Forum Machete,Modelism,Hobby: Skoda RSO - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Skoda RSO Wespe Models 1:48

#1 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 13 February 2015 - 10:58 AM

Salutare !

Dupa cativa ani de pauza la modelit m-am apucat din nou de treaba. Am facut o Skoda RSO de la Wespe 1:48. La aceasta am incercat in premiera metoda de ciupit vopseaua cu sare. Am suflat-o prima data in gri inchis , am dat-o cu sare uda pe ici-colo si dupa uscare am suflat-o in culoarea nisipului. Dupa uscare am dat jos sarea si a ramas vizibila vopseaua gri. Cel putin teoretic, practic sunt doar partial multumit de rezultat. Cred ca efectul de vopsea ciupita poate fi obtinut mai usor prin tamponare cu un burete cu vopsea sau prin metoda cu fixativ de par. Rugina este pigment (praf) de la Noch sigilat cu spray adeziv tot de la Noch. La bena i-am facut un dry brush cu negru ca sa iasa in evidenta fibra lemnului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150211_134545.jpg
  • Imagine atasata: 20150211_134430.jpg
  • Imagine atasata: 20150211_134642.jpg
  • Imagine atasata: 20150211_134759.jpg
  • Imagine atasata: 20150211_135407.jpg
  • Imagine atasata: 20150211_135505.jpg
  • Imagine atasata: 20150211_135316.jpg


#2 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2015 - 11:52 PM

Nu prea comentez eu la blindate, dar asta imi place.
In locul tau, l-as intreba pe Longinus cam ce trebele sa-i mai faci (el mi-a venit primul in minte).
Din partea mea, i-as accentua cu niste wash-uri usile si alte capace, nituri, suruburi, protuberante etc.
Spor maxim...

#3 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 14 February 2015 - 09:22 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 13 February 2015 - 11:52 PM, a spus:

Nu prea comentez eu la blindate, dar asta imi place.
In locul tau, l-as intreba pe Longinus cam ce trebele sa-i mai faci (el mi-a venit primul in minte).
Din partea mea, i-as accentua cu niste wash-uri usile si alte capace, nituri, suruburi, protuberante etc.
Spor maxim...

Salut
Intr-adevar n-ar mai strica un pic de wash pe ici-colo, initial am dat wash doar pe numerele de inmatriculare ca sa nu fie atat de curate. In zilele urmatoare mai dau un wash la detaliile ce trebuie evidentiate. Mersi de idee.

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 16 February 2015 - 08:51 AM

O masinarie interesanta, mie imi place cum arata, mai ales in zonele in care rugina a iesit in sfarsit la suprafata umfland si straturile succesive de vopsea cu care s-a corectat de-a lungul timpului. Elementele suplimentare cu care este "incarcata" macheta sunt din kit sau scratch?

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 February 2015 - 09:26 AM

Interesanta masinarie si bine facuta. Felicitari! :hi: :hi:

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 February 2015 - 10:27 AM

Munca depusa pentru a obtine modelul acesta,asa cum il vedem in poze,depaseste considerabil calitatea kitului.
Chiar si in cazul scarii de 1/48, si tot este evidenta grosimea materialului (rasinii),astfel incat am putea crede ca RSO era blindat.
De remarcat, asemenea,o lipsa severa a detaliilor,in special a celor "de sub fuste".
Una peste alta, acest kit WM,ofera doar un nivel informativ,cu si despre Skoda RSO Typ 175 .
Pentru o macheta reusita, care sa merite efortul, recomand din plin kitul celor de la Riich Models; este adevarat ca vine in scara 1/35,insa orice comparatie intre cele doua kituri, este inutila.
http://militaryillus...dschlepper-ost/
Imagine atasata: Picture2_Riich_Models_RII_35001_3.jpg
Al meu asteapta in stiva.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 16 February 2015 - 10:36 AM


#7 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 16 February 2015 - 10:39 AM

Vezi postareastageexp, la 16 February 2015 - 08:51 AM, a spus:

O masinarie interesanta, mie imi place cum arata, mai ales in zonele in care rugina a iesit in sfarsit la suprafata umfland si straturile succesive de vopsea cu care s-a corectat de-a lungul timpului. Elementele suplimentare cu care este "incarcata" macheta sunt din kit sau scratch?


Salut

Incarcatura este din diferite kit-uri Italeri 1:35 "Modern battle acesories" si "Field Toolshop". Am ales corturile, butoiul, cheia, lada si geanta cele mai mici astfel incat sa nu se observe diferenta de scara.
Numerele de inmatriculare sunt dintr-un kit Italeri. Scara spate de la bena, busonul rezervorului si sticla farurilor sunt scratch built.

#8 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 16 February 2015 - 10:56 AM

Vezi postareaLonginus, la 16 February 2015 - 10:27 AM, a spus:

Munca depusa pentru a obtine modelul acesta,asa cum il vedem in poze,depaseste considerabil calitatea kitului.
Chiar si in cazul scarii de 1/48, si tot este evidenta grosimea materialului (rasinii),astfel incat am putea crede ca RSO era blindat.
De remarcat, asemenea,o lipsa severa a detaliilor,in special a celor "de sub fuste".
Una peste alta, acest kit WM,ofera doar un nivel informativ,cu si despre Skoda RSO Typ 175 .
Pentru o macheta reusita, care sa merite efortul, recomand din plin kitul celor de la Riich Models; este adevarat ca vine in scara 1/35,insa orice comparatie intre cele doua kituri, este inutila.
http://militaryillus...dschlepper-ost/
Atasament Picture2_Riich_Models_RII_35001_3.jpg
Al meu asteapta in stiva.


Salut

Kit-ul acesta l-am cumparat acum vreo 5 ani, pe atunci nu era disponibil decat la Wespe. L-am cumparat pentru ca mi s-a parut interesanta masinaria. Cel mai suparator mi se pare ca nu i-au facut nici macar rotile diferite pe punti. In fata ar fi trebuit sa fie mai inguste. Intr-adevar este doar o macheta aproximativa, cu putine detalii si cu instructiuni de slaba calitate.

#9 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 25 February 2015 - 12:57 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 13 February 2015 - 11:52 PM, a spus:

Nu prea comentez eu la blindate, dar asta imi place.
In locul tau, l-as intreba pe Longinus cam ce trebele sa-i mai faci (el mi-a venit primul in minte).
Din partea mea, i-as accentua cu niste wash-uri usile si alte capace, nituri, suruburi, protuberante etc.
Spor maxim...


Salut

I-am mai dat un wash pe ici-colo ca sa iasa mai in evidenta detaliile si i-am facut niste scurgeri subtiri de ulei pe roti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150225_122732.jpg
  • Imagine atasata: 20150225_123439.jpg


#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 February 2015 - 01:50 PM

AWD,am inteles.
Intr-adevar, singura alegere a fost,la vremea respectiva, WM.
Inca mai sunt,chiar si astazi, asemenea exemple de dat, cel putin in scara 1/35.
In fine.
Revenind, daca-mi permiti,ti-as face o sugestie: pe partea stanga/dreapta masinii,prinse de aripa/fata, exista cate o canistra de benzina, nu-i asa ?
Eu as folosi alta culoare pentru vopsirea lor. Un verde de camp,un dark yellow german,cam asa ceva.
In ce priveste teava de esapament si toba ei,prinsa pe plafonul cabina, eu le-as schimba culoarea si le-as vopsi rust/rugina.Cu siguranta ele nu puteau fi(in realitate) vopsite in culoarea caroseriei.
Asemenea, intre grilele de racire din botul masinii(masca radiatorului) as strecura o spalare cu negru,astfel incat sa las impresia de spatiu gol/fante de aerisire/ asa dupa cum ar arata si in realitate.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 25 February 2015 - 01:53 PM


#11 Useril este offline   AWD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 28-March 11

Postat 26 February 2015 - 12:09 PM

Salut

I-am mai vopsit canistrele de pe aripi cu un galben nisip mai inchis si i-am facut un wash cu negru la grilajele motorului. Intr-adevar arata mult mai realist asa. Mersi mult tuturor pentru idei. Pe plafon se afla filtrul de aer (Snorkel) de aceea l-am lasat in culoarea caroseriei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150226_113426.jpg
  • Imagine atasata: 20150226_113759.jpg
  • Imagine atasata: 20150226_113910.jpg


#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2015 - 11:02 AM

Clar arata mai bine acum. 👍

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi