Forum Machete,Modelism,Hobby: alegerea culorilor potrivite pentru o macheta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

alegerea culorilor potrivite pentru o macheta cei mai experimentati pot ajuta userii incepatori

#1 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 05 February 2013 - 10:51 PM

Stimati domni,
de multe ori am cumparat o macheta, dar nu am gasit in interior si codul culorilor pentru o anumita schema de vospsire.
Spre exemplu am cumparat de la ParcModels macheta mig 21 lancer A si din diferite motive am pierdut instructiunile de montaj. Acum stau si ma gandes ce culori sa folosesc. Ideea mea este urmatoarea: userii cu foarte multa experienta , care au realizat deja anumite machete sunt rugati respectuos sa posteze ce culori au folosit pentru colorarea machetei. Poate nu m-am exprimat foarte clar dar as vrea sa gasesc in cadrul acestui forum o sectiune PINNED cu codul culorilor folosite la machetele uzuale.
Spre exemplu sa luam acest mig 21 lancer A:
sunt convins ca sunt multi useri experimentati care au realizat aceasta macheta si as vrea sa stiu ce culori au folosit. Pentru verdele inchis s-a folosit humbrol 123, sau echivalent revel 234 sau alta culoare etc.Pentru un utilizator incepator este greu daca nu imposibil sa identifice culorile care sunt pe cutia kit-ului cu culorile producatorilor consacrati.
Concret cred ca e utila o lista cu machete si culorile folosite, ceva de genul
MIG 21 LANCER A
verde - humbrol xxx, revel yyy
galben - humbrol aaa, revel bbb
Sper ca nu am plictisit prea mult dar pentru mine timpul este limitat si experienta unor useri ma ajuta foarte mult.
Cu respect Cristi Angheliuc .

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 February 2013 - 10:09 AM

Salut,
parerea mea este urmatoarea: este dificil de facut o astfel de lista, chiar daca s-ar lua in considerare doar o parte dintre machetele produse (cele numite aici uzuale).
Acest lucru se datoreaza faptului ca multe machete se pot considera ca fiind "uzuale", iar pe de alta parte exista diferite inmatriculari in functie de locatia geografica pe unde isi face veacul acel vehicul pentru care se construieste macheta.

Una din solutiile care cred ca s-ar putea plica, ar fi aceea a studierii de documentatie pe net, sau in cartile de specialitate, cu rezerva diferentelor e culoare care apar pe mintoare prost reglate sau fotografii facute in conditii improprii. Cu puitina experienta, cred ca prin combinarea culorilor existente pe piata se poate ajunge vizual la nuanta dorita. Adica mai simplu, iei o macheta, studiezi ceea ce functioneaza la scara reala, combini vopselele pana te apropii de culoarea pe care ai identificat-o.

O solutie mai laborioasa este evident si aceea a studiului pe net in cautarea directa a nuantelor de culoare (codurilor de culoare) care se folosesc, pentru ca banuiesc (desi nu am incercat la concret) ca in multitudinea de informatii din spatiul virtual se gaseste si ceea ce cauti.

Spor la lucru

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 February 2013 - 10:42 AM

Este greu de realizat o asemenea lista, daca nu chiar imposibil! Uite, in privinta avioanelor germane, s-au scris tomuri intregi pe aceasta tema si problema tot nu e ...lamurita 100%. In aceasta privinta singura modalitate de rezolvare este munca individuala. Cauti carti, te documentezi, intrebi pe tata Gugle, vezi cum au facut altii aici pe forum sau pe alte forumuri, adica nitica transpiratie. Daca nu si nu, pune intrebare, poate cineva care s-a mai lovit de problema, a aflat raspunsul. Si atentie la instructiunile de vopsire din kit, nu mereu sunt corecte. Din varii motive, incepind cu slaba documentare si treminind cu interese comerciale.

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 April 2013 - 09:30 AM

Da, cred ca-i chiar imposibil sa faci o astfel de lista. Cel mai bun mod de abordare , odata ce-ai achizitionat un kit, este sa te hotarasti asupra variantei de inmatriculare dorite, apoi sa incepi sa stringi documentatia disponibila, dupa net, din carti,reviste,colectii de fotografii,forumuri,etc. Nu se poate sa nu gasesti suficiente informatii astfel incit sa poti realiza corect macheta dorita.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi