Forum Machete,Modelism,Hobby: ce inseamna "smart kit"? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ce inseamna "smart kit"?

#1 Useril este offline   roland 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 20-January 08

Postat 04 February 2013 - 09:48 PM

Salut .Am si eu o intrebare: Ce inseamna catalogarea de "Smart Kit",ce apare pe unele machete de la Dragon? merci

#2 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 04 February 2013 - 10:11 PM

roland, Smart KitsAccording to Dragon, 'Smart Kits' are designed to be easier to build, without sacrificing the level of detail.[citation needed] Extra engineering has been invested in these kits, so that the construction of the models is more straightforward. Extensive use of slide molding techniques means crisply detailed parts are reproduced without the need of photo etched parts. Hence the kits can be built out of the box by most modelers using standard construction techniques.[9] A 'Smart Kit' generally costs less than ordinary Dragon kits, because of the inclusion of fewer metal parts. However, Dragon emphasizes that the model has not in any way become simpler—only the assembly is less tedious.[10]

Dragon has so far released thirty one Smart Kits, the first being a Panther G.






link extern: http://en.wikipedia....ited#Smart_Kits

Aceasta postare a fost editata de OldHammer: 04 February 2013 - 10:12 PM


#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 February 2013 - 08:07 PM

Excelent! Superba explicatia! Felicitari si

Bafta!

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 February 2013 - 09:34 PM

Citeaza

A 'Smart Kit' generally costs less than ordinary Dragon kits, because of the inclusion of fewer metal parts.

Prin urmare infatuata " soparla" isi sopti in barba ca n-ar fi rau sa umfle pretul ,oferind mai putin produs ( si pe alocuri mai prost) pentru mai multi bani > Smart ,isn't it ?
Pacat ca astia erau niste baieti tare de treaba in trecut , pe cand se adresau modelistilor .

#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 05 February 2013 - 09:35 PM

deci "google it before question it"
interesant conceptul mai ales ca " A 'Smart Kit' generally costs less than ordinary Dragon kits, because of the inclusion of fewer metal parts" dar totusi "Extra engineering has been invested in these kits"
O explicatie evidenta a muncii intelectuale care este neplatita?!

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 February 2013 - 09:47 PM

Bai frateee !! Coreenilor astia de la Dragon...cine le face politica de marketing ??
Sau demnii urmasi ai lui Moise...sa fi ajuns si prin Korea ??? (de Sud, desigur, ca in Nooooord....)

#7 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 06 February 2013 - 09:40 AM

Baieti,eu zic sa nu trageti in politica de marketing degeaba.Cel putin de citeva ori pe an scot cel putin un kit complet nou,care ,ulterior este declinat in oricite posibile variante pt ca matrita sa fie exploatata comercial 100%.
Ce mai ziceti de Hasegawa ,care ambaleaza ,in culori diferite,acelasi plastic,uneori, si 30 ani la rind?
Povestea Smart Kit este alta.
In 2001 , Dragon a facut o "rebrenduire" totala,ca sa ma exprim romano-cocalares.
Pt 1/35, asta a inceput,printre altele, cu kiturile 6252 si 6253, Tiger 1 Initial si Tiger 1 Late,3 in 1, ambele disparute acum.
Indeplineau cele mai frumoase vise ale unui pasionat: piese de metal(teava de metal,grile pt aerisirile de la motor,proiectile,aparatorile tevilor de esapament,etc)
senile bucata cu bucata,gata debavurate,piese transparente pt periscoape, si multe ,multe alte bunatati.
Pe forumuri au inceput discutiile.Pro si contra.Cei care nu aveau suficienta indeminare,rabdare,timp,sau nu erau avansati,tipau ca totul e prea complicat pt ei.
In special de senilele si piesele de metal, se plingeau ca ar fi complicat de montat.Dupa 1 an, poate 2, Dragon, a tinut cont de aceste lucruri,si , ca sa nu piarda potentiali clienti, a scos pe piata gama Smart Kit, mai simpla,pt oameni care doreau lucruri mai simple.
Astfel, au disparut din cutii, mare parte din piesele de metal,senilele le-au facut dintr-o bucata,din stiren maleabil, roata motoare de la Pz 4 E,3in1, 6264,sau PZ 4 D,nu au mai descompus-o in "n" piese, si asa mai departe.De aceea, kiturile din acea vreme,2001-2005, au mult mai multe piese decit cele pe care le scot azi,ca smart kit.
Dupa parerea mea , au denumit gama Smart Kit, si nu Easy Kit sau Simpler Kit, ca sa nu se simta oamenii jigniti,ca nu sint in stare sa monteze un kit complicat.
Smart Kit se adreseaza acelor pasionati,care vor un kit corect,usor de montat,si care sa aiba un minimum de accesorii,pt care sa nu mai fie nevoie de aftermarketuri costisitoare.
Asa cum se intimpla cu Tamiya, de exemplu.Care necesita multi bani cheltuiti,pe linga costul kitului.Desigur,exista numerosi pasionati care prefera Tamiya,pt simplitatea montarii.Stiu pe cineva,care era pe acest forum o data; lua kitul de la mine la ora 16, iar la ora 20 era cu el montat si pozat pe aici.

E loc pt toata lumea , asa ca fiecare alege ce vrea.

Aceasta postare a fost editata de danusmaximus: 06 February 2013 - 09:42 AM


#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 February 2013 - 11:00 AM

Vezi postareadanusmaximus, la 06 February 2013 - 09:40 AM, a spus:

E loc pt toata lumea , asa ca fiecare alege ce vrea.

Dane, prietenul meu, aici iti dau dreptate 110%.
Poate m-am grabit cu postarea mea de seara trecuta, dar eu faceam aluzie la pret, nu la simplitatea asamblarii (aspect in care, din nou, sunt de acord cu tine 110%).
Fata de politica de preturi a celor de la Dragon, s-au ridicat obiectiuni pe mai toate forumurile mari(modelistice,desigur) din lumea mare.
Poate cu o exceptie sau doua, kiturile Dragon sunt cele mai scumpe "stirenuri" cel putin in materie de carute blindate in 1/35.
Pe un segment stramt, cel al vehiculelor pe roti(tot 1/35, dar nu numai) este demna de remarcat evolutia ucrainenilor, iar preturile lor sunt absolut imbatabile (dupa parerea mea).
Ultimul exemplu : MB. L 1500 Cargo Truck scos de la Miniart, care este de-a dreptul savuros.Poate ar trebui sa-i amintim si pe ICM, chiar daca in trecut au servit clientilor cateva "chiftele".
In acelasi timp,insa, este de bun simt sa recunoastem ca o marfa de calitate nu poate costa putin.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 February 2013 - 01:02 PM

Danmaximus, excelenta explicatie!
Longinus, preturile sunt cum sunt, nu le putem stabili noi, e treaba producatorilor. Cit despre halat...sa nu mai comentam

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 February 2013 - 09:48 PM

Citeaza

Poate cu o exceptie sau doua, kiturile Dragon sunt cele mai scumpe "stirenuri" cel putin in materie de carute blindate in 1/35.

Si la '72 e cam la fel .
Inainte de " marea scumpire" un kit Dragon costa cam 20 de lei , iar un kit ICM costa cam 15 lei ( daca imi aduc bine aminte ). Asta in conditiile in care kitul Dragon era foarte corect in forma , cu o detaliere extraordinara si mai gaseai in cutie o gramada de piese bune pt . a detalia sau a reface aproape complet alte modele . Imi permiteam vreo 3 modele (luna ) , pe langa altele .
Dupa scumpire , un kit Dragon costa cam 47-50 si ceva iar un kit ICM costa in jur de 20-25 lei . Din nou acceptabil , avind in vedere si conditiile de mai sus ( corectitudine , multe piese in plus pt. diverse variante , etc.) . Imi permiteam cam 1-2 modele ( luna), pe langa altele .
Acum un kit Dragon din cele noi par sa nu mai fie atat de corecte (+/- discutabil) ,nu mai gasesti piese in plus si costa cam 75 de lei ( atat cele noi cat s cele vechi), in conditiile in care un ICM costa cam 28-31 de lei . ... Mi-as permite 1 Dragon pe luna , insa cu aferentul nod in gat si doar modelele pe care nu le pot gasi la nici un alt producator .
Nu am inclus aici nivelul meu de trai , fiindca e irelevant ( deocamdata)

Citeaza

E loc pt toata lumea , asa ca fiecare alege ce vrea

Din punctul meu de vedere in ceea ce priveste Dragon , nu prea mai e decat daca tin cu tot dinadinsul ( uneori) .

Citeaza

Cit despre halat...sa nu mai comentam

Z , nu cred ca se pune problema asa, cel putin eu nu sint amator de chilipiruri , insa imi place sa-mi cumpar modele la preturi cat de cat decente in raport cu ceea ce ofera , ca sa nu-mi para rau dupa aceea .E un hobby , care imi ofera placere si nu o obsesie ( nu ca ar fi ceva rau in asta) pentru a da oricat pe orice ,fara cragnire , pentru a-mi satisface nevoia .
Imi pare sincer rau ca in curand , daca vor continua asa eu nu le voi mai putea cumpara produsele si din pacate au subiecte foarte interesante .

Aceasta postare a fost editata de dany: 06 February 2013 - 10:13 PM


#11 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 07 February 2013 - 01:34 PM

Vezi postareadany, la 06 February 2013 - 09:48 PM, a spus:

daca vor continua asa eu nu le voi mai putea cumpara produsele si din pacate au subiecte foarte interesante .

Eu spun ca noi nu mergem cum trebuie.Cand nivelul nostru de trai se degradeaza incontinuu , 40 lei incepe sa fie cam mult...
In vest e alta poveste , producatorii se bazeaza pe puterea de cumparare a Occidentului (si nu numai).....

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 April 2013 - 07:39 AM

Absolut adevarat, prietene! Nu pretul kiturilor este prea mare, puterea noastra de cumparare este mult prea mica!
O simpla comparatie : in Vestul "romanesc"-Spania,de ex.- salariul mediu este de 1200 euro. Un kit mediu este 12 euro. Deci ai putea cumpara 100 kituri,nu? In Rromanica, salariul mediu este1200 ron. Un kit mediu este insa 60 ron. Teoretic ,ai putea cumpara 20 buc. Asta este. Puterea noastra de cumparare este de 5 ori mai mica decit a vesticilor. Asa ca, trebuie sa ne multumim cu ce putem.
Facem si noi mai putine kituri, si incercam macar sa le facem mai bune ca ei. Si dupa ce vad pe forumul Airfix, de exemplu, chiar ca le facem mult mai bine ca vesticii...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi