Forum Machete,Modelism,Hobby: Confectionare masti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Confectionare masti

#1 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 05 March 2012 - 05:24 PM

Vezi postareaCatta, la 05 March 2012 - 03:57 PM, a spus:

Daca pot sa te ajut Florin cu masti si insemne taiate la cutterploter o fac gratuit si cu mare placere. Am un cutter Roland si pot taia cu o acuratete destul de mare si sunt hotarat sa vopsesc crucile si literele de inmatriculare in loc sa pun decaluri.


Iti multumesc pentru amabilitate, dar am tot ce am nevoie. Dac oferta ramane valabila pentru alte proiecte viitoare, nu ma supar.

Florin

#2 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 05 March 2012 - 05:44 PM

Vezi postareaFlorin-aka-Scorpio, la 05 March 2012 - 05:24 PM, a spus:

Iti multumesc pentru amabilitate, dar am tot ce am nevoie. Dac oferta ramane valabila pentru alte proiecte viitoare, nu ma supar.

Florin



E valabila, si sunt dispus sa ajut pe oricine de pe forum. Daca primesc niste masti in ceva vectorial .cdr, .eps, .ai, etc. vi le tai fara probleme. Saptamana asta o sa fac teste pe mai multe folii de la Orafol si 3M sa vad care se preteaza mai bine. Am in cap o folie de 70 microni cast dar tre sa o comand impreuna cu un cutit pt fineturi.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 March 2012 - 06:15 PM

Toata stima pentru oferta.
Stiu ca acele folii folosite in publicitate au un lipici foarte bun (asta daca nu ma insel), ori asta nu e tocmai OK din punct de vedere modelistic, mastile trebuie sa poata fi dat usor jos.

#4 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 05 March 2012 - 06:47 PM

Vezi postareaZ-mare, la 05 March 2012 - 06:15 PM, a spus:

Toata stima pentru oferta.
Stiu ca acele folii folosite in publicitate au un lipici foarte bun (asta daca nu ma insel), ori asta nu e tocmai OK din punct de vedere modelistic, mastile trebuie sa poata fi dat usor jos.



Sunt serii speciale cu adeziv moale - removable gen seria 638 Oracal. Apare o contradictie totusi, ai nevoie ca folia sa fie cat mai subtire, sa fie cast (fara memorie) ca sa urmareasca conturile si sa adere bine pentru a nu lasa loc de infiltratii si pe urma sa o dai jos usor si se mai complica si daca o pui cu foloie de transfer. Sunt mai multe tertipuri insa sa faci ca o folie buna sa se desprinda relativ usor pe urma. O sa pun procedeul la punct si o sa experimentez cu crucea lui Mihai la 1/72 sa vad cum iese. Daca reusesc la 1/72 in rest o sa fie mai usor.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2012 - 11:58 AM

Eu chiar sunt interesat de astfel de masti, in special Crucea Regelui MIhai si Balkenkreuz

#6 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 07 March 2012 - 12:42 PM

Puteti sa-mi dati o schema cu dimensiuni si proportii corecte. Pe urma le vectorizez eu. Sa-mi spuneti la ce dimensiuni sa fac teste (1/72, 1/48, 1/32, 1/24). Mi-a venit cutitul de fineturi si baietii din productie spun ca le putem taia fara probleme. (le-am aratat Crucea Regelui MIhai de pe un Bf 109 la 1/72 ). O sa fac un cut pe un autocolant removable de 80 microni si o sa incerc sa vopsesc cu mastile respective.

#7 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 07 March 2012 - 10:05 PM

Si eu sunt interesat de masti la 1/72. Crucea Regelui MIhai, cocarde si masti pentru cupola.
Variante sunt mai multe, pe mine insa asta m-ar interesa

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: m mihai0.jpg
  • Imagine atasata: IAR_39.jpg
  • Imagine atasata: m mihai3.jpg


#8 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 09 March 2012 - 03:18 PM

Buna tuturor, am reusit sa vectorizez o parte din cruci. E vorba de cele cu banda albastra mai groasa, nu cred ca o sa pot taia varientele in care albastru e ca un fir de par. Intre timp am facut rost de la Horia Stoica de un exemplar di Romanian Fighter Colours si m-am folosit de ilustratile de acolo. Vestea buna este ca am reusit sa cutterez mastile la 1/72 pe modelele atasate, adica la 12mm si se pot taia fara probleme. Daca am reusit cu astea in rest nu ar trebui sa fie probleme la scari mai mari sau cu alte tipuri de insemne. Acum trebuie sa gasesc un algoritm pentru a le putea folosi fezabil. Am varianta cu 2 masti in care se folosește o singura masca pentru alb si galben si una pentru rosu si albastru (cu sigilarea unei culori inainte de vopsirea celei de a doua) si varianta cu 4 masti individuale care mi se pare dificila dpdv al centrajului. Nu am aparutul foto la birou dar am sa postez in we poze cu mastile taiate si in cel mai scurt timp teste de vopsire efectiva. Daca cineva e interesat si are timp mai mult pot sa trimit luni niste mostre de testat. La insemnele germane e mai simplu ca avem doar 2 culori. M-ar ajuta si o schita cu Balkenkreuz si svastika cu rapoarte si dimensiuni. Va tin la curent cu evolutia...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Logos v1.jpg


#9 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 10 March 2012 - 09:07 AM

As testa eu. Poate ne vedem in Brasov weekendul asta.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2012 - 11:08 AM

Cred ca te poti inspira de aici.
Imagine atasata: balkankreutz_1.png
Imagine atasata: balkenkreutz_2.png
Imagine atasata: balkenktrutz_3.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 11 March 2012 - 11:08 AM


#11 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 15 March 2012 - 12:07 PM

Am reusit sa le vectorizez si pe astea. Z mare imi dati niste dimensiuni la care sa va tai cateva mostre. Am masurat ce am eu pe machetele mele si variaza destul de mult dimensiunile in functie de model asa ca mai bine imi spuneti de la fiecare numar ce dimensiuni si cate bucati si va fac un pachetel. Va pun si cateva cruci romanesti sa vedem daca e viabila procedura.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Balkenkreutz.jpg

Aceasta postare a fost editata de Catta: 15 March 2012 - 12:07 PM


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 March 2012 - 12:29 PM

Pai nu pot face asta! De ce? Ai gasit singur raspunsul: Am masurat ce am eu pe machetele mele si variaza destul de mult dimensiunile in functie de model Exact, niste dimensiuni vor avea crucile pentru He-111 si altele pentru Bf-109! Ba mai mult, chiar si pe acelai avion dimensiunila veriaza funtie de locul unde sunt puse: extrados aripa, intardos aripa sau fuselaj.

#13 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 15 March 2012 - 03:21 PM

Vezi postareaZ-mare, la 15 March 2012 - 12:29 PM, a spus:

Pai nu pot face asta! De ce? Ai gasit singur raspunsul: Am masurat ce am eu pe machetele mele si variaza destul de mult dimensiunile in functie de model Exact, niste dimensiuni vor avea crucile pentru He-111 si altele pentru Bf-109! Ba mai mult, chiar si pe acelai avion dimensiunila veriaza funtie de locul unde sunt puse: extrados aripa, intardos aripa sau fuselaj.



M-ati inteles gresit, ideea e sa va dau cateva sa faceti probe sa vedeti daca e bine nu sa va dau pentru un model anume. Aveti o cu totul alta experienta. La mine problema e timpul, uneori stau la birou 11-12 ore/zi si nu prea mai ramane timp de experimente.

#14 Useril este offline   catalin775 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-March 12

Postat 02 April 2012 - 05:09 PM

Mereu mi-am dorit sa stiu cum sunt confectionate mastile si ma bucur sa vad k si altii sunt interesati de acest domeniu!

#15 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 23 April 2013 - 08:48 AM

Am sa reiau acest topic asa cum am promis si sper sa-l duc pana la capat de data asta. Cu toate ca vorbim de confectionare masti trebuie sa precizez ca mai degraba voi prezenta modul de folosire al mastilor, partea de confectionare fizica a mastilor din pacate nefiind la indemana tuturor eu folosind in acest caz un cutter plotter Roland profesional. Modele mai simple ca insemnele japoneze, cocarde mari, cruci germane si chiar si stelele se pot realiza manual cu rigla si cutterul folosind acelasi algoritm de aplicare al culorilor care il voi detalia mai jos. Materialele sunt aceleasi in ambele cazuri si voi incepe cu ele. Dupa nenumarate incercari m-am oprit la urmatoarele materiale pentru confectionarea sabloanelor:

1. ORACAL 810 Folie Sablon, subtire, adeziv moale care nu lasa urme, usor transparent - te ajuta la pozitionare, poate fi vopsit cu pensula sau aerograful si poate fi folosit cu succes si pentru mascare si cred ca la un pret foarte atractiv comparativ cu rolele ce se gasesc pe piata. Materialul vine la rola, ara latimea de 1m, suportul de hartie are spatele cu caroiaj pentru usurarea decuparii. Se poate cumpara la metru de la furnizorii: Verla, Algernon, PIN. Un metru patrat costa aprox 3,5 euro si se pot face cam 50-100 de seturi de insemne (marea majoritate la 1/72 intra in 10x10 cm, poate mai mari la 1/48 si 1/32) sau 100 metri liniari de banda mascare de 1cm sau 200 la 0,5cm. Poate fi folosit la realizarea a absolut orice forma. Toate informatiile despre material si document pdh cu date tehnice: http://www.verla.ro/...-flexibile.html

2. ORACAL MT 80 Folie Transfer. In cazul insemnelor cu mai multe culori sau care care au interioare este obligatorie folosirea foliei de transfer pentru o pozitionare corecta si pentru a nu pierde interioare de cifre/litere/insemne. In tutorial voi exemplifica folosirea foliei de transfer. Toate datele despre folie aici: http://www.verla.ro/...-cu-suport.html Poate fi achizitionata de la aceiasi furnizori fiind tot un produs Oracal.

Pentru realizarea manuala a sabloanelor sunt necesare niste schite bune, un marker subtire si un cutter cu varf ascutit si cu un unghi cat mai ascutit, gen 30 grade sau mai mic pentru o precizie cat mai buna.
Pentru realizarea pe cutter plotter este necesarea vectorizarea graficii ( corel .cdr, illustrator .ai, eps, ...) si gandirea succesiunii aplicarii culorilor. Daca pentru o cruce germana sunt necesare 2 sabloane (alb si negru) pentru crucea lui Mihai sunt necesare 4 (alb, galben, albastru, rosu) cum se va vedea in episoadele urmatoare.
Personal voi folosi un printer - cutter Roland XC-540 (aflat in firma si care este gandit pentru altceva) dar care imi permite taieri de mare finete sub 0,5mm cu un cutit de 30 grade.

Sa zicem ca asta a fost episodul 1 cu prezentarea materialelor, urmeaza episodul cu realizarea graficii si realizarea succesiunii culorilor.

Aceasta postare a fost editata de Catta: 23 April 2013 - 08:49 AM


#16 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 11 September 2013 - 04:43 PM

Episodul 2
Realizarea graficii. In functie de abilitatile fiecaruia asta ar putea fi o treaba usoara sau dimpotriva una dificila. Recomandat ar fi sa se foloseasca un soft de prelucrare vectoriala gen Corel sau Ai. In fuctie de complexitatea si numarul de culori folosit trebuie tinut cont de puterea de acoperire a diferitelor vopsele. In exemplele facute am mers pe ideea unui alb de baza care sa permita galbenului o mai buna acoperire si lasand albastru si rosu la final fiind culori puternice care acopera cam orice. Am pregatit niste modele care vor fi taiate la scara 1/72 si 1/48 (la 1/32 o sa faca o demonstratie Florin pe MiG ul 3) si le voi aplica pe o placa de forex vopsita jumate in albastru deschis si jumatate in verde inchis. In particular mastile pentru numere tactice sunt mai simple, avand practic un singur sablon pentru o singura culoare, mai rar cazul cu numar tactic de o culoare cu bordura (outline) de alta culoare. Problema aici o reprezinta dimensiunea, unele fiind prea mici pentru a putea fi taiate. Atasez modele de sabloane si ordinea de aplicare. La crucea lui Mihai variantele tarzii (gen IAR 81) cat si la steaua din perioada comunista apare o problema cu outlineul subtire de albastru. Voi vedea daca pot sa le aplic. O parte importanta zic eu este acel chenar care incadreaza primul sablon, practic ele trebuie aplicate deodata, dupa care acel chenar trebuie sa ramana lipit pe model si care are rolul de a pozitiona restul sabloanelor pentru o buna centrare. La cocarda, cu primul sablon se poate da cu alb inainte de galben pentru o mai buna acoperire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Masti vopsire insemne nationale - CM1.jpg
  • Imagine atasata: Masti vopsire insemne nationale - CM2.jpg
  • Imagine atasata: Masti vopsire insemne nationale - rondea.jpg
  • Imagine atasata: Masti vopsire insemne nationale - stea.jpg

Aceasta postare a fost editata de Catta: 11 September 2013 - 04:52 PM


#17 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 11 September 2013 - 10:07 PM

Superbe

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi