Forum Machete,Modelism,Hobby: Set gravat Italeri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Set gravat Italeri l-am luat; acum ce facem cu el?

#1 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 21 August 2014 - 08:52 AM

Salut
Am luat un set de gravat de la Italeri. Arata asa:
Stie cineva cum se folosesc sculele astea ? Eu ma gindisem ca voi putea trasa linii de panou in spatii mici cu ele (in special scula din mijloc) , dar dupa ce am incercat pe citeva bucati de plastic, sunt rezervat. Mai am un cutit de trasat de la Tamiya, care este abslout OK, dar nu il poti folosi in zone restrinse.
Si eventual, unde as putea gasi o scula de gravat pt capace, fuselaj, etc...Cine stie, cine stie ..?
Multumesc,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: grav.jpg


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 August 2014 - 09:21 AM

Setul din imagine nu este pentru gravat ci pentru modelat.

Bafta!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 August 2014 - 09:40 AM

Cum zicea si Crios, acela este un set pentru lucrat in lut (lut, luat ca termen generic.), nu pentru gravat!
Cutite pentru gravat nu gasesti in multe variant, mai bine le faci singur. La sectiunea "Articole" gasesti un articol despre gravare unde ai citeva sugestii pengru astfel de scule.

#4 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2014 - 11:21 AM

Salut.

Pe langa ce zicea Z (adica sa-ti faci tu un intrument de gravat), poti sa vezi totusi daca gasesti ceva facut deja de altii.
Experienta mea e limitata si nu pot sa compar instrumentele intre ele, pt simplul fapt ca mi-am luat de la bun inceput unul dedicat si sunt foarte multumit de el.

Am si eu cutitul mare de gravat de la Tamyia - e foarte bun, dar pt chestiuni de anvergura. Nu merge la detalli fine.
Pentru asa ceva (gravari linii panouri&alte detalii fine), eu am achizitionat o scula dedicata, confectionata de unul dintre membrii acestui forum (nu vreau sa fac reclama sau ceva asa ca nu-i spun numele, are advertising chiar la noi pe forum) si de care am fost foarte multumit inca de la prima utilizare.
Ti-am atasat o poza cu instrumentul in cauza.

Evident, sunt multi producatori de la care poti sa iei un astfel de instrument, daca nu ti-l poti confectiona chiar tu.
Eu n-am folosit insa altele si nu stiu cum merge treaba cu ele - prin urmare ma rezum doar la ce am deja si stiu.

Spor la treaba si numai bine,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 52.JPG


#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 August 2014 - 02:52 PM

Da , e un instrument facut de Radub.Si e foarte util.Pe site-ul lui are mai multe scule de gravat , toate foarte bune....

#6 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 22 August 2014 - 08:44 AM

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Acum ca mi-ati zis, descopar si eu ca in original se numeau carver set, care nu prea inseamna gravat....Zetule, am citit articolul,In mintea mea una din scule trebuia sa fie pt gravare prin impingere.
Interesanta si scula lui Radu. La Hobbytoools nu o mai au in stoc, poate o comand direct de Radu.
MD

#7 Useril este offline   Emanuel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-June 14
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 22 August 2014 - 09:33 AM

Salut,
un set de gravura destul de bun, dar cam scump, zic eu, ai putea cumpara de la magazinul Rembrandt:
http://www.artistiqu.../prod_4736.html
Nu le-am incercat dar ar trebui sa fie bune, am lucrat cu ceva asemanator in facultate.

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2014 - 12:23 PM

Am eu set din ala.
Nu are nici o legatura cu gravatul. Este un set de linogravura cu dalti de 3 feluri (in unghi, rotunjite si taietoare).
Pentru polistirenul folosit la machete este necesar acel zgarieci aratat mai sus.
Eu mi-am facut unul din cutit de strung si nu are moarte. Se poate face insa si dintr-o spatula dentara normala dar este necesar un polizor.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi