Forum Machete,Modelism,Hobby: Mutare neprogramata site - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mutare neprogramata site

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2009 - 01:41 PM

Datorita unor probleme cu cei care asigurau hosting-ul site-ului cartula.ro, a fost necesara mutarea de urgenta la un nou serviciu de hosting.

Momentan operatiunea este inca in curs, singurul serviciu disponibil la acest moment este partea de forum. Inregistrarea de noi conturi este suspendata momentan, pana probabil saptamana viitoare va fi terminata mutarea si se va reactiva posibilitatea de inregistrare.

Am rugamintea la voi daca observati probleme sau lucruri care se comporta altfel fata de inainte, sa le semnalati cat de repede.

#2 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 13 May 2009 - 02:49 PM

Frate! Am devenit dependent de site-ul asta! Deja intrasem in sevraj!

#3 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 13 May 2009 - 03:10 PM

Me too, verificam din jumate in jumate de ora sa vad daca merge... :spiteful:

#4 Useril este offline   IceAge 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 13 May 2009 - 10:37 PM

Ha ha ha si io care credeam ca sint singurul nebun care dimineata la cafea nu citeste ziaru, ci sta cu ochii beliti pe cartula

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 14 May 2009 - 06:59 AM

Se stie ca aprecierea adevarata a unui lucru, o faci de fapt cand nu-l mai ai .... :spiteful:

In cu totul alta ordine de idei, consultandu-ma telefonic cu cativa prieteni, am adus in discutie partea de sustinere financiara a acestui site, care dupa cum poate stiti sau nu stiti, e suportata la momentul actual integral de Gabi (cartula). Daca va fi nevoie sa se schimbe acest lucru in viitor, nu cred sa fie o problema din partea noastra, sa ajutam!!! Nu ?!

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 May 2009 - 07:38 AM

Vezi postareaBlue-Max, la 14 May 2009, 07:59, a spus:

Se stie ca aprecierea adevarata a unui lucru, o faci de fapt cand nu-l mai ai .... :spiteful:

In cu totul alta ordine de idei, consultandu-ma telefonic cu cativa prieteni, am adus in discutie partea de sustinere financiara a acestui site, care dupa cum poate stiti sau nu stiti, e suportata la momentul actual integral de Gabi (cartula). Daca va fi nevoie sa se schimbe acest lucru in viitor, nu cred sa fie o problema din partea noastra, sa ajutam!!! Nu ?!



Perfect adevarat;si nu o singura data,ci de doua ori,adevarat.

#7 Useril este offline   gigione 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 26-November 06
  • Location:Pitesti

Postat 14 May 2009 - 11:10 AM

Vezi postareaBlue-Max, la 14 May 2009, 04:59, a spus:

Se stie ca aprecierea adevarata a unui lucru, o faci de fapt cand nu-l mai ai .... :spiteful:

In cu totul alta ordine de idei, consultandu-ma telefonic cu cativa prieteni, am adus in discutie partea de sustinere financiara a acestui site, care dupa cum poate stiti sau nu stiti, e suportata la momentul actual integral de Gabi (cartula). Daca va fi nevoie sa se schimbe acest lucru in viitor, nu cred sa fie o problema din partea noastra, sa ajutam!!! Nu ?!



Sunt intru totul de acord cu cele scrise mai sus.

#8 Useril este offline   lacatus10 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Location:brasov

Postat 14 May 2009 - 11:53 AM

nici eu nu vad o problema in sprijinirea forumului cu bani.

#9 Useril este offline   Fane 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 01-June 07

Postat 14 May 2009 - 12:04 PM

si "noi" aveam probleme :
http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=2...icseen#msg31271

apropo, Gabi (cartula), pot oferi solutie eleganta de hosting pe serverul nostru ;)

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2009 - 12:23 PM

Citeaza

In cu totul alta ordine de idei, consultandu-ma telefonic cu cativa prieteni, am adus in discutie partea de sustinere financiara a acestui site, care dupa cum poate stiti sau nu stiti, e suportata la momentul actual integral de Gabi (cartula). Daca va fi nevoie sa se schimbe acest lucru in viitor, nu cred sa fie o problema din partea noastra, sa ajutam!!! Nu ?!


Cum am spus inca de la inceput, nu se pune problema la acest mod. Apreciez intentia, dar prefer sa nu fie incurcate treburile cu bani si alte asemenea. Oricum, exista partea de reclame de la Google (destul de reduse zic eu), care acopera macar o parte din costuri. Acum, cu noul hosting, va acoperi si mai putin, dar macar sper sa fi scapat de problemele care le aveam cu fostii.

Citeaza

apropo, Gabi (cartula), pot oferi solutie eleganta de hosting pe serverul nostru ;)

Multumesc, dar deja s-a rezolvat.

#11 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 14 May 2009 - 10:22 PM

Vezi postareacartula, la 14 May 2009, 13:23, a spus:

Cum am spus inca de la inceput, nu se pune problema la acest mod. Apreciez intentia, dar prefer sa nu fie incurcate treburile cu bani si alte asemenea. Oricum, exista partea de reclame de la Google (destul de reduse zic eu), care acopera macar o parte din costuri. Acum, cu noul hosting, va acoperi si mai putin, dar macar sper sa fi scapat de problemele care le aveam cu fostii.


Multumesc, dar deja s-a rezolvat.


Dar macar o chestie de genu support this site sau donate ???

#12 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 18 May 2009 - 09:30 PM

Vezi postareaovichelu, la 14 May 2009, 22:22, a spus:

Dar macar o chestie de genu support this site sau donate ???


Eu sunt gata să contribui. O sumă plătibilă o dată pe an (o dată şi bine, din raţiuni de .... lene.)

#13 Useril este offline   Anton 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 30-January 09
  • Location:Brasov

Postat 19 May 2009 - 09:25 AM

Hallo,
ca tot se vorbea de sevraj.......se pare ca acest forum vrea sa functioneaza doar de la munca ca in momentul cand ajung acasa si vreau sa accesez forum-ul sunt directionat pe .....bluehost....si sunt anuntat ca acest cont a fost suspendat ;-) , poate ma lamureste si pe mine cineva.

#14 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 May 2009 - 04:53 PM

Vezi postareaAnton, la 19 May 2009, 10:25, a spus:

Hallo,
ca tot se vorbea de sevraj.......se pare ca acest forum vrea sa functioneaza doar de la munca ca in momentul cand ajung acasa si vreau sa accesez forum-ul sunt directionat pe .....bluehost....si sunt anuntat ca acest cont a fost suspendat ;-) , poate ma lamureste si pe mine cineva.

Tasteaza: http://www.cartula.ro/forum/forum.html
Ti-a ramas in "Bookmarks" probabil vreo forma de cale spre vechiul hosting ...
Si/sau utilizeaza de mai multe ori F5 (refresh) ....

#15 Useril este offline   Avantul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 12-June 07

Postat 19 May 2009 - 09:32 PM

buna seara
aceasi problema o am si eu, acasa am net de la rds&rcs si am incercat cu 5 browsere diferita si toate dau mesajul cu .....bluehost..., problema e ca am rugat mai multi cunoscuti sa acceseze sit-ul si la toti da la fel ( toti utilizatori de rds&rcs), o sa incerc varianta propusa de Blue-Max ;-)
votez pentru sustinerea financiara a forum-ului, prin donatie sau cotizatie anuala (dependenta irecuperabila :pardon: )
B-)

#16 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 19 May 2009 - 10:35 PM

Punctul 1. Revin la ce am spus anterior, nu e nevoie de nici o contributie financiara. Singura contributie acceptata e prin postari utile pe forum, articole, etc..

Referitor la problema RDS, nu ma mai mira nimic de mult la minunea asta de firma. Au undeva setat un timp de viata foarte lung pentru inregistrarile nume/IP (DNS), asa ca inca se furnizeaza IP-ul vechi, desi saracul a fost schimbat de o saptamana.
RDS-ul din Bucuresti cel putin nu e afectat de problema asta, din cate vad (tot RDS am acasa), insa in alte parti problema e generala. Din pacate nu am ce face, intreaga cauza a problemei e sub controlul RDS/RCS.

#17 Useril este offline   Anton 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 30-January 09
  • Location:Brasov

Postat 20 May 2009 - 08:17 AM

Salut, zilele trecute am incercat toate variantele....sa scriu adresa, sa intru de pe parcmodels..etc. si nika, aceasi poveste dar aseara primul lucru pe care l-am facut a fost sa verific daca merge si surpriza "mergea" se pare ca sa rezolvat de la sine ;-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi