Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfaturi achizitie kit Airbrush de calitate - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfaturi achizitie kit Airbrush de calitate

#1 Useril este offline   ramht1 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 03-July 13

Postat 03 July 2013 - 01:50 PM

Salutare ,

As avea nevoie de niste sfaturi in privinta achizitiei unui airbush de calitate si a unui compresor. Mentionez ca am urmat un liceu de arta , si le am cat de cat cu desenul.Am tot cautat pe net in legatura cu airbrushul ,insa tot am nelamuriri si as prefera sa primesc sfaturi de la cei care au cunostinte in cauza.

Doresc sa il folosesc intai pt uz personal cel putin pt inceput ,my stuff to paint(Bike ,pc, masina, macheta facultate etc).Vreau ceva de calitate cu care sa pot lucra , in special sa pot face detalii.Am cautat pe net si am dat de firme precum Iwata ,Harder & Steenbeck ,insa sunt nelamurit in privinta acestora .

Gravity feed, double action , dimensiunea duzelor , care ce cum , sunt nelamuririle mele , iar mai apoi care model de airbrush sa aleg si totodata ce compresor se potriveste si ce anume as mai avea nevoie ( ma gandesc ca am nevoie de unul silentios , am de gand sa lucrez in casa cu el majoritatea cazurilor ).

Vreau sa pot lucra la detalii cu el si painturi mari pe masina dupa o vreme ,insa nu stiu de marimea duzelor mai mici, mai mari. ~~0.15~0.20 ~0.30 etc~duze interschimbabile~ nu sunt sigur cum sta treaba intre ele si care ar fi mai potrivit, iar mai apoi ce tip de vopsele se potrivesc.

In legatura cu bugetul , ma gandesc undeva la 800 lei pt airbrush, cu compresorul nu stiu cum sta treaba , deoarece depinde de airbrush astfel incat ramane de vazut preturi si modele daca stiti.

Va multumesc ,
si astept sugestii , linkuri, modele, sfaturi. pls .




#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2013 - 09:20 PM

Aerografele Iwata ,Harder & Steenbeck sunt aerografe de calitate, le poti achizitona cu incredere.
Pentru grafica trebuie sa ai un set de duze incepind cu 0,2 mm si termind cu 0,7 mm sau chiar 1mm. E chiar util sa ai doua aerografe, chiar daca cel cu duza mai mare poate fi unul mai putin pretentios la...pret.
Este de preferat un aerograf cu alimentare gravitationala. Cele prin absorbtie au singurul avantaj ca eventualele impuritati nu ajung in duza.
In privinta compresorului, iti recomand unul cu motor de frigider, fie de firma, fie facut de cineva care se pricepe. Pentru desene pe auto, biciclete iti trebuie un rezervor de 10 - 15 l, pentru a nu obosi motorul.
Asta in privinat sculelor.
Trebuie sa stii ca nici un aerograf nu poate fi mai bun decit vopseaua pe care o folosesti. O vopsea proasta, face inutila achizitia unui Harder & Steenbeck, de exemplu.
Apoi, nu exista aerograf minune, oricit de scump ar fi el, totul depinde de experienta si indeminarea celui care il utilizeaza. Un aerograf se comporta altfel decit un creion sau o pensula. Trebuie sa citesti mult pe tema asta, sa experimentezi, sa lucrezi.

#3 Useril este offline   Blacklotus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 26-October 09
  • Location:Targoviste
  • Interests:Kituri Gundam 1/144, 1/100 si tot asa :)

Postat 21 August 2013 - 01:20 AM

Momentan nu sunt posesor al unui aerograf, dar pot recomanda filmuletul de prezentare de la Badger care iti raspunde la intrebarile privind tipurile de aerograf, marimea duzei plus s.a.m.d,
Seminar Badger
Sper sa-ti fie de ajutor.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi