Forum Machete,Modelism,Hobby: Alt Me 109 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Alt Me 109

#1 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 23 November 2007 - 08:56 AM

Salut. In al 12 lea ceas, pt a putea spera ca voi termina la timp avionul pt concurs :friends: am nevoie de cateva informatii despre Messerschmitt-ul acesta:
Era 1 galben sau albastru? Avea oare pe planuri crucile germane vopsite? Daca da cu ce culoare? (acest avion a mai fost facut de MGC, ca 1 albastru). Era vopsit sub bot cu alb sau galbenul german era vopsit cu alta culoare?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post_3_1147910516.jpg


#2 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 23 November 2007 - 11:31 AM

Vezi postareapaul, la 23 Nov 2007, 08:56, a spus:

Salut. In al 12 lea ceas, pt a putea spera ca voi termina la timp avionul pt concurs :friends: am nevoie de cateva informatii despre Messerschmitt-ul acesta:
Era 1 galben sau albastru? Avea oare pe planuri crucile germane vopsite? Daca da cu ce culoare? (acest avion a mai fost facut de MGC, ca 1 albastru). Era vopsit sub bot cu alb sau galbenul german era vopsit cu alta culoare?



Dupa documente de arhiva (si jurnalul Dl. Dobran) era "1albastru". Binenteles crucile germane erau acoperite cu vopsea ( probabil o nuanta de gri) si vopsite cocardele peste.
Nu este vopsit cu alb sub bot .
Cel mai probabil sub bot este culoarea la fel cu intradosul (In acea perioada majoritatea avioanelor germane nu mai erau pictate cu galben sub bot).
Alte informatii ti le poate da si MGC care cel mai probabil a studiat pozele mai atent.

#3 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 23 November 2007 - 12:18 PM

Citeaza

Era 1 galben sau albastru?

Era 1 albastru, asta se poate observa si in poza postata de tine inde culoare numarului se potriveste cu culoarea albastra din centrul cocardei.

Citeaza

Avea oare pe planuri crucile germane vopsite? Daca da cu ce culoare?

E posibil crucile germane sa fie acoperite cu vopsea (dupa cum a zis si Cantacuzino “probabil o nuanta de gri”) dar e posibil ca aceste cruci sa fie acoperite doar cu cocardele romanesti, cocardele sunt facute de o anumita marime in asa fel incat ar putea acoperi insemnele nemtesti.

Citeaza

acest avion a mai fost facut de MGC, ca 1 albastru

Da asa este , lam facut 1 albastru, dar am facut o greseala, am pozitionat gresit o cocarda pe aripa. :friends:

Citeaza

Era vopsit sub bot cu alb sau galbenul german era vopsit cu alta culoare?

Sund de aceeasi parere ca si Cantacuzino, sub bot era culoarea lafel ca intradosul (RLM76).

In poza pusa de tine nu se vede coada, unde este vopsit tricolorul in partea de sus a parti mobile a derivei, e posibil sa fi avut nr. 166 18? negru in partea de jos a parti mobile a derivei, si zvastica usor acoperita cu gri pe deriva.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bf_109_G6_nr.1albastru__03_.jpg
  • Imagine atasata: Bf_109_G6_nr.1albastru__05_.jpg


#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 November 2007 - 12:24 PM

Poza este foarte interesanta.
Numarul "1" pare sa fie de aceeasi culoare ca si centrul cocardei, deci pare sa fie albastru.
Coafa elicii a avut o spirala alba care a fost acoperita, cel mai posibil cu negru.
Trenul de aterizare este vospit in RLM66 (veneau direct din fabrica vopsite asa).
Daca ai cartea "Les Messerschmitt Bf 109 Roumains", pe pagina 64 e o poza cu un avion similar, "4 Rosu". In poza aia se vad cocardele de pe aripi care par sa acopere complet crucile germane - e posibil (dar nu neaparat) ca "1 Albastru"a fost la fel.
Pe avionul din fundal, svastica de pe coada este acoperita cu un romb deschis la culoare (poate fi alb). Este foarte posibil sa fie la fel si pe avionul asta. EDIT intre timp, Mgc151184 a pus celelalte poze, svastica nu a fost "acoperita" prea bine :friends:
Cat despre partea de dedesupt a botului, e cam greu de spus, dar pare sa fie albastru deschis.
HTH
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 23 November 2007 - 12:26 PM


#5 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 23 November 2007 - 12:34 PM

Citeaza

Salut. In al 12 lea ceas, pt a putea spera ca voi termina la timp avionul pt concurs am nevoie de cateva informatii despre Messerschmitt-ul acesta:


Am utat sa mentionez capetele de plan neaparat vopsite cu alb ( atat pe intrados cat si pe extrados)

#6 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 23 November 2007 - 08:10 PM

Multumesc tuturor. Mi-ati fost de mare ajutor (o poza postata de Mgc151184 nici nu o mai vazusem). Bafta!

#7 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 23 November 2007 - 09:36 PM

Citeaza

Multumesc tuturor. Mi-ati fost de mare ajutor (o poza postata de Mgc151184 nici nu o mai vazusem). Bafta!


Uite inca o poza din colectia Dl. Dobran Ion. :friends: Imagine atasata: dobran.jpg

#8 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2007 - 05:03 PM

Vroiam sa va sugerez sa il intrebati direct pe Gral. Dobran!!!! :friends:

#9 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 30 November 2007 - 11:57 PM

Intr-un final am terminat si eu aceasta macheta. Este Hasegawa 1/48 imbunatatita cu un set de rasina+PE pt cockpit de la Aires. Sper sa va placa. A fost o placere sa o construiesc, din pacate timpul liber f putin si anumite accidente (gen pierdut duza la aerograf acum vreo 3 zile ) m-au impiedicat sa o termin mai devreme si sa acord atentie anumitor detalii.

CU acest avion particip si eu la concurs. (nu ma omor dupa rosii :spiteful: )

Si ultima poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1254.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1268.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1468.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1489.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1491.jpg
  • Imagine atasata: IMG_1470.jpg

Aceasta postare a fost editata de paul: 30 November 2007 - 11:50 PM


#10 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 09 December 2007 - 11:07 AM

Am mai umblat putin la culoarea cauciucurilor, tevile de esapament le-am vopsit cu un negru - roscat si am adaugat si un covoras de iarba.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me_109_1.jpg
  • Imagine atasata: me_109_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de paul: 09 December 2007 - 11:14 AM


#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2007 - 08:48 PM

Un safat pentru tevile de esapament: le vopsesti cu rugina de la MM sau Revell apoi faci peste ele un drybrushing cu Exhaust de la MM, instind pe marginea gurilor de evacuare.
In rest....foarte fain! :mellow:

#12 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 10 December 2007 - 10:12 AM

:mellow: Multumesc Z-mare. Mai am de lucru la capitolul uzura, sper ca la urmatorul sa nu mai am esapamente de culoarea ciocolatei. Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi