Forum Machete,Modelism,Hobby: JOLLY ROGERS - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

JOLLY ROGERS F-14A 1/32 Tamiya

#1 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 24 November 2010 - 11:31 PM

Dupa ce m-am stresat cu Zero, m-am hotarat sa apuc taurul de coarne si sa fac avionul meu preferat, F-14 Tomcat, care sta in dulap de vreo 10 ani. Problema este ca eu am versiunea A si vreau sa fac versiunea B. Adica nu este o problema, deoarece am toate cele necesare, doar ca trebuie regravat in proportie de 70% si aduse mici modificari. Asa ca m-am hotarat sa deschid acest topic IN PROGRESS si o sa vad ce o sa iasa. Sper sa nu ma injurati. Orice sfaturi sau critici sunt binevenite.
Pentru inceput, va prezint macheta si seturile de update pe care o sa le folosesc:
1. interior setul de la Teknics
2. motoare de la Aires
3. scara de la Wolfpack Design
4. tub pitot si AOA sensor de la Phoenix
5. placard's set de la Eduard6. decaluri de la Zotz
6. chaps'n'flares de la A.m.u.r.Reaver
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
in primul rand pentru versiunea B trebuie sa modific ecranul radar din postul 2 de pilotaj
Imagine postata
care trebuie sa arate asa
Imagine postata
Imagine postata
si zona head-up-ului trebuie modificata
Imagine postata
si o imbinare la rece
Imagine postata

#2 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 28 November 2010 - 08:45 PM

Am uitat sa fac o mica prezentare setului de decaluri de la Zotz, care sunt pur si simplu exceptionale ( in rest mai multe imagini cu ce am mai lucrat o sa pun maine)
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 29 November 2010 - 03:46 PM

Asa cum am zis, va arat ce am mai lucrat (mare lucru nu este), dar este un inceput totusi.
Am terminat partea de head-up( care in partea de sus este total diferita de la F-14A la F-14B), mai am de pus lentila si sticlele la HUD
Am facut rama carlingii , partea din spate a carlingii cu locul pistonului care ridica cupola si cele doua manse
Scaunele au un strat de negru , toate piesele vor primi curand si restul culorilor.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
zona head-up-ului inainte si dupa modificare
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 29 November 2010 - 03:52 PM


#4 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 09 December 2010 - 02:57 PM

Am mai lucrat cate ceva. In primul rand am trasat complet macheta, pentru a vedea mai clar unde trebuie sa o fac in negativ. Pe urma am terminat de lipit , chituit si slefuit ampenajele verticale, stabilizatoarele orizontale, am regravat rezervoarele, am terminat de lipit si chituit armamentul, suportii de LANTIRN pod si PHOENIX au fost modificati, am regravat suportii ventrali de bombe si am construit suportii pentru GBU-12. Am decupat zona motoerelor, pentru a face loc motoarelor GE110 de la F-14B, ocazie cu care a trebuit sa rad si un umar care exista pe suportul efuzorului ca sa intre in macheta.Am senzatia ca aceasta zona imi va da batai de cap, dar pana acolo mai am. Mai am unele mici detalii, dar prima dat toate piesele la care am lucrat pana acum o sa primeasca un strat de gri de control, pentru eventualele greseli (care cu siguranta o sa apara), si pe urma voi trece la finisarea lor, cu detalii. Toate locurile pe care le-am regravat, au fost evidentiate cu un marker negru pentru a iesi in evidenta.
Daca aveti unele sfaturi sau comentarii, nu va sfiiti.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata


Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2010 - 09:02 PM

Arata foarte ingrijit ce ai facut tu acolo. Momentan, si eu ma ocup cam cu aceleasi activitati, dar pe un Cessna BirdDog. Numai ca e la 1/72.
Nici nu pot sa-mi inchipui ce inseamna un avion la scara asta. Si nu orice avion, ci un Tomcat.
Spor maxim!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 09 December 2010 - 09:03 PM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 December 2010 - 11:24 AM

Atentie la marker-ul negru (si la folosirea pentru trasare a marker-elor in general), poate sa-ti migreze prin vopsea daca nu-l cureti bine!

#7 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 30 December 2010 - 09:00 PM

Nu vreau sa inchei anul acesta fara sa va arat cum mai merge lucrul la "pisica" mea. In primul rand am modificat bombele GBU-12, ca sa arate ca cele folosite de Navy, prin aplicarea unui strat de "dissolved putty" si cand a fost aproape uscat, cu o pensula aspra si cu perii scurti, inmuiata in diluant, am tamponat suprafata. A iesit foarte realist(parerea mea), am modificat suportii bombelor, ca sa fie mai aproape de realitate, dupa care a urmat partea cea mai grea - regravarea in totalitate si aplicarea tuturor niturilor. (nu imi mai simt buricele degetelor dupa ce am finalizat aceasta operatiune - noroc ca nu am bani de numarat, ca n-as fi in stare). O gramada de nituri o sa fie refacute- probabil- dupa ce o sa dau un strat de culoare de control, unele linii de panou o sa mai fie indreptate sau chiar refacute (nimeni nu este perfect), dar incet, incet se misca lucrarea in ansamblu. Interiorul este aproape gata dupa ce a primit un set de "prepainted interior" de la Eduard ( nu am folosit setul de la Teknics, deoarece era gresit si anume ceasurile erau cu cadran alb si indicatoare si cifre albe + ca cel de la Eduard este mult mai realist. Mai am putin de lucru la el si pot sa-l declar gata).Sper sa va placa ce am facut pana acum. Carcoteli accept dupa ce o sa fie gata, pana atunci accept doar sfaturi constructive. Sa ne vedem cu bine in 2011.
LA MULTI ANI si un An Nou Fericit!
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 30 December 2010 - 09:55 PM


#8 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 02 January 2011 - 02:48 PM

La multi ani si 2011 sa fie mai bun ca 2010.Frumos realizat pana aici. :drinks: Spor in continuare.

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 02 January 2011 - 02:50 PM


#9 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2011 - 02:51 PM

Salut,
intrebare de incepator. care este treaba cu markerul ?daca este ce cred eu ( preshading) , nu se acopera atunci cand vopsesti ?

#10 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 03 January 2011 - 01:37 PM

Vezi postarea68laur, la 2 Jan 2011, 14:51, a spus:

Salut,
intrebare de incepator. care este treaba cu markerul ?daca este ce cred eu ( preshading) , nu se acopera atunci cand vopsesti ?


Doar o chestie de evidentiere a ceea ce am facut. Daca lasam fara evidentiere, nu se vedea aproape nimic.

#11 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 07 January 2011 - 03:44 PM

Am revenit cu lucrul la "motanul" meu. Incet, incet ma lamuresc de treaba cam de mantuiala a celor dela Tamiya, (in cazul acestei machete), asa ca a trebuit sa fac de la zero prizele de aer care duc la motoare. Deci;se iau doua bucati de stirol, se taie la dimensiunea potrivita, se ruleaza, se lipesc, se chituiesc si la final se vopsesc (o sa). Iata ce pot face doua maini dibace.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#12 Useril este offline   LNM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22-November 08
  • Location:Suceava

Postat 07 January 2011 - 11:00 PM

Salut SCORPIO! Si eu sunt un pasionat al "MOTANULUI", am incercat sa-l construiesc acu`ceva vreme dar din cauza unei greseli copilaresti am distrus tot proiectul. Ideea de baza este ca toti incercam sa cumparam banduri cat mai renumite in speranta ca vom scapa de unele necazuri iar modelul mult dorit va fi gata in cel mai scurt timp posibil.... nu este asa, problema gurilor de admisie este prezenta atat la TAMIYA cat si la ITALERI sau ACADEMY, iar rezolvarea vine de la cel care construieste dupa ce in prealabil s-a documentat suficient de mult. In gura de admisie exista si o piesa mobila care in functie de viteza de zbor face legatura cu extradosul aripii, pisa care apare la ITALERI nu si la ACADEMY, .... si multe alte nereguli pe care unii au incercat sa le rezolve, iar altii nu le baga in seama. Te las sa te straduiesiti cu acest superb proiect, dupa care o sa incep si eu un chit ACADEMY completat cu piese ramase de la un ITALERI, pana atunci MULTA BAFTA, iar eu ma ocup de un A 10 produs de soferul/femeia de serviciu de la TAMIYA si care nu are decaluri.
SUCCESURI!

#13 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 07 January 2011 - 11:12 PM

Te referi la piesele astea?
Imagine postata
sau?

#14 Useril este offline   LNM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22-November 08
  • Location:Suceava

Postat 07 January 2011 - 11:48 PM

DA!.....si altele daca vei pune doua chituri unul langa celalalt.

#15 Useril este offline   mykyb 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 247
  • Inregistrat: 27-December 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machetism de tot felul

Postat 11 January 2011 - 10:31 PM

LNM tu de ce scara vorbesti?Asta-i 1/32!!!!!!!!!!!!!

#16 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 11 January 2011 - 10:49 PM

Din pacate, fiecare firma de multe ori, interpreteaza in felul ei un model, si daca vrei sa il aduci cat mai aproape de realitate, tre sa te faci frate cu chinezii aia batrani.

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 11 January 2011 - 10:50 PM


#17 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 January 2011 - 07:55 PM

Am mai avansat cu munca la Tomcat si anume am finalizat trenul de aterizare, suportul de aripă pentru Lantirn Pod (care l-am primit cadou de la colegul de forum Mykyb, caruia îi mulţumesc), am modificat un pic JDAM-ul pentru Navy, adică am facut stratul antiadeziv de pe ele, şi am finalizat partea de deasupra aripilor.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Comentaţi?!

#18 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 20 January 2011 - 09:12 PM

Da comentam!
Nitul nr.15 nu e aliniat cu nr.21... Glumesc desigur. Totusi inteleg ca vrei sa reduci fanta dintre aripi si fuzelaj cu stiren ,ok, dar dupa finisare acele nituri nu vor fi prea la interior? Cred ca degetele tale abia asteapta sa nituiasca!...
Spor!

#19 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 20 January 2011 - 09:27 PM

Vezi postareaVali, la 20 Jan 2011, 21:12, a spus:

Da comentam!
Nitul nr.15 nu e aliniat cu nr.21... Glumesc desigur. Totusi inteleg ca vrei sa reduci fanta dintre aripi si fuzelaj cu stiren ,ok, dar dupa finisare acele nituri nu vor fi prea la interior? Cred ca degetele tale abia asteapta sa nituiasca!...
Spor!

la ce fanta te referi?
la asta?
Imagine postata
daca da, asta asa este si la avionul real ( asta este pe F-14 A, la B niturile coboara putin)
Imagine postata

#20 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 20 January 2011 - 09:42 PM

Aha, acu am priceput stirenul reproduce un fel de garnitura de cauciuc ce impiedica intrarea de corpuri straine intre aripa si fuzelaj... Mea culpa! Spor ,cred (trebuie) ca va iesi ceva deosebit!
Vali

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi