Forum Machete,Modelism,Hobby: "INIMI CAT SA CUPRINDA CERUL PATRIEI" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

"INIMI CAT SA CUPRINDA CERUL PATRIEI"

#1 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 09 June 2013 - 09:28 AM

In 1985 aparea aceasta carte autor fiind Cornel Marandiuc.
Manuscrisul este dublul cartii , iar de ce a fost asa, cred ca va puteti da seama...
Pun intrebarea, daca ar apare cartea asa cum este manuscrisul, tinand cont de preturile la editura, cati ar fi dispusi sa cheltuie 100-150 lei ca sa o cumpere? Sau, de ce nu , sa faca donatie pentru a acoperi acele cheltuieli? Pretul este ales aleator.Nu stiu cat ar fi in realitate. Cred ca sunt bune cateva precizari pertinente, nu doar pentru a aduna postari. Aviz amatorii !!!

#2 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 09 June 2013 - 10:28 AM

Am cartea aparuta in '85. Dar as dori si exemplarul complet.

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 June 2013 - 11:09 AM

Un editor ar sti ce sa raspunda aici.Pentru cei interesati 100-150 lei nu ar fi o mare problema.Dar un editor stie cat ar costa 100 de exemplare si cat ar costa 1000 de bucati....ar fi o diferenta semnificativa....

#4 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 09 June 2013 - 04:59 PM

Si eu as lua cartea, mai ales ca nu am reusit sa procur prima aparitie.

#5 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 09 June 2013 - 11:01 PM

Si eu as dori un exemplar.

#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 09 June 2013 - 11:19 PM

Inainte sa va ganditi la o reeditare intrebati-l si pe Marandiuc ce parere are. Poate nu i se mai pare de actualitate, sau poate vrea sa o completeze.

#7 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 10 June 2013 - 03:22 AM

Vezi postareahoria, la 09 June 2013 - 11:19 PM, a spus:

Inainte sa va ganditi la o reeditare intrebati-l si pe Marandiuc ce parere are. Poate nu i se mai pare de actualitate, sau poate vrea sa o completeze.


Tocmai, inainte de a deschide acest topic am vorbit cu d-l Marandiuc, el nu vrea sa reediteze ce a fost editat in 85, ci sa editeze tot manuscrisul care este dublul ceea ce a fost editat.Nu completeaza ce a editat, ci editeaza ce i-a fost interzis de regimul comunist. Si de ce nu ar fi de actualitate ? Sunt doar fapte ale acelor oameni din acele vremuri grele care nu se stiu de generatiile ce au urmat.

#8 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2013 - 01:47 PM

Eram copil cand a aparut aceasta carte. Citisem ""Marele Circ"" de Clostermann si "Batalia Angliei", si la acea vreme am fost foarte surprins ca am avut si noi aviatie, si ca am tinut piept, cat s-a putut, americanilor. Asi fi foarte incantat sa citesc editia integrala, asa ca treceti-ma pe lista, indiferent de pret. Cred ca oricine citeste acest forum, chiar daca nu este membru foarte activ, va cumpara cartea.

#9 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 June 2013 - 07:49 PM

Si eu sunt interesat de un exemplar :dribble: , desi am si prima editie. :friends:

#10 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 June 2013 - 08:38 PM

De ce nu ar fii de actualitate? Cartea a fost scrisa dupa memorile unor aviatori/vanatori/pescari. Daca corelam povestile lor cu arhivele cred ca nu mai iese in 2 volume ci eventual jumate din primul.

#11 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 11 June 2013 - 04:21 AM

Vezi postareahoria, la 10 June 2013 - 08:38 PM, a spus:

De ce nu ar fii de actualitate? Cartea a fost scrisa dupa memorile unor aviatori/vanatori/pescari. Daca corelam povestile lor cu arhivele cred ca nu mai iese in 2 volume ci eventual jumate din primul.


Dupa cum vad, cred ca aveti date concrete din arhive , ati facut deja cercetari si sunt necesare corectarile de rigoare. Pot sa va fac legatura cu d-l Marandiuc si sa coreleze/corecteze datele spuselor aviatorilor/vanatorilor/pescarilor. Ar fi pacat sa existe minciuni/povesti.Si pana la urma, daca doreste sa editeze manuscrisul intreg, cu ce ar gresi?Nu baga mana in buzunarul nimanui.Cele ce a scris vor fi judecate de cititori, vor crede sau nu acele memorii.Sper ca nu deranjeza [atat ca titlu, cat si ca persoana dar si de autorul cartii] ca am deschis acest topic.Multumesc de intelegere !

#12 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2013 - 05:41 PM

Din cate stiu pana si Clostermann, de care aminteam mai inainte a fost acuzat de o oarecare doza de mitomanie, iar el a editat zeci de mii de exemplaredin cartea sa. Oare confirmarea unui numar mai mare de victorii decat cel real, scade meritele celor putini care chiar s-au luptat si uneori au murit pentru tara?

#13 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 June 2013 - 07:55 PM

Daca as alege intre cartea lui Marandiuc si cea despre Dan Vizanty , as alege pe prima. Datorita stilului narativ mult mai atractiv decat o relatare seaca( ca un raport) a celei de-a doua.Faptul ca niste oameni (ce-or fi fost ei nu conteaza) au avut curajul sa zboare si sa atace ( pe un avion depasit) trei forte aeriene majore este mai mult decat admirabil si suficient.Ca au doborat 5 si nu 10 inamici , chiar nu mai conteaza....
Deci , sa apara manuscrisul intreg .

#14 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 11 June 2013 - 08:46 PM

Busila, de multe ori o relatare seaca, dar corecta face mai mult decat o naratiune cu tente partizane (vezi atitudinea d-lui Marandiuc fata de Bazu Cantacuzino). Dar ma gandesc ca multi dintre noi sunt in stare sa cearna realul de alte aiureli.

#15 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 June 2013 - 09:46 PM

Vezi postareaCassin, la 11 June 2013 - 08:46 PM, a spus:

Busila, de multe ori o relatare seaca, dar corecta face mai mult decat o naratiune cu tente partizane (vezi atitudinea d-lui Marandiuc fata de Bazu Cantacuzino). Dar ma gandesc ca multi dintre noi sunt in stare sa cearna realul de alte aiureli.

Am citit " Inimile" de vreo3-4 ori (acu' vreo 25 de ani) da' nu mai tin minte sa fi fost ceva nasol despre Bazu.O relatare seaca merge cand faci un documentar(vezi cartea despre Vizanty). Pentru literatura e mai atractiva cealalta abordare: vezi " Supravietuitorul din Pacific" , "Pearl Harbour" , " Midway ", "Marele Circ" sau Doru Davidovici . Ca sa nu mai vorbim de Sven Hassel care era aproape tot o fantezie , insa o fantezie care ne bantuie si acum....Tre' sa fie si ceva sentiment , ca d'aia e literatura si nu raport de activitate-pentru astea avem istorici ( si nici astia nu scapa de partizanat).

Aceasta postare a fost editata de busila: 11 June 2013 - 10:46 PM


#16 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 12 June 2013 - 04:49 AM

Am deschis acest topic sa vad starea de spirit in legatura cu aceasta carte , dar mai ales a faptului editarii intregului manuscris. .In urma corespondentei mele particulare cu d-l Cornel Marandiuc fac urmatorul anunt : NU V-A EDITA MANUSCRISUL INITIAL.
Comentariile pro si contra nu-si mai au rostul. Va rog sa nu mai postati.
TOPIC INCHIS !

#17 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 June 2013 - 07:44 AM

Vio, cu scuzele de rigoare pentru cerinta de a nu mai discuta/posta :
- Publicarea sau nepublicarea uui manuscris nu ar trebui sa fie luata strict prin prisma gandirii/opiniei catorva entuziasti de aviatie ce posteaza pe un forum cu profil modelistic. Iar din ceea ce am citit pana acum, opiniile exprimate au fost mai mult sau mai putin subiective fata de intrebarea ta dorinta D-lui Marandiuc.

Consider ca in luarea unei decizii, Domnia sa ar trebui sa ia in calcul daca mai merita a pune sub ochii critici ai potentialilor cititori, unele completari sau adaugiri care, de fapt, reliefeaza munca autorului pentru a prezenta o frantura din istoria aviatiei romanesti. Ca aceasta frantura este scrisa romantat sau nu, ca ar avea lacuune sau erori, nu cred ca ar face-o mai putin interesanta sau de aruncat in derizoriu. Dimpotriva.

Fiecare din noi are posibilitatea de a cerne ceea ce dorim sa retinem din ansamblul fiecarei carti. Ca vrem/putem sau dorim sa facem asta, tine doar de caracterul fiecaruia si evident de pleiada de lucrari de profil ce-au aparut pana acum in Tara Mioritei, lucrari care probabil se vor a fi de referinta - pentru nu se stie exact ce.


O paranteza.
Cartea initiala o am in doua exemplare, una e ferfenita (motivul cred ca-i lesne de inteles) cealalta e inca intacta, asa cum a iesit de sub tipar. Fiecare sa creada ce vrea din asta.
O zi faina sa aveti.



#18 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 12 June 2013 - 09:57 AM

Vezi postareaviopa, la 10 June 2013 - 03:22 AM, a spus:

Tocmai, inainte de a deschide acest topic am vorbit cu d-l Marandiuc, el nu vrea sa reediteze ce a fost editat in 85, ci sa editeze tot manuscrisul...



Vezi postareaviopa, la 12 June 2013 - 04:49 AM, a spus:

In urma corespondentei mele particulare cu d-l Cornel Marandiuc fac urmatorul anunt : NU V-A EDITA MANUSCRISUL INITIAL.



Pentru un interval de doua zile nici ca se putea o schimbare de atitudine mai... <_<
Dar, ma rog, atitudinea se schimba intr-o secunda nu neaparat in doua zile. Nu se schimba insa cu majuscule si dand impresia ca o carte nu va mai aparea din cauza opiniei (pe teme de viata, in general, unde diferentele sunt pana la urma firesti si necesare) unuia sau altuia :nea:

#19 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 12 June 2013 - 07:18 PM

Vezi postareaniki, la 12 June 2013 - 09:57 AM, a spus:

Pentru un interval de doua zile nici ca se putea o schimbare de atitudine mai... <_<
Dar, ma rog, atitudinea se schimba intr-o secunda nu neaparat in doua zile. Nu se schimba insa cu majuscule si dand impresia ca o carte nu va mai aparea din cauza opiniei (pe teme de viata, in general, unde diferentele sunt pana la urma firesti si necesare) unuia sau altuia :nea:


niki, in primul rand am spus ca este inchis acest topic [valabil si pentru altii] , in al II -lea rand , asa pentru informare, asteptam raspunsul final de la d-l Marandiuc asupra hotararii de a edita cartea de doua saptamani inainte de a deschide topicul. Chiar este necesar sa dau explicatii pentru orice chichite? De timp, spatiu etc?
Rog un moderator sa inchida acest topic. Multumesc!

#20 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 13 June 2013 - 06:26 AM

Fara sa va fie cu suparare, dar mie topicul asta imi seamana cu povestea aia cu vacarul care s-a suparat pe sat ....
Dl. Marandiuc ar trebui sa aiba cu totul alte criterii legate de reeditarea cartii domniei sale, decat cateva pareri aruncate intr-un topic, pe un forum ... ..

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi