Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-81C 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-81C 1/48 kit 001

#1 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 18 April 2013 - 09:20 PM

Am placerea si totodata onoarea sa incerc sa va prezint pas cu pas, de la cutie, la modelul expus in vitrina, kit-ul de IAR-81C, scos de Setal si Mamutel si vandut in topicul din sectiunea vanzari( http://www.cartula.r...-81c-resin-kit/ ) Prima impresie dupa ce am deschis cutia......WOW!!!!
A doua impresie, dupa ce am tras aer adanc in piept.....WOW!!!!
Dupa ce m-am linistit, am inceput sa judec la rece. Am ajuns la acelasi rezultat. Din nou WOW, din nou pauza de aer. Pentru un kit integral din rasina, din partea mea, are nota 20, iar cand acord aceasta nota, nu glumesc deloc. De-a lungul periplului meu modelistic, inceput in 1996(toamna tarziu), dupa ce am trecut prin 1/72, am poposit o perioada la 1/48 si m-am stabilit la 1/32, am avut ocazia sa lucrez cu o gramada de upgrade-uri din rasina, de la diverse firme de profil, ca si Aires, Verlinden, Quickboost, Belcher Bits, Jerry Rutman, True Details, si, va rog sa ma credeti. pe cuvant, pana in momentul in care o sa tine-ti kit-ul in mana, ca este cel mai bun model, integral din rasina, pe care l-am vazut in viata mea. Poate ca mai exista si altele, dar eu nu stiu de ele. Parerea personala, este ca, echivaleaza cu Tamiya, doar ca este din rasina. Cu alte cuvinte, este un MUST HAVE, pentru cei pasionati de aviatie romaneasca si in mod special de IAR-81, fara ai face reclama. Este de o calitate ireprosabila. Va fi un work in progress, care va demara destul de alert, adica aproape in fiecare zi(sper) vor aparea noutati referitoare la mersul lucrurilor. Rugamintea mea este, ca sa urmariti(daca doriti)progresul lucrarilor si sa nu imi reprosati eventualele imperfectiuni ale kit-ului(daca ele exista, in opinia voastra), eu doar voi incerca sa va prezina in avampremiera, ceea ce voi ve-ti gasi in cutie, in momentul in care o sa va comanda-ti acest kit(deci nu va asteptati la scratch-uri, fire si alte imbunatatiri, cai va fi strict OUT OF THE BOX). Sper sa nu dezamagesc, avind in vedere ca nu am mai lucrat la 1/48, de mai bine de 10 ani. OK, sa trecem la poze. Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, dar am incercat sa va prezint unele detalii care sa va demonstreze nivelul kit-ului).


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 April 2013 - 08:20 PM


#2 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 18 April 2013 - 09:27 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#3 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 18 April 2013 - 09:32 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Deocamdata, toate piesele din rasina, stau pana maine, intr-o baie de detergent de vase, pentru eliminarea urmelor reziduale rezultate in urma turnarii rasinii, iar de maine, voi purcede la lipiri, vopsiri si alte cele necesare finalizarii cu brio(sper eu) a acestui proiect.

Florin

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 18 April 2013 - 09:36 PM

Chiar ca-i frumos foc. Spor sa ai....

#5 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 18 April 2013 - 09:53 PM

Vezi postareabusila, la 18 April 2013 - 09:36 PM, a spus:

Chiar ca-i frumos foc. Spor sa ai....


Multumesc, avand in vedere ca pana acum, eu am lucrat doar la "monstrii" mei, chiar ca voi avea nevoie de spor.

Florin

#6 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 April 2013 - 02:58 PM

Am inceput cu spor, lucrul la kit. Deocamdata motorul este aproape gata.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Am slefuit putin, in partea de interior a capotei superioare, pentr a obtine o trecere perfecta.

Imagine postata

Imagine postata

Voletii i-am lipit prima data, pe urma i-am taiat, conform instructiunilor, dupa care i-am ajustat putin cu o pila semi-rotunda.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 April 2013 - 06:36 PM

Va rog, topicul este dedicat exclusiv prezentarii kit-ului si constructiei machetei. Orice alte interventii vor fi sterse!
Pentru comenzi, vinzari, etc se va deschide un topic dedicat.
Multumesc pentru intelegere.

#8 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 19 April 2013 - 10:43 PM

Folosesti adezivi speciali pentru rasina sau merg si cei uzuali pentru plastic?

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2013 - 08:57 AM

Se folosesc adezivi de tip superglue, cele pentru plastic nu se pot folosi in cazul rasinilor.

#10 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 20 April 2013 - 11:46 AM

Pentru rasini folosesc strict adezivi tip cyanoacrilat, cu sau fara accelerator.

Florin

#11 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 20 April 2013 - 07:25 PM

Florin eu unul te cred pe cuvant.Tu stii cel mai bine.Spor sa ai cu noul tau proiect.:good:

#12 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 22 April 2013 - 05:59 PM

Incet, incet, lucrarea avanseaza. Totusi, pana sa va prezint ce am mai facut la kit, vreau sa va atrag atentia asupra unui lucru care nu este specificat in instructiunile kit-ului. Piesele 50, 57, 58 se gasesc de doua ori pe baza de rasina, asa ca nu va chinuiti sa cautati pe instructiuni unde ar trebui puse. Doar daca le stricati, atunci va vor fi de folos. O alta chestie descoperita de mine, este faptul ca piesa 47 nu apare pe baza de rasina asa cum apare in instructiuni, ci este doar pe jumatate, cealalta parte a ei(baza)este prinsa direct pe scaun. Pun o poza, ca sa intelegeti ceea ce vreau sa zic.

Imagine postata

In rest, totul este a mers ca pe roate, pana am ajuns la inelul NACA. Ca sa lipesc suportii din photoetched, m-am chinuit vreo 2 ore. Dupa lipiri si dezlipiri succesive, am nimerit unghiul potrivit ca suportii sa se aseze cum trebuie. Din nefericire, suprafata de contact a pieselor din photoetched cu rasina, este foarte mica, asa ca tot ansamblul este foarte fragil. Noroc ca am verificat inainte de asta, cum intra motorul in inel si totul este OK, doar ca il voi monta chiar la final, pentru a nu avea surprize. In rest, daca mai apar unele imperfectiuni in poze, nu le luati in seama, deoarece, in realitate totul este foarte mic si cu ochiul liber, nu se vad deloc.

Imagine postata

Imagine postata

si vopsit

Imagine postata

Imagine postata

A fost o reala placere sa lucrez la motor, care dupa ce va fi pus la locul lui, nu o sa se mai vada aproape deloc:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#13 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 22 April 2013 - 06:03 PM

Semifuselajele sunt gata, doar cateva manete mai au nevoie de unele mici retusuri:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Scaunul isi asteapta centurile:

Imagine postata

Imagine postata

Coafa elicelor:

Imagine postata

Imagine postata

Trapele trenului de aterizare:

Imagine postata

Imagine postata

#14 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 22 April 2013 - 06:08 PM

trenul de aterizare:

Imagine postata

Imagine postata

Esapamente:

Imagine postata

Filtrul de aer:

Imagine postata

Majoritatea pieselor stau la uscat, dupa care o sa mai primeasca unele tratamente ulterioare.

In afara de mica problema de la inelul NACA, toate piesele se imbina extrem de bine, asa ca nu am intampinat probleme la montaj.

VA URMA!

#15 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 22 April 2013 - 06:46 PM

In postarea de la nr. 12 spui despre piesa 47, dar in instructiuni apare R46.

#16 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 22 April 2013 - 07:07 PM

Vezi postareamielu, la 22 April 2013 - 06:46 PM, a spus:

In postarea de la nr. 12 spui despre piesa 47, dar in instructiuni apare R46.


Corect, ai dreptate, este piesa nr.46. Piesa nr.47 este tetiera scaunului.

Aceasta postare a fost editata de florin13: 22 April 2013 - 07:08 PM


#17 Useril este offline   setal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 24-November 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism

Postat 22 April 2013 - 10:43 PM

Vezi postareaflorin13, la 22 April 2013 - 07:07 PM, a spus:

In rest, totul este a mers ca pe roate, pana am ajuns la inelul NACA. Ca sa lipesc suportii din photoetched, m-am chinuit vreo 2 ore. Dupa lipiri si dezlipiri succesive, am nimerit unghiul potrivit ca suportii sa se aseze cum trebuie. Din nefericire, suprafata de contact a pieselor din photoetched cu rasina, este foarte mica, asa ca tot ansamblul este foarte fragil. Noroc ca am verificat inainte de asta, cum intra motorul in inel si totul este OK, doar ca il voi monta chiar la final, pentru a nu avea surprize. In rest, daca mai apar unele imperfectiuni in poze, nu le luati in seama, deoarece, in realitate totul este foarte mic si cu ochiul liber, nu se vad deloc.


In mintea mea eu am gandit sa lipesc mai intai suportii de partea fixa de coafa (ma rog nu lipit ci doar fixate in acele taieturi) apoi pe capota....
in realitate e altceva

oricum motorul dupa ce l am proiectat si printat m am gandit ...si acum cum le montez??...te cred ca e migala mare

data viitoare le fac mai simple

partea cu manerul de la scaun asa e

o parte pe scaun

#18 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 23 April 2013 - 06:20 AM

Florin, zi-ne te rog si ce vopsele folosesti. Bleul ala arata f bine. Folosesti vreun primer de rasina?

#19 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 23 April 2013 - 04:54 PM

Vezi postareaCatta, la 23 April 2013 - 06:20 AM, a spus:

Florin, zi-ne te rog si ce vopsele folosesti. Bleul ala arata f bine. Folosesti vreun primer de rasina?


Bleul acela este RLM 76 de la Gunze. O sa incerc sa scriu si ce vopsele am folosit, dar in general, eu folosesc vopsele de la Gunze, Tamiya, ModelMaster, Humbrol, Revell, atat acrilice cat si enamel-uri. Totul depinde de nuanta pe care trebuie sa o vopsesc. Niciodata nu m-am dat in laturi de a sufla enamel peste acrilic, sau invers, mate peste lucioase, s.a.m.d. Deocamdata pe piesele vopsite, nu am folosit nici un fel de primer. Doar piesele spalate foarte bine cu apa calduta si detergent de vase(Fairy) si frecate cu o periuta de dinti veche. La exterior o sa folosesc Mr. Resin Primer de la Gunze.

Florin

#20 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 25 April 2013 - 05:42 PM

Am terminat interiorul, la aceasta ora, cele doua semi-fuselaje sunt lipite si stau sa se usuce, dupa care va urma o slefuire pe lipituri, chituire si regravare unde necesita.
Print-ul cu ceasurile bordului(sunt dublate, in caz ca...:diablo:)

Imagine postata

Asa arata interiorul complet: Toate ceasurile au primit cate o picatura de Future, ca sa simulez sticla.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Va urma.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi