Forum Machete,Modelism,Hobby: Mil Mi-4 (varianta incerta) 1/72, HobbyBoss - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mil Mi-4 (varianta incerta) 1/72, HobbyBoss jurnal de constructie, poate cu finalizare

#21 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 27 September 2019 - 09:44 PM

Multumesc tuturor pentru reactii. Mi-4 este un subiect interesant - destule variante si relativ putina documentatie care sa puna lucrurile in ordine - iar cele cateva aparate in serviciu la noi aduna o incredibila diversitate: nacele, pale de rotor portant din lemn sau metalice, antene ce par sa fie diferite de la o poza la alta. Inca ma mai tenteaza macheta la 1/35 caci pentru 72 nu ma mai tin ochii...

#22 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 29 September 2019 - 11:45 AM

super fain

#23 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 29 September 2019 - 07:02 PM

Frumos mack, foarte frumos realizat, :friends:
Bravo. :hi:

#24 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 01 October 2019 - 07:49 PM

Multumesc pentru reactii,

Macheta n-a iesit chiar asa cum mi-am dorit. Faptul ca m-am oprit si am reluat-o de atat de multe ori a facut ca lucrarea sa fie oarecum lipsita de consistenta. Retrospectiv, mi-ar fi placut sa nu cad prada alegerilor facile, sa realizez nacela mica (chiar daca nu eram sigur asupra formei) si inmatricularea "civila".
Nici acum nu mi-e foarte clar daca echipamentul IFF SRO-2 ("Odd Rods") era montat pe elicopterul cu nr. 2 si cum era distribuit sistemul de antene (1 sau 2 seturi de tepuse - eu am montat doua). La mine sunt doua tuburi Pitot pe jamba dreapta; singura poza ce o stiu cu "nr. 2" pare sa sugereze cate unul pe fiecare jamba fata.
Jaluzelele de racire deschise (ale motorului) sunt de efect dar incorecte - sunt totdeauna inchise cu motorul oprit.
Geamurile cabinei cargo trebuie sa aiba orificiul polar inchis cu o piesa de cauciuc de culoare neagra (la mine aceasta piesa lipseste).
Cocarda este supradimensionata si daca Pavel reface coala de abtibilduri (voit cuvant pretios) la 1/35, ma inham la un nou proiect.

Pentru cei dornici sa realizeze acest model la 72, le recomand sa foloseasca kitul Hobby Boss ca baza, pe care sa grefeze cateva elemente ale kitului Kopro (de ex. portiera culisanta a postului de pilotaj este realizata dintr-o singura bucata transparenta - mult mai facil de detaliat si vopsit).
Cu minim efort si un motor Ash-82 recuperat de pe undeva se poate supra-detalia compartimentul motor.
In zona postului de pilotaj si pana spre incastrarea grinzii de coada, cele doua jumatati de fuselaj trebuiesc slefuite cu smirghel foarte fin pentru a elimina rugozitatea. Pe mine m-a surprins cat de vizibila a devenit aceasta dupa vopsire.
Portierele cargo nu prea se potrivesc cu fuselajul daca se monteaza in pozitia inchis.

Ganduri bune si sanatate,
mack
Imagine atasata: 32_01.jpg
Imagine atasata: 31_01.jpg

#25 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 October 2019 - 05:46 AM

Salut,Mack !
Deși a durat...ceva vreme :-P ,ți-a ieșit foarte bine. Detaliile de care spuneai , ei bine , sīnt doar detalii. Orificiile alea īncă le poți astupa cu bucățele de culee trasă sau chiar cu fir elastic (ciorapi, chiloți, etc.!!).Ai făcut ce-ai crezut , după puțina documentație existentă (avīnd īn vedere ce modelesc eu , la mine lipsa documentației este regula, nu excepția !).
Și da , ochii nu mă mai țin demult nici pe mine...de aia folosesc lupe zdravene !!
Spor maxim și sănătate !
:hi: Sorin

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi