Forum Machete,Modelism,Hobby: Maresal M-05 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Maresal M-05 de la zero

#1 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2013 - 12:23 AM

Ok, in primul rand stiu ca au mai fost discutii "fugare" despre acest vehicol pe acest forum sau altele, dar o sa va rog sa aveti un pic de rabdare cu mine si chiar sa ma ajutati un pic.
Ideea de a construi acest Vanator de tancuri "Maresal" M-05 mi-a venit tot pierzand vremea pe un joc si inspirat de IAR-ul 80 al colegului Cipoaca. Stiu ca exista un kit de Maresal de la Kora, dar ...nu mi-a placut ce am vazut. In principiu vreau sa construiesc eu unul de la zero (sau pe aproape) la o scara mai mare. Problema cu scara, mai bine spus alegerea ei, nu ma descurajeaza momentan, o trec pe un plan secundar; orientativ ma gandeam la 1/10 sau apropiat.
In principiu o sa incerc sa fac si o parte din interior, in functie de ce informatii si poze, schite, etc gasesc. Pe net informatiile sunt putine, poze doar vreo 3-4 si acelea de calitate proasta. Vreau sa merg in paralel si cu un desen in 3d (cad) al acestui blindat, poate cineva o sa doreasca pe viitor sa isi bata capul cu o rasina. Cum spuneam, nu stiu inca la ce scara o sa fac acest model dar, in .cad, este sor sa faci conversia....sau cel putin asa sper ca o sa fie.
Momentan vin cu urmatoarele rugaminti:
- nu ma intereseaza discutii si pareri doar de dragul de a le avea;
- daca are cneva numarul nr.4/ 1999 (67), p.4-8 + foto + desene din modelism (cel putin acesta cred ca este, o sa mai sap) in care este prezentat blindatul-problema, as dori sa il cumpar sau macar sa va rog sa-mi faceti un scan la rezolutie buna, printabila in format mare;
- orice poza, schita, documentatie imi este mai mult decat folositoare (pana acum nu am decat doua vederi frontale dintre care una este in sectiune, o poza de la o defilare cred si una unde se vede putin in planul 2);

Multumesc pentru rabdare; daca, sub orice motiv, considerati subiectul "deplasat", va rog sa ma ignorati.

Aceasta postare a fost editata de Apache: 23 February 2013 - 12:24 AM


#2 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 23 February 2013 - 09:35 AM

Despre revista, vezi ca o are la vanzare colegul Tavi, la sectiunea respectiva. In rest, spor sa ai, subiectul e unul foarte incitant.Imagine postata

#3 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 23 February 2013 - 04:22 PM

Uite si aici : - http://www.turbosqui...ian-tank/514024
- http://www.creativec...-tank-destroyer
- http://forum.worldof...s/page__st__960

#4 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2013 - 04:38 PM

Stiam de cea de pe turbosquid, ceva semanator vreua sa fac si eu, dar cat mai corect si separat pe elemente, poate cineva o sa doreasca sa scoata o macheta, sau poate o scot chiar eu daca o sa castig la loto :diablo: .

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 February 2013 - 08:37 PM

Citeaza

o poza de la o defilare cred si una unde se vede putin in planul 2)

Salut , Apache . Poti sa postezi aici pozele acestea ?
Din cate imi aduc aminte , inafara de cele 2 arhicunoscute foto din fata ( una fara placa de blindaj frontala si cealalta cu ea montata ) , mai cunosc una in care apare unul dintre prototipuri . Foto e luata de undeva de la nivelul pamantului tancul se vede din semiprofil fata si putin din lateral . Pe el se vad 2 soldati ( parca ) . Asta ai si tu ?
Referitor la acele 3d-uri ( + kitul Kora) s-ar putea sa fie eronate . Daca bine am retinut , tancul nostru nu ar fi utilizat galetii + roata motrica de la 38 T . Parca doar suspensia si ... senilele ...(?) .
Galetii ar fi fost de fabricatie romaneasca , poate asemanatori cu cei de TACAM T60. Ma documentez si-ti spun .

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 February 2013 - 05:44 PM

Nici nu a trebuit sa ma duc prea departe , doar pana -n " vecini" ( WW2.ro) : http://www.worldwar2...topic=2724&st=0
Citeste tot articolul , daca nu-l cunosteai ; vei gasi amanunte interesante acolo .

Cam asta zice-se ar fi trebuit sa fie configuratia ( Rogifer - fosta Malaxa) :


" The prototypes from M-00 to M-03 used T-60 suspension, wheels and tracks.

M-04: Rogifer suspension and wheels, widened T-60 tracks

M-05 and M-06: Rogifer suspension and wheels, CKD LT 38 tracks. "



Deci se pare ca n-ar fi avut nimic de-a face cu 38T ; poate doar senilele :
"Singurele componente straine erau motorul Hotchkiss, cutia de viteze, senilele CKD, statia radio Telefunken si o parte din instrumentele optice."
Si poza de care spuneam

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: maresal 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 24 February 2013 - 06:02 PM


#7 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 18 March 2013 - 02:18 PM

Atentie la un detaliu care pe mine m-a intrigat la toate desenele cu Maresal. Scutul tunului, partea aceea plana, este reprezentata ca fiind perfect dreapta si aproape lipita de placa blindata superioara/fata a cutiei blindate.
Daca ar fi fost asa, ar fi impiedicat miscarea laterala si verticala a tunului.
In realitate, ar fi fost doua solutii care sa permita miscarea tunului:
- departarea mastii de placa blindata/fata, pana la o distanta care sa permita miscarea;
- sau curbarea mastii, concomitent cu departarea ei.
Nu stiu cum sa explic mai bine, nu am un scaner sa postez niste schite.
Oricum, asa cum este reprezentata in prezent, este o imposibilitate tehnica.
Astept niste fotografii concludente, ca sa ma lamuresc si eu cat de cat in ce priveste acest aspect.
Imi place solutia aia cu placa blindata spate fixata in buloane, permite accesul la motor. Mai ales montarea si demontarea acestuia de pe scula. Dar cred ca ar trebui sa aiba niste balamale pe undeva, in genul celei de la T-34, altfel ar trebui o macara ca sa umbli pe acolo! O alta chestie ilogica!
In plus, cred ca si plafonul camerei energetice ar fi trebuit sa fie demontabil, pentru a permite sustinerea motorului cu o macara, apoi scoaterea prin tragere spre spate.
Doar supozitii si pareri personale!

#8 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2013 - 06:40 PM

Am inteles, o sa postez o schita preliminara zilele acestea. Macheta mea o sa fie scara 1/10, planurile 3D o sa fie pentru una 1/35.

#9 Useril este offline   DorinC 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 04-October 12
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism, pictura, sculptura.

Postat 22 August 2013 - 10:16 AM

Salut Apache ,

Ma intreb daca ai mai continuat cu "MARESALUL" ceva . Ma intereseaza in mod deosebit lucrarea asta . Am cateva desene , dar cred ca le ai si tu ...cele pe care scrie "Scret ". Daca nu ti le pun la dispozitie .

Numai bine ,

Dorin

#10 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 04 February 2014 - 04:34 PM

Pentru cei interesaţi, am găsit macheta asta, KORA, la 1/35, da' are un preţ, de te ustură...ăăă...sufletu'!

https://www.modelime...ian-tank-hunter

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi