Forum Machete,Modelism,Hobby: a mai avut cineva probleme cu ModelMaster acrilic? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

a mai avut cineva probleme cu ModelMaster acrilic?

#1 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 22 November 2011 - 11:53 AM

Buna, am vopsit la aerograf cu vopsea acrilica ModelMaster pe un kit ICM. Presiune de vopsire aprox 2atm, duza de 0.4, plasticul ICM. Vopseaua a fost cumparata acum vreun an. Dupa 24 h se cojea cu usurinta cu unghia. A mai avut cineva aceasta problema?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 November 2011 - 12:28 PM

Am incercat o singura data aclilic de la MM. Mi s-au o parut o vopsea forte proasta, asa ca am renuntat la ea.

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 November 2011 - 01:43 PM

Vezi postareaMiG, la 22 November 2011 - 11:53 AM, a spus:

Buna, am vopsit la aerograf cu vopsea acrilica ModelMaster pe un kit ICM. Presiune de vopsire aprox 2atm, duza de 0.4, plasticul ICM. Vopseaua a fost cumparata acum vreun an. Dupa 24 h se cojea cu usurinta cu unghia. A mai avut cineva aceasta problema?


Incerca sa aplici vopseaua pe o suprafata data cu grund. Sunt chiar curios sa vad daca fenomenul este acelasi.

#4 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 22 November 2011 - 02:08 PM

Am sa incerc mai intai pe grund tamiya. Va tin la curent cu rezultatele. Nu stiu in ce sens spunea Zmare ca-s proaste dar mie mi s-au parut putin ciudate culorile in sine. Ca "aerografibilitate" ca sa spun asa mi-au parut destul de OK. Mie mi s-au parut atractive pentru ca nu miros aproape deloc deci sunt mai usor de folosit la bloc.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 November 2011 - 02:50 PM

Ziceam ca
- putere de acoprire mica
- la dilutie de aerograf, uneori se aduna in picaturi,
- aderenta mica la suprafata
- separare mare a componentelor

#6 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 23 November 2011 - 10:42 AM

Sunt destul de pretentioase MM-urile, desi la pensula merg binisor. La aerograf le trebuie thinerul lor special. In nici un caz alcool izopropilic sau etilic pentru ca se solidifica in particule marunte care infunda aerograful. In cel mai rau caz se poate folosi apa, dar e posibil sa apara usoare modificari ale nuantelor.
Aceeasi problema am patit-o si eu cu un alb MM, care dupa aplicare s-a decojit partial. Si galbenul e dificil la MM ca nu are putere de acoperire, chiar si utilizat peste alb (cum e recomandat de obicei). In rest nu am avut probleme cu alte nuante (nu am folosit oricum foarte multe, dar cele pe care le-am folosit s-au comportat binisor).

#7 Useril este offline   RaidZero 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26-April 12
  • Location:GTA

Postat 27 April 2012 - 05:31 AM

Pana alaltaieri aveam si eu o parere proasta despre ModelMaster acrilic, si am vreo 25 de borcanele, ca le-am luat cand le-am gasit la ieftiniri. Sunt sigur ca sunt foarte vechi, le-am luat dintr-un magazin de jocuri/jucarii dintr-un orasel mic, unde nu prea au vanzare.
Am incercat cu pensula, parca lasau urme. Am incercat la airbursh/aerograf, tot prost, nu reuseam sa le diluez ca lumea. Dar in weekend mi-am luat un regulator de presiune si am incercat din nou, si am diluat mult mai putin decat inainte (poate cam 3/4 vopsea, restul apa - MM acrilic se dilueaza cu apa). La o presiune cam de 10 -12 psi vopseste super. Sunt cam lucioase, am preferat Tamiya pana acum, ca se usuca mat, dar oricum dau avionul cu Future asa ca nu conteaza.
PS Sunt incepator in ale modelismului si nici cu aerograful nu le prea am. Poza e facuta cu telefonul, si a trebuit sa reduc calitatea si ca sa ii pot face upload din cauza marimii fisierului :(

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG01331.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi