Forum Machete,Modelism,Hobby: Nava de pasageri Tudor Vladimirescu - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nava de pasageri Tudor Vladimirescu

#21 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 27 January 2013 - 10:28 PM

poate era mai practic sa imbini baghetele undeva in zona cuplului maestru , si sa incepi cu ele intregi din prova, respectiv pupa? asa o sa te chinui , asta daca nu pui acolo vreun bloc masiv de lemn... :drinks:

#22 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 28 January 2013 - 07:47 AM

Vezi postareagobi71, la 27 January 2013 - 10:28 PM, a spus:

poate era mai practic sa imbini baghetele undeva in zona cuplului maestru , si sa incepi cu ele intregi din prova, respectiv pupa? asa o sa te chinui , asta daca nu pui acolo vreun bloc masiv de lemn... :drinks:

Salutare, nu este nici un chin am facut imbinarea la a treia costa de la prova ,respectiv pupa unde frangerea este mai mica si pierderea de material este minima .Blocurile de lemn masiv de la prova si pupa le voi prelucra dupa ce voi termina filarea pentru ca imi va veni mai usor.
Toate cele bune si multa,multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: imbinare file prova.JPG
  • Imagine atasata: imbinare file pupa.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 28 January 2013 - 07:48 AM


#23 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 28 January 2013 - 10:14 PM

Buna seara la toata lumea , am terminat si filarea modelului si am prins si primele blocuri de lemn masiv la prova , restul continui maine .
Toate cele bune si multa, multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: filare prova.JPG
  • Imagine atasata: filare pupa.JPG
  • Imagine atasata: lipire blocuri prova..JPG


#24 Useril este offline   marinaru29 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Constanta

Postat 28 January 2013 - 11:47 PM

arata bine. o sa iasa un model impresionant. te urmaresc cu mult interes :hi:

#25 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 29 January 2013 - 08:19 AM

Salutare dj-bobo.
Imi place modelul ales si abia astept sa vad etapele de constructie.
Vii si cu a doua filare sau direct chit si vopsea?

#26 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 29 January 2013 - 09:29 AM

Salutare Kromag , va fi mai intai o slefuire grosiera apoi acoperire cu un strat de fibra si rasina dupa care va urma chit poliesteric si slefuirea finala .
Toate cele bune si multa , multa bafta .


P.S. Voi descrie toate etapele de constructie al acestui model ,deci va vi un topic lung sper sa nu va plictisesc prea tare cu vorbaria .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 29 January 2013 - 09:33 AM


#27 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 30 January 2013 - 05:28 PM

Buna seara la toata lumea , daca pana acum am lucrat aproape mecanizat ajutat la taierea coastelor de noul traforaj electric care merita toti banii la prelucrarea provei si pupei am lucrat totul manual cu dalta ,raspilul si smirghelul si cam asta a iesit . Urmeaza acoperirea cu un strat de panza de fibra de sticla de 21 g si rasina .
Toate cele bune si o seara frumoasa va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: blocuri prova.JPG
  • Imagine atasata: blocuri pupa.JPG
  • Imagine atasata: etrava terminata.JPG
  • Imagine atasata: pupa terminata.JPG


#28 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 30 January 2013 - 05:49 PM

nu te grabi cu stratul de fibra. munceste modelul pana zice tot . daca vreo denivelare iti scapa din vedere, vei incarca cu chit la greu , si asta nu e bine. in plus , cred ca ar fi bine sa ai parapetul montat inainte de fibra , ca sa-l prinzi si pe el in ecuatie... cu drepturi depline! succesuri.





#29 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 30 January 2013 - 06:10 PM

Vezi postareagobi71, la 30 January 2013 - 05:49 PM, a spus:

nu te grabi cu stratul de fibra. munceste modelul pana zice tot . daca vreo denivelare iti scapa din vedere, vei incarca cu chit la greu , si asta nu e bine. in plus , cred ca ar fi bine sa ai parapetul montat inainte de fibra , ca sa-l prinzi si pe el in ecuatie... cu drepturi depline! succesuri.

Salutare de chituit as avea ceva pe la pupa in zona coastelor suplimentare , dar parapetul la modelul asta vine mult inafara corpului de la prova pana la pupa si se monteaza pe punte dupa montarea puntii . Am insa alta nelamurire carma nu sunt convins cum este , cu balamale sau cu calcai pentru ca trebuie si asta incorporata acum inainte de finisajul corpului .
Toate cele bune .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 30 January 2013 - 06:11 PM


#30 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 January 2013 - 11:43 PM

Mi-as permite un mic comentariu. Fibra de sticla se preteaza la realizarea unui corp sau in matrita sau pe calup si apoi decofrat si eventual functie de model, armat cu osatura. Ai realizat deja coca din baghete si oricum o sa trebuiasca finisata la marele fix pentru a se aseza fibra ca lumea pe ea. Banui ca vrei un model functional si de asta folosesti fibra. Pentru etansare si rezistenta la apa nu e strict folosirea fibrei, corpul e suficient de rezistent pentru a nu mai trebui intarit iar fibra, oricat de usoara il ingreuneaza. Am utilizat in situatii asemanatoare in loc de fibra ciorap de dama care se muleaza mult mai bine si mai usor pe coca si creaza suportul pentru rasina. Imbibarea e mult mai usoara, nu e nevoie de ,,prima mana'' pentru aderenta iar suprafata iese neteda dupa chiar a 2a mana iar daca ai lucrat corpul bine nu ai de chituit nimic dupa, doar o slefuire de suprafata. Singura grija e sa nu ai unghii ca sa agati ciorapul si sa il scamosezi.. Un coleg folosea tifon dar e mai dificil de mulat decat ciorapul ( poate ai observat ca pe un picior de femeie un ciorap urmareste aproape fiecare cutisoara Imagine postata )
E doar sugestie.
Spor!

#31 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 31 January 2013 - 11:42 AM

Salut neadjbobo frumos proiect . Nu te preocupa de greutate eu am pus circa10 kg de tabla pe muimota . Carma cred ca era cu balamale iar pentru fibra daca vrei sa se muleze perfect dupa ce ai terminat de aplicat rezina bagi modelul intrun sac transparent si tragi aerul cu aspiratorul o lasi sa se usuce si asa nu ai prea mult de finisat iar rezina va fi intinsa uniform pe toata suprafata.

#32 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 31 January 2013 - 06:27 PM

Salutare la toata lumea , stiu Traine de metoda cu ciorapul de dama este o metoda de pe timpuri cand accesul la materialele moderne era limitat , eu fac aceasta operatiune pentru ca deja fibra si rasina o aveam si prin acest mod vreu sa rigidizez carena si sa preantampin evetualile fisuri ce apar la modele confectionate din lemn si fiind un model lung preantampin torsionarea si arcuirea lui lucru ce s-a intamplat colegilor care au lucrat Bismark-ul . Neastefan nu sunt ingrijorat de greutate cred ca am pus cam 200 g de rasina iar pentru fibra a sa corectez ce am spus mai sus este de 48 g/ m , si ar fi o fasie de 0,4 / 1,2 m deci vreo 15 g .In privinta carmei am lamurit fixarea ei este o carma cu calcai .
Toate cele bune si o seara frumoasa va doresc.

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 31 January 2013 - 06:28 PM


#33 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 01 February 2013 - 06:42 PM

Salutare , dupa inca un frecus zdravan cu smirghel am acoperit corpul cu fibra si rasina , pana la polimerizarea completa am sa lucrez ceva la carma . Mai jos o singura poza cu Grigore Manu unde comada este intre cosuri si cosurile mai inalte si mai subtiri .
Toate cele bune si multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: acoperire cu fibra si rasina.JPG
  • Imagine atasata: Vaporul Grigore Manu.jpg


#34 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 05 February 2013 - 10:51 PM

Buna seara la toata lumea ,lucrul continua cu finisarea carenei care in stadiul actual este lucrata in proportie de 98 % . Pentru ca odata cu finisarea corpului trebuie montat tubul etambreu si carma cu aceasta ocazie am confectionat primele piese din acest ansamblu . Cam atat pentru astazi ,o seara buna va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: carma si tub etambreu.JPG
  • Imagine atasata: carena finisata.JPG


#35 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 06 February 2013 - 12:44 PM

Salutare din nou , astazi am definitivat sistemul de guvernare al navei cu gaurirea corpului si introducerea tubului etambreu , confectionarea calcaiului carmei si a modalitatii de prindere acestuia .Urmeaza chituirea carmei si in jurul tubului etambreu inainte de montajul final .
Cam atat pana acum , pauza de masa :whistle:
Toate cele bune si multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: carma si calcaiul carmei.JPG
  • Imagine atasata: prindera calcaiului carmei.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 06 February 2013 - 12:53 PM


#36 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 07 February 2013 - 05:18 PM

Salutare la toata lumea , dupa trei maini de chit si cu smirgheluiala de rigoare am dat jos corpul de pe cala si am aplicat o mana de grund pentru evidentierea ultimilor defecte pe care le voi remedia cu un strat de "chit de casa " .
A urmat decuparea traverselor coastelor si pentru ca un model este bine sa arate bine si pe interior am facut si aici cateva finisari , dupa care am inlocuit traversele coastelor cu curenti de 4/4mm . Dupa toata aceasta treaba am masurat modelul si are 1204 mm din totalul de 1216 la care trebuie sa ma incadrez cei 12 mm vor fi braiele de la prova si pupa . Urmeaza sa transpun pe carton sablonul puntii principale dupa care urmeaza marele mister zbaturile .
Toate cele bune si o seara placuta va doresc .

P.S.Dupa o scurta cantarire a modelului nu are mai mult de 500g .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: acoperire cu grund.JPG
  • Imagine atasata: finisare la interior.JPG
  • Imagine atasata: montare traverse coaste.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 07 February 2013 - 05:38 PM


#37 Useril este offline   gicuta13 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-February 13

Postat 08 February 2013 - 06:27 PM

Foarte frumoasa coca. :-)

#38 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 10 February 2013 - 08:37 PM

Salutare la toata lumea , in ueltimul timp sporul meu la lucru s-a mai micsorat si nu am mai facut mare lucru si ca sa nu mai lungesc vorba ar cam fi ; am trasat pe carton sablonul puntii principale si pentru ca acesta nava este construita intr-o epoca de mult apusa cand tabla se imbina prin nituire am trasat filele de tabla pe corpul modelului . Nava reala are tabla cu o grosime de 12 mm deci eu la scara la care lucrez v-a trebui sa am o grosime de 0,22 mm ,pentru a imita tabla voi folosi un carton de 0,2 mm grosime .
Pentru trasarea pe tabla a locului unde voi aseza niturile am comandat un dispozitiv care face acest lucru ,pentru nituri inca nu stiu ce voi folosi .Astazi am confectionat o micro preducea dintr-un ac de seringa roz cu care am decupat dintr-o bucata de tabla de plumb si deabea am reusit sa fac cateva bucati si pentru modelul meu cred imi trebuie cateva sute zic eu inca nu stiu cate vor fi .
Cam atat pentru astazi ,toate cele bune si o seara placuta va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sablon punte.JPG
  • Imagine atasata: file de bordaj trasate.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 10 February 2013 - 08:42 PM


#39 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 10 February 2013 - 08:51 PM

daca tabla de plumb este subtire, spre 0,1 niturile vor iesi destul de usor. viteza de executie o sa capeti prin exercitiu. asa cum spuneam , daca vrei omleta, tre sa spargi oua. nu recomand filele de tabla imitate din carton , e posibil sa creeze probleme la vopsire. mai degraba ceva stiren. ala de pe borcanele de iaurt danone e numai bun. succesuri. :drinks:

#40 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 10 February 2013 - 08:51 PM

Salut! de ce nu incerci cu ace de gamalie recrearea de nituri,avand in vedere ca acul de seringa pe care il folosesti este cam de acceasi dimensiune din care ai creat preduceaua..Spor si numai de bine!

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi