Forum Machete,Modelism,Hobby: SdKfz 251 9 "Stummel" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SdKfz 251 9 "Stummel" Dragon 1/35

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 March 2012 - 12:46 PM

Mie-mi place. Bussule bravo.
Efectele de uzura sunt echilibrate,dupa parerea mea(pana acum).
Despre figurine ...nu comentez ,ca nu ma stiu.

Imagine atasata: 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 March 2012 - 12:50 PM


#22 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2012 - 04:05 PM

Salutare si multam pentru sugestii.

@Sheniloiu - exact ideea de "casa departe de casa" as vrea sa o reproduc, sper sa-mi reuseasca prin cateva elemente gen sosete puse la uscat, o haina, poate ceva mancare, etc.

@Dani - ai dreptate si era sa trec cu vederea cataramele alea. Este plin de mizerie pe bocanci si pantaloni pentru ca momentul si locatia vehiculului/dioramei implica treaba asta. Locatia dioramei : o ferma parasita de la marginea unui sat din Ungaria, zona din jurul orasului Budapesta ; Perioada : inceputul lui Februarie 1945 (dupa operatiunile esuate de recucerire a Budapestei) ; Subiectul : Pregatirea unei ambuscade asupra unui grup de blindate rusesti. Si din pozele gasite pe net din perioada respectiva, zapada era cat de cat, dar noroi era din plin. Si fiind si in zona de camp, nu urbana, am zis ca ar fi fost logic sa fie murdar pe nadragi. Sa vad pe unde gasesc niste cutii de munitie decente pt MG sau chiar niste incarcatoare rotunde.

@ Longinus - Multam`

Astept in continuare sugestii. Numa bine :drinks:

#23 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 29 March 2012 - 06:01 PM

Împreună cu un prieten, axat tot pe blindate, am ajuns la un consens - când faci un model, trebuie să gândeşti exact ca şi soldaţii care foloseau scula în realitate.
Ce vreau să spun - dacă vrei să reprezinţi modelul chiar înainte de o ambuscadă, nu te grăbi să arunci cine ştie ce ţoale şi oale cu potol prin el. Când friţii ăia s-ar fi pregătit de ambuscadă, primul lucru pe care l-ar fi făcut ar fi fost să strângă şi să pună toate bulendrele pe undeva unde să nu-i încurce. Să aibă loc să se mişte. Da, poţi pune haine, raniţe, saci, marmite, gamele, dar fii atent pe unde. Gândeşte-te că ăia trebuie să se mişte repede pe acolo, să încarce tunul, să ochiască, să tragă, să scape de tuburile trase, să poată ieşi rapid în caz că sunt loviţi. Deci fără ţoale puse la uscat! Fără pacheţelul de la mămica desfăcut pe o banchetă (oricum, ar fi avut un morcov pe undeva de nu ar mai fi putut băga aproape nimic pe orificiul diametral opus)!:crazy:

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 29 March 2012 - 06:01 PM


#24 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 29 March 2012 - 06:39 PM

Salut . Poate te inspiri de pe astea http://www.ebay.com/...m=350346410478+ sau http://www.jadarhobb...5-p-21032.html. sau http://www.armorama....d=175594&page=1 . Sper sa te ajute .Santate si cer senin.

#25 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2012 - 02:09 PM

Intrebare (poate a mai experimentat cineva) : Frunzele de marar verzi daca sunt lacuite cu un lac lucios isi vor pastra culoarea si aspectul de proaspat in timp? Sau stiti ceva plante/inlocuitori ce aduc a asa ceva? As vrea sa reprezint niste ramuri de brad agatate de transportor. :drinks:

#26 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2012 - 03:18 PM

Daca nimeni nu stie sa-mi zica de frunze (am gasit niste chestii decorative in horbach, sa vad daca iese vreo smecherie), postez o poza ce i-am promis lui Longinus si Adi P. Cu un Kfz251 cu roata de rezerva pe bot. Ce e si mai interesant e ca e de captura sovietica :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WH_Sdkfz_251__Russland.jpg


#27 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 November 2012 - 07:37 PM

Salut Buss-ule

Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea ta privind frunzele, sper sa te lamureasca totusi cei care au mai multa experienta in domeniul asta.

In legatura cu masinaria din imaginea postata de tine : ai dreptate, au existat si masini cu roti intregi pe nas.
Totusi nu cred ca acea masina (o am si eu poza) ne arata un exemplar capturat, ci din contra. Urmarind cu mai multa atentie, as zice ca masinaria e tot sub "ocupatie" nazista, tractand doar o remorca incarcata cu prizonieri sovietici (vezi te rog ca toti ocupantii Sd.Kfz-ului nu sunt rusi; mai mult, unul din ofiteri inca poarta tocul pistolului agatat de centiron, etc).
Oricum, imaginea ramane interesanta.

Iar in acelasi registru cu imaginea ta, mai adaug si eu doua :
Imagine atasata: vehicle_sdkfz251_16.jpg
Imagine atasata: 20111204185151.jpg

Plus inca 5 bucati :-D, poate-ti servesc si ele ca si sursa de inspiratie :

Imagine atasata: 074.jpg Imagine atasata: 110.jpg
Imagine atasata: Kcov1NMtx0fr132231630821P6961.jpg Imagine atasata: SdKfz251-9.jpg
Imagine atasata: image104mfbwturqo.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 28 November 2012 - 07:38 PM


#28 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 11:52 AM

Multam pentru poze. Acu ca mi-a zis Longinus de rotile alea rasinoase de la quick wheels parca ma mananca sa le iau :rolleyes:

#29 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 November 2012 - 12:00 PM

Eu le recomand Bussule(inca odata):
uite-le aici : http://www.quickwhee...chnologies.html
Isi merita banii din plin.
Cred ca le gasesti si pe Jadar.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 November 2012 - 12:01 PM


#30 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2012 - 07:09 PM

Salutare, salutare,

mararul din cate am vazut se pastreaza desul de bine.. la casa pe care am facut-o pentru a mica am folosit pe post de iarba vad ca nu si-a schimbat nuanta. Iar ca frunze de copac, poti sa folosesti oregano.


Spor la modelit,

#31 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2012 - 11:55 AM

S-a notat shefu` ;-) Oricum o sa mai astepte putin proiectul asta.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi