Multumesc atat pentru apreciere si incurajare , cat si pentru link . Alte figurine cu care ca sa inlocuiesc pe cele existente ,deocamdata nu am , asa ca ma multumesc cu ce posed (poate in viitor ). Este adevarat ca nu seamana a santinele ,dar fiind in miscare , mai rup din monotonia statica a dioramei prin dinamismul lor .

Si cum de ce-mi era frica nu am scapat , m-am apucat de pictat figurinele . Am dat cu vopsea de ulei primul strat si le-am pus sa se usuce . Postez alaturat si doua poze cu ele . Calitatea pozelor este slaba ,deoarece aparatul foto nu se impaca prea bine cu fotografiatul de aproape si cred ca nici cu mine .
Imagine atasata: Picture 043.jpg Imagine atasata: Picture 044.jpg

Cu stima Corneliu Andrei

Spor la modelit !!!

#31 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 10 April 2012 - 10:18 PM

Buna seara.
Nu am mai postat nimic zilele astea deoarece am fost ocupat cu constructia unui dispozitiv optic ce se doreste sa vina in ajutorul meu si a vederii slabite , sa pot picta mai usor miniaturile . Maine sper sa-l utilizez la pictarea celor doua santinele din lucrarea mea.

foto:
Imagine atasata: Picture.jpg

Cu stima Corneliu Andrei
Spor la modelit !!!

#32 Useril este offline   Cornel_58 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Location:Galati

Postat 13 April 2012 - 09:25 PM

Buna seara .
In sfarsit am terminat prima mea lucrare de acest gen . A fost destul de greu dar am facut-o cu o bucurie si o placere pe care nu le pot explica in cuvinte . Chiar daca este plina de defecte si inadverdente de toate tipurile ,mie imi place cum a iesit si asta ma stimuleaza sa mai continui si cu alte proiecte in viitor . Cand mi-am facut cont pe acest forum din dorinta de a invata cum sa invat sa fac galionul din colectia ,,Mari corabii" nu m-am gandit nici o clipa ca o sa deviez de la scopul propus initial si sa devin devin un pasionat si al acestui tip de modelism -crearea de diorame si vignete . Dupa cum am mai spus si in alte postari nu voi construi corabia decat decat dupa achizitionarea tuturor celor 100 de numere,si cum in momentul de fata s-a ajuns la nr. 63 . consider ca mai am timp sa mai creez cateva vignete sau diorame .

Foto:Imagine atasata: Pozici 001.jpgImagine atasata: Pozici 002.jpgImagine atasata: Pozici 003.jpg

Imagine atasata: Copy of Pozici 001.jpgImagine atasata: Copy of Pozici 003.jpg

Multumesc celor care au avut rabdarea sa urmareasca de-a lungul timpului ,etapele de lucru . Multumesc de asemenea pentru sfaturi , critici si idei ,tuturor celor ce au postat in topic .
Ne mai vedem !!!.
Spor la modelit.

Cu stima Corneliu Andrei

Aceasta postare a fost editata de Cornel_58: 13 April 2012 - 10:08 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi