Forum Machete,Modelism,Hobby: P38 Lightning - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

P38 Lightning Academy, 1:48

#1 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2014 - 09:31 PM

Buna seara! Va prezint un proiect construit la rugamintile unui fan Micul Print, avionul de recunoastere in care s-a prabusit autorul francez Antoine de Saint Exupery. Multumesc lui Edy (1-0-9) si lui Catta pentru ajutorul acordat. Fara voi nu as fi putut finaliza acest model! Cateva premiere au fost atinse cu aceasta macheta, si anume:
- prima macheta vopsita cu aerograful;
- prima macheta la care am folosit uleiuri.
Din pacate, nerabdarea proprietarului (a proprietarei, ca sa fiu mai explicit), nu mi-a permis sa acord atat de multa atentie constructiei pe cat mi-as fi dorit, insa urmatorul P-38 v-a beneficia de toata atentia mea. Am achizitionate deja cateva bunatati de la Master Model, Eduard si Aires. Fotografiile sunt realizate inainte de a da jos mastile care acopera ferestrele camerelor foto.

Va multumesc!
Eddie

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN6425.jpg
  • Imagine atasata: DSCN6430.jpg
  • Imagine atasata: DSCN6432.jpg

Aceasta postare a fost editata de eddie: 09 April 2014 - 09:32 PM


#2 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 09 April 2014 - 09:46 PM

Arata foarte bine
Felicitari!

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2014 - 09:50 PM

Felicitari ma'man,arata foarte bine. Ai reusit sa imblanzesti decalurile de la Techmod?

#4 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2014 - 09:56 PM

Multumesc!

@1-0-9 Sa stii ca s-au asezat foarte bine. Uite inca o premiera, am folosit pentru prima oara zemuri destinate decalurilor!

Mai am eu de invatat, dar fara practica nu se poate.:pardon:




#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 April 2014 - 07:24 AM

Felicitari! Avind in vedere si premierele, macheta arata excelent! :hi: :hi:

#6 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2014 - 08:31 AM

Salut!

Frumoasa macheta, felicitari!:good:
Chiar ma batea gandul ca urmatoarea cutie pe care o deschid sa fie cea le P38J de la Academy. Acu' ca ai facut-o tu e un bun motiv sa ma gandesc la alta :whistle:
Spune-mi te rog, cum s-a asamblat modelul? Ceva probleme? Am inteles ca 1/48 academy P38 nu e chiar genul care zgudui cutia si se asambleaza singura...

Toate cele bune,

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 April 2014 - 09:12 AM

Salut eddie! Felicitari pentru realizare! Arata foarte frumos. P 38 este unul din avioanele WWII favorite chiar daca nu am terminat inca unul. Dar voi venii din urma, deoarece am un P 38 F inceput pe care vreau sa-l nituiesc conform schitelor. Am avut si mai am de modificat citeceva deoarece nu prea corespunde cu modelul real pe care vreau sa-l reproduc.
@ BMF - din cite am vazut eu, pina acum cea mai nasoala problema a fost botul avionului unde am fost nevoit sa adaug niste plastic pentru a egaliza diametrul fuselajului cu botul. In rest nu este asa rau. Am inteles ca Hasegawa are un kit mai bine detaliat dar cu mult mai greu de ansamblat!

#8 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2014 - 11:15 AM

Multumesc tuturor!

@BMF Sau e un bun motiv sa faci unul mult mai reusit! Probleme mari chiar nu au fost, exceptand diferenta mentionata de Tibi. Oricum, pe urmatorul il voi studia mai bine.

@tibi22 Poate deschizi si tu un topic. M-ar ajuta mult. Asa cum am mai spus, vreau sa mai construiesc unul, de data aceasta pentru mine, si as vrea sa-l fac cat mai aproape de adevar. Cu nituiri si conversii... cam mult pentru nivelul meu actual, dar sunt sigur ca voi avea de invatat din constructia ta.

Inca odata multumesc tuturor, astept insa si critici! :drinks:




#9 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2014 - 03:33 PM

 eddie, la 10 April 2014 - 11:15 AM, a spus:

Inca odata multumesc tuturor, astept insa si critici! :drinks:



Aaaa...esti sigur ca asta vrei? Nu stiu daca-i bine sa ne provoci...:acute:

Glumesc, avionul arata bine overall.
Ca sa intram insa la "critici" de detaliu, ne-ar trebui ceva poze mai mari si mai de-aproape...sa vedem suprafete, linii de panouri, imbinari, etc.

Asa, pe ce vad aici, as avea o singura intrebare: ai avut ceva probleme cu lipirea/vopsirea cupolei/parbrizului ? Paaarca se vad niste usoare urme de fogging...in special pe langa unele margini.
Este foarte posibil insa sa ma insel eu si sa fie reflexii ale luminii sau ceva...

#10 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2014 - 04:34 PM

Vezi? Stiu ca pozele nu sunt edificatoare, nici pe departe, dar un ochi format tot vede ce este de vazut :-D
Intradevar, am folosit superglue (putin, zic eu) si nu prea am avut cum sa dreg pocinogul. Am incercat sa slefuiesc cu pasla, mai rau s-au matuit si zonele adiacente, Future nu am... doar daca voi gasi prin bunavointa colegilor de forum un alt set de "geamuri". Intre timp am achizitionat un adeziv Revell destinat pieselor transparente, sper ca pe viitor sa nu mai am astfel de probleme.
:drinks:

#11 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2014 - 08:40 AM

Nu mai folosi superglue la lipirea partilor transparente, aproape sigur acestea se vor aburi.
E unul dintre primele sfaturi pe care le-am primit eu cand am inceput sa postez...

Lipiciul special de care spui este ok si mult mai bine de folosit, insa are si unele dezavantaje (din experienta proprie vorbesc) : putere de lipire relativ redusa, timp de uscare relativ mare (oricum mai mare decat lipiciul normal pt plastic), prinde greu pe suprafete curbe.
Intr-adevar nu mai ai insa probleme cu fogging-ul.

Eu am mai folosit (cu succes pana acum) Tamyia super-thin. Genial. Are o pensulica fina...asta nu e garantat anti-fogging, dar aplicat cu grija, putin mai "aerisit", exact intre suprafetele de contact (cu piesele deja montate in pozitie), merge de minune. Prin capilaritate se duce exact unde trebuie.

Spor sa ai,

#12 Useril este offline   aur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 15-February 14
  • Location:Ploiesti
  • Interests:1/72, 1/48 Scale Models

Postat 11 April 2014 - 09:24 AM

Imi place rezultatul. O macheta frumoasa.

#13 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 April 2014 - 10:24 AM

Poti lipi cupole foarte bine si cu aracet Bic-se usuca transparent.

#14 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2014 - 10:39 AM

Multumesc, dragilor.
Revell am, Tamya Extra Thin Cement am, mai am unul la fel de "thin" de la Model Master (ambele cu pensulici), nitro de la Policolor o "sticluta" de un litru, aracet se gaseste in cateva sorturi prin "depozit"... Ce e clar, nu mai pun superglue pe cupole, neam!:hi:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi