Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfaturi incepator - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfaturi incepator compresor + airbrush

#1 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 10 September 2013 - 11:03 PM

Salut,

Sunt incepator intr-ale modelismului si vreau sa va intreb vreo 2 lucruri.

1. Ce fel de airbrush sa-mi achitizionez? Single action sau double action? Stiu diferenta dintre cele doua. Dar, am vazut ca multi (incepatori ?) se sperie de cea double action crezand ca se lucreaza un pic mai greu cu ea. Deci, ce parere aveti?

2. Are cineva acest compresor: Revell Master Class Compressor? Ce parere aveti?

Multumesc,
Cristi

#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 September 2013 - 09:12 AM

1. Aeorgraful cu simpla actiune este un suflai sau asta: http://www.cartula.r...-badger-200nh/. La acest tip de arograf nu se poate regla continuu cantitatea de vopsea, ea se seteaza inainte de a incepe vopsirea, in timp ce debitul de aer ramine fix. Cele cu dubla actiune sunt cu actiune cumulata sau independenta. Nici unul din ele nu trebuie sa te sperie, sunt usor de folosit.
2. Este un compresor foarte bun numai ca foarte... scump!!!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 11 September 2013 - 09:13 AM


#3 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 11 September 2013 - 02:30 PM

Multumesc de raspuns. As mai avea o intrbare legata de aerograf. Planuiesc sa fac machete la scarile 1/72 si 1/35. Ce marime de noozle este recomandata? Eu intentionam sa-mi iau unul (double action) care vine cu 2 noozeluri: de 0,2 si 0,4 mm. Acopera acestea toate ariile de folosire? (Acoperire + detalii mai fine)

#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 September 2013 - 03:09 PM

Aceste duze sunt OK pentru trebuintele modelistilor.

#5 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 02 October 2013 - 01:03 AM

Salutare,

Am reusit sa-mi comand compresorul saptamana trecuta + niste seturi de pensule (pensoane anyone? :) ) si alte maruntisuri (m-am apucat intre timp de primul meu model la scara 1/35, un E75, paper tank, de la Trumpeter).

Luna asta vreau sa-mi comand si aerograful si va deranjez iar cu cateva intrebari.

Am pus ochii pe un aerograf Harder & Steenbeck Infinity 2 in 1 cu nozzleuri de 0.15 si 0.4 mm. Ce parere aveti? Avand in vedere ca sunt incepator, este un pic "overkill"? (ma gandesc sa fac si tricouri eventual, nu numai pt. modeling).

Offtopic: Vreau sa ajut si eu comunitatea de modeling cu ce pot, asa ca, pot face comenzi pe ebay/amazon sau orice site care trimite international. Daca este cineva interesat va pot ajuta cu placere, gratuit.

Numai bine,
Cristi

#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 October 2013 - 08:21 AM

Toate aerografele de la Harder & Steenbeck sunt de calitate. Parerea mea: duza de 0,15 e cam prea fina, si daca nu ai vopsele de calitate, poti avea surprize neplacute. Comanda o duza de 0,2 si una de 0,4 mm.
Asa, putin offtopic, amintesc doua din "legile" lui Z-mare (na, ca am ajuns si eu ca Muphy) legate de aerograf: nu exista aerograf minune, ci doar utilizator priceput, si nici un aerograf nu poate fi mai bun decit vopseaua utilizata! :whistle:
In privinta ofertei tale, nici o problema, deschide la rubrica "Vinzari, cumparai, schimburi", o pagina similara cu cea a lui Mielu, un "Wishlist..." si cind vrei sa faci o comanda, anunta acolo, poate se vor gasi doritori care sa se lipeasca si ei la comanada ta.

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2013 - 06:01 PM

Sunt unul dintre cei cativa colegi care ne dam cu aerograful pe care l-ai ales. Eu il consider excelent. Precis ,solid, tu-in-one si chiar ieftin, in comparatie cu Iwata. In plus, machete.ro al lui Olaf aduce oricand accesorii sau piese de schimb.
Tot din proprie experienta, iti spun ca foarte solide sunt Hansa-urile nemtesti. Dar tot una suta costa, la fel cu H&S.
Legile alea cu vopseaua, mana si aerograful sunt pe cat de dureroase, pe atat de adevarate. Poate as da si 1000 de coco pe un aerograf care sa vopsesca singur. Sau macar vreo 500 pe unul care face dilutia perfecta, astfel incat sa nu faca paianjeni, stropi, si nici sa se infunde.
Spor la achizitii.

#8 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 02 October 2013 - 11:51 PM

Mersi de raspunsuri.

@Z: normal ca utilizatorul este cel care conteaza cel mai mult. Dar, invat, nu-i bai :). Infinity 2 in 1 vine, "by default", cu noozleuri de 0,15 si 0.4. Ma gandeam ca 99% o sa-l folosesc pe cel de 0.4. Vreau sa vopsesc exclusiv cu Revell Aqua si, probabil, voi folosi un primer, black, de la Vallejo. Ai cumva experienta cu vopselele acrilice de la Revell?

@alexelu_marinelu: Hansa sunt tot ale H & S, deci, banuiesc ca sunt de calitate. Din ce am citit pana acum, Infinity CRplus 2 in 1 este din ce in ce mai aproape de "doleantele" mele.

#9 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 October 2013 - 08:49 AM

Cu acrilicele Revell am avut o experienta trista, ca si cu cele MM, dar asta acum ani buni, poate intre timp au mai schimbat cite ceva. Eu folosesc cu precadere emailuri dar si acrilice de la Tamiya, Agama si Gunze, pe cere le consider net superioare.
In privinta duzei, 0,15 dupa parerea mea o sa-ti ceeze probleme, iar 0,4 este putin cam mare pentru pete si cirnati, dar, cu stradanie, se poate rezolva problema.

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2013 - 10:00 AM

Duza - Nozzle au diferite diametre pentru a mari suprafata de vopsire.
De la 5 cm de suprafata, o duza de 0,1 face o pata de 5mm pe cand duza de 0,4 face o pata de 1,si ceva cm.
De infundat se pot infunda amandoua. In functie insa de granulatia pigmentului folosit la vopsea, se intampla asta mai repede sau mai greu.
Cand retragi acul din duza, fie ca e de 0.1 sau 0,4 tot un cerc de cateva miimi de mm rezulta.
Faza e ca duza de 0,1 este dedicata folosirii tuşurilor în lucrari de grafica unde se lucreaza de foarte aproape, cu presiuni mici, pana la distante mai mari fata de suport si presiuni mai mari.
O duza 0,3 este suficienta pentru modelism. Restul se face din reglarea celor 3 variabile - dilutie, presiune, distanta.

P.S.
Am un Hansa si cu toate ca mecanismul e foarte fin si precis, nu am reusit pana acum sa fac sa conteze cat de mult apas pe pârghie ca sa iasa aerul. Vreau sa spun ca nu prea are grade de apasare si chiar daca ar avea ar fi foarte greu de reprodus rezultatele pentru uniformitate (a petelor sa zicem).
So much for the double action....
Singurul avantaj cert la double action e ca nu ti se scurge aiurea aerul din butelie.

#11 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 03 October 2013 - 02:50 PM

@Z: hmm, m-ai pus pe ganduri cu noozleurile :). Daca imi comand si unul de 0.2 (ca 0.3 vad ca nu ofera) este mai bine? Este diferenta mare intre cel de 0.15 si cel de 0.2 incat sa merite?

@wurger: sunt pregatit sa ma lupt cu ele :)

#12 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 October 2013 - 04:52 PM

Aparent nu, practic da!

#13 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 October 2013 - 09:16 PM

Prietene "dusmanul" , din cate ti-au spus aici cativa dintre cei mai experimentati modelisti,conteaza in primul rand (cam90%) practica.
Daca esti mai indemnatic din nastere , scurtezi oleaca perioada de inceput.Da' in nici un caz nu o sa sari peste ea. Eu de exemplu (da's mai neindemnatic de felu' meu) nici dupa 3 ani de folosinta a aerografului nu mi-a intrat "in singe" regula de baza a trigger-ului.Adica,apesi-tragi-impingi-ridici.Mai uit de ea si acum , si daca uit de vre-o 2-3 ori duza'i gata infundata.Deci, practica inversunata conteaza mult.Cam toti modelistii si-au facut ucenicia folosind scule mai ieftine :suflaiuri , rusesti ,Bd-uri , ba chiar unii si-au confectionat propriile aerografe.Apoi , dobandind ceva experienta , au trecut la scule fine.Dar nici acum nu au abandonat BD-urile- le folosesc pentru treburi mai putin pretentioase. Si mai este un aspect- pretul pieselor de schimb.Care'i cam mare la astea meseriase 150-200 lei acu' si duza , fata de 40 la un BD.
Ca'n procesul de invatare-curatare , poate se mai strica una,alta -si o sa te cam coste.Eu( ti-am zis ca's mai trancalau) am stricat 2 duze si un ac.Nu fu mare problema , ca erau BD-uri.Altfel ma costau cat 3 machete meseriase.Acu' umblu ca si chirurgul si cu BD-ul , si cu Harderu' (Ultra-ca nu's chiar asa de meserias).
De-aia zic sa-ti iei pentru inceput unul mai putin pretentios si costisitor.Dupa ce vezi care-i treaba cu manevrarea,curatarea,dilutii,presiuni, poti trece mai lejer la unu' mai cu motz.
In orice caz , spor la experimentari ...ca ai mare nevoie.

Aceasta postare a fost editata de busila: 03 October 2013 - 09:40 PM


#14 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 04 October 2013 - 12:42 AM

@busile: Salut si multumesc de sfaturi. Ai dreptate in legatura cu practica, nici nu m-as fi gandit altfel.

Personal, imi place sa invat pe lucrurile cu care urmeaza sa lucrez. N-as vrea sa "ma chinui" cu lucruri mai slabe calitativ si mai ales nu cu improvizatii.

#15 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2013 - 06:22 PM

Vezi postareaDusmanul, la 04 October 2013 - 12:42 AM, a spus:

Personal, imi place sa invat pe lucrurile cu care urmeaza sa lucrez. N-as vrea sa "ma chinui" cu lucruri mai slabe calitativ si mai ales nu cu improvizatii.

My kinda' guy ... Atunci, comanda-l mai repede si pune-l la treaba!
Treaba cu Hansa e ca sunt ceva mai simple in exploatare. Mai exact la demontat si spalat. D-aia, pentru forja, eu folosesc un Hansa de vreo 8 ani vechime, iar pentru placinte, scot H&S, sau un alt Hansa cu dubla actiune independenta.

#16 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 05 October 2013 - 03:43 AM

In proportie de 99% voi merge pe H & S Infinity 2 in 1 + un noozle de 0.2. Din pacate, va trebui sa mai astept un pic... pana pe 15, la salariu :) Sper ca, tot atunci sa-mi ajunga si compresorul. N-as vrea sa vina inainte si sa ma uit la el fara sa-l post folosi :)

Am terminat in seara asta si E75-ul si sunt nerabdator sa ma apuc de paint job.

#17 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 05 October 2013 - 10:26 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 04 October 2013 - 06:22 PM, a spus:

D-aia, pentru forja, eu folosesc un Hansa de vreo 8 ani vechime, iar pentru placinte, scot H&S, sau un alt Hansa cu dubla actiune independenta.

Pai da,bre.Ca bine zice proverbu'-"cine roade,oase poate :rolleyes: "

#18 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 05 October 2013 - 05:20 PM

alexelu_marinelu a spus:

1380903739[/url]' post='174875']pentru placinte, scot H&S, sau un alt Hansa cu dubla actiune independenta.


La ce te referi "pentru placinte". La detalii mai fine? Poti sa-mi dai cateva exemple, te rog.

#19 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2013 - 07:58 PM

Vezi postareabusila, la 05 October 2013 - 10:26 AM, a spus:

Pai da,bre.Ca bine zice proverbu'-"cine roade,oase poate :rolleyes: "

Se poate spune si asa, insa nu-mi aduc aminte sa fi fost un efort prea mare. De ce? Nu pentru ca oi fi vreun pui de smecher. Au fost luate in perioade in care imi impusesem sa nu mai cumpar machete de niciun fel. Si se capitalizau destui gologani, fata de o gramada de kit-uri care nu vor fi niciodata construite (la ritmul actual, de aproximativ 2 machete pe an).
Succes!

#20 Useril este offline   Dusmanul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 05-September 13
  • Location:Atena

Postat 06 October 2013 - 01:23 AM

A avut, pana acum, cineva experienta cu vopselele Vallejo Model Air? Ceva pareri?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi