Forum Machete,Modelism,Hobby: vopsire in 2 culori - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vopsire in 2 culori

#1 Useril este offline   b90wdw 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-August 06

Postat 02 August 2006 - 01:16 PM

salut.sunt destul de nou in ale machetelor...am vreo 3 construite pana acum .as vrea si eu niste sfaturi in legatura cu vopsirea in 2 culoi.este vorba despre un chevrolet impala pe care vreau sa il fac rosu cu acoperisul negru si nu stiu ce culoare sa dau prima data,din ce sa fac masca pt acoperis sau caroserie etc. .astept sfaturi :bang:

#2 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 02 August 2006 - 02:42 PM

Incearca sa vopsesti prima data cu negru,rosul are prostul obicei de a iesi "la suprafata:vopsesti prima data partea cu negru,dupa care o maschezi (poti folosi scotch de hartie sau difeite solutii specializate pentru mascare),si de-abia dupa aceea vopsesti cu rosu.

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 August 2006 - 04:35 PM

Te contrazic un pic Uhu. Rosu n-o sa iasa prin negru in veci. Are prostul obicei sa iasa la suprafata, dar nu prin negru.
In cazul asta particular de Impala cu acoperis negru, sincer nu vad cum s-ar amesteca culorile fiind pe suprafete diferite.
Asa ca vopseste caroseria rosie si lasa in pace acoperisul pe care il vei vopsi mai tarziu cu negru.
Daca iti este frica ca dai culorile "incalecate", vopseste prima data acoperisul. Dupa uscare il izolezi cum a zis Uhu si dai restul cu rosu.
Bafta!

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 04:48 PM

Tot aud de o groaza de timp de rosul asta care iese la suprafata... Care e faza? Ca eu personal n-am vazut asa ceva la culorile email pana acum...

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 05:23 PM

La email poate nu...dar la duco spre ex rosul din compozitia de RLM 79 mi-a iesit prin inelul alb de recunoastere (la un 109 Trop) la care a devenit mai...rozaliu... m-am invatat minte de atunci.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0093.JPG


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 August 2006 - 06:06 PM

Pigmentul rosu are intr-adevar o propietate curioasa: migreaza! Pe aceasta propietate se bazeaza si o tehnica de control nedistructiv, ce pune in evidentia microfisurile de suprafata. Este adevarat, nu toate tipurile de pigment rosu migreaza la fel de repede, cu alte cuvinte nu au aceaiasi putere de migrare, dar asta e alta problema! Crios, trece si prin negru, dar se observa mai greu!

Foloseste masti din hirtie adeziva sau chiar scoci, dar inainte de al folosi lipeste-l si apoi dezlipeste-l de citeva ori de podul palmei!
ATENTIE
- marginea benzii nu este dreapta, s-a deformat la diversele manevre facute cu rola sau a adunat tot felul de mizerii. Ca atare, inainte de a folosi banda, taie din margine o fisie de cel putin 2 mm latime!
- cind lipesti banda pe model, ai grija ca marginea dispre partea ce urmeaza sa o vopsesti sa fie bine lipita, altfel capilaritatea o sa-ti faca probleme!
- daca vopsesti cu pensula, miscarea acesteia, la vopsire, trebuie sa fie dinspre masaca inspre partea ce o vopsesti si nu invers!
Succes!

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 06:52 PM

Z-mare, la Aug 2 2006, 07:06 PM, a spus:

Pigmentul rosu are intr-adevar o propietate curioasa: migreaza! Pe aceasta propietate se bazeaza si o tehnica de control nedistructiv, ce pune in evidentia microfisurile de suprafata. Este adevarat, nu toate tipurile de pigment rosu migreaza la fel de repede, cu alte cuvinte nu au aceaiasi putere de migrare, dar asta e alta problema! Crios, trece si prin negru, dar se observa mai greu!

Exact la asta ma refer, ai ceva concret pe tema asta referitor la vopsele? Sau e din auzite? Ca eu nu am auzit/vazut la vopsele sa migreze pigmentii... Exemplul dat de 1-0-9 e alta situatie, in care stratul nu e complet opac si se vede o idee si din vopseaua de dedesubt.

#8 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 07:15 PM

Permite-mi sa te contrazic my webmaster:

Dunga era PERFECT alba imediat dupa vopsire, numai pentru a deveni roz dupa max o ora...mai dadeam un strat de alb, aceeasi poveste...nu e vorba de opacitate/grosimea stratului/dilutia vopselei. In plus, vopselele de baza sint duca, iar albul enamel revell !!!

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 07:40 PM

Pai cam asa se comporta albul de la Revell, din pacate. Cand se usuca de abea poti sa vezi ce-a iesit. Cand e 'ud' arata nemaipomenit. Daca dai alb Revell peste o trecere de culoare, va fi aparenta in alb schimbarea nuantei de dedesubt, n-are treaba cu pigmenti rosii sau altceva. Oricum albul si galbenul sunt cu 'probleme' de acoperire in general.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 August 2006 - 08:26 PM

Cartula, nu e din auzite, e pe vazute. Din pacate nu am niste date bibliografice exacte la indemina, dar cum ti-am spus, exista o metoda de control nedistructiv care se bazeaza exact pe aceasta propietate! Poate Wurger sa ne spuna mai multe!
Albul si galbeul pun probleme tocmai datorita pigmetilor foarte slabi. Galbenul e chiar recunoscut pentru calitatea slaba a pigmetului. La alb stiu ce e o problema de alb de zinc care e mai ieftin dar mai prost si alb de titan care e mai bun dar mai scump (Tata Wurger am zis bine :bang: , ? daca nu pune-ma la colt!)
Mie treaba cu albul mi se pare exact pe dos: ud arat ca naiba si din aceasta cauza dau la greu ca sa acopere bine si abia dupa ce se usuca vad ca arata bine :-)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 02 August 2006 - 08:33 PM


#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2006 - 10:16 PM

Z-Mare, lasa testarea nedistructiva, noi vorbim aici de vopsele/vopsire. Nu e tocmai acelasi lucru, si in mod cert nu vorbim de aceleasi chimicale :bang:

Repet, exista vreo explicatie reala care sa zica ca pigmentul rosu 'migreaza'? Cum si de ce? Sau e o 'regula' extrasa din niste cazuri foarte particulare? (nu neg ca ai vazut, zic doar s-ar putea sa fi facut o generalizare incorecta)

Am ridicat problema pentru ca am auzit de foarte multe ori asta cu 'migrarea' pigmentului rosu, dar doar pe forumul asta. In plus, cum am mai zis, n-am avut probleme sa acopar rosul... Si n-a migrat nimeni... Cazul prezentat de 1-0-9 la mine a fost complet diferit, alb Revell peste 79 Revell a rezultat un alb superb, fara urma de roz.

PS: referitor la ce stii tu cu testarea nedistructiva... Exista testare nedistructiva si cu marker fluorescent, vizibil in UV, n-are treaba cu 'migrari' rosii sau mai stiu eu ce. E drept, pentru vizibilitate in lumina naturala se foloseste rosu, dar doar pentru ca sare in ochi imediat.
Linky: http://materials.ope...mem/mem_dye.htm

#12 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 02 August 2006 - 11:36 PM

Salut,

Migratie... ne-migratie...

Cel mai simplu este sa incepi cu care culoare iti doresti tu. Dupa mascarea primei culori da usor un strat de grund peste zonele unde iti e frica ca va iesi la suprafata culoarea de dedesubt si o sa ramai surprins de rezultat. (Vezi sa nu incarci cu prea multa vopsea)

Daca ai uitat sa vopsesti o culoare deschisa si esti nevoit sa faci vopsirea peste o culoare mai inchisa intotdeauna da un strat subtire de grund si uniformizeaza suprafata.
Operatia asta este obligatorie daca lucrezi cu galben sau alb.


Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 02 August 2006 - 11:38 PM


#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2006 - 12:34 AM

Treaba sta cam asa: Cine nu crede sa incerce.
Daca nu-ti iese rosu de dedesubt prin: alb, galben, bej, gri, verde, mov etc. inseamna ca la fiecare acasa e vorba de alta fizica.
Eu am patit si nu mai fac. Cazurile au fost la: Tempera, ulei, acuarele, enamel, duco.
Nu pot sa va dau cazul, ziua, ora, minutul....
Oricum daca amestecati culori (toate pe care le aveti intr-un borcan) dupa un timp o sa aveti deasupra un roz si mai jos griuri. La asta pot sa dau caz - RLM 74 duco.
Cred ca s-au ratacit 2 picaturi de rosu si alea au iesit la suprafata. Deci trebuie sa o amestec bine inainte sa ma apuc de ceva.
Stiu ca asta e cazul "UD", dar la fel am patit si cand am facut intai inelul de coada cu rosu si apoi am dat cu RLM 76,75,74 peste.
Repet daca voi n-ati patit asa - Sanatate ! Continuati activitatea de vopsire.

Alburile: - Oxid de zinc, caolin, carbonat de calciu precipitat, praf de marmura - toate au granula translucida. Atunci cand le uzi, in strat subtire isi pierd puterea de acoperire. Dupa evaporare si pierderea "apei de cristalizare" se mai albesc.
- Dioxid de titan - cel mai pur alb (rezista la UV in timp ramanand alb). Putere de acoperire buna. Inconvenientul e ca este higroscopic si dat in strat gros se crapa. La ulei si email se ingalbeneste datorita calitatilor absorbante care pastreaza mult liant (rasina la emailuri sau ulei de in sicativat la uleiuri.
- Albul de plumb sau ceruza - cea mai buna putere de acoperire. Rezistenta buna in timp (dupa cateva zeci de ani se poate innegri putin - gri). Este foarte toxic si interzis cu desavarsire in UE. Ca atare nu se mai foloseste la vopsele.

In general vopselele preparate industrial contin un amestec de mai multi pigmenti, antiaglomeranti (silicat-zeosil) mordanti, matreriale de umplutura, lianti, aglutinanti, sicativi (de cobalt in general), rasini (alchidice, epoxidice, poliuretanice, acrilice etc)care dau tipul vopselei si diluant, functie de tipul rasinii.

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 03 August 2006 - 11:34 AM

Am patit-o si n-am patit-o. Proportia nu este insa egala iar cazurile in care am patit-o sunt atat de rare ca nici nu le-am luat in seama prea bine.

Imagine postataImagine postata
Vopsit la mana, fara masti, mai intai rosu si apoi albastru. Vopselele Marabu Decor matt nu s-au "invinetit" la zona de limitare.

Caroseria din imagine a fost initial vopsita rosu (asa cum se vede in planul indepartat).

Imagine postata

Nu mi-a mai placut si am vopsit-o albastru. Ambele vopsele au fost acrilicele de la Revell din anii '93-'94 (asta ca sa fiu si la subiect auto). Probabil ca daca mai scotocesc mai gasesc cazuri. Nu dau un caz si invers pentru ca deja a dat 1-0-9.

@Z-mare, negru contine o mare cantitate de rosu. Inca foarte putin adaugat nu va face din acesta nici mai putin negru si maro niciatat (am exagerat fireste :-) )

@Cartula, nici eu n-am vazut problema pusa pe nici un alt forum pe care ma dau. O cred pentru ca am patit-o. Probabil ca multi altii n-au patit-o sau au patit-o doar cat sa retina ideea ca se poate intampla uneori (ca mine :bang:)

@Curec_christian, pentru siguranta cui ii este frica c-o va pati, metoda este super.

Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi