Forum Machete,Modelism,Hobby: Revell B-25J Red Bull - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revell B-25J Red Bull 1/48

#1 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2014 - 06:12 PM

De foarte mult timp imi doream sa fac aceasta macheta - B-25J sub livery-ul celor de la Red Bull
La toate mitingurile aeriene unde am vazut acest avion acel argintiul polishat pur si simplu ma fermeca...
V-a fi prima mea macheta vopsita cu Alclad asa ca urati-mi bafta. :sorry:

Cateva cuvinte despre macheta...
Matrita machetei este antica (de pe vremea Monogramului) iar acest lucru se reflecta si asupra bucatilor de plastic; ca urmare am stat o groaza sa inlatur tonele de surplusuri si bavuri. Revell nu a facut altceva decat o reboxare a chitului la care a adaugat decalurile cu Red Bull.

Sper sa va placa ce a iesit pana acum

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 March 2014 - 08:40 PM

Frumos avion, l-am admirat de aproape in 2010 la Hangar 7 / Salzburg. Postez niste poze pe care le-am facut acolo, poate iti sunt de folos.
Succes!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 09 March 2014 - 08:41 PM


#3 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2014 - 10:07 AM

Frumoasa zburatoare! Daca ai norocul sa-i auzi si motoarele... :dribble:
I-am facut si eu ceva poze anul trecut la BIAS, poate gasesti detalii interesante.

https://plus.google....135679212024065

Spor!

Aceasta postare a fost editata de eddie: 10 March 2014 - 10:07 AM


#4 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 11 March 2014 - 09:41 AM

Frumoasa provocare, un avion frumos in sine, deosebit in varianta asta, astept cu interes metalizarea lui. Spor sa ai.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2014 - 10:04 AM

Nu vad clar, cum ai rezolvat problema echilibrului?? Sper ca nu ai uitat de acest lucru!!!

#6 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2014 - 10:39 PM

Vezi postareaZ-mare, la 11 March 2014 - 10:04 AM, a spus:

Nu vad clar, cum ai rezolvat problema echilibrului?? Sper ca nu ai uitat de acest lucru!!!


Posibil ca avionul sa fi devenit prea greu din cauza contragreutatilor pt echilibru...imi fac probleme pt trenul de aterizare care e posibil sa se indoaie.
Un bucatoi de plumb este in spatele panoului de bord (se vede cu argintiu in a 3-a poza), un alt bucatoi este in baia trenului de aterizare din fata si alte 2 bucatoiaie de 25g fiecare sunt in nacelele motoarelor. O sa atasez poze cat de curand; pana atunci fac teste cu Alclad.

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 March 2014 - 09:16 AM

Vad ca ai lipit jamba fata de fuselaj. te sfatuiesc sa-l vopsesti cu o alta nuanta de aluminiu inainte de a aplica ALC 105 si ALC 107. Merge ALC 101 sau ALC 106. Acelasi lucru este si partea mobila de la cele doua derive. Dupa cum observi in fotografiile postate de Eddie si de mine ele sunt mate. Acolo merge un ALC 116 ( semi matt aluminium) sau o vopsea Model Master aluminium care nu se lustruieste. Mai este pe aripa stinga o componenta ( sincer nu stiu exact ce este, probabil un radar) care nici acela nu este stralucitor. Si antiglerul de pe bot sa-l vopsesti si dupa care sa-l maschezi inaninte de a aplica ALC 105 si ALC 107.
Sa lucrezi cu presiune mica, debit mic si multa rabdare. Aplica vopseaua in straturi gazate si nu incerca sa acoperi supratafa din prima asa cum se face cu alte vopsele. Dupa doua trei treceri te opresti si lasi vopseaua 1 minut sa se usuce dupa care mai dai doua - trei straturi subtiri si tot asa. Verifica suprafata vopsita la mai multe feluri de lumina! Daca ai praf metalic pe suprafata este bine sa-l stergi inca in timpul vopsirii cu o cirpa noua si curata din microfibra!

Succes!

#8 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2014 - 12:28 PM

Multumesc Tibi pt sfaturi.
Intradevar la Alclad 107 m-am ganit si eu pentru acel aluminiu lucios. Fiind la inceput am incercat sa fac cateva teste pe lingurite de plastic (vad ca sunt la moda pe net :rolleyes: )...in fine. Am dat baza de Alclad 305 in mai mule straturi/cantitate la presiune mica (15psi mai precis) si am obtinut 3 efecte de negru: ceva mat usor satinat, un satin si un lucios frumos. Peste 24 de ore am dat cu 107(nediluat)...iar peste alte 24 ore cand imi frecam degetele de vopsea vedeam cu aceasta se sterge :angry: .
Se lua ca un praf ffff subtire iar amprenta degetului nu ramanea pe vopsea si de aici trag concuzia ca vopseaua era uscata. Cu cat insistam sa frec lingurita cu atat se lua mai multa vopsea pana cand se ajungea sa se vedea baza de 305...
Chestia asta am patit-o la toate cele 3 tipuri de baza!

Am refacut testul pe alt esantion de lingurite si am lasat vreo 5 min diferenta intre straturile de alclad 107 (initial am lasat vreo 1-2 min) insa Alc107 tot se stergea la frecare; ba am incercat si ca baza Future insa acelasi rezultat
Culmea...daca sterfeam cu o carba fff moale 107 nu se lua asa usor.

In cele din urma am zis sa sigilez cu Future pe deasupra iar rezultatul este mai jos. Intradevar s-a pierdut din luciul dar na...decat sa ma trezesc cu vopsea pe mana.

Pentru partea de argintiu semi-mat am incercat Revell 90 (cu el am vospit si jamba de bot). Mai jos sunt cateva poze.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Numia bine,
Andrei

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 15 March 2014 - 12:29 PM


#9 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 15 March 2014 - 01:10 PM

Cele 3 efecte de negru 305 le-ai obtinut numai din variatia de presiune/debit?

#10 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2014 - 01:35 PM

Vezi postareaCatta, la 15 March 2014 - 01:10 PM, a spus:

Cele 3 efecte de negru 305 le-ai obtinut numai din variatia de presiune/debit?


Presiunea a fost constanta. A variant doar distanta dintre duza aerografului si lingurita si debitul. Intentionat am facut asta. Eram curios daca 107 se prinde mai bine pe ceva mat decat pe ceva lucios.

Dupa ce am mai scormonit pe net vad ca nu sunt singurul cu aceasta problema. Alc107, 119 si alte vopsele high shine sunt foarte sensibile la manipulare. Cea mai buna solutie este Alclad 600 Aqua Clear care a fost special conceput pt acest tip de vopsea.

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 March 2014 - 03:57 PM

Salut,

Pentru mascat va merge numai tehnica "ziarului ud" alta sansa nu ai. Asta este in general o problema a vopselelor tip crom, din pacate indiferent de marca! Faptul ca vopseaua se ia pe maini chiar si de pe baza lor, asta nu este o chestie noua. Dar atentie, pentru Aluminiu lustruit baza trebuie sa fie o vopsea acrilica lucioasa! Pentru noi varianta cea mai buna si fara sa fie tragedii dupa vreo jumatate de an ar fi aplicarea numai peste suprafetele unde trebuie sa opsesti Aluminiu lustruit un strat de Future sanatos si lucios. Alclad indruma modelistii pentru a folosii ca baza Tamiya X 1 Gloss Black. Stiu citeva situatii in care vopseaua sa crapat dupa o perioada de timp datorita bazei care nu a fost suficient de uscata. ALC 600 am si eu si am testat putin sa vad daca este mai bun decit Future pentru sigilare. Da, este ceva mai bun dar cromul devine un argintiu stralucitor si reflectia scade dramatic! Vrei un avion stralucitor? Lucrezi numai cu manusi in permanenta curate si aplici decalurile fara nici un fel de zemuri!!! Acestea afecteaza suprafata vopsita!

#12 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2014 - 11:20 AM

Am trecut la partea de vopsit. Pana acum sunt extrem de multumit cum a iesit Alcladul.
Desi am tot incercat sa pozez aripa in n-spee mii de pozitii pt a scoate in evidenta luciul, tot n-am reusit. Cel mai frumos se vede pe "viu". Sa speram ca v-a iesi cu bine si restul.

Imagine postata

Imagine postata

#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 March 2014 - 08:39 PM

Arata foarte bine pina acuma. Ai tinut cont la ce ti-am scris mai sus cu anumite parti care vin in aluminiu mat?
Spor in continuare!

#14 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2014 - 04:09 AM

Da am tinut cont. Sub zonele mascate de pe aripa este argintiu mat.

#15 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2014 - 12:41 AM

Am vopsit macheta cu Alclad 107 si am renuntat la Future. Am zis ca e mai important sa mentin luciul vopselei decat protectia cu Future...vedem in timp daca apar probleme (sper sa nu se crape vopseaua). Acum bibilesc la decaluri. Daca totul decurge cum trebuie maine fac inaugurarea machetei pe forum.

#16 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2014 - 05:14 PM

Sa inteleg ca nu au decurs cum trebuie lucrurile? :unsure:

#17 Useril este offline   pruteanucristian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 24-February 14
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2014 - 08:20 PM

Vishzule, ne tii in suspans... eu unul sunt foarte curios cum arata

#18 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 02 April 2014 - 09:34 PM

Future-ul e foarte bun pentru suprafetele vopsite cu Alclad. Eu am aplicat future si am fost foarte multumit de rezultat! Mare grija la decaluri (silvering) si apoi la wash daca nu vrei sa aplici nimic. parerea mea...care este :whistle:

#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 April 2014 - 09:58 PM

Nu stiu cum ai reusit Gaby, dar din experienta mea am ramas dezamagit de rezultatul final. Future face din crom o vopsea argintie. Indiferent daca a fost suflat sau aplicat cu pensula sau chiar cufundat intr-un vas plin cu future.

#20 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2014 - 10:08 PM

Macheta e 99% gata. Mai am de pus doar usile bailor trenurilor de aterizare + vopsit cu verde 2 geamuri de la cockpit. Sunt foarte multumit de cum a iesit pana cum. Am fost extrem de ocupat in ultimul timp si m-am oprit de la lucru la macheta.

Poze pun la final ca sa nu stric surpriza :)

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 02 April 2014 - 10:48 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi