Forum Machete,Modelism,Hobby: decal-uri custom made - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

decal-uri custom made intrebare

#1 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 07 July 2012 - 01:51 PM

Salutare !
Am pe rol un C130J 1:48 de la Italieri. As vrea sa-i fac inmatricularea pt fortele aeriene romane. (cu toate ca noi nu detinem de-astea)
Ma intereseaza daca pot sa fac rost de decal-uri de genul (vezi imagini aici http://rumaniamilita...les-in-romania/ ) cu Romanian Air Force sau trebuie facute cu aerograful si cu masti.
Mai mult decat atat, intrucat am o idee surpriza de vopsit pentru avion as vrea sa-i adaug pe nasuc si numele de "Decebal".
Ce parere aveti ?

#2 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 07 July 2012 - 04:16 PM

Vopseaua ramane vopsea :good:
Daca ar fi dupa mine, as vopsi toate elementele majore [de inmatriculare] pe o macheta. As fi curios sa aflu cum ai face un sablon cu "Romanian Air Force", de exemplu.
Pentru decal-uri, avem un coleg aici pe forum care ti-ar putea da niste ponturi eventual: Romi

http://www.cartula.r...pic/9856-c-130/

#3 Useril este offline   iav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 25-November 11

Postat 07 July 2012 - 04:22 PM

Părerea mea este că dacă în Aviația Militară din România nu este și nci nu afost în exploatare tipul C130J să nu-i pui înmatriculare românească.

#4 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 07 July 2012 - 07:00 PM

@ niki...
Teoretic... si subliniez teoretic :-D ar fi usor de facut un sablon. Hac... parerea mea ....

Nu stiu daca esti familiarizat cu imprimarea foii aceleia transparente pentru retroproiector, se face la centre unde au imprimante pentru foi plasticate... nu stiu sigur daca se foloseste un tus special sau nu cert e ca foaia e plasticata si deci mai rezistenta.
Spre deosebire de svasticile naziste care erau negre cu bordura alba inmatricularile de Romanian Airforce pe care le-am vazut nu au bordura, ergo, mai simplu de realizat. Pe o hartie normala A4 as printa un Romanian Airforce pe care dupa ce as fi multumit de font si aspect l-as transfera pe o foaie de-aia si l-as decupa cu un bisturiu ascutit cu lama de 15. dupa care as avea sablonul pentru aerograf. E drept ca bucatile din interiorul literelor - gen R, A, O ar trebui sa fie legate de sablon printr-un pedicul... doar vrem sa arate a litere :D In loc de hartie de-aia plasticata as putea folosi si-un laminator : http://www.youtube.c...?v=3oCaa4MGJxc. Last but not least, rezultatul ar putea fi folosit ca o masca (lipit cu banda adeziva usor de dezlipit de corpul avionului) dupa care aerografiat peste si dezlipit....

Aceasta postare a fost editata de hora71u: 07 July 2012 - 07:00 PM


#5 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 08 July 2012 - 04:00 PM

Looks like you really mean business! :-)
Serios, pare ca ai chef de lucru si asta e cel mai important. Spor cu Hercules-ul! :good:

#6 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 08 July 2012 - 11:46 PM

hah !
de vrut vreau, timp sa gasesc :))

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 July 2012 - 09:12 AM

Salut,
daca vrei sa folosesti decaluri, solutia presupune a printa aceste decaluri. Se gaseste in general hartie pentru decaluri, care poate fi printata pe imprimante cu cerneala. Problema se pune in felul urmator: exista hartie transparenta si hartie alba. Cea transparenta este de regula cea folosita la machete dar apare problema de a printa cu culoare alba, lucru pe care imprimantele obisnuite nu il fac. In general, daca este vorba despre o scara mare, solutia vopsirii cu masti de diferite forme este cea adoptata. Daca este vorba despre o scara mica, solutia decalurilor este cea necesar a fi folosita. Firmele profesionale, de exemplu in domeniul machetelor feroviare, folosesc si tampografia, asa ceva insa este exclus la nivel de amator.

#8 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 13 July 2012 - 10:17 PM

Well... daca e pe asa n-ar fi o problema, ca inscriptiile sunt pe negru, deci ar merge printat pe hartie de-aia transparenta de care zici tu. Intrebarea e unde gasesc :D

#9 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 13 July 2012 - 10:28 PM

Salut

Aici ar fi un site de unde poti lua hartie de decaluri

#10 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 August 2012 - 03:20 PM

Atentie, daca inscriptiile sunt pe negru, printarea se face pe hartie de decal de culoare alba, daca nu ai nevoie de zone transparente, sau pe transparent. Repet, printarea pe orice fel de hartie decal cu culoare alba se face doar cu imprimante speciale.

Gasesti siteuri si prin tara care vand astfel de produse, poti lua daca ai un cont valid si de pe ebay preturile nefiind foarte mari.

Atentie insa la grosimea hartiei, eu am cumparat din Canada la un moment dat prin intermediul unui prieten si am fost nemultumit deoarece hartia este cam groasa.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi