Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-81 BoPi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-81 BoPi 1/72 Parcmodels

#1 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2013 - 03:20 PM

Am inceput lucrul si la asta, ce stiu sigur e ca va fi un 81 BoPi, nu stiu inca ce numar. Va avea camo in doua culori.
Pentru un bopi cu 6 mitraliere si aripa scurta, extradosul kitului de la Parcmodels este Ok, cu mentiunea ca anumite carenaje de pe intrados trebuie eliminate.

Aripa, cu doua "sink-mark-uri" destul de vizibile pe extrados.

Imagine atasata: DSCF7845.JPG


Pe intrados se observa zonele unde s-a intervenit:

Imagine atasata: DSCF7846.JPG


Pe lateralele fuselajului am eliminat aerisirile.

Imagine atasata: DSCF7844.JPG

Am lipit si chituit capota motorului, fuselajele anterior si posterior. Detalierea , de altfel sumara, pe care o voi face in cockpit va fi facuta cam ca o barcuta in sticla. Am vrut sa-l vad lipit mai repede.


Imagine atasata: DSCF7849.JPG

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2013 - 09:34 PM

Bomba de 250kg din kit are forma corecta, insa aripioarele n-au nici o treaba cu realitatea.
As fi putut folosi cu totul una generica, dar asa n-as fi avut tablitele perforate ale lansatorului, de deasupra.
Am hotarat sa-i tai aripioarele si sa le inlocuiesc cu unele noi bomba unui P-40 Academy.

Imagine atasata: DSCF7901.JPG


Cu cele mici, de 50 kg, va fi o problema. Cele din kit chiar n-au nici o treaba. Am identificat ( Ficat-FicaAAAAT !!!!) unele in kitul de F-9 Panther de la Hobby-boss (pe care nu-l am) si in cel de Dauntless de la Hasegawa.

#3 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 26 May 2014 - 02:57 PM

Cum ar trebui sa arate bombele pentru BoPi? Se gasesc tot felul de seturi de rasina si chiar plastic cu asemenea parti. Poate exista totusi unul care contine ceva corect.

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2016 - 10:24 PM

Am reusit sa termin un BoPi, nu este cel prezentat mai sus ci mai degraba unul terminat mai "out of the box" :

Imagine atasata: _MG_2728.jpg
Imagine atasata: _MG_2721.jpgImagine atasata: _MG_2722.jpgImagine atasata: _MG_2723.jpg
Imagine atasata: _MG_2724.jpgImagine atasata: _MG_2725.jpgImagine atasata: _MG_2727.jpg

#5 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 02 September 2016 - 01:42 PM

Tare dragutz! Imi place si dedicatia de pe bomba; parca vazusem si pe o torpila: Pt Stalin de la tanti Safta...
Ma bintuie de citeva zile o intrebare: De ce IAR-81 avea nevoie de furca sa scoata bomab in afara arcului elicii iar toate celelalte JaBo care veneau tot din vinatori modificati ( Me-109E, Fw-190, Spitfire, etc), nu ? Era o problema cu unghiul de picaj ?

#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2016 - 02:55 PM

Pai cred ca tipul lansatorului e dat mai degraba de profilul bombardamentului.

Imi amintesc ca vazusem undeva o diagrama a manevrei de bombardament a spitului si era un picaj usor, dar era mai mult sau mai putin un "level bombing", nu "dive bombing"
IAR-ul era realmente un bombardier in picaj si cel putin in teorie era mult mai precis.

Majoritatea proiectelor din lume care au experimentat atacul in picaj au folosit acel trapez, as aminti numai de Skua britanic sau Dauntless-ul american

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi