Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - varianta hobbyzone - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul - varianta hobbyzone

#1 Useril este offline   hobbyzone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 10-April 12

Postat 08 October 2013 - 02:39 PM

Modelul construit la Santierele Mininavale Hobbyzone,out of the bag,fara completari, doar cu modificari structural si evident fara urmarirea etapelor de constructive.Cam asa am considerat ca ar trebui sa iasa modelul acesta construit fara adaugiri sau inflorituri.

Despre calitatea pieselor si a materialelor, cred ca stiti cu totii ca lasa de dorit.Modelul necesita de doua ori mai multa munca decat necesar datorita ajustarilor sau reconstructiei anumitor piese.Cu tot cu setul de instructiuni "detaliate" modelul este o provocare pentru un incepator, daca acesta nu este foarte determinat sa duca la bun sfarsit proiectul.

Singurul plus pe care il vad la finalul acestei constructii , este dimensiunea, modelul fiind suficient de mare pentru a domina o sufragerie de apartament.Am eliminat din constructie montarea velelor pentru ca in opinia noastra sunt slabe din punct de vedere calitativ,tesatura find una de tip "izmene",iar cusaturile sunt de-a dreptul horror.





Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpeg
  • Imagine atasata: 2.jpeg
  • Imagine atasata: 3.jpeg
  • Imagine atasata: 4.jpeg
  • Imagine atasata: 5.jpeg
  • Imagine atasata: 6.jpeg
  • Imagine atasata: 7.jpeg
  • Imagine atasata: 8.jpeg
  • Imagine atasata: 9.jpeg
  • Imagine atasata: 10.jpeg
  • Imagine atasata: 11.jpeg
  • Imagine atasata: 12.jpeg
  • Imagine atasata: 13.jpeg
  • Imagine atasata: 14.jpeg
  • Imagine atasata: 15.jpeg
  • Imagine atasata: 16.jpeg
  • Imagine atasata: 17.jpeg
  • Imagine atasata: 18.jpeg


#2 Useril este offline   LiviuM 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie , blindate , nave WW II si nu numai...

Postat 09 October 2013 - 11:38 AM

Saaaaaaaal, arata ghini di tat ai, mai ales ca le-am vazut pe viu. Le-ati gatat pi tati tri? :good: Si mai am o intrebare: Oare si mai fasi Jenet Jeckson?

Spor in continuare!

Aceasta postare a fost editata de livium: 09 October 2013 - 11:41 AM


#3 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2013 - 12:56 PM

Foarte misto arata! Daca ma uit bine... arata chiar fain fara vele.

#4 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 10 October 2013 - 01:00 PM

@livium: Numai pi asta singura.Jenet Jeckson, s-o impuscat cu mauserul in gura...mi-o zis colonelu.:)

#5 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 October 2013 - 10:52 AM

Observ ca toate pozele sunt din tribord care ar trebuit sa fie deschis daca sa respecta in tocmai modelul.
In rest... un model executat ingrijit, dar, numai atat. Dupa mine pare neterminat.
Ca sa citam din clasicii in viata... "O corabie fara vele e ca o lebada fara pene".

Despre calitatea pieselor io unul nu m-am prins ca ar lasa de dorit, atat timp cat, dupa montaj, (ca ce alteva decat montatori suntem noi, amarastenii, care montam kit-uri) mi-a iesit totusi corabie, nu autobuz..

As putea sa va povestesc pe "n" pagini despre kituri similare de lemn, cumparate din magazine de specialitate, cu elemente de structura deformate, piese lipsa, etc.

Totul este sa privesti pozitv "provocarea".

Bafta pe toate planurile si... "no, ramaneti cu bine drajilor".

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 12 October 2013 - 11:32 AM


#6 Useril este offline   hobbyzone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 10-April 12

Postat 12 October 2013 - 07:49 PM

@Leo2003 Exista si o poza din babord.Nu le-am ales special pe cele din tribord ci doar asa s-a nimerit.Oricum ambele borduri sunt inchise la cererea proprietarului.Mai mult decat un model lucrat ingrijit nici nu s-a vrut, pentru ca nu vad ce altceva se putea cere de la un astfel de kit.

Calitatea pieselor lasa de dorit avand in vedere ca , gratarele nu se imbina decat dupa o ajustare masiva a santurilor , scarile sunt execrabile si executate dintr-un material sfaramicios, afetii de tun sunt de o dimensiune care nu se potriveste sub nici o forma cu gaurile din bordaj (pe inaltime ma refer), scripetii sunt sfrijiti si deformati ,etc. Nu ne-a iesit autobuz pentru ca nu suntem retardati, si am modificat in masura timpului si a bugetului cam tot ce venea "prefabricat" in kit si nu datorita calitatii pieseleor.

Stiu si eu ca in kit-urile producatorilor de renume se ascund probleme (piese lipsa, piese deformate etc.) dar si acest kit e produs de Artesania Latina si acum ceva vreme se si vindea la ei in formatul clasic adica in cutie.Evident nu la suma la care a ajuns "agatata" de revista "Mari Corabii".

In privinta velelor parerea mea este ca decat o lebada cu pene de strut, mai bine o lebada cu tartitza goala.

No ...ashe.

Aceasta postare a fost editata de hobbyzone: 12 October 2013 - 07:50 PM


#7 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 12 October 2013 - 10:35 PM

Arata foarte bine,asa cum este.Fara pretentii, da' placuta ochiului...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi