Forum Machete,Modelism,Hobby: 2, 3 si o rama - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2, 3 si o rama

#1 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 11:28 AM

Buna ziua,

Da, nu am stiut ce titlu sa dau deoarece lucrez, in paralel, la doua, poate, trei vignete.
Se incadreaza la scara 1:72, ceva mai bine decat 1:87, si cu toate astea tot lupa este de baza.
Adevarul este ca mi-au placut subiectele incat le-am tot vizualizat, cu ochii mintii de prin 2013, pana in cele mai mici detalii, ceea ce nu inseamna ca o sa-mi reuseasca sa le fac.
Uneori, de atata vizualizare, pana la cel mai mic detaliu, am impresia ca le stiu atat de bine incat nici nu mai trebuie facute.
Una dintre lucrari a debutat in ianuarie 2013.
Unii au vazut inceputurile.
De atunci, la fel ca multe altele, a ramas la "dospit" in cutii ca, poate, se construiesc singure.
Nu a fost sa fie asa ca a trebuit sa o iau de la capat si sa incerc finalizarea chiar daca trebuie sa-mi mut "atelierul" din sufragerie in bucatarie si tot asa in functie de disponibilitati - loc liber.

Ca vorba aia "Cum sa lucrezi in conditiile in care nu ai spatiu?"

Imagine postata


Poze nu prea o sa vedeti dar text cat cuprinde :yahoo:

Dar sa revenim la vignete care or sa fie doua spre trei.

Incep cu "dospitul" ce implica, in afara de baza, un kit ZIS 5, 7201 AER si un Jeep Willys, mare parte dinmetal, de la Cararama, ambele 1:72

Am s-o numesc "Vigneta 1"

Imagine postata


Am inceput cu Jeep-ul ce a trebuit, pentru nevoile ulterioare, sa fie dezasamblat

Imagine postata

Nu a fost prea greu.
Caroseria este fixata de sasiu cu suruburi asa ca totul a fost in regula desi unele parti a trebui sa fie "rase"

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Totul a decurs conform planurilor pana m-am oprit din lucru, la Willys, si, acuma este in stadiul de mai jos

Imagine postata

Imagine postata

Ca sa nu rezulte o pagina prea lunga am sa ma rezum la 5-6 fotografii intr-un post.
Va dati seama ca daca prezint ce am facut acum un an, legat de "Vigneta 1" postarile sunt mai usor de realizat.

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 11:36 AM

Am sa continui tot cu "Vigneta 1", tot ce am mesterit in 2013 dar facem referire la ZIS 5
Am ales varianta cu cabina imbracata in tabla si aripile drepte.

Lucrarile au decurs fara prea mari dificultati.
Nu va mai vorbesc de plastic, bavuri si alte alea deoarece, bnuiesc, cunoasteti kitul.

Piese si piese desprinse de pe rame, mai mult sau mai putin slefuite, pregatite pentru montaj

Imagine postata


Nu am putut rezista tentatiei si chiar daca sunt la 1:72 mi-am zis ca nu ar fi rau sa deschid o usa la camion. Asta nu ca sa fac o superdetaliere a interiorului.
La ZIS totul era spartan asa ca nu ma incurcam prea mult daca deschideam o usa si puneam doua manete infipte in podea.

Imagine postata


Cam asta a fost anul trecut.
Ce a fost anul acesta urmeaza dar trec la "Vigneta 2"

Spoor!

#3 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 11:56 AM

"Vigneta 2"

Si aici sunt mai multe kituri.
Doua sunt sigure mai ramane sa vad daca ma incumet si cu al treilea.

Este vorba un ZIS 5, 72028 PST, am luat numai camionul nu si AA-ul, un tun antiaerian 6i - K, 6115 ZVEZDA - din seria Art of Tactic si, poate o sa fie, un JU-87 D-5, 070 ITALERI.
Am doua poze din care se pot identifica

Imagine postata

Imagine postata


Cat priveste ZIS-ul nu stiu care dupa care s-a luat sau daca amandoi producatorii au imprumutat de la altcineva dar kiturile PST si AER sunt identice, identice incat si greselile sunt repetate.

Cam atata cu critica.

Am inceput cu AA-ul deoarece nu presupunea, decat daca se doreste, lipirea pieselor.
Am zis ca o sa fie mai usor dar nu a fost asa.
Nu mi-a placut cum se slefuieste. Lasa "ate"

Deci

Imagine postata


Cele doua rame ce propun doua variante pentru tun (cu/fara servanti) si doua variante de prezentare (cu/fara baza)

Imagine postata


Mi-a reusit, intr-un final, sa montez doua piese si m-am bucurat de parca as fi terminat vigneta

Imagine postata

Imagine postata


Pana la urma au urmat si celelalte piese, cu remarca ca, nu stiu din ce cauza, calele laterale nu am de ce sa le prind - adica trebuie sa confectionez picioarele precum si suportul manivelei de rotatie a platformei - lipsa pe rame.
Nu va mai povestesc cat si cum am lucrat

Imagine postata

Imagine postata

#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 12:16 PM

Cred ca este pentru prima oara cand realizez cata munca este sa pui pe forum.
Poate am imbatranit.
Poze din timpul lucrarii, ordonare pe fisiere sub fisiere, text, inserare poze.
Apropo de poze.
Nu sunt gazduite de forum si de aceea mi-am permis sa le pun la rezolutie mai mare. Sper ca nu sunt probleme.

Nu am sa va intoxic cu o prezentare "fluviu" deorece nu am material de prezentat si mai este o gramada de lucru.
Pauzele or sa fie mai lungi sau mai scurte in functie de "liber la atelier".
Ar fi binevenite observatii si idei chiar daca in mare parte kiturile vor fi realizate "direct din cutie"

Sa revin la "Vigneta 2 cu ZIS 5.

Ramele

Imagine postata


Ce subliniam, mai sus, nicio diferenta intre cei doi producatori - copii la indigo

Imagine postata


Varianta aleasa pentru cabina a fost lemn si aripi patratoase.
Nu mi-am propus sa deschid usi.

Piese desprinse de pe rame intr-un stadiu mai mare sau mai mic de finisare

Imagine postata


Montat arcuri pe spate, cabina, radiatorul, structura de sustinere a cutiei si cutia

Imagine postata


Toate ansamblele sunt "asezate" deorece nu stiu sa vopsesc un kit montat complet si o sa trebuiasca vopsite separat

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


As dori sa decupez geamurile exact cat sunt golurile de la parbriz si usi. Sper sa-mi reuseasca.
Stiu ca am citit, pe forum, ca pentru a nu se albi se utilizeaza un adeziv special.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Multumesc,

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 January 2014 - 12:47 PM

Servus LDH
Te-ai legat la munca grea.
Mai intai de toate scara, desi pentru un "feroviar", 1/72 n-ar trebui sa reprezinte o problema :rolleyes:
Apoi: kiturile care vin de la niste producatori fara cine stie ce pretentii, drept pt.care pretul scazut va fi compensat cu un volum de munca, direct proportional.

Cat priveste geamurile decupate FIX pe cadrul ramelor, iti sugerez sa le prinzi cu prenandez. Vezi sa-l folosesti cat se poate de "lichid" si desigur in cantitate infima.Intinde-l cu un ac de gamalie, pe ambele piese(cadru si parbriz), pe toate laturile, dupa care lasa-l aproape sa se usuce, inainte de a le asambla.
Prenandezul nu albeste.

Am o foarte mica observatie in ce priveste Jeep-ul de la Cararama(daca bine vad pe monitor) : rotile nu prea sunt in regula; ma refer in mod anume la grosimea pneurilor.Dupa cum le vad eu, parca ar fi roti duble.
Acuma depinde cat de mult vrei sa insisti pe Jeep.Poate ar trebui sa schimbi rotile cu unele mai corecte.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 January 2014 - 12:49 PM


#6 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 02:21 PM

Buna Longinus,

Multumesc pentru raspuns si sfaturi.
Da, cred ca m-am inhamat la o munca grea dar cand mi-au venit ideiile, nu-mi apartin in totalitate, nu m-am gandit sa cumpar ceva mai bun, nu am experienta in materie de kituri razboinice, ba, mai mult, ZIS-ul de la AER l-am primit, kitul Art of Tactic l-am luat, recunosc ghidat ca avea in compunere servanti si de pret, celalat ZIS, cu AA-ul si avionul le-am cumparat tot "manat" de pret.

Rotile Jeep-ului, abia acuma le-am vazut dupa ce mi-ai atras atentia, sunt monstruos de late fata de rotile camioanelor.
Momentan nu am nicio idee cum rezolv problema mai ales ca trebuie pastrata janta chiar daca o ingustez. As putea folosi ceva anvelope de la 1:87, de camion, dar nu au profilul pentru teren greu.

O alta intrebare.
In pozele cu ZIS-uri, din timpul razboiului, am vazut ca nu au bara de protectie.
Au o traversa la capatul lonjeroanelor si coltii de remorcare.
Ce ma sfatuiesti, avand in vedere ca, din fata, camioanele din kit nu arata prea bine?

Spoor!

#7 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 02:28 PM

Un mic "adaos" la "Vigneta 2"

Montaj punti si roti.
Aici am intampinat o problema.
Axele date de kit nu se potrivesc cu gaurile din jante, gauri mari si axe mici in diametru.
Am facut axe din sarma.

Imagine postata

Imagine postata

Ramane intrebarea: Tai bara de protectie sau nu?
"Carligul" de remorcare il elimin sigur de la amandoua ZIS-uri.


Spoor!

#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 26 January 2014 - 03:23 PM

Taie-o. N-are ce cauta pe fata.

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 January 2014 - 06:33 PM

[quote name='LDH' timestamp='1390739285' post='180372'

Ramane intrebarea: Tai bara de protectie ?
[/quote]
Zis-ul 5 nu are bara pe fata.

#10 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 26 January 2014 - 06:41 PM

LDH, un adevrat regal WIP-ul tau.
Chiar daca este munca multa, tine-o tot asa, este foarte interesant pentru noi.
Cat despre bara, tai-o! Si cred ca ai si material ca sa simulezi capetele cadrului cu prinderile arcurilor foi de pe fata.
Uite ce am gasit pe undeva pe net, ca "model":
Imagine postata
poza este de aici: http://ammh77.free.f...thierry/zis.htm

#11 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2014 - 08:36 PM

Multumesc pentru sfaturi, aprecieri si incurajari.

Pff!
Daca tai bara trebuie sa refac toata partea din fata: capetele de lonjeron, arcuri, punte, poate fuzetele ca sa nu mai apara axa ce tine rotile, sa tai jentile sa le fac mai subtiri si cine stie ce ar mai trebui. Totul o sa fie la vedere si nu dau de loc bine arcurile sasiului.
Si cum una trage pe alta daca fac arcurile pe fata ar trebui sa le fac si cele pe spate.
Au 1 mm latime, lungimea nici nu mai conteaza ca este peste 1 mm.

Imagine postata

Am sa incep cu arcurile.
Daca-mi ies tai barele de protectie si refac toata fata.
Nu stiu cum o sa arate sasiul in noile conditii dar sigur nu-l refac.
Urata scara si 1:72.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 January 2014 - 10:08 AM

Nu prea stiu eu ce vrei sa faci, da' stau cu ochii pe tine, ca pare foarte interesant! :good:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 January 2014 - 10:08 AM


#13 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2014 - 09:57 PM

Vezi postareaZ-mare, la 27 January 2014 - 10:08 AM, a spus:

Nu prea stiu eu ce vrei sa faci, da' stau cu ochii pe tine, ca pare foarte interesant! :good:


Adevarul este ca nici eu nu prea stiu, de cand cu observatiile, de ce sa ma apuc mai intai.
Initial gandisem exclusiv din cutie dar se pare ca nu tine.
Interesant sper sa fie iar faptul ca subiectul este citit nu poate decat sa ma bucure.

Pana ma hotarasc sa tai in "carne vie" cele doua sasiuri si, poate, arcurile un mic avans la ZIS 5, prietenul Jeep-ului
Nimic spectaculos, ceva lucru la punti, tot sarme ce "inteapa" rotile

Imagine postata


Cabina

Imagine postata


O usa deschisa, fixata provizoriu cu banda adeziva

Imagine postata


Cat de deschisa sau inchisa o sa fie pozitionata nu m-am gandit.
Ramane de vazut

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Si ultima cu protagonistii, mai putin avionul, daca tot spuneam ca poze nu or sa fie dar text cat cuprinde

Imagine postata


Spoor!

#14 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 27 January 2014 - 11:36 PM

Mai,mai ca m-ai pacalit cu titlul! ;-) ...de-abia astept sa vad ce vrei sa faci ,la scara asta mica[favorita mea], in mod deosebit ma intereseaza vigneta 2...tunul ala de 37 si un Stukas[Revell],le am si eu,gandisem o vigneta,cu tunul mascat de peretele unei cladiri,pe deasupra caruia trece avionul.Ceva de genul ala vrei si tu sa faci?
"Urata scara si 1:72"-desi si eu ma simt uneori cam batran pt scara asta,ramane ,totusi, cea mai rezonabila din pct de vedere al spatiului. :good:
"Stiu ca am citit, pe forum, ca pentru a nu se albi se utilizeaza un adeziv special."-poti folosi white glue,dupa uscare devine transparent.

#15 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2014 - 11:30 PM

dani a spus:

Mai,mai ca m-ai pacalit cu titlul! ;-)

De ce?
Am zis sa nu scriu un titlu lung.
Este drept ca am uitat sa scriu scara de proportii.
Am dorit sa ma rezum la "protagonisti", ca numar, doua si/sau trei machete impreuna cu o rama/baza pentru fiecare grup.

dani a spus:

...de-abia astept sa vad ce vrei sa faci ,la scara asta mica[favorita mea], in mod deosebit ma intereseaza vigneta 2...tunul ala de 37 si un Stukas[Revell],le am si eu,gandisem o vigneta,cu tunul mascat de peretele unei cladiri,pe deasupra caruia trece avionul.Ceva de genul ala vrei si tu sa faci?

Nu :rolleyes:

dani a spus:

"Urata scara si 1:72"-desi si eu ma simt uneori cam batran pt scara asta,ramane ,totusi, cea mai rezonabila din pct de vedere al spatiului. :good:

Da, nu ocupa spatiu dar, asa cum ziceam, tot prin lupa trebuie sa lucrez iar cand este vorba de detaliere chiar sunt probleme, cel putin la mine.
Urmaresc lucrari pe forum si ma minunez de cat de departe se poate merge la scara asta.
Felictari celor carora le reuseste!
Au indemanare si ochi buni.

dani a spus:

"Stiu ca am citit, pe forum, ca pentru a nu se albi se utilizeaza un adeziv special."-poti folosi white glue,dupa uscare devine transparent.

Multumesc pentru sfat

Spoor!

#16 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2014 - 04:20 PM

Nu este o actualizare in adevaratul sens al cuvantului ci, mai de graba, o "macheta" la o viitoare "macheta"

Deoarece nimic nu "bate" cu nimic, documentatia si dimensiunile de fabrica cu dimensiunile reduse la scara ale kit-ului, mergem prin metoda incercarilor succesive.
Se pare ca mi-a reusit, 99%, din prima.

ZIS-ul din Vigneta 1 trebuie, e musai, sa fie echipat cu duba asa ca i-am "incropit" una, de proba, sa vedem cum arata.
O sa urmeze plastic sau lemn, inca nu m-am hotarat.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Urmeaza mici retusuri, pe desen, pentru pozitionarea corecta a decupajului pentru roata si poate putin umblat la lungime.

Spoor!

#17 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2014 - 12:16 AM

Pasi marunti dar ... nesiguri si, iote asa, sper sa termin ce mi-am propus.

Ca sa nu ma grabesc ma mai ajuta si sculele de se strica exact cand ai mai mare nevoie de ele.

ZIS 5, vigneta 1, protagonist al zilei de astazi.

Am trecut, destul de usor de la carton la plastic.
Masurat, desenat, unde a fost nevoie am folosit tipar pe hartie autocolanta, trasat paralele la interval de 1,5 mm pentru evidentierea luftului dintre scanduri, decupat goluri ferestre, taiat in cote, nefinisat, preasamblat panoul lateral dreapta cu panoul frontal si gata imaginea

Imagine postata


Am "pufait", ca o locomotiva cu abur sub presiune, cat am tras paralele la 1,5 mm dar m-am enervat de geaba ca nu stiam ce urmeaza.

Una bucata de tabla de 0,18 mm grosime

Imagine postata


Putin cam groasa pentru ce-mi propusesem sa fac dar decalita se lucreaza mai usor.
Am incercat sa fac capotele motorului dintr-o bucata dar nu a tinut sa fiu lenes asa ca am luat-o de la inceput si am facut o laterala sa vad cum arata si daca iese, cat de cat, bine

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Fantele de aerisire sunt trasate pe interiorul capotei ca sa iasa in relief la exterior.
De taiat nu poate fi vorba. Sunt la 0,5 mm distanta. Ar trebui sa fie, daca nu ma insel, saisprezece bucati iar mie ... nu am numarat.
Chiar daca o sa fie din doua bucati nu-i pun balamale si le montez in pozitia ridicat

Spoor!

#18 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 04 February 2014 - 12:15 PM

Imi place ce faceti aici, e si scara mea de colectie si modelit si tema aleasa (auto).
Tabla moale puteti gasi la lumanarile tip pastila. Poate reusiti s apotriviti o fasie suficient de lata pentru capota motor.

#19 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2014 - 07:15 PM

Multumesc AdyAero

Desi mai citisem undeva, pe forum, de utilazrea tablei de la lumanarile pastila am uita.
Am sa incerc varianta sa vedem ce iese.

O intrebare.

Ma cam "chinuie" lampa, de planseta, cu lupa iar de "a treia mana" cu lupa nu mai vreau sa aud.
Ma gandeam sa-mi cumpar ochelari cu lupa.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc

L.E. Am uitat sa precizez ca port ochelari de vedere pentru citit.

Aceasta postare a fost editata de LDH: 04 February 2014 - 07:23 PM


#20 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 04 February 2014 - 10:27 PM

O solutie de compromis ar fi asta :
http://www.micromark...ifier,7844.html

Folosesc asa ceva de mai multa vreme (si cu siguranta nu sunt singurul de aici de pe forum), iar de multe ori uit ca-i am pe cap sau uit sa ridic capul pentru a privi liber pe sub lentila.
Exista si variante mai ieftine (prin magazine gen Dedeman, Cora, etc) cu doua surse de iluminat (becuri cu lupa).

N-ar fi rau sa incerci o iluminare mai mare a spatiului de lucru, folosind doua surse (stanga -dreapta).

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi