Forum Machete,Modelism,Hobby: Lacuri Alclad 2 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lacuri Alclad 2

#1 Useril este offline   Raion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 23-March 06

Postat 04 May 2006 - 05:33 PM

Salutare tuturor,

ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste informatii despre modul de lucru cu lacurile metalizate Alclad ? :-? :-D
Ma intereseaza in special cu ce pot curata aerograful dupa folosirea acestora si in general orice chestiune mai speciala privind aplicarea acestora.
Nu stiu daca pe forum s-a mai discutat subiectul asta, daca da mi-ar fi util si un link catre acele postari.

Bafta tuturor!

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2006 - 05:49 PM

Nu cred ca s-a mai discutat, ca nu sunt prea multi cei care le folosesc.
Pentru curatat, nitrodiluant.
Sunt destul de pretentioase, date direct pe plastic exista sanse sa-l atace, sau sa ramana vizibila textura plasticului.
In mod normal, trebuie dat un grund sub ele... NICIODATA nu te lua dupa cei care zic ca acrilicele Tamiya merg pe post de grund, decat daca vrei sa experimentezi pe propria piele :-D. Nu merg, dupa ceva timp (ani) incep sa apara crapaturi in stratul de Alclad.
Ce functioneaza perfect pe post de grund sunt lacuri la spray Duplicolor (lacuri, nu emailuri, destul de greu de gasit, incearca Praktiker/Brico), sau grundul gri tot de la Alclad, polishat sa fie cat mai lucios (asta are si avantajul ca prinde pe plastic extraordinar). Unii mai zic si de emailuri pe post de grund. Poate merg, n-am incercat.
Oricum, in principiu, stratul de baza/grund trebuie sa fie PERFECT uscat, altfel Alcladul va avea probleme.

Daca mai ai neclaritati, intreaba... Subiectul e destul de vast, dupa 3-4 ani de utilizare a lor tot nu pot sa zic ca am prins spilul :-D

#3 Useril este offline   Raion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 23-March 06

  Postat 04 May 2006 - 08:21 PM

Salut Cartula,
poti sa-mi spui mai multe despre nitrodiluant?
Cum arata, unde as putea sa gasesc, are vreun cod, nu ataca garniturile din cauciuc ale aerografului?
Oare Enamel Basic de la Revell merge pe post de grund? :-?
Cu ce se polishaza grundul?

Multam!

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2006 - 08:39 PM

Nitrodiluantul se gaseste in comert, eu folosesc "Nitrosolv" produs de Policolor, e la cutii metalice de 1L, alb cu albastru. E chiar usor de gasit, si comun....
In mod normal nu ataca garniturile, eu folosesc exclusiv nitrodiluant pentru vopsire si n-am avut probleme mari. Ca sa fiu mai clar, nu ataca deloc teflonul, dar in contact prelungit cu cauciucul exista o mica sansa sa-l atace. Personal insa n-am auzit sa se intample.

Cu grundul de la Revell nu stiu ce sa iti spun, ca n-am avut vreodata.

Polishat-ul grundului inseamna a da cu smirgel de 1200 cu apa, pentru a-l netezi cat se poate de bine. Vopsirea metalica scoate in evidenta orice imperfectiune, oricat de mica, iar Alclad-ul fiind foarte fin si fiind dat in strat subtire, e campion la evidentiat greseli in stratul de baza. As zice ca 90% din aspectul final e dat de stratul de grund.

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 May 2006 - 08:52 PM

cartula, la May 4 2006, 08:39 PM, a spus:

Cu grundul de la Revell nu stiu ce sa iti spun, ca n-am avut vreodata.

Am avut eu.
Se prezinta ca in imagineImagine postata si este un grund foarte bun.
Pentru cine n-are mana la vopsit cu asa ceva este de preferat sa-l "verse" intr-un recipient si sa-l dea cu aerograful.
Scuze pentru off topic.
Bafta!

#6 Useril este offline   Raion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 23-March 06

Postat 04 May 2006 - 08:59 PM

Aha,

eu folosesc grundul si emailurile Revell la 25ml. Banuiesc ca sunt identice cu cele la spray. Peste Alclad se mai da vreun finish?

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2006 - 09:03 PM

Peste Alclad nu mai e nevoie sa dai cu nimic, rezista la mascare si manipulare fara nici o problema.
Orice dai peste, ii va modifica aspectul intr-un fel sau altul, deci atentie si o proba inainte.

#8 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 May 2006 - 08:20 AM

Uite aici, un domn care tocmai s-a confruntat cu aceasta problema.
Confirma ce a zis fratele Cartula:

http://hsfeatures.co...4/u2a48jf_2.htm

#9 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 04 July 2006 - 02:06 PM

Un amic care foloseste exclusiv alclad pt metalice de ceva vreme zice ca a folosit cu succes pt baza cateva straturi de future bine uscat...

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 02:34 PM

Despre suprafete cat de mari este vorba? Conteaza...

#11 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 04 July 2006 - 03:11 PM

"NMF aircraft, mainly 1/72"

#12 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2014 - 05:02 PM

Stie cineva daca lacurile Alclad II se pot curata cu Diluant D209?
Am vazut in comert "Diluant D209 Nitro" produs de Vadova/Vady - "Compozitie: amestec de: toluen, acetona acetat de butil si butanol"
M-am gandit ca ar fi mai bine sa intreb inainte de a-l cumpara degeaba...

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 09 March 2014 - 05:02 PM


#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 March 2014 - 05:47 PM

Salut,

Sunt doua tipuri de lacuri Alclad II! Unul este de tip Laquer iar altul este de tip Acrilic. De regula sunt diluate gata pentru aplicare cu aerograful.
Lacul Alclad acrilic lucios (ALC 600 daca retin bine) se poate folosi sie la sigilat cupole exact in acelasi fel cum se face cu Future. Chiar daca in stare lichida este alb aproape ca laptele acesta devine transparent la uscare.
Tot acest lac este cam cel mai bun lac pentru sigilat vopsele crom sau similare din gama Alclad. Cu toate ca efectul crom se pierde putin, totusi sigilarea cu acest lac da rezultate cu mult mai bune decit cu orice alt lac.

#14 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2014 - 06:23 PM

Salut Tibi si multumesc pt raspunsul prompt

Ca sa fiu mai precis am Alclad II: (305) Glos Black Base + Chrome (107) + Airframe Aluminium (119) cu care vreau sa vopsesc o macheta din linkul de mai jos
http://www.cartula.r...b-25j-red-bull/

Din cate am citit pe forum (chiar si in acest topic) aceste vopsele sunt deja diulate...Ma intereseaza practic daca pot curata aerograful cu D209 (am inteles ca Nitrodiluantul este soluta de electie pt curata)

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 March 2014 - 08:26 PM

Scuze de eroare! Eram intr-un mall la cafea cind ti-am scris raspunsul. Mai indus in eroare cind au spus lacuri Alclad si de pe telefon este putin naspa cind citesti si dai raspunsuri. Da, D 209 curata foarte bine orice vopsea Alclad si nu numai. Eu il folosesc numai pentru curatat aerograful de vopsele.
Asa cum ti-am scris mai sus , si vopselele sunt de tip Laquer. Baza care o folosesti este un enamel negru lucios. Sa cureti bine macheta inainte de vopsire si sa lucrezi tot timpul cu manusi de latex altfel risti sa iti apara amprente, mai ales ca folosesti doua vopsele care reflecta lumina. Succes!

#16 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2014 - 09:37 PM

Ok. Mersi frumos! Atunci merg la cumparaturi :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi