Forum Machete,Modelism,Hobby: MODEL IST nr.8 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MODEL IST nr.8

#21 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 March 2014 - 09:01 PM

Da. nu stiu cand or sa ajunga, s-ar putea sa le aduc eu sambata la intalnirea lunara! Va tin la curent!

#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2014 - 12:41 AM

Azi am reusit sa ajung in Pantelimon si sa-mi cumpar revista.
Cateva articole am apucat sa le citesc cap-coada si pot sa spun fara ezitare ca nu-mi pare rau ca am batut drumul din nordul Capitalei pana in Pantelimon, pentru ca apoi sa strabat iarasi orasul pina acasa, in Militari si nici ca am dat pe ea 25 de lei.
Am citit editorialul scris de Horia in care si de acesta data reafirma: „Nu stim cat vom mai putea continua fara ajutorul cititorilor”. Articolul domnului arhitect Mihai Andrei l-am parcurs cu mult interes, retinand si apelul domniei sale de a ajuta pentru cresterea tirajului, in speranta unei aparitii regulate, chiar lunare. Domnul arhitect are mare dreptate cand spune: „Hartia este baza…”, caci revistele si cartile raman in colectiile bibliotecilor, pe cand site-urile, forumurile si blogurile au, dupa mintea mea, indiferent de valoarea informatiilor postate sau de comoditatea de accesare, ceva din „dainurea” scrisului pe nisip.
O revista exista pentru cititorii ei, prin cititorii ei, in mod normal. De ce merg insa lucrurile greu la noi? Din vina publicatie? Din cauza cititorilor?
Ce s-ar putea reprosa unei reviste? Iata cateva:
- calitatea informatiilor publicate, inclusiv a imaginilor;
- calitatea suportului (hartia);
- redactarea;
- aparitia neregulata.
Dar cititorilor?
Eu zic ca dezinteresul. Daca pentru primele numere, au aparut comentarii, aprecieri. Ba chiar si critici, unele mai agresive, daca ma gandesc la anumite referiri asupra articolului despre „88” scris de Longinus. De atunci insa mai mult tacere. Nici de bine, dar nici de rau. Nici ca ne place, nici ca nu ne place.
Ce sa inteleaga cei care scot revista, dar si autorii celor publicate? Ca nu ne pasa de stradania lor? Pai, cum ramane cu toata emulatia aia de acum mai bine de cinci ani?
Daca ne dorim o revista cu acest profil, daca ne dorim ca aceasta sa evolueze, consider ca-i bine sa ne spunem parea. Ca-i de bine, ca nu-i, important este s-o facem civilizat.
Asta pe de o parte. Pe de alta parte, onoratul patronat, trebuie sa fie constient ca aparitiile neregulate descurajeaza teribil abonarea. Nu indraznesc sa ma gandesc la o aparitie lunara, dar 4 sau macar 3 numere SIGURE si la termene la fel de SIGURE pe an sunt musai.

Si ca tot fu’ vorba de pareri, spun ca am sorbit articolul lui 109 si cel al lui MGC. Maine le voi savura pe cel al lui Wurger si pe cel al lui Olaf.
Lectura placuta. Daca nu aveti ce, dati fuga s-o cumparati.

#23 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 22 March 2014 - 07:16 PM

Uite am eu o critica: foarte frumoase si interesante pozele incepand cu pag.38 si pana la pag.45.
Dar absolut NICIUN comentariu la NICIO poza ??!!! Imagine postata

Se taxeaza la tipografie cuvintele ca la telegrama ?!

A doua critica: unele din pozele mai sus amintite au iesit in revista sterse, nefocusate si fara contrast. Cel putin pt. una din ele, am eu o varianta descarcata de pe net, la mana a nu stiu cata, mai de calitate ....

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 22 March 2014 - 07:53 PM


#24 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 March 2014 - 10:01 PM

Flo, multumesc mult pentru acest mic review, poate singurul de tre editii incoace.

Fraza aparitiile neregulate descurajeaza teribil abonarea este foarte adevarata, insa si reciproca neabonarea descurajeaza teribil aparitiile regulate. este la fel de adevarata.

Cum spuneam si in editorial acest numar a aparut mai mult ca o obligatie pentru abonatii nostri si cei cativa care cumpara frecvent revista. In 5 ani am strans cam 50 de abonati si vreo 20-30 de cumparatori fideli. Cam asta este. Revista nu poate supravietuii cu atat si cu reclama platita doar de machete.ro care este alaturi de noi inca de la primul numar.

Sunt intr-un moment de cumpana, sotia mea naste peste o luna si cred ca voi lua o pauza de la activitati modelistice. Daca cumva pica din cer 1000 euro intr-o luna e gata revista CARNET de ZBOR, acolo aveam deja textele si pozele, cu traduceri in engleza cu tot, dar mi-e greu sa cred ca voi mai putea avea entuziasmul necesar.

Sunt momente in care paralel cu micile insatisfactii legate de revista ma enerveaza teribil anumite chesti minore.
De exemplu, scriu foarte clar in topic cand apare revista, cat costa la plata in avans, cat costa la final, cum se expediaza, unde se trimit banii, unde pot fii contactat si altele. Imediat dupa incep mesajele: cat costa? unde o gasim? unde platim ? unde nu stiu ce.? Nu mai am rabdare sa raspuns in privat fiecaruia. Mai nou prefer sa pierd un client decat sa raspund.

La fel cu IAR 81 1/32. Anunt clar ce si cum si aici si pe pagina de fb, si incep intrabrile. Am mentionat ca la plata in avans costa atat la final atat. NU TIN MACHETE REZERVATE, am patit asa cand a aparut carte lui Radu Branzan. Am tinut deoparte pana la pensia soacrei pana la un eventual castig la loto etc pana am ramas cu ele dupa cateva luni, timp in care altii ma intrebau daca mai am cartea dispnibila. La fel si aici, primesc mesaje tine o bucata pentru mine, trece-ma pe lista (care lista), nu ma uita cu o bucata. etc etc.

Oameni buni, repet, cine plateste in avans e pe " lista", altfel primul venit primul servit!

Cam asta e legat de revista si altele, VA ROG cititi cu atentie topicul, am lasat de fiecare data toate datele necesare!



Blue-Max acel album foto este doar informativ si am vrut sa starnesc cu el imaginatia modelistilor care au in plan macheta de PZL -11, nu e un articol documentar unde sa dam explicatii. Nu stiu daca iti vine sa crezi dar nu tot timpul avem explicatii la fotografii! E greu sa gasesti explicatii la toate fotografiile, la unele chiar nu stiu, la unele stiu doar atat: accident la Pipera! Daca puteam scria la toate caci si pe mine ma intereseaza.

Referitor la poze, sa sti ca daca avem in original pozele astea nu insemna ca ele sunt de o calitate deosebita. Si originalele au defectele lor.
Poza pe care ai postat-o ca exemplu, scuza-ma dar e execrabila, e inecata in negru, uita-te in dreapta sub aripa sau in zonele intunecate ale motorului. A fost prelucrata in exces facandu-i mai rau. Poza originala este si ea de-focusata, iar o re-focusare nu poate face niciun program de grafica din pacate. Asa cum spune-am , face tot ce putem cu materialul pe care il avem. daca poza aia originala era buna, si in revista era la fel de buna!

#25 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 March 2014 - 10:04 PM

Flo, multumesc mult pentru acest mic review, poate singurul de tre editii incoace.

Fraza aparitiile neregulate descurajeaza teribil abonarea este foarte adevarata, insa si reciproca neabonarea descurajeaza teribil aparitiile regulate. este la fel de adevarata.

Cum spuneam si in editorial acest numar a aparut mai mult ca o obligatie pentru abonatii nostri si cei cativa care cumpara frecvent revista. In 5 ani am strans cam 50 de abonati si vreo 20-30 de cumparatori fideli. Cam asta este. Revista nu poate supravietuii cu atat si cu reclama platita doar de machete.ro care este alaturi de noi inca de la primul numar.

Sunt intr-un moment de cumpana, sotia mea naste peste o luna si cred ca voi lua o pauza de la activitati modelistice. Daca cumva pica din cer 1000 euro intr-o luna e gata revista CARNET de ZBOR, acolo aveam deja textele si pozele, cu traduceri in engleza cu tot, dar mi-e greu sa cred ca voi mai putea avea entuziasmul necesar.

Sunt momente in care paralel cu micile insatisfactii legate de revista ma enerveaza teribil anumite chesti minore.
De exemplu, scriu foarte clar in topic cand apare revista, cat costa la plata in avans, cat costa la final, cum se expediaza, unde se trimit banii, unde pot fii contactat si altele. Imediat dupa incep mesajele: cat costa? unde o gasim? unde platim ? unde nu stiu ce.? Nu mai am rabdare sa raspuns in privat fiecaruia. Mai nou prefer sa pierd un client decat sa raspund.

La fel cu IAR 81 1/32. Anunt clar ce si cum si aici si pe pagina de fb, si incep intrabrile. Am mentionat ca la plata in avans costa atat la final atat. NU TIN MACHETE REZERVATE, am patit asa cand a aparut carte lui Radu Branzan. Am tinut deoparte pana la pensia soacrei pana la un eventual castig la loto etc pana am ramas cu ele dupa cateva luni, timp in care altii ma intrebau daca mai am cartea dispnibila. La fel si aici, primesc mesaje: tine o bucata pentru mine, trece-ma pe lista (care lista?), nu ma uita cu o bucata. etc etc.

Oameni buni, repet, cine plateste in avans e pe " lista", altfel primul venit primul servit!

Cam asta e legat de revista si altele, VA ROG cititi cu atentie topicul, am lasat de fiecare data toate datele necesare!



Blue-Max acel album foto este doar informativ si am vrut sa starnesc cu el imaginatia modelistilor care au in plan macheta de PZL -11, nu e un articol documentar unde sa dam explicatii. Nu stiu daca iti vine sa crezi dar nu tot timpul avem explicatii la fotografii! E greu sa gasesti explicatii la toate fotografiile, la unele chiar nu stiu, la unele stiu doar atat: accident la Pipera! Daca puteam scria la toate caci si pe mine ma intereseaza.

Referitor la poze, sa sti ca daca avem in original pozele astea nu insemna ca ele sunt de o calitate deosebita. Si originalele au defectele lor.
Poza pe care ai postat-o ca exemplu, scuza-ma dar e execrabila, e inecata in negru, uita-te in dreapta sub aripa sau in zonele intunecate ale motorului. A fost prelucrata in exces facandu-i mai rau. Poza originala este si ea de-focusata, iar o re-focusare nu poate face niciun program de grafica din pacate. Asa cum spune-am , face tot ce putem cu materialul pe care il avem. daca poza aia originala era buna, si in revista era la fel de buna!

[

Aceasta postare a fost editata de horia: 22 March 2014 - 10:05 PM


#26 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 23 March 2014 - 09:39 AM

Vezi postareahoria, la 22 March 2014 - 10:04 PM, a spus:

Blue-Max acel album foto este doar informativ si am vrut sa starnesc cu el imaginatia modelistilor care au in plan macheta de PZL -11, nu e un articol documentar unde sa dam explicatii. Nu stiu daca iti vine sa crezi dar nu tot timpul avem explicatii la fotografii! E greu sa gasesti explicatii la toate fotografiile, la unele chiar nu stiu, la unele stiu doar atat: accident la Pipera! Daca puteam scria la toate caci si pe mine ma intereseaza.

Referitor la poze, sa sti ca daca avem in original pozele astea nu insemna ca ele sunt de o calitate deosebita. Si originalele au defectele lor.
Poza pe care ai postat-o ca exemplu, scuza-ma dar e execrabila, e inecata in negru, uita-te in dreapta sub aripa sau in zonele intunecate ale motorului. A fost prelucrata in exces facandu-i mai rau. Poza originala este si ea de-focusata, iar o re-focusare nu poate face niciun program de grafica din pacate. Asa cum spune-am , face tot ce putem cu materialul pe care il avem. daca poza aia originala era buna, si in revista era la fel de buna!



Eu zic ca intr-o revista se poate uita ORICINE, nu doar cei "specializati". Un comentariu/explicatie, chiar minimala la fiecare poza era benefic. Parerea mea.

Sigur ca si pozele originale pot fi facute cu greseli. Chiar nu era cazul sa prezinti acest "argument" ! Imagine postata
Iar despre poza in cauza, nu pot fi deacord cu tine !! Poza data exemplu si postata de mine e departe de a fi execrabila. Corect s-a umblat la contrast si unele zone sunt (poate) prea inchise.
Dar e NET mai focusata decat cea din revista. Nu stiu cum si de unde s-a obtinut acest lucru, daca zici ca tu ai postat in revista originalul ?!
Poate tu ai o copie foto dupa "alt original" ?! Ori fi mai multe originale .. ?!

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 23 March 2014 - 09:42 AM


#27 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 March 2014 - 09:43 AM

Probabil exista mai multe poze de epoca. Eu am una si nu am dat altora, deci cine o are si a pus-o pe net o are de altundeva. In ceace priveste explicatiile, doar la doua dintre ele aveam atat: accident Pipera! La ce ajuta asta. In rest explicatii sterile gen: grup in fata avnului fara motor... sau avion accidentat chiar nu cred ca ajutau cu nimic. Parerea, poate am gresit!

#28 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 23 March 2014 - 08:37 PM

Dacă tot s-a deschis discuţia, am să încerc să exprim şi au câteva gânduri, nu neapărat în ordinea importanţei:
- ultimul număr, 8, mie mi s-a părut cel mai bun de până acum. e cel mai aproape de cum văd eu o revistă de modelism. nu spun că documentarea nu este importantă, dar....să faci 50/50 documentare/construcţie machete intr-o revistă de modelism, era prea mult. uneori aveam impresia că citesc Magazin istoric.....
- m-a bucurat, de asemeni, îmbunătăţirea corecturii. au fost articole, în numerele mai vechi, măcelărite pur şi simplu din punct de vedere lingvistic;
- Horia, să încerci să duci 2 reviste simultan, chiar dacă eşti plin de pasiune, mi se pare un demers ....hai să spun riscant. o revistă (dacă în spatele ei nu stă un sponsor puternic, care dă banul indiferent de costuri) trăieşte prin cititorii ei. care este publicul ţintă al Modelist-lui? Câţi suntem în România cu acest hobby?
- dacă vrei să creşti tirajul (şi aşa să menţii costurile per exemplar mici), trebuie să publici articole care să trezească interesul celor mai tineri decât noi (eu am 45). gândeşte-te, dacă 1/10 din cei care au cont pe WoT, români, se apucă de modelism în loc să stea 2-3 ore în faţa tastaturii, cam cu cât creşte tirajul revistei. dar pentru asta trebuie nişte ingrediente: articole de gen " se ia kitul, se desface, se taie acolo, se pileşte acolo, atenţie la culoarea aia....". totul asezonat cu fotografii mari, grăitoare (nu neapărat multe per articol);
- da, dacă nu ai abonaţi, e foarte greu.... dar cum să aam eu entuziasm să mă abonez, dacă nu ştiu exact pe ce dau banii, în avans? şi vorbeşte unul care s-a abonat....
Una peste alta, eu voi mai merge pe mâna ta, mă voi abona din nou.

#29 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 March 2014 - 09:45 PM

Teh, tu ai fost unul dintre primii 10 abonati, si daca vei fii alaturi de noi mai este o sansa.

In ceace priveste tirajul eu vreau sa-l scad nu sa-l cresc. De exemplu la acest numar tehnoredactare+ tipar a juns la 8000 lei adica exact 20 lei per exemplar. Daca faceam 500 exemplare ajungea undeva la 17,6 lei daca facea 600 12-13 lei exemplarul, dar daca faceam 300 era pe la 25 lei. Din tiraj mai am ceva obligatii pe ;la autori si catvea cadou plus cele de dat la biblioteca si ... 200 de exemplare imi ajung.

Eu vreau sa merg spre 200-250 de exemplare tirajul dar asta nu merge la tipografia clasica unde trebuiesc facute filme ci doar la un centru de tipar unde printeaza direct cu tehnologie mai noua dar mai scumpa. Asta este viiitorul. vrei sa faci 177 de bucat faci 177, vrei 231 faci 231 si asta este.

Inca o data spun, real nu vand peste 200 de bucati din tiraj, daca nu ma credeti va astept la mine sa vedeti cate sute de reviste am din numerele 6 si 7. Am sute pe care incerc sa le dau si la jumate de pret si nu am cui caci cei care sunt interesati deja le au! Deci, de ce sa cresc tirajul cand oricum nu am cui sa le dau?

Viitorul este cel al revistelor in tiraj mic si putin mai scumpe!

#30 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 24 March 2014 - 08:20 AM

Intotdeauna ultimul nr. a fost cel mai bun, ceea ce inseamna o crestere continua in calitate.
Horia, e bine daca ai reusit sa gasesti o balanta intre costurile de editare si nr. exemplare vandute. Scopul primordial este mentinerea aparitiei, nu marirea tirajului
Sa intelegem din ce scrii mai sus, ca vanzarea ultimului nr. va finanta editarea viitorului nr. ?!.
O intrebare: in cat timp vinzi cele 200-250 ex. ?! Doua luni, trei ?! De aici putem estima si o eventuala frecventa de aparitie ....


As mai adauga niste vorbe, apropo de abonament sau cumpararea revistei.
Stiu suficienti frecventatori ai acestui forum, care sunt interesati de revista, dar nu-si fac abonament sau nici macar nu o cumpara ...
- Da-mi te rog revista s-o rasfoiesc ....
- Aaa, voi scana paginile ce ma intereseaza ....
- Si asa am putin loc in casa, nu mai cumpar si revista asta ...
- Hmmm nr. asta e mai nereusit ... ce bine ca nu m-am abonat ... nici nu-l mai cumpar ....

De' romani suntem, nu nemti, sau polonezi, sau cehi, sau ......

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 24 March 2014 - 08:33 AM


#31 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 24 March 2014 - 12:00 PM

Vezi postareaBlue-Max, la 24 March 2014 - 08:20 AM, a spus:


O intrebare: in cat timp vinzi cele 200-250 ex. ?! Doua luni, trei ?! De aici putem estima si o eventuala frecventa de aparitie ....




Da, doi-trei ANI!!! Nu stiu daca iti vine sa crezi, e vorba de ANI nu de luni. Si asta in conditile in care mergi la mitinguri de aviatie de vreo 6-7 ori pe an. Acum, cu schimbarea conducerii Aeroclubului, Aeroclubul nu a anuntat organizarea vreunui miting anul asta, doar participa la cateva organizate de altii. Deci Mitinguri la Clinceni, Strejnic, Targu-Mures unde mai vindeam cate ceva - ADIO!

Deci, 2-3 ani ANI !

#32 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 24 March 2014 - 01:30 PM

Descurajanta situatie ....

#33 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2014 - 02:01 PM

Ba, nasol !
Mi-ar fi placut sa aud ca se vand mai multe, ca exista interes....Din pacate revin la ce am spus si in alta parte, in Romania nu e piata, nu e educatie, nu e interes - decat restrans.
Chestia asta a patit-o si Pavel cu modelele de avioane romanesti - "Pune-ma pe lista cu 4 !".... Eu am zis - o sa iau si eu unul. Numai unu mă !?! Da, nu promit ca 4, dar unul am luat sigur.
Problema e ca asa cum zicea cineva mai sus, ar trebui ca revista sa fie mai comerciala. Stiu ca noua "profesionistilor" nu o sa ne placa, dar p-aici, magazinele de modelism se tin din vanzarea de jucarii din Dragonul Rosu si din die-casturi BBurago si revistele cu avioane se tin din ţâţe şi bârfe.
Nu alde astia ca mine care fac 2 avioane pe an fac vanzare la kituri, nu alde astia profesionisti au nevoie sa citeasca cum am vopsit eu un papusoi. Ci incepatorii sau cei care fac asta din pura placere.. Nu le mai stricati placerea ! Fiti mai ingaduitori, caci daca a ajuns o firma poloneza sa faca IAR 93, apai sa stiti ca ala e facut din banii de buzunar al unor pusti care si-au luat cate un Yak 1 de la Micro pe saptamana.
Eu nu zic sa cadem pana acolo incat sa pui articole gen click in revista, dar trebuie sa atingi cumva si un target care cumpara impulsiv revista (nu ca sa vada anturaju' cat de cult e el in cap), ci pentru ca e mort dupa ochelarii lu ala din Topgan.

Pretul de 25 de lei nu e mare deloc. O zic eu care sunt sarac. 25 de lei nu e mult nici daca apare de 3-4 ori pe an.
Uitati-va la revistele de pescuit ! Cand ziceam ca Aventuri la Pescuit e scump, a mai aparut PPT care e aproape de doua ori cat ala. Dar..... 10 pagini se face reclama la SUV-uri pe care le cumpara genul de directori care se duc sa le infiga scafandrii carligul in bot la crap. 5 pagini sunt cu niste "viespi" d-alea bronzate care se tavalesc cu ultimele lansete Daiwa pe malul Doftanei. Cateva pagini in care se anunta targuri si intruniri, concursuri rasuflate unde aduci pitici sa castige 3 carlige dar dup-aia sa o piseze pe mami ca vrea sa aiba hobby.
50 de pagini lucioase care te fac sa te simti pescar (in cazul nostru modelist). Incurajari puternice si mai putina critica pentru incepatori care asteapta laude ca sa continue (sa cumpere machete si reviste).
Concursul revistei !!! Ce copil reuseste sa lipeasca aripi la un tanc primeste un cadou surpriza - abonament la revista ....Youpiiie !

Cand o sa vezi un tataie de mana cu o mamaie, sau familii cu copii in carut, la miting la Clinceni sau la o expozitie de machete, cum am vazut eu in Ungaria, o sa se cumpere si revista. Ba chiar o sa se si citeasca.
Pana atunci, cate una la fiecare modelist activ....Inseamna cam 50-60 de bucati cointeresate.


A'propos, poate e de rau augur MODELIST. Schimba-l cu pluralul - MODELIŞTI....Hai ca sunt nostim....

#34 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 24 March 2014 - 09:01 PM

Bine zici. Aia cu MODELIST e un fel de ... in cisntea OSTASULUI necunoscut!

Am mai repetat aici pe forum., si o mai spun, chiar daca o sa ajung sa repet cum se repetau intr-o defuncta revista de modelism glume care pareau nostime celor din redactie.

Cand a aparut cartea Potez 25, un nene batran rasfoind-o l-a gasit pe tac-su in vreo 2-3 poze. Eu ii ofer cartea cu o reducere consistenta la care el: ahh mersi dar nu ma intereseaza! Deci...

Tocmai am primit un PM care mi-a dat o idee de oferta: numerel 1,2,3,6,7 si 8 impreuna 65 lei cu taxe postale gratuite la plata prin viramnet bancar la
RAIFFAISEN BANK: STOICA HORIA GABRIEL, IBAN: RO14RZBR 0000 0600 1049 9615
la plata ramburs se mai adauga vreo 8-10 lei ca tocmai a scumpit Posta Romana taxele la colete ramburs.

#35 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2014 - 09:35 PM

Aha, v-am dezmortit un pic.

Horia, inainte de toate iti urez toate cele bune pentru calitatea de viitor tatic.

Imi permirtsa consider ca Teh si Wurger au dreptate. Mai trebuie si un pic de "mura-n gura". Lui Olaf, chiar i-am transmis un mesaj, cu mai multa vreme in urma, in care ii sugeram ca ar fi de mare folos daca pentru "zemurile si alifiile" prezentate ar exista explicatii mai amanuntite, ca sa inteleaga si mai proaspetii in ale acestei indeletniciri dar si ai mai batrani (care n-au avute parte in tinerete de asa minunatii) cum sa le consume, pe unde sa se dea cu ele. Atunci spunea ca doreste numai sa supuna atentiei aparitia produselor, nu neaparat patrunderea in secretele utilizarii lor. In articolul din acest numar a fost mai generos in explicatii.
Nu sunt specialist in marketing, dar nu ma abtin sa spun ca eu cred ca va fi si mai greu de vandut doua reviste, cand numarul musteriilor siguri este atat de limitat.
Eu ma gandeam ca o largire a adresabilitatii va permite sporirea tirajului. Pe mine, sincer, nu m-ar deranja sa gasesc si un articol in care pasionatii in a colectiona die-casturi comenteaza cat de corecte sunt oglinzile la nu stiu ce model scos de BBurago. Nu tuseam cand in defuncta Modelism aparea articole ale adeptilor RHC. Cu siguranta ar avea si acestia destule de impartasit.
O categorie destul de numeroasa este cea a trenulistilor. In strainatate sunt reviste numai pentru ei. E foarte posibil sa apara doritori sa publice lucruri de interes si pentru acestia. Amintiti-va ce articole deosebite a publicat Victorian despre automotoare in Modelism. Deci se poate.
Teh spune ca i se pare prea multa "istorie". O fi, eu nu pot cantarii obiectiv asta. Sa nu uitam, Modelismu-ul se vindea si nu era mai bogata in prezentarea de lucrari practice. Ma refer la vremea cand se vindea binisor.
Raman la convingerea ca trebuie "virusati" copii, adolescentii. Afrmam ca ar fi in interesul producatorilor si comeciantilor de kit-uri dar si al editorilor de reviste sa organizeze manifestari, concursuri care sa-i implice pe copii. Pavel a raspuns cu un contraexemplu. Adica, la o editie a zilelor MNM unde avea un stand, aorganizat un concurs. A fost un esec intrucat, toti, cu mic cu mare, ca-i interesa ori nu, s-au ingramadit sa puna mana pe o cutie data moca. Cred ca ideea nu era rea. Punerea in practica afost mai putin inspirata. Un cerc scolar, n-ar avea sanse mai multe? Umplerea timpului la un after school cu scurte lectii, poate?
Imi amintesc cum Modelism-ul isi schimbase formatul, lucru cu care se mandreau editorii avand insa sincope in aparitie. I-am spus unui fost coleg ca preferam sa ramana in formatul vechi, pe acelasi tip de hartie, numai sa apara regulat. El avea o parere contrara, de genul: Decat sa involueze, mai bine deloc. Fiecare cu parerea lui. Trebuie gasit compromisul.
Sa fiu bine inteles. Cand am scris:

Citeaza

- calitatea informatiilor publicate, inclusiv a imaginilor;
- calitatea suportului (hartia);
- redactarea;
- aparitia neregulata.

nu am dorit sa afirm ca numarul 8 ar avea astfel de hibe, ci numai am enumerat rapid cateva zone unde s-ar gasi lucruri caresa te nemultumesca la o publicatie.

Eu zic sa fim nu numai optimisti, dar si mai seriosi in a ajuta la aparitia revistei. Daca chiar ne-o dorim.

Aceasta postare a fost editata de flo: 24 March 2014 - 09:36 PM


#36 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 24 March 2014 - 09:46 PM

Flo, eu unul personal consider ca, in ceace priveste materialele din revista, ele se adreseaza unei categori de modelisti afalata intre INCEPATOR si AVANSAT, si spun asta nu ca ar fii ele de o calitate de acest nivel ci ca autorii reusesc prin prezentarea materialelor sa se adreseze unei astfel de categorii! Eu prefer acest nivel de adresare. Daca revista nu se adreseaza destul unui nivel mai inalt nu va trage in sus modelistii spre calitate. Au fost momente cand am dorit mai mult de la autori, sa fie mai tehnici in explicare sau sa aiba articolele un nivel mai complex. Daca cumva pentru unii pare mai complex, nicio problema reciteste articolul. Nu intelege pune mana si face. Nu ii iese, mai incearca o data. Eu in clasa I-a eram pe panoul de onoare al scolii cu un Bart Simpson taiat la traforaj, iar prin clasa a II-a cand dadeam lucrare mi se zicea sa recitesc problema pana o inteleg. Eu unul nu vreau sa dau mura-n gura nimanui. Vrei sa faci modelism pui mana si faci, nu, stai frate pe fb ca e gagici, e glume e misto! Asta e parerea mea. poate gresesc!

#37 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 25 March 2014 - 12:53 AM

Horia,

Felicitari pentru nr. 8! Si eu cred ca e cea mai reusita editie de pana acum. Nu, eu nu sunt abonat. Am cumparat revista de la magazin. Si nu regret decat ca nu am regasit in paginile ei cel putin o imagine cu macheta lui Edi gata construita. Oricum am da-o, asta e o scapare... cam mare.

Vezi postareahoria, la 22 March 2014 - 10:04 PM, a spus:

Nu mai am rabdare sa raspuns in privat fiecaruia. Mai nou prefer sa pierd un client decat sa raspund.


Te asigur ca iti inteleg foarte bine punctul de vedere. Reactiile tale la tot ce ne-ai povestit aici sunt extrem de naturale si pana la un punct cat se poate de firesti. Spun "pana la un punct" pentru ca dincolo de solidaritatea umana (cunosc sentimentul de a fi dat "tot" si de a fi fost dezamagit de superficialitatea si _______ celorlalti), in calitate de client nu as putea aprecia o astfel de atitudine din partea cuiva caruia ar trebui sa-i platesc un serviciu sau un produs.
Eu zic sa faci o pauza si sa te dedici in intregime lucrurilor bune care sunt pe cale sa se petreaca in familia ta. Ceva mai incolo te poti aseza in fata foii si sa analizezi daca si cum se mai poate face ceva. Trebuie sa cauti satisfactia in intreprinderea asta cu revista/ revistele: fie satisfactie sufleteasca, fie satisfactie materiala (si de aici poate si sufleteasca). Din cate vad, in clipa de fata nu ai parte nici de una nici de alta...

:friends:

Niki


P.S.: daca vei mai gasi resursele de a te ridica deasupra provocarilor de ordin material si a celor legate de relatiile cu clientii, eu mai astept de la Model IST cateva tricouri in genul celor cu IAR-80. Ar mai fi simboluri de purtat pe piept! Eu prefer pe fond alb si XXL :good: :-)

#38 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 27 March 2014 - 07:45 PM

Deci, avem urmatoarele oferte

Nnumerel 1,2,3,6,7 si 8 impreuna, 65 lei

Nnumerel 1,2,3,6,7 si 8 impreuna plus cartea IAR-Potez 25 = 80 lei

Nnumerel 1,2,3,6,7 si 8 impreuna plus cartea IAR-Potez 25 plus cartea Amintiri despre Aviatie si Aviatori = 110 lei

la toate ofertele taxe postale gratuite la plata prin viramnet bancar la

RAIFFAISEN BANK: STOICA HORIA GABRIEL, IBAN: RO14RZBR 0000 0600 1049 9615

#39 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 31 March 2014 - 10:02 AM

Up!

#40 Useril este offline   calip 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-May 13

Postat 31 March 2014 - 11:02 AM

Numarul 8 si cartea "Amintiri despre...", se poate?Si pretl pentru ele.

Multumesc




Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi