Forum Machete,Modelism,Hobby: nava "san felipe" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

nava "san felipe" constructie de la zero

#1 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 09 May 2009 - 01:01 AM

de ceva vreme pe acest forum minunat bintuie jeli batind din taste si dindu-si cu parea,fara sa arate ceva concret.mai multe persoane de pe acest forum mi-au spus ca de teorie s-au cam saturat si ca vor sa vada fapte.asa ca voi expune si eu aici nava la care lucrez,fara a intra prea mult in detalii cu ce am facut pina acum.in luna mai  a anului 2008 m-am hotarit sa fac si eu o nava de epoca.nu aveam nici un plan,asa ca am intrat pe un forum  de specialitate si am cerut celor de acolo  sa imi dea si mie un plan.primul plan pe care l-am primit era de la nava Vasa,iar al doilea plan  era de la nava Wappen von Hamburg.dupa ce am m-am uitat peste cele dou planuri m-am hotarit sa mai caut si altele.asa am reusit sa gasesc planurile navei san felipe.o nava reagala cu 108 tunuri,si un echipaj  de 1000-1100  de oameni.toti cei care aveau experianta in domeniul navomodelismului au spus ca nu este o nava pt un incepator(unii au spus ca sint nebun),fiind catalogata cu grad de dificultate "dificil"materialele pe care le-am folosit pina acum sint :placaj  de de tei  de 4 mm,pt chile si coaste,lemn  de molid pt umplutura dintre coaste,lemn  de prun,mar,carpen si fag(pt paritile care nu  se vad.
 dupa debitarea chilei si  a coastelor,am trecut la asamblarea lor.le-am verificat pe fiecare sin parte si le-am facut sa intre usor pe chila.

am verificat perpendicularitate in coastelor pe chila dupa care le-am lipit.

umplutura dintre coaste am facut-o din lemn  de molid,dupa care am montat cele doua punti inferioare.

pt primul strat de baghete am folosit lemn  de mar,dupa care la al doilea strat am folosit lemn  de prun,si am inceput sa fac si sabordurile.intariturile de gurna le-am facut din lemn  de carpen,apoi pe un alt forum mi s-a atras atentiea ca acele intarituri  de gurna erau  de fapt mai inchise la culoare decit bordajul sau la aceiasi culoare cu bordajul

am luat in considerare ce mi  s-a spun in legatura cu intariturile de gurna si le-am schimbat,de data asta am folosit lemn  de prun.in acelasi timp am incercar si diverse nuante de albastru si alb pt partile care trebuiesc vopsite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN5880.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5877.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5892.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5893.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5897.JPG
  • Imagine atasata: DSCN5898.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6661.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6847.JPG


#2 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 09 May 2009 - 08:27 AM

desi am pus pozele si comentarile separat,mi-au aparut toate in acelasi loc,ca si cind as fi scris o singura data.ce am facut gresit?

#3 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 09 May 2009 - 08:48 AM

am inceput sa fac capacele la sabarduri si gratarele de pe puntea principala

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN6910.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6937.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6998.JPG


#4 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 09 May 2009 - 08:54 AM

Vaya novato!!!

Acum avem din nou de lucru.... :spiteful:
Nu sunt corabier, dar personal imi place inceputul.... San Felipe...totul sau nimic.
Spor si cele bune.

#5 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 09 May 2009 - 08:57 AM

tunurile le-am cumparat de pe net la un pret bun.un set de cinci tunuri costa 10 roni(nu stiu daca am voie sa scriu site-ul pe acest forum.deoarece este tot un site de modelism).sint din alama si le-am innegrit eu cu o solutie specila pt asa ceva.solutia costa 8 euro o sticluta de 100 ml.pt 108 tunuri eu am folosit cam jumatate din sticluta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN6831.JPG


#6 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 09 May 2009 - 09:04 AM

Vezi postareajeli, la 9 May 2009, 08:48, a spus:

am inceput sa fac capacele la sabarduri si gratarele de pe puntea principala


Daca spatiul dintre piesele de la gratar e mai mic de 1mm, trimite-mi pe eMail cum le-ai facut.Imi place cum au iesit.Multumesc.

#7 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 09 May 2009 - 09:13 AM

multumesc frigate pt urari.ce postez acum este de fapt un rezumat al altui forum unde postez eu nava.dupa ce am terminat calafatuirea pe puntea principala,si am facut-o gresit,am dat de alta bucurie.atunci daduse frigul si pina am reusit eu  sa pun un calorifer in micutul meu atelier(lucrez in pivnita la mine),nava mea incepuse sa sufere de frig.apoi  a dat de cald si a crapat o parte din calafatuirea ce o facusem.a trebuit sa tai toate puntile pt a reface calafatuirea.cu aceasta ocazie am schimbat si modelul afeturilor ce erau  in plan,si am trecut la montarea tunurilor de pe puntile inferioare.la fabriacarea calafatuirii am folosit lemn  de carpen pe file iar intre ele am bagat film foto.daca tot am refacut puntea,calafatuirea am facot-o cum era data in plan

spatiul  de la gratare il faci cit vrei.problema este ca ai nevoie de un circular care sa taie fin pt a face asa ceva usor.eu la un gratar de genul asta am lucrat cam 15 minute.dupa parerea mea este cea mai simpla parte a unei nave daca ai circular.iti trimit pe mail unde gasesti metoda de facut aceste gratare.

pozele cu capacele la saborduri si tunurile montate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7463.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7464.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7464.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7475.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7476.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7483.JPG


#8 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 09:43 AM

ma bucur ca te-ai hotarat sa postezi si aici "prima" ta realizare.

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 May 2009 - 02:20 PM

Bravo @ Jeli,felicitări.
Eşti sigur că asta-i prima ta lucrare?Nu de alta da' mie unu nu-mi cam pare treabă făcută de-un novice. :unsure:
Încă odată,bravo :spiteful:

Apropos: la ce scară te afli? după cum apreciez eu,ar cam fi un 1/75 sau pe-aproape.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 May 2009 - 02:23 PM


#10 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 09 May 2009 - 02:48 PM

multumesc pt felicitari.multa lume ma intreaba sau ma suspecteaza ca nu as fi un incepator.sincer sa fiu mi-ar place si mie sa vin pe un forum si  sa expun vasta mea experienta.din pacate vasta mea experienta sa rezuma doar la ce ati vazut pina acum.este foarte adevarat ca am avut indrumatori buni si foarte buni.inainte sa incep aceasta nava am studiat tot ce era pe net despre navomodele.pot spune ca am petrecut sute de ore umblind pe tot felul de site-uri cu nave.am multa rabdare,si ambitie.aceste doua lucruri cred ca pot ajuta in timp  la formarea unei miini bune.nu tot ce vedeti pe nava mea a iesit de prima data.sint ore sau zile in care incerc sa fac ceva la nava.si nu merge.atunci trebuie sa caut alte solutii sau intreb in stinga si in dreapta.cunosc persoane care nu au mai facut doar o singura nava pina acum,dar au facut-o excelent.deci nu sint unicat si nici ceva iesit din comun.
   lucrez dupa un plan  de kit al navei san felipe la scara 1:75.nu pot spune ca am respectat planul in totalitate,dar ma straduiesc sa iasa bine.cea mai mare problema a mea in materie de navomodelism  se rezuma la sculptat.nu am nci scule pt asa ceva dar si daca as avea tot nu as stii  sa sculptez.acest lucru m-a facut sa improvizez anumite lucruri.de mai bine de sase zile lucrez la o balustrada(ieri am aflat ca la nave nu exista acest termen si ca se numeste copastie),care se afla in partea de la pupa a navei.

pina la urma am reusit sa aduc acea balustrada aproape de sfirsit.nu este lipita de nava deoarece mai trebuie sa fac inca sase geamuri cu partea de sus curbata.nu stiu inca cum le voi face dar voi vedea eu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7492.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7511.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7510.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7507.JPG


#11 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 May 2009 - 08:10 PM

Mare bucurie si incantare mi-ai facut sibiene ca te-ai hotarat sa-ti postezi lucrarea in progres si aici pe forum.
Nu trebuie sa-ti ceri scuze fata de mine intrucat, asa cum ti-am mai scris, chiar nu-mi sta caruta in drum de planurile alea mai ales ca nici eu n-am stat stralucit cu timpul. Chiar am destule in lucru, cele de la tine fiindu-mi necesare doar pentru comparatii si ,asa cum sti, pentru ca sunt si din cele pe care nu le am.
Inca o data iti fac rugamintea (acum si public) sa nu mi te mai adresezi la persoana a treia.
Am sa urmaresc cu interes evolutia.

Bafta!

#12 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 09:16 PM

desi eu le-am mai vazut, urmarindu-ti evolutia de mult, tot imi plac.

#13 Useril este offline   andrei582 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 15-March 09

Postat 15 May 2009 - 06:55 PM

Salut!!!!
Jeli ma bucur sa vad ca ai postat si pe Cartula!!! Desi imi place mult mai mult sa vad in realitate ceea ce ai facut, aflu de pe forum de progresul tau. Las"ca o sa merg pe la tine sa vad totul concret!!!
Esti un ARTIST!

#14 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 26 May 2009 - 06:51 AM

Vezi postareajeli, la 9 May 2009, 09:57, a spus:

tunurile le-am cumparat de pe net la un pret bun.un set de cinci tunuri costa 10 roni(nu stiu daca am voie sa scriu site-ul pe acest forum.deoarece este tot un site de modelism).sint din alama si le-am innegrit eu cu o solutie specila pt asa ceva.solutia costa 8 euro o sticluta de 100 ml.pt 108 tunuri eu am folosit cam jumatate din sticluta.



De ce ai inegrit tunurile ca la mine in instructiuni sunt aurii (alama)? ;-)

#15 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 26 May 2009 - 07:00 AM

la orice nava,in realitate nu existau tunuri aurii.solutia folosita la innegrit este una speciala pt asa ceva,iar culoarea lor se apropie mult de realitate.

#16 Useril este offline   ckrcka 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-October 06

Postat 28 May 2009 - 04:18 AM

Poti sa-mi dai si mie adresa pt tunuri? Sunt interesat si eu . Sunt mai multe dimensiuni? Cele pe care le-ai luat ce lungime au?
PM te rog .
Multumesc mult

#17 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 01 June 2009 - 03:47 PM

Daca altii stau degeaba (eu mai exact ;-) ), e bine ca altii lucreaza si lucreza foarte bine. Da-i inainte, se vede ca ai pasiune si sper ca-ti vei putea admira nava in vitrina, cat mai curand posibil.

#18 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 06 July 2009 - 12:32 AM

in urma cu aproximativ doua luni am incercat sa fac si eu o sculptura la nava san felipe.dupa ce mi-am prins urechile de vreo 16 ori in chestia aia numita sculptura am lasat-o  asa cum  a iesit.arata de parca este facuta de un copil timpit.pe mine ma mira ca o nava care este expusa la un campionat european,are o sculptura care seamna foarte mult cu  a mea,indiferent ca primit sau nu a primit vreo medalie. :lol: :-D :hi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7597.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6625.JPG


#19 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 06 July 2009 - 04:15 AM

Sa-ti spun ceva despre omul care a realizat-o,Marinescu Ion.Constantean,are 75 de ani si se ocupa de vreo 30 de ani de modelism.La Europene la Timisoara a iesit cu 6 nave toate la clasa c1, din care 4 au luat medalii,asa ca din punctul de vedere al clubului de care apartine (Farul Constanta),treaba e ok.In momentul in care lucra la San Felipe (cam prin 2002)a avut un accident cerebral,intelegea ce-i spui,dar nu putea sa raspunda coerent,se vedea ca gindirea lui e afectata.Cu toate acestea el a continuat sa lucreze la nava,iar faptul ca era suferind sa reflectat in calitatea executiei.Aceeasi nava a luat totusi o medalie de bronz in Bulgaria (2007) pentru ca acolo a prins alta comisie de albitri,deci alti ochi care au evaluat-o,si s-a intimplat ca acolo sa fie singura nava de linie din concurs la clasa c1.(Cu o piesa de competitie poti sa iesi pe la campionatele Europene si mondiale multi ani).De altfel nici la San Felipele meu sculpturile din zona aia nu sunt cine stie ce,pentru ca planul e foarte slab, in zona respectiva e desenata un soi de pizza.Cea mai buna nava a lui Marinescu este un sebec (chebec) francez din sec18 (REALIZATA INAINTE DE SAN FELIPE),nava cu care a luat argint la Timisoara cu un punctaj peste ce am luat eu.Poti sa o vezi in pozele din topicul despre campionatul European deschis de tine.Pozele cu ea figureaza imediat sub cele cu Le Protecteur al meu (are trei catarge cu catarge cu trei vele triunghiulare).La nava asta lucrez si eu in momentul de fata.

#20 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 06 July 2009 - 08:18 AM

se pare ca acest chebec 'fura' mintile multor modelisti.l-am vazut pe al lui marinescu.super.apoi ucraineanul,acum il faci si tu...le requin lucrat in stilul c3b,samd.consider ca este o nava mult inaintea vremii ei.sunt curios tu la ce nivel il vei duce,tinand cont ca maximul de puncte sunt 100...continua sa te antrenezi,jeli,cu sculptura,ca esti pe drumul bun!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi