Forum Machete,Modelism,Hobby: Nardi FN 305 ARR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nardi FN 305 ARR alb, verde, albastru, cu cocarde, cu cruci, cu stele...

#41 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 31 January 2014 - 05:46 PM

Salut,Catta spune-mi ter og cu ce ai diluat surfacerul 1000?!Multumesc,spor la modelit.

#42 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 31 January 2014 - 06:34 PM

Ăsta este un link cu produse Gunze, cam ce face fiecare(nu am gasit pānă acum o descriere a produselor Gunze nicaieri). Citeşte descrierea fiecarui produs şi o să găseşti multe detalii folositoare. Garantat aici gaseşti ce fel de diluant ai nevoie pentru diluţia Surfacer-ului.

Produse Gunze

Florin

#43 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 01 February 2014 - 07:12 AM

Multumesc mult.Cu stima.Spor la modelit.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 February 2014 - 09:00 AM


#44 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2014 - 11:35 AM

Catta, elicea din lemn, asa, la bunul simt, ar putea sa fie similara cu cea de Fieseler Fi-156 ...doar aveau acelasi motor iar Storchul a fost facut si pe la noi.

#45 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2014 - 11:39 AM

Despre culorile si schema , ar putea fi oare similare cu cele de pe SET-ul 7KD, pentru care am vazut ca exista macar doua poze color la o calitate OK.

#46 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 02 February 2014 - 07:41 PM

Vezi postarearaduG, la 31 January 2014 - 05:46 PM, a spus:

Salut,Catta spune-mi ter og cu ce ai diluat surfacerul 1000?!Multumesc,spor la modelit.


Scuze de raspunsul tarziu, poate te-ai dumirit pe site-ul trimis de Florin, Surfacerul il diluez cu Mr Color Thinner tot de la Gunze. Azi am dat din nou si am folosit o dilutie mai mare 2,5-3 la 1 si o iesit super. Atasez niste poze. Un plastic moale cu aspect usor mat si zgariat specific short runurilor devine lucios, super neted la atingere si iti da senzatie de ceva tare gen portelan cand il atingi, Dupa cum vezi iti scoate in evidenta si toate bubele, si are avantajul ca se usuca repede.

@ Edy
Primul lucru vineri m-am dus la cutia Storchului care a donat si motorul, Seamana elicea, dar as vrea sa o copiez, acu tre sa gasesc pe cineva care sa ma ajute cu o copie in rasina sa nu las Cricketul fara elice. Mai am o varianata, o elice de la un RWD 8 de la MasterCraft din care am doua bucati, daca nu gasesc sa-mi copiez elicea de Storch o sa sacrific un RWD. O sa ma folosesc de culorile de pe Nardiul de la MM pentru elicea de lemn iar la restul merg in prim faza pe aluminiu natur si negru. mai studiem poze ...

Mare vorba aia cu Mai binele e dusmanul binelui, nu mi-a placut cum a iesit imbinarea la cupole prima oare si le-am dat jos, alta bataie de cap, una am crapat-o la taiat, o sa mai dureze ceva pana le pun, acum trebuie sa retusez ce se vede dupa stratul de primer. Incet, incet că doar nu mi-s racheta :).

Poze facute cu blitzul de pe aparat cu un obiectiv normal. Nu mai fac cu Macro ca-mi fac sange rau.

Are cineva propuneri pentru bleul ala comunist? Ma gandesc la un AII de la White Ensign usor deschis cu alb.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CAT23366.jpg
  • Imagine atasata: CAT23367.jpg
  • Imagine atasata: CAT23368.jpg
  • Imagine atasata: CAT23369.jpg


#47 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2014 - 07:53 PM

Man, ia elicea fara grija, ca mai am si eu un storch de la smer/heller. Cind o sa ai nevoie , iti fac eu o copie sau ti-o dau pe aia. Nu sta in loc pentru atita lucru.

#48 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 02 February 2014 - 08:01 PM

Vezi postarea1-0-9, la 02 February 2014 - 07:53 PM, a spus:

Man, ia elicea fara grija, ca mai am si eu un storch de la smer/heller. Cind o sa ai nevoie , iti fac eu o copie sau ti-o dau pe aia. Nu sta in loc pentru atita lucru.


:) De la Bucuresti tie poate ti se pare ca stau, dar de aici se vede altfel. Imagine postata Stii ce se spune despre ardeleni, ca avem 2 viteze: incet si incetisor. Nu o sa ma opresc la elicea aia dar am un feeling ca o sa mai dureze pana acolo.

#49 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2014 - 08:38 PM

Catta, vad ca ai luat avans si vroiam sa-ti zic sa nu uiti, la Nardi-ul italienesc, sa faci si scrisul de pe deriva. Stiu ca poti. Nu ne dazamagi!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: na.jpg


#50 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 02 February 2014 - 08:47 PM

Vezi postareahoria, la 02 February 2014 - 08:38 PM, a spus:

Catta, vad ca ai luat avans si vroiam sa-ti zic sa nu uiti, la Nardi-ul italienesc, sa faci si scrisul de pe deriva. Stiu ca poti. Nu ne dazamagi!


Italienii nu au auzit de manual tehnic? Trebuiau sa scrie totul pe avion? Asta e de la primele 30, nu? La alea inchise 101-121 era mai putin scris.
E interesanta forma bechiei, e prima poza cu un asa detaliu, arata cu totul altfel decat mi-l inchipuiam.
Vorbesc cu Romi, poate ma ajuta cu un decal.

Edit: acum vad ca scrie in romana, tip de benzina, ulei,... Si eu dadeam vina pe macaronari.

Aceasta postare a fost editata de Catta: 02 February 2014 - 08:49 PM


#51 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2014 - 09:05 PM

Asta e modelul frantuzesc de scris pe deriva, si a fost adoptat si de noi. Apare asa ceva si pe avioane nemtesti gen Me-108, Go-45 etc etc asta doar pana la inceperea campaniei din est

#52 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2014 - 09:16 PM

si o gramada de NARDI-uri!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nar.jpg


#53 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 02 February 2014 - 09:36 PM

Vezi postareahoria, la 02 February 2014 - 09:05 PM, a spus:

Asta e modelul frantuzesc de scris pe deriva, si a fost adoptat si de noi. Apare asa ceva si pe avioane nemtesti gen Me-108, Go-45 etc etc asta doar pana la inceperea campaniei din est


Stiu, dar incercam sa fiu interesant, si pe He-112 erau povesti din astea si pe Potez parca. Nu conteaza, sa vedem daca reusim sa refacem toata povestea.

#54 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 19 February 2014 - 08:01 PM

Una mica problema, am bagat poza cu Nardiul cu stele comuniste in PS si pe urma in Corel sa fac mastile pentru numarul 147 si am descoperit ca stelele de la Radub sunt prea mari. Le-am masurat (varful 1 la vf 3) si au 10,14mm (730mm in realitate). Mi-am adus aminte de poza cu IAR ul 80 cu stele din cartea lui Radu si acolo scrie ca stelele aveau 500mm adica 7mm. Deduc ca au existat 2 marimi de stele, alea mai mici pe avioane mici cu elice si alea mai mari pe jeturi? De unde fac rost de 6 stele mici? Si eram asa bucuros ca am stele faine.
Pe aceasta cale tin sa-i multumesc lui mack pentru cele 2 Nardiuri primite, incepute de el acum vreo 5-6 ani (http://www.cartula.r...n-305-romanesc/ ) care ridica numarul la 6. Partea buna ca am sa acopar toate variantele militare partea proasta ca habar nu am cand. Am luat decizia ca lucrez doar la 2 odata asa ca primele iesite vor fi 147 cu stele la 1/72 si 149 cu cocarde la 1/48.

#55 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 19 February 2014 - 08:47 PM

Vezi postareaCatta, la 19 February 2014 - 08:01 PM, a spus:

Mi-am adus aminte de poza cu IAR ul 80 cu stele din cartea lui Radu si acolo scrie ca stelele aveau 500mm adica 7mm. Deduc ca au existat 2 marimi de stele, alea mai mici pe avioane mici cu elice si alea mai mari pe jeturi? De unde fac rost de 6 stele mici? Si eram asa bucuros ca am stele faine.


Salut Cata,
Radu are un set ptr. Me-109 / IAR Bf 109 (RB-D7202, 1/72) cocarde + stele mai mici. Stelele au ~ 8 mm. Cred ca ar fi bune ptr ce-ti trebuie tie.
Numai bine!
Vasile

#56 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 February 2014 - 09:11 PM

Catta,
Coala generica cu stele a fost facuta pentru MiGuri. Pe I.A.R.80 stelele erau mai mici. Stelele au fost de mai multe dimensiuni.

Coala generica cu stele la scara 1/72 are stele de 9mm (masurat de la varf la varf). Iti pot trimite o coala, da-mi adresa ta pe PM.

Coala cu Bf 109 cu stele s-a epuizat si nu cred ca va mai fi retiparita. Oricum stelele de pe acea coala sunt alt model.

Radu

#57 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 20 February 2014 - 02:55 PM

Cererea de stele mici ramane valabila, cele de la Radu nu se potrivesc si nu are mai mici. Poate are cineva din setul vechi de la Radu RB-7202 niste stele care prisosesc. Nu sunt ceea ce ar trebui dar sunt mult mai aproape decat ce am.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 199906-11669-71.jpg


#58 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2014 - 03:06 PM

Pavel a scos o coala care avea si stele ; poate-l rogi sa puna o rigla pe ele :

http://parcmodels.ro...W-II-8827_.html

si

http://parcmodels.ro...i-4-1717_1.html

si Xaba facuse o coala :

http://www.xaba.ro/i...n&keres=&page=2

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 20 February 2014 - 03:07 PM


#59 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 20 February 2014 - 03:56 PM

@ edy
coala simpla de la Pavel nu o am dar am aia de la Mi-4 si sunt mai mari ca ale lui Radu.
I-am scris lui Csaba sa-mi spuna de ale lui.

O sa incerc sa le cutterez dar e cam tricky.

#60 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 14 March 2014 - 11:11 AM

Vezi postareamdo, la 15 January 2014 - 06:02 PM, a spus:

Pentru Nardiul verde s-ar potrivi ca forma pentru parbrizul fata transparentul de la un I-16/ICM mai vechi. Acum le au corecte dar editiile mai vechi aveau o galusca. Nu stiu ca dimensiuni cum s-ar pupa cu fuselajul si sigur va trebui sa pilesti la el.

Am reusit aseara sa pun parbrizul de la un I-16/ICM vechi pe Nardi. Ca forma e perfect dar mult prea ingust. Poate un parbriz cu aceasi forma 1/48 s-ar potrivi....

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi