Forum Machete,Modelism,Hobby: Pe masa de lucru - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pe masa de lucru Cavaler francez sec. XV

#1 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 21 July 2006 - 08:45 AM

Era evident ca mai devreme sau mai tarziu trebuie sa apara si sa misune pe aici si invataceii maestrului care sa-l plictiseasca pe el si pe ceilalti cu cereri de ajutor, pareri personale, etc. Sunt mandru ca sunt primul :whistle: .

Imagine postata


Premise ( a se sari ca e gargara):
Cum stateam eu duminica si conversam cu Crios pe messenger odata ma apuca febra creatiei si ma duc in camara la setul de teutoni de la Italeri 1:32. Decupez vreo 2 figurine si caii de rigoare (sunt turnati intr-o singura bucata din plastic moale) dupa care ma apuc de "placerea primordiala a machetistului": debavurarea. Dupa ce am terminat jumatate de figurina am fost intrerupt nu mai stiu de ce sau de cine. Oricum scarbit de debavurat plastic moale, sub influenta "muschetarilor" si nemaiavand rabdare pana sosesc romanii, ma uitam la cavaleri si incercam sa vad care e cel mai corect realizat. Asa ca m-am oprit la cavalerul francez care are un scut mai normal, ceilalti avand un scut mai ciudat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: french_knight.jpg

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 21 July 2006 - 09:17 AM


#2 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 21 July 2006 - 09:15 AM

Dupa cum se stie lenesul mai mult alearga. Mi-a fost scarba de debavurat plastic moale si am dat aici peste plastic tare care trebuie chituit, si inca bine de tot. Daca la lipire nu se topeste suficinet in zona de contact ale celor doua bucati va trebui sa chituiesc in nestire si partea placuta e ca la picior are o gramada de placi care trebuie fiecare sa dea impresia de continuitate dintr-o parte in alta.
Sunt curios daca muschetarii tot asa erau ?!!?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post_6_1153464320.jpg

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 21 July 2006 - 09:18 AM


#3 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 21 July 2006 - 09:39 AM

Olaf, spor la treaba.
Da, din cite am auzit, deci n-am pipait nici unul, cred ca totii sint la fel.

Eu zic sa vopsesti o figurina de caliatate ca sa nu pierzi pofta de modelism. Daca zici ca te descurci cu asta cum s-a descurcat si Crios, n-am ce sa spun..

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 July 2006 - 10:54 AM

In seria asta sunt patru cavaleri asezati in fix exact aceiasi pozitie.
Diferenta intre cavaleri este facuta de cateva accesorii si de decaluri asa ca ai auzit bine, Aguhan. Toti sunt la fel. I-am studit impreuna cu Olaf si a ramas sa-si aleaga, in cazul in care va dori, unul dintre personaje.

Producatorul n-a fost nevoie sa se straduiasca prea mult. A pus la dispozitie baza :whistle: .

Ei! Si iata cum Olaf s-a hotarat sa faca fata unei noi provocari si fireste un "antrenament" bun in asteptarea romanilor mult visati.
Lucrarea asta poate sa fie ca o carte buna sau ca un film bun. Daca "te prinde", la final, iti va parea rau ca s-a terminat.

Olaf, desi plasticul este dur sa sti ca se inmoaie destul de bine. Pentru lipire iti recomand Imagine postata sau ceva similar.
Nu se unge cu el ci se da "carnat" in asa fel incat atunci cand vei propti partile una de alta sa faca "pfff" in exterior. Nu stergi surplusul ci il lasi sa se intareasca.
Pentru inceput prinzi piesele doua cate doua (picioare separat, maini separat, corp ...). Jumataile le fixezi cu carlige de rufe nu cu "elastice de bani" . Zgarciurile alea sunt bune la fixat, dar nu in cazul figurinei tale din doua motive:
1 arcul de la carligul de rufe asigura o presiune mai mare asupra pieselor si in cazul tau ete nevoie de asta
2 contactul dintre "zgarci" si solutia de lipit face ca zgarciul sa se rupa inainte de lipirea finala si piesele se pot "casca" la loc cum au fost.
Dupa lipire si uscare poti "debavura" piesele de surplusul de lipici intarit.
Abia acum te gandesti la chituit, fireste, daca va mai fi cazul :-).
Dupa operatiunea asta te astept cu piesele pozate ca sa vedem care va fi urmatorul pas si cum vom gandi mai departe montajul. Posibilele dificultati vor apare mai incolo.
Spor la treaba si ...
Bafta!

PS - Sa sti frate Olaf ca suntem cu totii alaturi de "greaua suferinta" care te-a lovit cu ciudatii astia 1:16 :-)

PS bis - si ca tot am amintit de carlige de rufe - majoritatea carligelor mele sunt dotate cu smirghel ca sa n-am surpriza ca imi aluneca piesele din ele si zboara prin camera sau isi schimba pozitia si pana sa-mi dau seama lipitura s-a si facut ... in alta pozitie decat am pus piesele initial. Cu carligele astea pot prinde si piese drepte (in varf), dar si piese rotunde (maini, picioare, etc...) pe zona rotunda din interiorul carligului. Smirghelul este lipit doar pe capete. In felul asta, in zona din interior, smirghelul isi poate schimba lejer forma.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-6-1153484931.jpg


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 July 2006 - 06:06 PM

Olaf, nu te plinge! Parafrazindul pe fratele meu (el maistru instructor la un liceu cu profil economic, timplarie!) zic: intii s-a inventat chitul apoi modelismul! :whistle: :-) :-)

#6 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 22 July 2006 - 03:04 PM

Olaf, te inteleg si sunt alaturi de tine, :cry: :cry: , am avut aceleasi probleme si vorba cuiva "un tub de putty la vremea lui, face cat zece kit-uri bine turnate"

Citeaza

ma uitam la cavaleri si incercam sa vad care e cel mai corect realizat. Asa ca m-am oprit la cavalerul francez care are un scut mai normal, ceilalti avand un scut mai ciudat.


Eu mi-am dorit sa-l realizez pe cel englez, dar la momentul respectiv nu era disponibil, asa ca am luat burgundul. Oricum, nu e nici o diferenta intre ele, asa cum nu e mare diferenta nici la muschetari, am vazut kiturile pe site la Miniart.

Spor.

#7 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 25 July 2006 - 09:32 AM

In asteptarea lipiciului de la Revell, nu am altceva de facut decat sa tai piesele de pe rame, sa incerc timid sa le debavurez (timid pentru ca marginile sunt inegale si nu stiu cat sa tai din ele :bang: ) si sa imi pun intrebari.

De exemplu cum o sa pun decalul pe scut care are deja niste nituri? Sa decupez decalul in patru puncte parca nu e chiar ortodox si nici nu va iesi la fix. Sa renunt la nituri nu iese real si unde ar mai fi provocarea. Asa ca ma gandesc sa le tai si sa le lipesc peste decal dupa ce il voi pune. Ce parere aveti?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: decal.jpg


#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 25 July 2006 - 09:36 AM

Am studiat si bustul dar stau linistit ca am suficinet chit Plasto, Moment, etc. Daca potrivesc centura la mijloc se deplaseaza armura de la umeri si chingile respective. Probabil vor trebui refacute. Dar incepe sa fie placut. Dupa cum zicea Crios cu cartea buna care vrei sa nu se mai termine. :bang:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bust01.jpg


#9 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 July 2006 - 09:37 AM

Olaf, cat e de gros decalul? Daca folosesti ceva produse de inmuiat s-ar putea sa reusesti sa il pui peste nituri si sa se conformeze frumos peste ele.
Wurger s-ar putea sa mai aiba solutiile respective.

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 25 July 2006 - 09:38 AM

Am si ABS asa ca daca ma supar fac din nou curelele. Noroc ca nu sunt suparacios de felul meu. :bang:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bust02.jpg


#11 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 25 July 2006 - 09:41 AM

Ahmed, la Jul 25 2006, 09:37 AM, a spus:

Olaf, cat e de gros decalul? Daca folosesti ceva produse de inmuiat s-ar putea sa reusesti sa il pui peste nituri si sa se conformeze frumos peste ele.
Wurger s-ar putea sa mai aiba solutiile respective.

Am una din zemurile Wurger, s-ar putea chiar aia care trebuie dar crezi ca ar merge? E destul de mult iesit nitul ala...

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 25 July 2006 - 09:43 AM


#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 July 2006 - 09:51 AM

Ahmed, la Jul 25 2006, 09:37 AM, a spus:

Olaf, cat e de gros decalul? Daca folosesti ceva produse de inmuiat s-ar putea sa reusesti sa il pui peste nituri si sa se conformeze frumos peste ele.
Wurger s-ar putea sa mai aiba solutiile respective.

Daca este ca la muschetari atunci decalul este destul de gros si exista posibilitatea sa nu se muleze.
Din ceea ce am vazut, daca se decupeaza decalul pe conturul exterior, probleme raman doar la niturile de sus.
Nu stiu cat de mari in diametru sunt niturile, dar o preducea facuta dintr-un ac de seringa s-ar putea sa rezolve problema. Daca decalul nu se muleaza suficient, poate fi taiat pe pozitie cu o astfel de preducea.
Bafta!

#13 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 25 July 2006 - 11:27 AM

Daca decupez fiecare floare si pe cea de jos o mut mai in jos si sper sa nu va prindeti, intr-adevar raman doar 2. Daca zici ca decalul e gros s-ar putea sa mearga taiat fara sa afecteze restul de decal. Acum ce ma deranjeaza e ca scutul nu are margini decat pe interior. E musai sa fac si pe fata. Dupa cum ziceam am ABS si din ala mai subtire din care pot sa tai o fasie. Problema o sa apara in partea de jos unde curba e ami pronuntata. Se va mula/topi suficient pe partea curba astfel incat sa nu se ridice de pe scut la indoire?

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 July 2006 - 02:14 PM

Citeaza

Daca decupez fiecare floare si pe cea de jos o mut mai in jos si sper sa nu va prindeti, intr-adevar raman doar 2.

Nu ramane nici unul. Daca decupezi fiecare floare, niturile raman afara.
Bafta!

PS din pacate, din cauza legaturii proaste, nu pot pune poze. Alexandru, ti-am dat poza pe mess.

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 July 2006 - 03:25 PM

nu merge nici pe mess nici pe e-mail ... providerul sa-mi traiasca si sa-i dea Dumnezeu sanatate ca minte nu mai are cum.
Deci poze cand s-o coace :-x
Bafta!

#16 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 26 July 2006 - 07:19 AM

Incap dar nu mai pastrez distanta dintre flori. Si mi s-a parut ca ar fi cam prea in jos floarea de la baza. Oricum astept poza. :bang:

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 July 2006 - 09:10 AM

Distanta nu se modifica chiar asa mult si crede-ma ca nu-i nici macar atat de evident decat daca ai cu ce sa compari doar ca atunci cand va fi gata nu vei avea cu ce sa compari.
Poze tot nu reusesc sa pun, dar sigur gasesti poza in casuta ta de e-mail. Ti-a ajuns cu chiu cu vai. Daca vrei pune-o tu.
Bafta!

#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 July 2006 - 03:02 PM

Poza cu dispunerea florilor.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: asezare_flori1.jpg


#19 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 July 2006 - 03:20 PM

OlafTheViking, la Jul 25 2006, 09:38 AM, a spus:

Am si ABS asa ca daca ma supar fac din nou curelele.

Caldura mare si sincer ... pe caldura asta ar merge o inghetata.
Recomand inghetata "Fulg de nea" de la "Alpin57"
Au bagat baietii astia inghetata in niste casolete de ABS subtire de ~0,2mm ...usor de taiat ... maleabil ... se lipeste repede ... mmmmm ... mai mare dragul sa lucrezi cu el!
Bafta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-6-1154006406.jpg


#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 July 2006 - 03:23 PM

Foarte meserias ABS-ul. Imediat tragi niste cureluse, ceva, din el.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cal1.jpg


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi