Forum Machete,Modelism,Hobby: PEGASUS HOBBIES 1/72 - GERMAN MORTAR TEAMS - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PEGASUS HOBBIES 1/72 - GERMAN MORTAR TEAMS Recenzie set

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:16 AM

PEGASUS HOBBIES 1/72
GERMAN MORTAR TEAMS

Producator: Pegasus Hobbies
Scara: 1/72
Cod set: 7204
An fabricatie: 2005
Nr. de figurine: 23
Nr. de pozitii: 23
Talie: Inalta
Material: Plastic tare
Perioada optima: 1939 -1943 (45)

Descriere

In cadrul acestui set Pegasus Hobbies incearca si reuseste sa trateze un subiect mai putin obisnuit, respectiv principalele mortiere germane in WW2 si servantii acestora. Este vorba de mortierul Granatwerfer 34 si Granatwerfer 42, doua reprezentante de seama a celei mai letale arme, mortierul, care conform statisticilor, a produs cele mai multe victime in WW2.
In afara de acest set, mortiere germane la scara 1/72 se regasesc in setul de la Armourfast/Hat intitulat „German Mortar Team” care la randul sau este un set foarte bun, precum si cateva mortiere germane in unele seturi produse de Esci/Italeri, insa acestea sunt ridicol realizate, exceptie facand mortierul din setul Italeri/Revell „German Elite Troops”, care desi inspirat din mortierele din seturile Esci, este totusi mult imbunatatit.
Pe cele doua grile din cutie sunt 23 de figurine, 3 Granatwerfer 34 (mortiere medii de 81mm), 2 Granatwerfer 42 (mortiere grele de 120 mm), 6 lazi de munitie pentru mortiere (cate 3 pentru fiecare tip de mortier) si un telefon de campanie. Totodata, pe cutie sunt furnizate instructiuni de asamblare doar pentru mortiere.
Materialul din care este realizat tot setul, respectiv plastic tare, coroborat cu faptul ca majoritatea figurinelor sunt livrate cu maini separate, iar cateva figurine nu au cap, acesta fiind dat separtat, permite obtinerea de numeroase pozitii. Tot separat sunt date si baionetele si lopetile.
In fapt, 10 pozitii sunt la fel, insa echipamentul pe care il au pe ele este diferit. Astfel, 10 figurine au doar centura la care poate fi atasata baioneta, iar alte 10 au in plus bretelele si echipament usor compus din sacul de merinde, gamela, si masca de gaze, la aceste figurine putandu-le fi atasata si lopata.
Doar comandantul si doi telefonisti nu se repeta.
Uniforma in care sunt echipate toate figurinele este cea din prima parte a razboiului si sunt incaltate cu cizme lungi.
Aproape toate figurinele au casca pe cap, inclusiv ofiterul. O nota aparte, unica, o da ansamblul format din cei doi telefonisti, acestia avand pe cap chipiu.
Ca armament personal, figurinele nu au arme ci numai baioneta sau lopata. Singurul inarmat este ofiterul, care are pistol la brau.
Pozitiile sunt extrem de realiste si foarte bine realizate, 9 figurine fiind in picioare si 14 in genunchi.
Toate pozitiile sunt extrem de dinamice, marea lor majoritate fiind total deosebite de alte seturi. Figurinele se potrivesc perfect langa mortierele pe care le deservesc, chiar par ca fac ceea ce fac.
Intre pozitiile standard din set care efectiv impresioneaza, se numara ansamblul format din soldatul care intinde un proiectil de 120 mm si colegul sau care se pregateste sa-l ia, soldatul care trage dupa el o lada de munitie de 120 mm si cea a soldatului care deschide o lada de munitie de 81 mm.
Totodata, un alt ansamblu unic in seturile de nemti 1/72, este cel format din cei doi telefonisti dintre care unul este cu receptorul la ureche, celalalt notand de zor intr-un carnetel, probabil coordonatele tirului. O alta figurina care vorbeste la telefon se gaseste in setul aceleiasi companii, „Waffen SS – set 2”, insa acela este un ofiter imbracat in jacheta de camuflaj, iar telefonul lui este un alt model decat cel din acest set. Alt telefonist, in fapt o telefonista avand acelasi model de telefon ca cel reprodus aici, este inclusa in setul „Germans in Berlin 1945” al aceleiasi companii.
Un lucru demn de admirat la Pegasus Hobbies este faptul ca a studiat atent oferta pietei si a identificat ceea ce era deficitar la seturile reprezentand soldati germani in WW2, incercand si reusind sa aduca un aer nou in acest domeniu.
Pozitia ofiterului din acest set este clasica, detaliile fiind foarte bine realizata si ca si in realitate, nu se deosebeste cu mult de ceilalti soldati. Este singura figurina care are in dotare o arma personala, respectiv pistol. Are si binoclu pe piept, iar la spate i se poate atasa o baioneta.
Uniformele sunt foarte bine reproduse, fiind vizibile numeroase detalii de pe ele, dar privitor la echipament este o mica discutie, nici o figurina neavand la brau cartusiere. Acestea au fost fie in mod deliberat nereproduse de catre sculptor, fie pur si simplu a uitat de ele. Trebuie precizat faptul ca exista imagini de referinta care prezinta servanti de mortiere fara cartusiere, insa sunt mult mai multe imagini in care acest element important al echipamentului oricarui soldat angajat in lupta este prezent.
Problema poate fi relativ usor solutionata, apelandu-se la cartusierele Preiser, care se lipesc perfect avand in vedere ca atat ele cat si soldatii din acest set sunt din plastic tare.Totodata, accesoriile de la Preiser pot fi folosite pentru echiparea figurinelor din acest set si chiar inarmarea lor daca se doreste acest lucru. Trebuie a se tine cont de faptul ca mainile de la Preiser nu se potrivesc, avand in vedere ca uniforma acestora este mai subtire decat cea a figurinelor din setul realizat de Pegasus.
Corpurile sunt bine proportionate, talie inalta, iar expresiile fetelor sunt realiste si bine sculptate, neexistand diferente intre dimensiunea echipamentului intre pozitii diferite.
Bavurile sunt insignifiante si pot fi inalturate cu multa usurinta.
Desi un pic mai inalte, gen Revell „German Navy”, figurinele din acest set sunt compatibile cu cele realizate de alti producatori si echipate in uniforma din prima parte a WW 2 dintre care amintesc majoritatea seturilor Preiser avand ca tematica armata germana in WW2, German Soldiers”/Italeri „German Infantry”, Revell „German Armoured Infantry”, Atlantic „German Infantry” si Airfix „German Infantry”.
Figurinele din aceste seturi pot fi alaturate fara nici un fel de ezitare, diferentele din punct de vedere a dimensiunilor fiind minore.
Tinand cont de dimensiunea capului, corpului, uniformei si echipamentului, acest set se potriveste cel mai bine cu cel realizat de Hasegawa si intitulat „German Infantry Attack Group”, care, mai mult, este fabricat tot din plastic tare.
Dupa cum a mai fost precizat la inceputul recenziei, un alt set care trateaza exact acest subiect este cel al companiei Armourfast/Hat si intitulat „German Mortar Team”. Diferentele sunt destul de mari atat din punct de vedere a figurinelor, acestea fiind de talie mica, cat si din punct de vedere al uniformei, fiind echipate in uniforma specifica celei de-a doua jumatati a WW 2. Este un set bun, in care se afla numai mortiere de 81 mm, un pic mai slab detaliate decat cele incluse in setul de la Pegasus. Alaturarea acestor seturi este destul de dificila si nu este recomandata daca nu sunt amestecate mai multe tipuri de figurine de la diversi producatori.
In ceea ce priveste priveste mortierele din acest set, ambele tipuri incluse sunt foarte bine detaliate, cele mai bune la scara 1/72. Avand in vedere ca pe de-o parte, in set sunt 5 mortiere si pe de cealalta parte, mortierele erau in genearal deservite de catre 5 servanti, un mortier de 81 mm ramane liber si poate fi folosit cu servanti luati din alte seturi, in special cu cel din setul Esci „German Soldiers”.
Ceea ce se distinge la aceste mortiere este faptul ca sunt detaliate si pe partea cealalta a dispozitivului de fixare, detalii care teoritic nu se mai pot vedea in momentul amplasarii pe diorama, dar care fac cinste unei remarcabile companii.


Acuratete istorica: 10
Anatomie: 10
Calitatea pozitiilor: 10
Calitatea detaliilor: 10
Calitatea matritei: 10
Sculptura:10
Recomandare/Utilitate : 10
TOTAL: 10

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORTAns.JPG

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 28 June 2006 - 10:35 AM


#2 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:21 AM

Servanti

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT1.JPG


#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:22 AM

Servanti spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT1s.JPG


#4 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:36 AM

Servanti 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT2.JPG


#5 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:37 AM

Servanti 2 spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT2s.JPG


#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:38 AM

Comandant si telefonisti

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORTcA.JPG


#7 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:40 AM

G42 1

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT1A.JPG


#8 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:41 AM

G42 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT2A.JPG


#9 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:42 AM

G34

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT3A.JPG


#10 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:43 AM

G34 2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PMORT4A.JPG


#11 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 28 June 2006 - 10:49 AM

Dupa cum am spus, am avut de ales intre a prezenta un set comun si unul mai putin obisnuit, cel putin pe la noi. Oricum, nici pe alte site-uri de prin strainataturi, nu se prea gasesc figurinele din acest set pictate, probabil dat fiind faptul ca setul este relativ nou aparut.
Sper ca v-a placut si data viitoare, daca vreti, revin cu ceva intalnit si prin magazinele autohtone.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Acces.JPG


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi