Forum Machete,Modelism,Hobby: SDKFZ 124 Wespe (1/35-Maquette) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SDKFZ 124 Wespe (1/35-Maquette)

#1 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 20 March 2006 - 03:28 PM

Am trecut la moda de primavara… si pentru ca la Lugoj se poarta camuflajul tri-color in ultima vreme, ma inscriu si eu in tendinta, cu aceasta mica ciudatenie, pe numele ei SDKFZ 124 Wespe.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: site1.JPG


#2 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 20 March 2006 - 03:29 PM

Macheta e la scara 1/35, produsa de firma Maquette/Alan. Sasiul de Panzer II are o singura problema: galetii si rolele de retur nu sunt aliniati, si daca acestia din urma se monteaza conform prospectului, vor fi prea in interior fata de senila...secretul supravietuirii machetei se datoreaza in parte lui Vali, care a lucrat un Panzer II de la aceasi firma si a descoperit ce si cum. Metoda aleasa de el mi s-a parut un pic prea laborioasa, si tinand cont de faptul ca pe rolele de retur ale machetei nu vor actiona forte mari, am ales sa lipesc in interiorul fiecarei role cate o bucata de plastic, pe care am taiat-o si ajustat-o pentru a ajunge la distanta necesara. Binenteles ca rolele erau si un pic prea groase, dar asta s-a rezolvat printr-un pic de sleifure pe partea interioara a rolelor de retur.

Am vopsit partile componente ale cazematei deschise inainte de a le asambla; dupa asamblare a mai urmat un strat de vopsea, dupa care am realizat camuflajul. Peste acesta a urmat un strat de Future, spalari cu umbra arsa, scurgeri cu vopsea de ulei, lac mat si pigmenti (Smoke si Rust de la Tamiya) plus o solutie de pigment Light Dust diluata in apa si suflata cu aerograful pe trenul de rulare; din pacate prea subtire in fata lacului, care l-a dizolvat…

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: site5.JPG


#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 March 2006 - 04:19 PM

Frumoasa realizare Roinin, ca intotdeauna. Felicitari!

Wespe, o masina frumoasa, nu stiu, are o linie deosebita. Mi-a placut si mie sa o fac si .....mai am una prin zecile d e cutii ce stau in asteptare.(e drept la 1/72)

#4 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 20 March 2006 - 04:36 PM

Frumoasa lucrare, felicitari!

Si eu am avut aceleasi probleme cu alinierea.
Sper sa reusesc sa o termin, cat de curand, am terminat de vopsit interiorul si mai am putin de munca cu figurinele.

#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 21 March 2006 - 08:47 AM

Foarte bine arata . Felicitari. Astept si eu una 1/72.

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 21 March 2006 - 09:37 AM

Frate Ronin, frumos subect ti-ai ales matale.
Pe care, fara indoiala, frumos l-ai facut !

Si io ma omor dupe autotunurile deschise, indiferent de natie, iar zmecheria asta nemteasca, adica tunul Le.Fh. 18 pe sasiu de Pz.II modificat, chiar arata sexy, a naibilor dracie !

Din pacate, in scara mititica pe care o iubesc, sunt ceva probleme cu ceea ce este disponibil.
Kitul la care se referea Zetul si care este probabil asteptat de fratele Marhaba, este un vechi Matchbox, de curand reinbuteliat de Revell. Dar nu este 72, este 76. Nu-i urat pentru varsta lui, putin cam simplist si grosolan si are o "diorama desertica" draguta cu un palmier inclus! Fara rost, pentru ca in Africa nu a ajuns nici un Wespe. Are si doua figurine destul de dragalase. Dar... senilele sunt cam mizerable din pacate, bineinteles din vinil...
La 72, ESCI a facut pe vremuri un kit, mai bun si mai detaliat decat Matchbox. Din pacate este disparut de mult, iar Italeri nu si-a aratat inca intentia sa-l reinbutelieze. Ne ramane doar sa speram...
Tot la 72, mai exista un ABSOLUT SUPERB Alby, din rasina, "out-of-production" acum, atat de rar si de scump, incat fericitul posibil detinator, chiar a facut kaka in scaldatoare, la botez...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: albywespeparts_m.jpg


#7 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 21 March 2006 - 10:46 AM

Foarte frumos Horia, felicitari!
Spor,
Bill :-D

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2006 - 02:20 AM

Horia, samurai renegat, ai reusit o lucrare frumoasa.
Culorile tri- se potrivesc pe Wespe cu toate ca-i mic si deschis.
Poate gura tevii e un pic cam parlita, dar nu prea neverosimil.
Spor la lucru in continuare.

Frate Dragos, intre figurinele de la Wespe-MB, e unu ingenuncheat care se pregateste sa muste dintr-o cheie...E, nenea ala e cosmarul meu dioramistic. Nu-i gasesc intrebuintare neam. Nici nu ajuta pe cineva, nici nu munceste....Imi vine sa-l topesc.

#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 22 March 2006 - 04:58 AM

Frate Wurger, io stiu ce naibilor sa zic...

Poate-i cenzurezi cheia... si-l pui sa faca un lucru mai intim sau mai rusinos, la un foc de tabara, ascuns in spatele tancului sau in dosul palmierului...

Oricum ar arata figurinele lor, meritul baietilor din Lesney ramane... la varsta lor, multe au ramas oarecum viabile si nu se rusineaza prea tare nici in comparatie cu unele mult mai noi, din vinil...
Pe langa faptul ca sunt din stiren, deci poti sa faci cam ce vrei cu ele.
Si apropo de pozele lor, pai compara-le cu alte contemporane, de la Hasegawa, par'egzamplu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img14.jpg.jpeg


#10 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 27 March 2006 - 10:54 AM

Frumoasa realizare Ronin, ca de obicei.. Avind si eu acelasi kit la stoc, topicul asta o sa fie un inceput si pentru mine.. Multumesc ca ai impartit..

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi