Forum Machete,Modelism,Hobby: Nava de pasageri Tudor Vladimirescu - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nava de pasageri Tudor Vladimirescu

#41 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 10 February 2013 - 09:03 PM

@gobi71 cartonul l-am luat astazi inca nu am lipit nimic pe model si m-am gandit si eu cum o sa rectioneze la vopsire si deacea voi face o proba , tabla de plumb are grosimea de 0,2 mm si a iesit capul de nit la 0,9 mm .
'@ACHRISTIAN capul la acul de gamalie are dimensiunea de 1,5 mm deci este mult prea mare pentru un cap de nit .
Multa baftaaa .

#42 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 11 February 2013 - 12:34 PM

Salutare la toata lumea , astazi am facut o proba la cartonul de 30 bani cumparat de la librarie si cautand prin casa am descoperit ca si hirtia foto de imprimanta are aceeasi grosime cu cartonul cel folosesc si am focut o proba si cu aceasta .
Concluzii ; cartonul se muleaza mai frumos la lipire unul peste celalalt iar la vopsire suge vopseaua mai mult suprafata fiind fina si nu se ridica pori din carton , hatia foto de imprimanta este mai dura la lipire iar la vopseaua acopera mai bine ,la aceasta hirtie am folosit suprafata lucioasa cea care se imprima fotografiile , nu am probat si suprafata mata banuiesc ca aceasta va trage mai multa vopsea .
Si ca o concluzie finala cred ca am sa folosesc cartonul de 30 bani pentru ca se muleaza mai frumos peste foia vecina si arata mai realist in persepctiva .
Toate cele bune si multa , multa bafta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: carton de 30 bani.JPG
  • Imagine atasata: hartie foto pentru imprimanta.JPG
  • Imagine atasata: carton de 30 bani vopsit.JPG
  • Imagine atasata: hartie foto de imprimanta vopsita.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 11 February 2013 - 12:41 PM


#43 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 12 February 2013 - 09:12 PM

Salutare la toata lumea ,lucrul continua cu acoperirea in file a modelului si am ajuns in acest stagiu si pana acum arata asa , dupa acoperirea totala voi efectua un tratament acestui strat de carton pentru a evita vopsirea in mai multe straturi . Cam atat pentru astazi , toate cele bune .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: primul rand de tabla.JPG
  • Imagine atasata: primul rand de tabla.JPG
  • Imagine atasata: filare la pupa.JPG
  • Imagine atasata: filare pupa 2.JPG


#44 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 12 February 2013 - 09:42 PM

Treaba merge struna!
Dar... nu cred ca asa se imbinau foile de tabla pe borduri (mai ales la pupa)...
Pun 2 poze cu bordurile desfasurate de la Frederic Mistral (din revista Modelism).

Imagine atasata: coca 1.jpg Imagine atasata: coca 2.jpg
Poate isi da cineva mai avizat cu alta parere...
Spor.

Aceasta postare a fost editata de Kromag: 12 February 2013 - 09:50 PM


#45 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 12 February 2013 - 10:30 PM

Salutare , cam asa arata filele la nava reala si de aici caut sa ma ghidez . Forma filelor de tabla depinde de caracteristicile proprii fiecarui proect in parte . Acum ramane de vazut daca mie o sa imi iasa socoteala avand in vedere ca nu am un plan al filarii navei si lucrez dupa cateva poze .
Toate cele bune .


PS.Multe scuze din postul precedent am pus o imagine dubla , o voi pune aici pe cea corecta .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: file la prova.jpg
  • Imagine atasata: file la pupa.JPG
  • Imagine atasata: randul doi.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 12 February 2013 - 10:39 PM


#46 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 12 February 2013 - 10:48 PM

eu cred ca filele sunt asezate bine . am rezerve foarte mici in privinta asta , doar ca , poate ar fi bine sa folosesti un adeziv mai vascos,sau poate ceva kit de lemn , pe toata suprafata filei, care sa te ajute sa compensezi cavitatea lasata de fila anterioara , si in felul asta cartonul sa nu se mai deformeze pe cordonul de imbinare. nu am facut inca asa ceva , dar cred ca asa as proceda .

#47 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 12 February 2013 - 10:56 PM

Ok., dj-bobo, nu vazusem pozele tale... m-ai lamurit :good: :drinks:
Nu luati in seama ce-am postat, era doar o parere :blush:
Sa ai spor!

#48 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 13 February 2013 - 12:54 AM

Pentru imitarea capetelor de nit se poate folosi o scula confectionata din un pinion de ceas ales la pasul corespunzator si montat pe un maner dintr-o bagheta crestata ca o furca la grosimea rotitei care sa permita rotirea acestuia. Eventual se pot ajusta varfurile dintilor pentru profilul dorit. Rotita se ruleaza pe versul foliei testand forta de apasare. pe fata iesind in evidenta mici bombeuri ce imita capul niturilor. Cu ceva mai multa migala se pot folosi bobite de mac selectate si plantate in impunsaturi facute cu un varf ascutit, bineanteles folosind adeziv pentru fixarea bobitelor. Dat fiind straturile ce urmeaza a fi atasate eu tot nu inteleg de ce te-ai complicat cu fibra, rezistenta oferita de straturile succesive fiind suficienta. Dar e numai nedumerirea mea, nu consider gresit tehnologia ta, e un plus de siguranta, totusi cred ca e munca in plus. Rezultate foarte bune se pot obtine cu carton duplex pensulat cu aracet. Dupa uscare se smirgheluieste foarte fin, se repeta operatia iar suprafata ofera suport excelent pentru vopsire iar aracetul rigidizeaza suficient cartonul pentru a fi aproape de placaj.

Aceasta postare a fost editata de traian: 13 February 2013 - 12:58 AM


#49 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 16 February 2013 - 11:49 PM

Vezi postareatraian, la 13 February 2013 - 12:54 AM, a spus:

Pentru imitarea capetelor de nit se poate folosi o scula confectionata din un pinion de ceas ales la pasul corespunzator si montat pe un maner dintr-o bagheta crestata ca o furca la grosimea rotitei care sa permita rotirea acestuia. Eventual se pot ajusta varfurile dintilor pentru profilul dorit. Rotita se ruleaza pe versul foliei testand forta de apasare. pe fata iesind in evidenta mici bombeuri ce imita capul niturilor. Cu ceva mai multa migala se pot folosi bobite de mac selectate si plantate in impunsaturi facute cu un varf ascutit, bineanteles folosind adeziv pentru fixarea bobitelor. Dat fiind straturile ce urmeaza a fi atasate eu tot nu inteleg de ce te-ai complicat cu fibra, rezistenta oferita de straturile succesive fiind suficienta. Dar e numai nedumerirea mea, nu consider gresit tehnologia ta, e un plus de siguranta, totusi cred ca e munca in plus. Rezultate foarte bune se pot obtine cu carton duplex pensulat cu aracet. Dupa uscare se smirgheluieste foarte fin, se repeta operatia iar suprafata ofera suport excelent pentru vopsire iar aracetul rigidizeaza suficient cartonul pentru a fi aproape de placaj.


Multe scuze ca raspund asa tarziu dupa cum spui si tu acel dispozitiv deja cu rotite a mi-a ajuns acasa fiind comandat de saptamana trecuta si contine patru rotite de diferite dimensiuni , cunosc si metoda cu semintele de mac care masurate de mine sunt cam de 0,5 mm ,ar mai fi si metoda cu taierea cu minipreduceaua deja confectionata a capetelor de nit rezultatul este satisfacator dar confectonarea a catorva mii de bucati v-a dura o vesnicie cea cred ca nu voi folosi aceasta metoda .Varianta cea mai sigura cred ca v-a fi cea cu insemnarea rindurilor de nituri cu dispozitivul achizitionat si plantarea semintelor de mac . Dupa cum am spus mai sus am in vedere si tratament a bordajului astfel confectionat cu un tratament de casa . Cat priveste nedumerirea ta este pe deplin justificata pentru ca initial nu am prevazut constructia in a imita filele de tabla nituita sugestia find facuta de colegi de acest forum .
Toate cele bune si o seara buna .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 16 February 2013 - 11:52 PM


#50 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 20 March 2013 - 11:48 PM

Salutare la toata lumea ,dupa o pauza maricica la modelat revin la lucru , cu aceasta ocazie am terminat placarea cu imitatia filelor de tabla . Urmeaza doua tratamente ale acestei asa zise table pentru ca la vopsire sa se comporte ca o tabla reala . Cateva poze mai jos , o fi bine ce am facut asta ramane voi sa constatati .
O seara buna va doresc in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC07085 (750x563).jpg
  • Imagine atasata: DSC07084 (750x563).jpg
  • Imagine atasata: DSC07083 (800x600).jpg

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 20 March 2013 - 11:55 PM


#51 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 21 March 2013 - 08:47 AM

Vezi postareadj-bobo, la 20 March 2013 - 11:48 PM, a spus:

Salutare la toata lumea ,dupa o pauza maricica la modelat revin la lucru , cu aceasta ocazie am terminat placarea cu imitatia filelor de tabla . Urmeaza doua tratamente ale acestei asa zise table pentru ca la vopsire sa se comporte ca o tabla reala . Cateva poze mai jos , o fi bine ce am facut asta ramane voi sa constatati .
O seara buna va doresc in continuare .



am o mica nelamurire:poti detaila procedeu de tratare a filelor ptr a imita tabla?Multumesc si spor.

#52 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 21 March 2013 - 11:18 AM

Vezi postareaACHRISTIAN, la 21 March 2013 - 08:47 AM, a spus:

am o mica nelamurire:poti detaila procedeu de tratare a filelor ptr a imita tabla?Multumesc si spor.

Salutare , dupa cum am spus la imitarea filelor de tabla am folosit un carton de grosime 0,2 mm la proba pe care am facuto inainte de a ma apuca de acesta placare am vopsit acest carton in doua staturi de grund si nici dupa acestea nu s-a acoperit corespunzator cartonul continuand sa inghita multa vopsea . Procedeul meu de tratare consta in pulverizarea in doua staturi a poliacetatului de vinil ( pe romaneste banalul aracet ) diluat in proportie de 1/1 cu apa si pulverizat cu aerograful evitanduse efectul de " coaja de portocala " . Dupa terminarea tratarii voi astepta uscarea completa si voi finisa marginele filelor care de la taiere unele au muchii ascutite , totul cu un smirghel fin , dupa care voi trasa gaurile unde voi aseza niturile .
Toate cele bune si multa,multa bafta .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 21 March 2013 - 11:20 AM


#53 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 21 March 2013 - 04:01 PM

tu ai venit de la tura cu chef de treaba.te asteptam pe la noi cand ai drum prin galati.spor la mesterit.

#54 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 21 March 2013 - 09:39 PM

Salutare Dane negresit si curand am sa va vizitez , cat despre chef este destul timp sa am . Astazi dupa tratarea corpului si finisarea lui am inceput trasarea locului unde voi aseza niturile pentru treaba asta am folosit dispozitivul dedicat acestui scop numit Pounce Wleels care are in compozitie patru rotite , eu am folosit rotita "C" pentru 2mm care ar fi pentru 10 cmm distanta dintre nituri . La modelul meu am cam doua sute de file de tabla cu aproximatie de 35 nituri per bucata , asa ca am nevoie de spor .
Cam atat pentru astazi o seara buna va doresc in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC07086_5.jpg
  • Imagine atasata: DSC07087_3.jpg
  • Imagine atasata: DSC07090_4.jpg


#55 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 22 March 2013 - 10:37 PM

Salutare la toata lumea , dupa trasarea rindurilor de nituri am hotarat sa fac capetele niturilor din seminte de mac pentru acestea am dat o raita prin magazine si am cumparat cateva pungulite de la diversi ambalatori si dupa o selectie drastica am ales macul ambalat de Alex de 3 lei punga .La o verificare mai atenta a semintelor acestea au mai multe dimensiuni si pentru a alege pe cele mai mici le-am strecurat cu strecuratoarea de ceai si din o punga am ramas cu o cincime .
Pentru fixarea semintelor pe locurile marcate am folosit aracet pus cate putin cu o scobitoare in grupuri de cate 5 pentru ca mai multe se usuca aracetul . Mai jos vedeti doua imagini una de la distanta si una macro unde se observa ca aceste seminte nu au tocmai o forma sferica cea ce ma face sa ma gandesc si la o alta metoda de a confectiona capete de nit , o parere ceva o sugestie ,.. ochiul soacrei ce spune ..?
Cam atat pentru astazi urmeaza o noapte de deliberari , toate cele bune si o seara minuata va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macro.jpg
  • Imagine atasata: vedere de ansamblu.jpg

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 22 March 2013 - 10:42 PM


#56 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 23 March 2013 - 10:47 AM

Salut! Chiar daca ti-am mai sugerat aceiasi idee, si voi parea ridicol,iti sugerez sa ultilizezi capetele de ace{bolduri} cu mentiunea ca exista si bolduri cu capete mai mici,dar trebuie sa cauti prin papetarii.Oricum ar arata cu mult mai bine fata de ce ai pus in momentul de fata.Daca considereri recomandarea mea ca total inoportuna"IGNORA"Spor si succes la gasirea solutiei salvatoare.{aaaaaaaaaaaa..sa nu uit,vezi ca sunt si sortimente de gris{sa nu radeti} care au marimea aproximativa.

#57 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 23 March 2013 - 03:18 PM

Vezi postareaACHRISTIAN, la 23 March 2013 - 10:47 AM, a spus:

Salut! Chiar daca ti-am mai sugerat aceiasi idee, si voi parea ridicol,iti sugerez sa ultilizezi capetele de ace{bolduri} cu mentiunea ca exista si bolduri cu capete mai mici,dar trebuie sa cauti prin papetarii.Oricum ar arata cu mult mai bine fata de ce ai pus in momentul de fata.Daca considereri recomandarea mea ca total inoportuna"IGNORA"Spor si succes la gasirea solutiei salvatoare.{aaaaaaaaaaaa..sa nu uit,vezi ca sunt si sortimente de gris{sa nu radeti} care au marimea aproximativa.

Salutare ACHRISTIAN cea ce am inceput cu semintele de mac a fost o proba si nici mie nu imi convine rezultatul , cat priveste observatile tale nu este nici o suparare deacea suntem pe un forum . Cautant pe net dupa metode de placare am gasit aici o metoda multumitoare doar ca pe la noi nu se gaseste acea tabla de cupru cu folie autoadeziva , cat despre ace cu gamalie voi mai cauta dar ma indoiesc sa gasesc ceva sub 0,5mm si inatime de max 0,3 mm .
Toate cele bune si multa,multa bafta .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 23 March 2013 - 03:50 PM


#58 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 23 March 2013 - 04:49 PM

http://www.vitralia-...dus:folie_cupru[7]/folie_cupru_(e)_cupru__3_8_(9,5mm)-206.html ca sa nu te oftici ca n-ai stiut la timp de folia asta , nu este decat maxim lat de 9,5 mm. tie ti-ar fi tebuit mai lata... :crazy:

#59 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 23 March 2013 - 10:26 PM

Vezi postareagobi71, la 23 March 2013 - 04:49 PM, a spus:

http://www.vitralia-...dus:folie_cupru[7]/folie_cupru_(e)_cupru__3_8_(9,5mm)-206.html ca sa nu te oftici ca n-ai stiut la timp de folia asta , nu este decat maxim lat de 9,5 mm. tie ti-ar fi tebuit mai lata... :crazy:

Salutare ,din pacate pentru mine ar trebui min 20mm ar fi fost ideala si as fi scutit mult timp , deja am trecut la planul "C" adica la gaurirea cu spiral de 0,6 a locurilor marcate si capul nitului sirma de cupru de 0,5 lipita in gaura si pilita la inatimea de 0,2 .
Toate cele bune si o seara placuta in continuare .

#60 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 23 March 2013 - 10:29 PM

hehe... chiar imi doresc sa vad cum iese. :drinks:

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi