Forum Machete,Modelism,Hobby: RLM 05 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

RLM 05 echivalente optime

#1 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 11 May 2012 - 11:44 AM

Intrucat nu sunt un expert in ale aviatiei, ii intreb pe cei mai documentati decat mine care ar fi vopseaua mai potrivita pentru RLM 05. Vopseaua va fi aplicata pe un Bf 108 eduard 1/48. In tabelul de culori dat de producator, in instructiunile de asamblare ale machetei, RLM-ul 05 este echivalat cu: humbrol 7, revell RAL1018, testors ( model master ) 1709 si gunze H318. Pe cateva saituri am gasit chiar si testors ( model master ) 2709 folosit ca RLM 05. Acuma care ar fi mai aproape de adevar? Nu ma limitez la vopselele de mai sus daca sunt altele mai bune.
Precizez ca ma intereseaza vopseaua email ( nu lucrez cu acrilic , cel putin pentru moment ).

#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 May 2012 - 10:38 AM

RLM 05 este o culoare destinata folosirei pe planoare. Nu se cunoaste prea bine nuanta exacta. RLM 05 nu are un echivalent direct intre vopselele cu care lucram noi. Cea mai apropiata este Humbrol 07. MM1709 este prea deschisa si nu destul de "rozalie", iar Gunze 318 este putin prea galbena.
Se mai poate folosi MM1584. Eu, neavind Humbrol 07 cind a m facut DFS-ul, am folosit un amestec din 2 parti Humbrol 74 si 1 parte Revell 314.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 May 2012 - 02:13 PM


#3 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 13 May 2012 - 01:31 AM

Multumesc mult Z-mare! Kitul este eduard profipack numaru 8053 si da la inmatricularea "B", Bf 108 B-1 al ambasadei germaniei la londra 1939 cod D-IDBT, cu aripile( toate cele 4 )intrados si extrados si burta fuselajului in light gray cu echivalentele: tamiya x19, humbrol 1324 si gunze H95 si intreg fuselajul de la cap la coada in RLM05 cu echivalentele care deja le-am specificat pe deriva fiind insemnele germaniei cu banda rosie cerc alb la mijloc si .... in interiorul cercului. Nu stiu de alte culori pentru inmatricularea respectiva si nici macar ce vrea sa zica prin light gray ( adica daca este vopsea RLM sau nu ).
Multumesc si spor la toata lumea AlexO.

#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 May 2012 - 11:26 AM

In privinta echivalentelor pentru light gray, ceva nu este in regula. H95 este smoke gray, Humbrol 1324 facae parte din gama vopselelor transparente, Tamia X19 Smoke este o vopsea transparenta pentru simulat fumul (seamana cu uleiul ars)
Ce am gasit pe net, ar fi asta:
Imagine atasata: 2_o_1.jpg
Tinind seama si de erorile date de monitor, nu cred ca acel gri se incadreaza la vreun RLM.

#5 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 14 May 2012 - 12:56 PM

Am gasit cateva profile care prezinta Bf -uri 108 in RLM 63: un A in '34 si un B-1 in '37. Ar putea fi acel light gray RLM 63? Si daca da cam ce vopsele asi putea folosi?
Multumesc inca odata Z-mare.
Ca o paranteza am gasit o poza cu D-IOIO ( sper sa nu fi gresit codul ), tot un 108 care pare sa fie vopsit complet in RM 05

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bf108GermanynrD-IOIOsvlinflightfoto.jpg

Aceasta postare a fost editata de blue wolf: 14 May 2012 - 12:58 PM


#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 May 2012 - 06:52 PM

Da, este posibil. Poate fi, si cred, ca e vorba de L40/L41, helgrau, gri deschis, ce devine mai tirziu RLM 63 si apoi RLM 02. Nu stiu pe unde am pus cartea lui Ullmann, daca dau de ea, poate vin cu ceva lamuriri. Dar crede-ma, RLM 63 sau RLM 02, nu au nici o legatura cu Tamiya X19, Humbrol 1324 sau Gunze H95!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 May 2012 - 06:53 PM


#7 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 18 May 2012 - 11:33 AM

Z cu a doua propozitie mai prins cu temele nefacute ( nu am inteles nimica ). Nu-i problema! Cautand prin cutiile cu vopsele am dat de RLM 61 ( model master, email, cod 2075 " DUNKELBRAUN " ) - pare un gri inchis ce ma duce cu gandul inspre panzer grey de la tancuri ( dar nu pare sa fie el ), RLM 62 (model master, email, cod 2076 " GRUN " ) - este un verde ce ai putea sa zici ca duce spre RLM 02 si RLM 63 ( model master, email, cod 2077 " LICHTGRAU " ) - un gri deschis mult mai deschis decat plasticul machetelor dragon ( alta comparatie nu a venit ). RLM 61 ar parea cel mai apropiat ( fata de profilul color pus de tine - dar parca este prea inchis ), RLM 62 ( nu are nici o legatura dupa mine cu ce asi zice ca am nevoie - l-am inclus deoarece ai pomenit :

Citeaza

L40/L41, helgrau, gri deschis, ce devine mai tirziu RLM 63 si apoi RLM 02
RLM 02 care dupa mine seamana cu acest RLM 62 ( sper ca nu am bagat pe nimeni in ceata cu explicatiia asta ), si in ultimul rand RLM 63 ( care este foarte deschis fata de profilul color - nu vad cum RLM 63 (asta care il am eu ) ar putea deveni vreodata RLM 02 ( care dupa mine este un verde)).
Cea mai buna solutie pentru a obtine o culoare apropiata ca cea din profil, cred eu,ar fi sa combin RLM 61 care este prea inchis, cu RLM - ul 63 rezultand zic eu o culoare ca cea din profil.
Sper ca am dat informatiile corecte si ca nu am bagat pe nimeni in ceata( daca da, cereti lamuriri si am sa incerc sa le raspund cat mai clar ).
Spor AlexO.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMGP7029 a.jpg

Aceasta postare a fost editata de blue wolf: 18 May 2012 - 11:53 AM


#8 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 May 2012 - 10:30 AM

Regula nr1. la echivalente: nu te lua dupa mo(n :-P )strele de vopsea tiparite sau aparute pe ecranul calculatorului. Singura utilitate e aceea ca o anumita culoare e galbena si nu rosie.... :-D
Acuma sa revenim. RLM-urile de la MM sunt gresite, pacatuiesc prin acel "efect de scara" (adica culoarea se reduce si ea la scara prin adugare de alb. O prostie!!!). Vezi ca MM are si RLM 02 care, din fericire, esre utilizabil. Toata dizertatia te este eronata deoarece se bazeaza pe niste culori...eronate. Ce am zis eu aici, "L40/L41, helgrau, gri deschis, ce devine mai tirziu RLM 63 si apoi RLM 02" este corect, nu-ti mai bate capul.
Ce te sfatuiesc eu, ori cauti RLM 02 de la MM, ori faci un amestec de 95% Revell 45 + 5% Revell 5 si ai rezolvat problema.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi