Forum Machete,Modelism,Hobby: Carthago Delenda Est - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carthago Delenda Est

#61 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 21 January 2013 - 09:48 AM

Cu cat ii platesti sa stea nemiscati? Felicitari si la mai multe!Imagine postata

#62 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2013 - 10:16 AM

Nu mai merge sa mai zic si eu superb asa ca zic excelent.
Baza este minunat realizata. Ideea e grozava (aminteste un pic de stancile care pluteau din Avatar).
Vegetatia - Atat cat trebuie si bine facuta.
Admiratia mea pentru aceasta vigneta fara rezerve.

#63 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 21 January 2013 - 10:35 AM

Cred ca trebuie sa caut si eu alte cuvinte in vocabular pentru a ma referi la maximum de frumos.
Dar nu stiu daca le gasesc! Asa ca ma tot uit la vigneta si nu m-as mai opri din uitat.
Daca poti oferi cateva detalii cum ai lucrat terenul, ti-as fi tare recunoscator.
:hi: :hi: :hi:

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 21 January 2013 - 10:35 AM


#64 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 21 January 2013 - 10:52 AM

Toata admiratia Zeno, pentru rezultat, pentru prezentare si modul in care impartasesti experienta cu noi! :hi:

#65 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 21 January 2013 - 12:23 PM

Am intalnit persoane care atunci cand le povesteam despre chestia asta cu modelismul, de figurine (care nu au nici in clin nici in maneca cu soldateii de plastic cu care ne jucam cand eram mici) se uita cu un aer usor amuzat si neincrezator la mine, ceva de genul "bai baiatule, n-ai de gand sa te maturizezi?"....o astfel de lucrare i-ar lamuri pe depin, si le-ar schimba cu totul optica, fara doar si poate.
Super!:clapping: :clapping: :clapping:

#66 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2013 - 12:26 PM

O lucrare extraordinara. M-a impresionat, in primul rand, ca totul arata atat de natural si echilibrat. Felicitari si mult spor in continuare!

#67 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 21 January 2013 - 11:47 PM

Va multumesc foarte mult pentru cuvintele frumoase! Ma bucur ca vi-a placut lucrarea si daca va inspira cat de cat, pe mine ma bucura!
In ceea ce priveste terenul, nu am mai prezentat in forma de pas cu pas pentru ca a fost o improvizatie totala. Totul s-a intamplat la momentul acela. Am stiut doar un singur lucru: ca va fi un plan inclinat. Restul a venit pe moment. Nu am invatat, inca, sa planific cum voi face terenuri. Prefer sa nu am nici un plan cand vreau sa reprezint natura.
Eu ma bucur ca a-ti urmarit topicul asta in numar asa de mare si va multumesc pentru asta! :drinks:

#68 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 12:40 PM

SIlviu - Mie mi se intampla si acum asta, chiar si dupa ce le arat ce fac (facem). E greu sa intelegi cat iti ia sa faci expresia pe care o vrei pe o fata fie ca e sculptura sau pictura.


Zeno - Cred ca cel mai bine e sa te lasi in voia spontaneitatii, mai ales in ceea ce priveste terenul. Acolo chiar ca strica regulile stricte.
Am incercat sa scriu mai multe despre lucrarea asta in alta parte dar nu am mai putut asa ca iti mai spun aici:

Metalul armurilor e foarte bine scos. Ma umplu de băşici cand vad metal (bronz mai ales) nou pe armuri. Astia treceau cursuri de apa si mergeau sute de km prin paduri in conditii de campanie dura, fara posibilitatea de a-si intretine echipamentul. Normal ca era oxidat. In plus bronz nou poti vedea pe o moneda frecata zilnic dar chiar si o statuie pe care nu o atinge nimeni poate ajunge sa arate fara pic de reflex metalic. Deci, cum ai realizat tu armura e dupa parerea mea, foarte echilibrat.
Carnatia imi place iara pt. ca nu e exagerata. Am vazut figurine facute de consacrati care aratau ca un parizer legat cu sfoara.
Nu stiu daca figurinele au venit separat sau le-ai compus tu actiunea, dar sunt foarte bine puse si miscarea e naturala, asa incat te poate duce cu gandul la multe interpretari, ceea ce e foarte bine ca d-aia iti vine sa te mai uiti la lucrare odata....Sa te gandesti ce a simtit romanul cand s-a trezit fata in fata cu cartaginezul asta hotarat.

Tare.
Am pus-o in folderul cu exemple.

#69 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 January 2013 - 04:50 PM

Superb! :hi: :hi: :hi:
Felicitari in fata frontului!

#70 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 23 January 2013 - 07:23 PM

Superb !

#71 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 24 January 2013 - 02:08 AM

Multumesc mult baieti! :good:

Merci Caline! :-)
Cu figurinele a fost cam asa: mai intai l-am vazut pe cartaginez si mi-a placut pozitia lui dinamica. Un an si ceva mai tarziu l-am vazut pe roman si mi-a picat fisa. L-am comandat la Ares, in Spania, si l-am avut in cateva zile. I-am asamblat provizoriu si pus pe o baza improvizata. Cred ca pozele sunt la inceputul topicului. Am avut ceva emotii pt. ca nu am fost sigur daca cele doua figurine vor fi compatibile. Romanul este listat la 70mm iar cartaginezul la 75mm. Ei, cand le-am avut in mana, atunci hotararea a fost luata. Mi-a placut de la inceput idea.

Pentru ca nu am facut o prezentare pas cu pas pentru teren, am sa va povestesc ce am facut, ce materiale am folosit si am sa discut putin cateva considerente de care am tinut cont cand l-am construit. Asa cum am spus, a fost o improvizatie, dar, am tinut cont de niste principii generale. Voi reveni cu aceasta discutie, numai sa am un pic de timp s-o organizez cat de cat.

#72 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 24 January 2013 - 09:22 AM

Multam frumos, LAV-Z! Asteptam cu toata placerea. Sincer, n-am observat diferentele de dimensiune dintre cele doua figurine! Inca o data, calde felicitari!

#73 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 January 2013 - 01:46 AM

Este o poveste lunga asa ca punti-va centurile de siguranta. :lol:

Asa cum scriam mai sus, iata cateva considerente generale care m-au ghidat cand am construit terenul:

  • Terenul trebuie vopsit si asta din urmatorul motiv: Vignetta are 3 componente – 2 figurine vopsite si terenul. Daca nu vopseam terenul, intreaga compozitie ar fi suferit pentru ca figurinele nu s-ar fi integrat in peisaj. Acum, a trebuit sa decid cum vopsesc terenul, in sensul tonului general precum si al contrastului. Nu am avut decat o obtiune, si anume, de a vopsii baza folosind acelasi contrast ca si cel folosit la vopsirea figurinelor.
  • Materialele folosite sa fie cat mai aproape de realitate si sa fie in scara.
  • Dimensiunea terenului sa nu ia atentia de la actiunea principala
Am plecat la drum stiind ca va fi un plan inclinat. Am ales soclul rotund pe care il vedeti si care a avut anumite dimensiuni. Din pozitionarea la “rece” a celor doua figurine pe soclurile de lucru am ajuns la o anumita dimensiune a terenului care era mai mare decat diametrul util al soclului. Asa ca am avut nevoie de un element intermediar intre soclu si figurine, pe care sa construiesc terenul. Am folosit o bucata de placaj de 3mm pe care am decupat-o in forma dorita si care a format suprafata activa pe care cele doua figurine isi spun povestea vietii lor.

Am mascat soclul rotund, ca sa protejez finisajul, cu banda adeziva utilizata de zugravi.

Am prins in suruburi placajul de soclu. Astfel am creat suprafata pe care am inceput sa creez terenul.

Fiind un plan inclinat, cu romanul avand pozitia la deal, am lipit bucata de metal care simuleaza terenul si vine cu aproape fiecare figurina, a cartaginezului in pozitie. Apoi am adaugat bucati de lemn de balsa de 25x1.5mm la diferite lungimi in asa fel incat am obtinut un plan inclinat cu o diferenta de nivel de aprox. 10mm. Le-am lipit cu white glue de placaj si intre ele. Apoi am lipit in pozitie bucata de metal ce imita terenul care apartine romanului. In felul acesta am obtinut “scheletul” terenului.

Am pus “carne” pe sceletul asta folosind un mortar de lipit faianta si gresie. Este un praf care amestecat cu apa face un mortar care este usor de modelat, este ieftin si se usuca in cateva ore. Am acoperit cu acest mortar intreaga suprafata lasand liber doar amprentele picioareler unde vor fi asamblate figurinele. Dupa ce s-a uscat, am gaurit baza acolo unde sirmele introduse in picioarele figurinelor vor veni.

Acum baza a fost gata pentru vopsire.

Dupa ce am vopsit-o, am aplicat white glue + burnt umber intrun mod aleatoriu pe suprafata si am presarat static grass de la Woodland Scenic. Am indepartat excesul de static grass.

A urmat lipirea figurinelor in pozitie. Le-am lipit cu lipici epoxidic bicomponent (uscare in 5min).

A urmat vegetatia. Am folosit produse de la Fredericus Rex, Hudson & Allen, flori din curtea mea, radacini de floarea soarelui. Am vopsit, inainte de a le aplica, produsele din hartie de la Fredericus Rex (ferigile si buruiana cu frunze rotunde). Ca sa le lipesc am folosit white glue amestecat cu burnt umber.

Am indepartat masca din banda adeziva folosita de zugravi de pe soclul rotund si lucrarea a fost gata pentru sesiunea foto.

Acesta a fost procesul.

Daca aveti intrebari, nu ezitati. Sper sa fie de folos.

#74 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2013 - 09:52 AM

Ce-mi place sa citesc povestile, adica acea mica istorioara ce precede constructia. Mai invat cite ceva, desi istoria nu a fost punctul meu forte.
Imi place sa vad si etapele constructive, chiar daca, de data asta, nu sunt pe "felie", ca sa zic asa, tot mai ai cite o idee de bagat la cap.
Imi place sa vad un final frumos, bine inchegat, bine echilibrat, care spune exact povestea cu care s-a inceput.
Ca tot e la moda: I like! :good:

#75 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 27 January 2013 - 05:17 AM

Vezi postareaZ-mare, la 25 January 2013 - 09:52 AM, a spus:

Ce-mi place sa citesc povestile, adica acea mica istorioara ce precede constructia. Mai invat cite ceva, desi istoria nu a fost punctul meu forte.
Imi place sa vad si etapele constructive, chiar daca, de data asta, nu sunt pe "felie", ca sa zic asa, tot mai ai cite o idee de bagat la cap.
Imi place sa vad un final frumos, bine inchegat, bine echilibrat, care spune exact povestea cu care s-a inceput.
Ca tot e la moda: I like! :good:

Multumesc mult! Ma bucur ca iti place! :hi:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi