Forum Machete,Modelism,Hobby: Avertisment Impostor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Avertisment Impostor

#1 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2013 - 12:56 PM

In mod normal nu as face asta, dar de data asta s-au intrecut niste limite .

E un individ, dupa IP, bazat in Elvetia, care tot incearca sub diferite nume si pretexte sa adune informatii despre aviatia si pilotii americani implicati in campania asupra Romaniei din WW2. In acelasi timp, tine o mizerie de blog in care romanii sint facuti harcea-parcea, numiti tigani, criminali, etc.

Sfatul meu, in cazul in care sunteti contactati de el, sa nu dati curs nici unei cereri sau provocari.

Este foarte tenace, incercind peste tot cu diverse minciuni (ca e veteran, ca e fiu de veteran, ca e pilot IDF, ca e pilot de 757 etc etc) sa adune date, fotografii etc. Intr-o vreme ajusese sa contacteze si pe veteranii nostri, imi amintesc ca ii trimisese D-lui Dobran un poster care era semnat de el ca ofiter IDF/AF :))

Acelasi modus operandi individul l-a avut si pe forumul worldwar2.ro si pe multe altele, de unde in mod constant a fost banat, reaparind sub alte nume.

Aici , despre bietul frustrat, pe USAF forum :

http://forum.armyair...&mpage=1#222930

Cel mai probabil asta este personajul:

Imagine atasata: Alex-K.jpg

Take care!

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 12 January 2013 - 12:57 PM


#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 January 2013 - 01:48 PM

Hm.
Din pasajele pe care le-am citit in viteza pe blog, garidul tau este cel putin frustrat ca rusii nu-s suficient de proslaviti ca au castigat ultimul razbel iar israelienii pentru ca sunt mult prea putin bagati in seama.
Treaba lui; ca el sunt poate alte mii de specimene care isi chinuie neuronul pentru a gasi metode pentru a fi remarcat.
Din pacate (pentru cititorii/privitorii imaginilor postate pe acel blog), multi vad/accepta doar ceea ce le este prezentat cu titlu de adevar absolut.

Un singur exemplu dau si apoi ma opresc:
Imaginea cu cei trei soldati "romani in Waffen SS" priveste de fapt un grup de 3 gorobeti germani, la inceput de razboi, "cazati" in Germania, intr-o unitate de instructie.
Individul asta (si poate si multi alti privitori) nu stiu ca romanii incadrati in unitatile Waffen SS aveau unele elemente distincte de identificare plasate pe uniforme si casti (ca de altfel toti voluntarii incadrati in unitatile speciale mentionate mai sus); elemente pe care, oricat ma stradui, eu unul nu le descopar. Uniformele voluntarilor astora, erau si ele distincte fata de orice alte uniforme purtate de unitati din randul armatei "regulate".
Iar imagini similare cu cea descrisa mai sus sunt inca multe pe acolo, singura "legatura" cu armata romana fiind locatiile (gen Odessa, Iasi, Stalingrad, etc).

Evident, ar fi absurd sa nu recunoastem cu totii ca atrocitati au fost cam peste tot, implicate fiind cam toate armatele ce-au participat la razbel, iar romanii n-au facut front separat.
Nu mi-e rusine insa nici cu rusii, maghiarii, englezii, americanii, iugoslavii si lista poate continua, fiecare tara avand oile ei negre.
Insa asta nu schimba cu nimic istoria stupizeniei ultimului razbel, cu atat mai putin istoria romanilor si a celorlalte natiuni participante.

Subiectul este unul spinos si care (in opinia mea) nu merita discutat/disecat prea tare pe un forum de machetism.

#3 Useril este offline   cris109 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 27-February 10
  • Location:Faget, Tm

Postat 12 January 2013 - 01:50 PM

Multumim de atentionare. Un blog foarte tendentios, oare cine sau ce interese s-or afla in spatele lui?Oricum sa-i fie rusine individului :angry2: .

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2013 - 02:22 PM

Dincolo de faptul ca acest maimutoi, foloseste pe ceea ce se vrea, un "research blog" niste imagini "pescuite" de pe net si care in foarte mare masura nu au nici o legatura cu "subiectul" (undeva printre imagini, la partea intitulata Here are some examples of the Romanian Nazi apes, apare o secventa cu Charlie Chaplin in filmul Dictatorul !!! ), el insusi recunoaste in ceea ce scrie (sic) cum ca : I am not Romanian but my family was, and this is what Romania did to them !. Daca ar merita efortul, i-as putea raspunde in limba engleza(presupun ca nu-si cunoaste limba materna), ca daca familia lui ar fi avut chiar atat de suferit (... and this is what Romania did to them !...) - fara sa aflam totusi cat de mare a fost "suferinta" - el ca exemplar, astazi nu ar fi avut un blog si nici cunostiinte minim necesare, pentru a scrie.
Numitul "Research material" care desigur se doreste o lista a "surselor" folosite, cuprinde alaturi de carti scrise de autori seriosi(care au fost traduse si in limba romana, pe care unii dintre noi chiar le-au citit) ca de pilda Ivor Porter, si niste "izvoare dubioase" sau rau intentionate cum ar fi "Tzniha Yveret ” by Amos Etinger ,Survivig Holocaust in Romania ” by I.Butnaru ". Nu pot sa nu remarc ceea ce "autorul" numeste "Steven Spielberg Archives" (probabil stranse in timp turnarii lui ET) si ceea ce mi se pare ca tine de domeniul mitomaniei, pretentia tipului cum ca "over 277 US, UK and Soviet airmen ex Romania POW’s interviewed by me".
Din punct de vedere al valorii istorice, "munca" acestui antropoid este de nivelul ...genunchiului broastei(ca sa ma exprim elegant, din respect fata de voi, nicidecum fata de acest homuncul). Se pare ca despre acest lucru si-au dat seama si altii, de prin alte parti. Cat despre faptul ca este/a fost un pilot IDF, Aserehe, etc, sunt absolut convins ca singurul obiect pilotat de acest ...ma rog... a fost periuta de dinti electrica; prin ce locuri a "pilotat-o", nu vreau nici macar sa presupun.

#5 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 12 January 2013 - 02:55 PM

E un amestec de minciuna cu adevar in blogul individului, ceea ce face si mai periculoase minciunile, tehnica fiind specifica tehnicilor de dezinformare folosite de "servicii".
Parerea mea e ca respectivul nu scrie de capul lui ce scrie, am vazut, pe langa incrancenarea impotriva romanilor si a istoriei noastre, o incercare de atragere si a altora in acest joc.
Oricum, vad ca el sau cei din sapatele lui sunt deranjati de apartenenta noastra la NATO si tocmai de aici cred ca vine toata povestea.
Multumim pentru avertisment si poate ca il vad si "baietii cu ochii albastri", care ar trebui sa ia ceva masuri.

#6 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 12 January 2013 - 06:23 PM

Am incercat sa vizionez toate fotografiile postate de persoana in cauza, dar n-am avut rabdarea. Daca cineva m-ar pune sa gasesc un numitor comun acestor imagini, nu cred ca as reusi. Impresia mea e ca in capul individului este doar "varza a la Cluj"

#7 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 12 January 2013 - 07:48 PM

Nu, nu, este mai curând răutate cât cuprinde, concretizată într-o imensă voinţă de a denigra România!

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 January 2013 - 08:59 PM

Citeaza

Impresia mea e ca in capul individului este doar "varza a la Cluj"

Te rog nu ne asocia (pe clujeni) nici in gluma cu ceea ce este in capul acelui tip , fiindca nu e cazul aici :-D . E cu totul alta " mancare".
Mai degraba pare sa fi dat peste el "vaca mov' ...
Ma gandesc cat de eficient ar fi un individ ca asta in a dezinforma ,denigra ,tortura sau ucide si cat de just i s-ar parea sa-si verse astfel propriile frustari ,daca ar fi trait ,sa zicem, intr-o tara a celui de-al Treilea Reich , sau daca ar fi venit cu armata sovietica in Romania dupa '44 ...
Sint curios cine erau parintii lui si mai ales de unde or fi plecat si cand , fiindca pare sa existe o legatura intre suferinta acestora si fixatia transformata in ura si rautate cu tot dinadinsul ( desi avea de unde sa se documenteze daca dorea adevarul ) ce ne-o poarta tipul asta in rastalmacirile sale pline de fiere .

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 January 2013 - 09:07 PM


#9 Useril este offline   Teo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 10-October 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2013 - 01:26 AM

Dar daca am lua atitudine cu totii si sa postam pe mizeria aia de blog?

Grav e ca la cele scrise de retardatul ala, s-au gasit o groaza de trepanati care sa-i tina isonul. Posibil ca toti imbecilii aia care au participat sunt inventati de bolnavul care a inceput.

Vedeti cum este asasinata limba romana de catre conationalii nostrii, chipurile, dar si comentariile celorlalti sunt dementiale.

"Popurul Roman nu sau schimbat, eu locuiesc in Timisora. Complimente pentru anu nou , Studiu excelent,domnule !
excellent / perfect , din pacat Romanii mint, ieste purtarea lor historica si sint la fel ca in trecut !
Excelent si Bravo din Arad , an bun fericit Domnule , apropo din pacat uitati ce au facut Romani cu Ungaria in Rozbouil Doi ?

Pe la sfarsit e un rusnac care se plange ca tiganii nostrii l-au impuscat pe bunica-su prin '41. El era intr-un avion si nu stia ca e razboi. Nici o vorba despre Katyn, sau alte chestii.

Brusc, toti imbecilii s-au gasit sa arunce cu noroi si au devenit amnezici.
Ungurii au uitat ce au facut, si nu numai in Romania, rusii sunt asa cum sunt, americanii pana nu demult ardeau cruci in fata caselor de negrii, evrei care ne blesteama ca i-am oropsit si ca au murit cativa intr-un accident de elicopter, si uite asa, s-au gasit toti sa ne critice, asta, repet, daca participantii la mizeria asta nu sunt fabricati


L.E Acum am vazut ca oligofrenul nu lasa loc de drept la replica "....The answer remains firm, any garbage from Romania as long as insults will be under spam . The Blog is against Romania and NOT pro Romania.

#10 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 13 January 2013 - 01:56 AM

Eu am raportat blogul respectiv ca avand continut jignitor si fals . Sunt curios dacă se va lua atitudine împotriva lui . Daca nu voi încerca si alte metode .

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2013 - 09:14 AM

Ovichelu, felicitari pentru cea mai pertinenta abordare a problemei! :hi:
In legatura cu tembelu', N.Iorga spunea, citez aproximativ, "acolo unde se termina argumentul, incepe injuria!"

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 January 2013 - 09:16 AM


#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 January 2013 - 12:27 PM

Acest rapace individ, poate cel mai nereusit exemplar al speciei sale, isi inventeaza pana si raspunsurile venite, cica din tara. Dupa modalitatea de scriere, este evident ca raspunsurile apartin aceleiasi persoane. El insusi vorbeste un fel de limba romana (posibil ceva de genul Google Translate).
Chestia asta nu cred ca are de-a face cu evreii,ungurii,rusii,tiganii sau mai stiu eu ce semintii. Este plasmuirea unei minti blocata intr-o stare incipienta de agregare, printr-o conjunctura nefericita, in capul unui individ care și-a pierdut calitățile morfologice sau funcționale(daca le-a avut vreodata).
Drept pentru care este total nefolositor sa-i raspundeti. Tipul se afla intr-o evidenta stare mentala, care încă nu poate fi explicata stiintific.Cred ca, deja, i-am acordat mai multa atentie decat merita.

#13 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2013 - 01:11 PM

Ovichelu a facut exact ce trebuie facut. Altfel, riscam sa devenim devenim asemeni lui.

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 January 2013 - 01:41 PM

Ca sa fim mai precisi:
adresele de mail de pe care lucreaza garidul:
lifesupportintl@gmail.com
aviaexport1@yandex.ru
sabfried@yahoo.com

Pare ca locuieste in Elvetia, Basel
Pretinde ca ar fi CEO al acestei societati
http://www.webboar.c...aeromiltech.com
si ca are 62 de ani.
Am "studiat" putin problema si l-am gasit;
il cheama Alexander Kandel, cetatean israelian, nascut in Israel(cum altfel ?!) desi pretinde ca ar fi originar din Romania(Timisoara)
are aceasta fima, cu 5 angajati (!!),in asociere cu o anume Sabine Bernhard, cetatean german, nascut in Germania si Patrik Pech, cetatean elvetian, nascut in Bassel
A mai avut o firma Kanfer Ltd lichidata intre timp

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 January 2013 - 02:01 PM


#15 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 13 January 2013 - 01:48 PM

Longinus , iti multumim pentru datele prezentate . Ideea mea e sa găsim o soluție de bun simt prin care sa il contracaram pe individ . Un prim pas a fost făcut de mine prin raportarea conținutului blogului către cei care au putere de decizie . Daca acestia nu reacționează va trebui sa găsim o alta metoda de a îndrepta relele pe care aceasta persoana le face prin intermediul acelui blog jignitor la adresa noastră ca națiune .

#16 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2013 - 02:36 PM

E destul de notoriu din pacate, intra pe toate paginile de profil din Romania cu N conturi, la un moment dat cred ca isi raspundea singur daca nu ma insel cu alta identitate ( puteti observa asta si pe blog )

Pe pagina mea de fb i-am dat ban pe nu mai putin de 7 profile diferite, e genul insistent cu probleme psihice grave, avoid at all cost ! Imagine postata

Cateva exemple :

http://www.facebook....inte.12?fref=pb
http://www.facebook....uebec.7?fref=pb
http://www.facebook....n.58555?fref=pb
http://www.facebook....prunaru?fref=pb
http://www.facebook....e.dulfu?fref=pb
http://www.facebook....itaru.5?fref=pb

Aceasta postare a fost editata de muggs: 13 January 2013 - 02:39 PM


#17 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 14 January 2013 - 07:43 PM

Poate o avea ceva resentimente legate de noi ca popor tocmai datorita origini sale...mozaice.Nu ar fi primul,un ofiter roman intr-omisiune internationala a fost dezbracat pana la piele tocmai datorita faptului ca era ...roman.Asta e.

#18 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 15 January 2013 - 10:46 AM

Vad ca nu mai merge pagina individului. Poate s-a intamplat vreo minune si nu o sa ii mai mearga vreodata.

#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 January 2013 - 01:24 PM

Vezi postareapaul, la 15 January 2013 - 10:46 AM, a spus:

Vad ca nu mai merge pagina individului. Poate s-a intamplat vreo minune si nu o sa ii mai mearga vreodata.

:whistle:
:angry:

#20 Useril este offline   Teo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 10-October 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2013 - 03:38 PM

Am raportat si eu blogul imediat cum am vazut postul lui ovichelu ca "hate speech". Ma bucur ca s-au luat masuri, dar cred ca psihopatul nu o sa se opreasca aici, si doar din intamplare o sa putem fi informati cand o sa mai debiteze ineptii.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi