Forum Machete,Modelism,Hobby: Revell 1/72 - WW2 German Navy - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revell 1/72 - WW2 German Navy Recenzie set

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 09:45 AM

Revell 1/72
WW2 German Navy


Producator : Revell
Scara: 1/72
Cod set: 02525
An fabricatie: 2005
Nr. de figurine: 51
Nr. de pozitii: 15
Talie: Inalta
Material: Plastic moale
Perioada optima: 1939 -1945

Descriere

Acest set este unul diferit de restul seturilor in plastic moale reprezentand armata germana in WW2. Dupa cum reiese si din denumire, setul trateaza un subiect extrem de rar reprezentat in acest domeniu, anume soldati din Kriegsmarine. Setul este foarte util datorita faptului ca figurinele pot fi folosite atat pe U Boat-uri cat si pe nave de suprafata la scara 1/72. In plus, majoritatea figurinelor, unele cu mici modificari, pot fi folosite si in alte arme, nu neaparat in Kriegsmarine, cum ar fi trupe de intretinere a panzer-elor, a avioanelor sau chiar artilerie ori infanterie.
Nu in ultimul rand, acesta este un set deosebit pentru noi, deoarece la propunerea romanilor, a existat un parteneriat intre Revell si Ubisoft prin care acest set a fost lansat odata cu jocul Silent Hunter 3, un simulator de U Boat realizat in totalitate in Romania si care a ocupat timp de mai multe saptamani locul 1 in lume, demonstrand, daca mai era nevoie, de ce sunt romanii in stare.
Uniformele in care sunt echipate figurinele sunt foarte variate si redau in mod fidel amestecul de imbracaminte ce se regasea la bordul unei nave sau submarin. Astfel, 4 figurine au jachete de piele sau stofa, 2 sunt in salopete de lucru, 2 au modelul italian de jacheta de piele (acest stoc de jachete italiene a fost confiscat de trupele germane in 1943, o parte fiind repartizat trupelor de pe U Boat-uri iar o alta unitatilor din Waffen SS, multe dintre ele ajungand la 12 Panzer Division), 5 au vesta de salvare peste diverse tipuri de haine, 1 are bluza tipica de marinar, iar 1 ofiter este imbracat de parada. Toti au pantaloni lungi si sunt incaltati cu bocanici sau pantofi.
De asemenea, o mare diversitate de sepci, caciuli, casti si palarii de vreme rea se regasesc in set, respectiv 3 au cascheta de ofiter, 2 au palarie de vreme rea, 4 au chipiul M34, 3 au casti si 2 poarta Pudelmutze (aveam si noi caciuli cu mot cand eram mici).
Armamentul lipseste cu desavarsite la aceste figurine, nici una, cu exceptia ofiterului imbracat de parada care are un stilet, neavand nici o arma.
Cateva din figurine tin in maini diverse obiecte cum ar fi un colac de parama, o parama, o cheie si o cutie. Totodata, 2 figurine au binocluri pe piept.
Tinand cont de destinatia acetor figurine, respectiv de a fi dispuse pe submarine sau nave, se poate spune ca pozitiile sunt realiste si foarte bine realizate, 13 fiind in picioare si 2 in sezut. Ultimile 2 pozitii si 1 care sta in picioare au fost gandite ca fiind servantii unui tun aflat la bord, dar pot fi folositi si la alte tunuri sau in vehicule.
In set exista cel putin 3 ofiteri, restul fiind soldati implicati in diverse activitati de la bord sau cheu.
Desi nu foarte dinamice, multe figurine avand mainile pe langa corp sau pur si simplu stand linistite, ceea ce era un lucru normal la bordul unui submarin sau nave aflate la dana sau in patrulare, aceste figurine dau viata si o nota aparte kiturilor de U Boat sau nave de linie apartinand lui Kriegsmarine.
Pentru a mari numarul de pozitii din set, Revell a apelat la o tactica nu prea frumoasa si care nu face cinste unei companii care se respecta, dar nimic, fie pozitiv fie negativ, nu mai socheaza la Revell. In acest sens, la cele 4 figurine imbracate in haine de piele sau stofa le-a adaugat cate un binoclu sau le-a schimbat capul. Astfel, se poate spune ca exista 2 pozitii de baza, celelalte 2 fiind variatiuni pe aceeasi tema.
Setul are numeroase optiuni pentru diorame, figurinele putand fi dispuse la bordul submarinelor, navelor de suprafata, pe cheu sau la dana si se poate realiza chiar si o parada, fie la bordul navei fie pe cheu.
Corpurile sunt bine proportionate, iar expresiile fetelor sunt realiste si bine sculptate, chiar 2 figurine au barba!
La randul lor, uniformele sunt foarte bine detaliate, fiind vizibile numeroase detalii de ele, intre acestea distingandu-se jachetele din piele, in special cele italiane, aceste figurine fiind singurele la scara 1/72 care le poarta precum si uniforma ofiterului aflat la parada si vestele de salvare (cu mici modificari, acestea pot fi transformate in jachete de piele).
De asemenea, restul obiectelor tinute de soldati in maini sunt bine detaliate si proportionate.
Bavurile sunt insignifiante, extrem de rare si pot fi inalturate cu multa usurinta.
Dupa cum a mai fost spus, setul este unic in plastic moale, dar exista cateva seturi 1/72 din rasina care trateaza acelasi subiect, firmele care le produc fiind Nikolai si Czech Master's Kits (CMK).
In plus, majoritatea figurinelor din acest set, unele cu mici modificari, altele fara nici o modificare, pot fi folosite si in serviciul altor arme, nu neaparat Kriegsmarine, posesorul setului avand numeroase optiuni intre care trupe de intretinere a panzer-elor, a avioanelor sau chiar artilerie ori infanterie.
Figurinele din acest set sunt un pic mai inalte, dar pot fi folosite fara ezitare alaturi de figurinele de la Prieser, compania care are numerosi soldati imbracati in salopete de lucru si jachete de piele. Totodata, „marinarii” de la Revell pot fi alaturati de orice figurina 1/72 de la alte companii care reproduc armata germana in WW2.

Acuratete istorica: 10
Anatomie: 10
Calitatea pozitiilor: 9
Calitatea detaliilor: 9
Calitatea matritei: 10
Sculptura: 9
Recomandare/Utilitate: 10
TOTAL: 9

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RMarF.JPG


#2 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 09:46 AM

Spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RMarS.JPG


#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 09:48 AM

Comandanti (preferatii mei)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RMarC.JPG


#4 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 09:49 AM

Diversi (2 jachete italiene)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RMarJ.JPG


#5 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 09:50 AM

Salahori :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RMarL.JPG


#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 09:51 AM

Tunari

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RMarT.JPG


#7 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 09:58 AM

Figurinele sunt putin modificate si pictate ptr. a servi pe tarm ca trupe de intretinere, infanteristi etc. Sunt doar 14 pozitii din cele 15 ale setului dat fiind faptul ca nu am folosit decat o singura figurina din cele doua cu gluga, caruia de altfel i-am taiat capul si i-am adaugat un cap din seturile Preiser (singurul cu capul gol)
Cel cu bereta de marinar mi-a ramas de la o diorama pe care i-am facut-o cadou, cumnatului meu, mare admirator de submarine (e si normal, a fost producatorul lui Silent Hunter 3).
Sper sa va placa si orice comentariu atat privind recenzia cat si pozele e mai mult decat binevenit... :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RMarAns.JPG


#8 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 30 June 2006 - 10:24 AM

:hammer: Nene, chestia asta, ca si altele asemenea de acelasi autor, n-au ce cauta "pe forum"!
Face mata un (mega) articol si pune-l unde-i e locul, ca altfel se vor pierde, si-i pacat!

#9 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 30 June 2006 - 11:40 AM

Serios Cristian, e pacat de informatiile astea, or sa se piarda pe forum, mai ales ca ai facut deja cateva kituri de figurine.
Si felicitari petnru aparitia pe ML!

#10 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 June 2006 - 11:49 AM

Multumesc mult, imi pare bine daca va plac. :-P
In ceea ce priveste faptul ca nu le fac articole de sine statatoare, nu doresc acest lucru pana nu o sa fac niste poze mai bune la figurine.
De pierdut nu se vor pierde recenziile intrucat le am pe vreo 3 calculatoare... :lol:
Un alt motiv al postarii aici este sa arat o parte din soldati.... :-)
Cred ca am scris deja recenziile la vreo 20 de seturi, dar le voi posta pe rand, dupa ce fac poze si la figurine.... :-P
Oricum, ma gandesc cu groaza cate seturi mai am de analizat... :-)
Nu reusesc sa scriu mai mult de una pe zi, ia ceva timp treaba asta... :-x
I-am pus si pe astia azi pe ML, fara recenzii, inca nu m-am apucat sa le traduc in engleza, cu toate ca voi face si acest lucru... :lol:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 30 June 2006 - 11:59 AM


#11 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 July 2006 - 07:32 PM

Panzer_Grenadire, la Jun 30 2006, 09:45 AM, a spus:

Acuratete istorica: 10
Anatomie: 10
Calitatea pozitiilor: 9
Calitatea detaliilor: 9
Calitatea matritei: 10
Sculptura: 9
Recomandare/Utilitate: 10
TOTAL: 9

Si totul la numai 24 lei. ;-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi